Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

salut
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Fri Oct 09, 2009 11:18 am    Post subject: salut Reply with quote

La volumul tau de apa este suficient filtrul intern.Iti mai trebuie o pompa de aer pentru ca odata cu murdarirea buretelui din filtru se diminueaza si cantitatea de bule de oxigen generate de filtru.Se ajunge la un moment in care nici nu mai scoate oxigen.Pentru asta iti trebuie si alta sursa de oxigen.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Fri Oct 09, 2009 1:12 pm    Post subject: Reply with quote

Filtrul ala intern , daca nu are optiunea de a scoate bule, crezi ca altfel nu poate aera ? Cat despre volumul de apa versus filtre , crezi ca daca e un volum mijlociu de apa sa zicem , nu e necesara o canistra ? Cat se poate de fals.Buretele ala din filtrul intern are doar rol de filtrare mecanica pentru ca la cat de repede se colmateaza si la ce suprafata mica are pentru bacterii...in nici un caz nu putem considera ca indeplineste si rol de filtru biologic.Buretii pe care i-am recomandat eu suplinesc acest rol, insa in nici un caz nu se pot compara cu suprafata imensa pentru bacterii oferita de mediile pentru filtrarea biologica dintr-o canistra ( siporaxul de exemplu,dar mai sunt si altele la fel de eficiente sau chiar si mai eficiente).
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
hobbydiscus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 13 Sep 2007
Posts: 218
Location: BUCURESTI MILITARI

PostPosted: Fri Oct 09, 2009 1:42 pm    Post subject: Reply with quote

ReBella wrote:
Filtrul ala intern , daca nu are optiunea de a scoate bule, crezi ca altfel nu poate aera ? Cat despre volumul de apa versus filtre , crezi ca daca e un volum mijlociu de apa sa zicem , nu e necesara o canistra ? Cat se poate de fals.Buretele ala din filtrul intern are doar rol de filtrare mecanica pentru ca la cat de repede se colmateaza si la ce suprafata mica are pentru bacterii...in nici un caz nu putem considera ca indeplineste si rol de filtru biologic.Buretii pe care i-am recomandat eu suplinesc acest rol, insa in nici un caz nu se pot compara cu suprafata imensa pentru bacterii oferita de mediile pentru filtrarea biologica dintr-o canistra ( siporaxul de exemplu,dar mai sunt si altele la fel de eficiente sau chiar si mai eficiente).
icon_mrgreen mai ReBella tu ca incepatoare te contrezi cu discusari cu ani grei de experienta? happy0030
_________________
hobbydiscus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Fri Oct 09, 2009 2:00 pm    Post subject: Reply with quote

ReBella wrote:
Filtrul ala intern , daca nu are optiunea de a scoate bule, crezi ca altfel nu poate aera ? Cat despre volumul de apa versus filtre , crezi ca daca e un volum mijlociu de apa sa zicem , nu e necesara o canistra ? Cat se poate de fals.Buretele ala din filtrul intern are doar rol de filtrare mecanica pentru ca la cat de repede se colmateaza si la ce suprafata mica are pentru bacterii...in nici un caz nu putem considera ca indeplineste si rol de filtru biologic.Buretii pe care i-am recomandat eu suplinesc acest rol, insa in nici un caz nu se pot compara cu suprafata imensa pentru bacterii oferita de mediile pentru filtrarea biologica dintr-o canistra ( siporaxul de exemplu,dar mai sunt si altele la fel de eficiente sau chiar si mai eficiente).

