Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

primii mei pasi
Goto page Previous  1, 2, 3, 4
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Fri May 02, 2008 11:02 pm    Post subject: Reply with quote

Doza pe care o recomand si modul de aplicare l-am folosit de multe ori fara probleme si cu rezultate bune. Am folosit chiar si de 2 ori pe zi cu schimb de apa evident. E cineva destul de priceput pe alte meleaguri care recomanda repetarea la fiecare 8 ore (un pic cam extrem pentru proprietar) si asta pentru ca Metronidazolul are un timp de injumatatire de 6-8 ore. Plus ca este sensibil la lumina. 10-14 zile pentru ca este un antibiotic si in general in tratamente cu antibiotice la pestani se fac pentru minim 10zile pentru a preveni rezistenta la medicament. Preferabil sa schimbi toata apa dupa.

Cand te lupti cu inamicul nu vrei sa-i dai pauze sa se refaca, nu? icon_cool
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu May 08, 2008 7:41 pm    Post subject: Reply with quote

Fiecare cu tratamentul lui... Daca a incercat o varianta si a dat rezultate, evident ca nu a schimbat dozarea. Am acvarii plantate, asa ca prefer sa merg mai usor...
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Sun Sep 28, 2008 7:28 pm    Post subject: Reply with quote

Nu stiu cu ce sa incep dupa atita timp in care nu am mai scris in "jurnal".Am pierdut trei discusi: unul cind am fost in concediu si doi la citeva zile dupa;cred ca a fost prea multa mincare in acvariu.Dupa asta nici nu ma mai uitam la ei,doar sotia le dadea de mincare.A venit vara cu 35grC in acvariu ,temperatura la care plantele mele se cam dezintegrau.
La inceputul lui iulie in acvariu apa avea ph 6 la 35 de gr C si SURPRIZA pestii mincau cu pofta plantele aveau frunze noi si apa care parea verde prin geamul acvariului era foarte limpede.
Acum am 32gr in acvariu ph de 5.5,fac schimb cu apa la ph 6,si totul este ok.Daca scad temperatura nu mai maninca.Nu mai incerc sa cresc ph-ul cu carbonati pt. ca oricum a treia zi de la schimb e 6 ,prefer sa am apa cu parametrii constanti mai ales ca le merge bine si au ajuns toti 4 la aceleasi dimensiuni(aprox.) icon_lol Cam asta ar fi rezumatul ultimelor luni iar lectia de aur invatata de mine ar fi:apa cu parametri constanti(limite normale)=discusi mincaciosi si sanatosi.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Sep 30, 2008 11:37 pm    Post subject: Reply with quote

Ma bucur ca ai trecut peste acele momente, dar mai ales pentru faptul ca ai reusit sa obtii acel echilibru de care discusii au atata nevoie. Am vazut pozele noi din galeria ta personala si tre sa recunosc ca "cei ramasi" nu arata deloc rau happy0034

In ceea ce priveste "lectia de aur", cum bine ii spui...
mmdiscus wrote:
...iar lectia de aur invatata de mine ar fi:apa cu parametri constanti(limite normale)=discusi mincaciosi si sanatosi.


...tin si eu sa o intaresc citand din mine icon_razz, cand spuneam asta intr-unul dintre primele posturi de pe acest forum icon_mrgreen
ADX wrote:
Nota: Discusul fiind un peste foarte sensibil la socuri (termice, chimice, etc.), mai importanta decat valorile in sine, este stabilitatea acestora.

_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Mon Oct 06, 2008 10:53 am    Post subject: Reply with quote

Am si eu o pereche care curata un perete al filtrului intern.Este o combinatie foarte proasta :pigeon cu solid blue.Deocamdata nu au depus dar va tin la curent.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Tue Nov 25, 2008 12:52 am    Post subject: Reply with quote

Perechea ,cred ca nu este pereche.

