Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Intrebare de incepator
Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Stef
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 20 May 2009
Posts: 133
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Oct 09, 2009 9:10 am    Post subject: Intrebare de incepator Reply with quote

Cum imi dau seama ca sa format o pereche de discusi? Ce ar trebui sa faca? Cum ar trebui sa se comporte? Am 2 red turqoise care stau mai tot timpul impreuna si unul din ei tot curata cate o frunza, cate o bucata de sticla de acvariu. Pe langa asta alearga tot ce e pe langa ei (la discusi ma refer). Sa fie oare pereche?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
elgreco
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 206
Location: Tulcea

PostPosted: Fri Oct 09, 2009 9:24 am    Post subject: Re: Intrebare de incepator Reply with quote

Stef wrote:
Cum imi dau seama ca sa format o pereche de discusi? Ce ar trebui sa faca? Cum ar trebui sa se comporte? Am 2 red turqoise care stau mai tot timpul impreuna si unul din ei tot curata cate o frunza, cate o bucata de sticla de acvariu. Pe langa asta alearga tot ce e pe langa ei (la discusi ma refer). Sa fie oare pereche?


GeoS wrote:
L-am sunat pe Diskusfun acum cateva zile si cuvintele mi se ingramadeau in gura.Frate,frate,doi pigeoni,cei mai mari si cei mai frumosi,repede ca nu stiu ce se intampa.Ce se intampla fratioare?Nu stiu,uite,tremura rau,stau ca prostii unul in fata celuilalt si ii apuca tremuratul pe rand,cand pa unul,cand pa altul si cand se potolesc m-apuca pe mine.Ce fac,nu cunosc simptomele astea.Aaaaoleo,zice calm si urmeaza o pauza lunga.Probabil ca daduse telefonul pe mute si facea o burta de ras.Cu acelas calm(omul asta ma scoate din sarite cu calmul lui)cand i s-a facut mila de mine zice:Ai un con in casa?[...]

separa perechea intr-un alt acvariu cu apa din acvariu comun (cel in care se alfa deja perechea), pui un burete atasat la o pompa de aer (e bine daca ai un burete deja format), temperatura 30 gr si ... bafta multa icon_biggrin.


Last edited by elgreco on Fri Oct 09, 2009 9:33 am; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Stef
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 20 May 2009
Posts: 133
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Oct 09, 2009 9:31 am    Post subject: Reply with quote

Da... dar numai unul pare sa aiba aceste "simptome". De ce oare?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Fri Oct 09, 2009 9:35 am    Post subject: Reply with quote

asa am si eu un red...ii tremura aripioara aia de sub burta(anala cred ca se numeste) la un pigeon pearl mai mare...dar numai lui. icon_mrgreen eu ii las acolo la treaba lor,au 330L sa-si gaseasca un loc de depus:)
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Fri Oct 09, 2009 10:10 am    Post subject: Reply with quote

Ceea ce descrii mai sus se intampla inainte de depunere.
As spune ca 90% vor sa depuna, numai sa nu fie doua femele icon_smile.

Succes.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Stef
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 20 May 2009
Posts: 133
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Oct 09, 2009 10:24 am    Post subject: Reply with quote

Doamne ajuta icon_biggrin
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Fri Oct 09, 2009 10:24 am    Post subject: Reply with quote

marian,red-ul de la tine "tremura" la un pigeon tot de la tine,printre primi aia 4 de acu 2-3luni...posibil sa vor si ai mei sa depuna,dar daca nu am ozmozator,slabe sanse sa-mi reziste icrele...:| ca nu cred ca am calitatea necesara a apei pt depus.
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Fri Oct 09, 2009 10:48 am    Post subject: Reply with quote

Inseamna ca e bine, din scurta mea experienta in reproducerea discusului am observat ca doar femelele tremura.
Poti spera si incerca si fara osmozor, la inceput.

Numai bine.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Fri Oct 09, 2009 11:24 am    Post subject: Re: Intrebare de incepator Reply with quote

Stef wrote:
Cum imi dau seama ca sa format o pereche de discusi? Ce ar trebui sa faca? Cum ar trebui sa se comporte? Am 2 red turqoise care stau mai tot timpul impreuna si unul din ei tot curata cate o frunza, cate o bucata de sticla de acvariu. Pe langa asta alearga tot ce e pe langa ei (la discusi ma refer). Sa fie oare pereche?
Intai lasa-i sa depuna in acvariul comun.Apoi ar fi bine sa te uiti cand depun la papilele genitale sa vezi daca este o pereche si nu 2 femele.Abia dupa aceea ii muti numai pe ei doi intr-o apa moale.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Stef
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 20 May 2009
Posts: 133
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Oct 09, 2009 11:27 am    Post subject: Reply with quote

Pai unul are organul genital mai gros, mai lat (cel care curata pereti si frunzele), si celalalt are organul mai subtire, mai ascutit. icon_biggrin
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Fri Oct 09, 2009 11:31 am    Post subject: Reply with quote

Cel care curata e femela.
Cel cu tubul mai subtire e mascul.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
ciprian01
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 236
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Oct 09, 2009 11:39 am    Post subject: Reply with quote

Lasa-i sa depuna odata si ai sa vezi daca sunt pereche si daca apa este buna! Daca icrele eclozeaza, nu are sens sa te stresezi si sa cheltui bani pt osmoza! Chiar daca pierzi aceasta ponta!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
elgreco
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 206
Location: Tulcea

PostPosted: Fri Oct 09, 2009 11:50 am    Post subject: Re: Intrebare de incepator Reply with quote

drdiscus wrote:
[...]Abia dupa aceea ii muti numai pe ei doi intr-o apa moale.

tu asa reproduci discusii?icon_mrgreen
ii iei din acvariul comun, unde apa are gh-ul mare deasemei si kh-ul nu mai vorbesc de ph si ii trantesti intr-un acvariu cu apa moale?
... prin apa moale se intelege o apa cu duritate ~ 2-3, un kh care daca nu-l stapanesti bine iti pleaca ph-ul ca din pusca... asa se face reproducerea? icon_neutral.

evident ca nu asa se face. trecerea trebuie facuta treptat sub o atenta supraveghere la comportamentul pestilor.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Stef
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 20 May 2009
Posts: 133
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Oct 09, 2009 11:59 am    Post subject: Reply with quote

Deci pana la urma ce fac cu ei? Ii mut?... nu ii mut? Am un acvariu de 70-80 de litri. Tin sa precizez ca ceilalti discusi stau stresati in celalalt colt al acvariului.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ciprian01
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 236
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Oct 09, 2009 12:05 pm    Post subject: Reply with quote

Stef:
Daca vrei poti sa ii muti! In acelasi tip de apa! Si apoi in functie de cum se comporta si de ce se intampla poti eventual face unele modificari!

Elgreco: Ceea ce spui tu este valabil in situatia in care nu faci schimburi dese de apa si eventual mai ai si un acvariu plantat! Insa daca schimburile sunt zilnice, acei indicatori nu pot varia mult!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
Page 1 of 10

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group