Recomandarile pe care le faci sunt din experienta ta sau din carti?
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
hobbydiscus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 13 Sep 2007
Posts: 218
Location: BUCURESTI MILITARI

PostPosted: Fri Oct 09, 2009 2:02 pm    Post subject: Reply with quote

nu conteaza ca spune din carti sau nu dar are dreptate icon_mrgreen
_________________
hobbydiscus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
picpalac
New entry
New entry


Joined: 07 Mar 2009
Posts: 18
Location: cluj napoca

PostPosted: Fri Oct 09, 2009 2:27 pm    Post subject: Reply with quote

am instalat pompa de aer cu buretle de 5 ore,culoare buretelui e negra si dupa atatea ore nu vad nimik pe el,nu trage nici macar o mica mizerie spre el,oare trebe unul mai mare sau putere mai mare de la pompa
?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Fri Oct 09, 2009 2:45 pm    Post subject: salut Reply with quote

Este prea devreme sa vezi ceva.Mai ai rabdare 2-3 zile.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Fri Oct 09, 2009 2:47 pm    Post subject: Reply with quote

Nu am carti pe tema asta , deci trebuie sa fie din experienta ... apropos , am 2 acvarii care merg unul langa altul , in paralel asa ... la unul am canistra iar la altul ma descurc cu ce i-am recomandat colegului de forum.Targe si tu concluziile.

Pic, ce burete ai tu negru ? O poza ceva se poate ? Rolul buretelui bolborositor nu este de a strage particulele din apa,desi face si asta.Rolul lui este de a servi drept suport pentru bacteriile nitrificatoare.E casuta lor,de-asta e f important sa nu-l clatesti decat extrem de rar,daca chiar este nevoie.
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
picpalac
New entry
New entry


Joined: 07 Mar 2009
Posts: 18
Location: cluj napoca

PostPosted: Fri Oct 09, 2009 2:51 pm    Post subject: Reply with quote

daca imi si spui cum sa pun poza o sa pun
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Fri Oct 09, 2009 2:51 pm    Post subject: Reply with quote

hobbydiscus wrote:
nu conteaza ca spune din carti sau nu dar are dreptate icon_mrgreen
Adica daca vrei sa cresti discusi iti trebuie musai o canistra pentru filtrare?
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Fri Oct 09, 2009 3:03 pm    Post subject: Reply with quote

Nu asta e ideea.Nici tie nu iti trebuie neaparat un apartament cu 3 camere sau o vila,poti trai si in garsoniera.Dar unde e mai bine ?

Pic , poza o poti urca pe orice site care gazduieste gratuit imagini (webshots de exemplu) sau o poti urca aici la galerie...Cred ca si mailul e o optiune buna icon_mrgreen
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
elgreco
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 206
Location: Tulcea

PostPosted: Fri Oct 09, 2009 3:07 pm    Post subject: Reply with quote

icon_biggrin
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
hobbydiscus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 13 Sep 2007
Posts: 218
Location: BUCURESTI MILITARI

PostPosted: Fri Oct 09, 2009 3:18 pm    Post subject: Reply with quote

doctore, discusi poti creste si intr-un bol de sticla ,depinde de gusturi sign0201
_________________
hobbydiscus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Fri Oct 09, 2009 4:09 pm    Post subject: Reply with quote

ReBella wrote:
Nu asta e ideea.Nici tie nu iti trebuie neaparat un apartament cu 3 camere sau o vila,poti trai si in garsoniera.Dar unde e mai bine ?

Pic , poza o poti urca pe orice site care gazduieste gratuit imagini (webshots de exemplu) sau o poti urca aici la galerie...Cred ca si mailul e o optiune buna icon_mrgreen
Atunci de ce nu-ti duci discusii in Amazon?Se pare ca degeneram discutia si nu este bine.Ideea este ca e bun si un filtru de burete (il gasim in toate bazinele pentru reprodus)singur, este buna si o canistra.Cultura de bacterii exista si in burete si in alte medii filtrante microporoase(gen ceramica, etc.) din canistre.Eu in bazinele cu discusi nu am nici burete, nici canistra.Eu folosesc substratul ca material filtrant.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Fri Oct 09, 2009 4:11 pm    Post subject: Reply with quote

hobbydiscus wrote:
doctore, discusi poti creste si intr-un bol de sticla ,depinde de gusturi sign0201
Asta n-o crezi nici tu.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
Page 2 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group