Vreau sa-mi fac un acvariu mai mare (320 l net) si as dori sa mai achizitionez ceva pesti.Problema mea este ca daca iau 3-4 mai mici sigur ii vor alerga cei mari,daca iau 3-4 deja maturi se vor bate cu cei vechi.Dilema mare,cum ziceti sa fac ,cum ies din impas?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Tue Nov 25, 2008 8:53 am    Post subject: Reply with quote

Nu agresivitatea este problema. Nu am avut niciodata necazuri cu diferenta de talie.
Alta-i buba.
Sunt sanse cam 90% ca fie cei noi sa transmita ceva paraziti celor vechi, fie invers, fie sa se faca un schimb la modul: da-mi tu cancerul ca-ti dau si eu o ciroza!
Dand gluma la o parte, riscul este foarte mare. Nu-ti spun "din carti" ci din proprie experienta, iar daca nu ma insel, Ioan a dat cateva sfaturi privind noile achizitii.
Mai cauta pe forum.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Wed Nov 26, 2008 12:10 am    Post subject: Reply with quote

Sa fie o loterie aducerea de pesti noi in acvariu?Ar fi bine si daca as cumpara de la un crescator fara antecedente.
Dragosdiscus cum i-ai adaptat pe cei noi?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Wed Nov 26, 2008 8:18 am    Post subject: Reply with quote

Carantina 14 zile impreuna cu un "handicapat" de-al meu.
Toti crescatorii sunt seriosi, dar asta nu prea are de-a face cu transmiterea unor boli. Am luat 3 buc. de la pet shop si am avut probleme (unul a decedat in cateva zile, urmat de al doilea). La magazin nimic, cu toate ca lotul fusese introdus alaturi de mai vechi locatari. Deci, nu neaparat ce aduci poarta ceva, se poate foarte bine si invers.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
elgreco
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 206
Location: Tulcea

PostPosted: Wed Nov 26, 2008 5:05 pm    Post subject: Reply with quote

Carantina nu trebuie neglijata sub nici o forma.
NU mergeti niciodata pe idea ca: n-o sa mi se intample tocmai mie sau nu sunt eu atat de ghinionist. etc, etc...
carantina trebuie tinuta minim 40 de zile. apoi, facem testul cu un peste de-al casei.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
YOSS
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 14 Nov 2008
Posts: 36
Location: LUPENI

PostPosted: Thu Nov 27, 2008 9:58 am    Post subject: Reply with quote

UPS...am sarit peste faza cu carantina la ultima achizitie....si abea acum am reusit sa citesc ce ziceti in topicul asta....oricum au deja 3 zile de cand sunt impreuna (10+4 discusi), se pare ca s-au acomodat....sper sa nu fie probleme
_________________
http://exotic_pet_fish.ablog.ro/
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Thu Nov 27, 2008 12:46 pm    Post subject: Reply with quote

Doamne ajuta!
Sa vedem peste trei saptamini.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Tue Dec 23, 2008 11:27 pm    Post subject: Reply with quote

In acvariul asta am acum puii de la ADX dar a trebuit sa separ masculli mari si am bagat pigeon-ul la pui.Daca e sa-si transmita bube reciproc, asta e.De aproape doua saptamini puii stateau in acvariul vechi unde au stat cei mari.La acest compromis am ajuns (acum doua saptamini) pentru ca in alt acvariu(60l)in care pusesem initial puii nu puteam sa tin in limite normale NO2 care ajunsese la 1,8 mg/l ;acum e ok adica<0,3 mg/l.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Mon Feb 16, 2009 10:17 pm    Post subject: Reply with quote

Dupa cum spuneam in acvariul acesta am pui de 6 luni acum.Nu am substrat ci doar un ghiveci din plastic cu plante.
De curind (15.02.09)am facut tratament cu Gyrodol pentru paraziti branhiali.Am pus in doua transe sare,acum am o concentratie de 10 linguri de sare la 40 litri de apa,voi mentine concentratia timp de 5 zile.
Am facut tratamentul acesta pentru ca discusii aveau o respiratie accelerata si parca unul dintre ei avea branhiile departate.Nu am avut cu acesti pui niciodata probleme la mincare,maninca mult si des.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Tue Feb 02, 2010 10:41 pm    Post subject: Reply with quote

Nu am mai postat demult in jurnal.
Azi am separat o pereche din puii lui ADX;perechea este leopard(F) si san merah(M);au depus de doua ori in acvariul plantat,prima data nu au apucat sa eclozeze icrele,au fost papate,a doua oara au eclozat ceva dar i-am mutat totusi cu toate ca erau citiva pui eclozati pe filtrul intern.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4
Page 4 of 4

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group