Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

primii mei pasi
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby
View previous topic :: View next topic  
Author Message
septi
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 18 Jan 2008
Posts: 81
Location: Brasov

PostPosted: Tue Feb 05, 2008 1:58 pm    Post subject: Reply with quote

Ca sa renunti la substrat este destul de usor fara sa faci niste exchibitii extraordinare. Se ia un furtun cu diametru mai generos si se aspira substratul in timpul schimburilor zilnice de apa (20%). Intr-o saptamana sau mai mult ai acvariul fara substrat si in felul asta nici nu l-ai deciclat.
Acum tu poate ai optat pentru alta varianta dar asta mi se pare cea mai simpla posibila si care a fost testata de mine mai demult.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Tue Feb 26, 2008 1:43 am    Post subject: Reply with quote

Acum ceva timp ne-am imolnavit de "gris", deci verde de malahit etc,"septi" mi-a dat o idee cum sa curat substratul si dupa tratament am aspirat cit am putut din nisip l-am spalat si pus la loc ,am tuns plantele si deci este spatiu din nou in acvariu.
Totusi dupa joaca mea cu ph-ul am citeva probleme :doi pestani nu prea maninca iar un al treilea ,cel mai afectat,sta si cu branhiile departate.
In rest asa e cu copii mici cind nu fac gripa au amigdalita.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Tue Feb 26, 2008 8:19 am    Post subject: Reply with quote

???
- Primul semn de intrebare:
Cum de s-au imbolnavit discusii de "gris"? (cel putin) una din fazele de evolutie ale parazitului este blocata de o temperatura de 26gr, mult sub limita inferioara de crestere ale discusilor. Verdele de malachit - desi eficient impotriva multor infectii micotice - are marele inconvenient al dozarii exacte. Diferenta intre medicament si otrava este mica, iar unul dintre nedoritele efecte negative este atacarea branhiilor. Am mai auzit si zvonuri cum ca s-au constatat diferente de concentratii intre loturile de pe piata.
- Al doilea semn de intrebare:
Variatia pH-ului este una din relele pe care le poti face discusilor. Se pot obisnui cu valori si de peste 7, dar salturi cand in sus cand in jos de numai 0,5 ii va da sigur "peste cap".
- Al treilea semn de intrebare:
Sa intelegem ca ai reintrodus substratul in acvariu populat? Oricat de bine ar fi spalat, in prima faza vor fi suspensii fine in apa (durata depinde de calitatea filtrarii mecanice).
Pestii au toate motivele sa fie apatici.
Operculele departate pot indica si un parazit pe branhii (problema mult mai grava decat o "amigdalita")
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Tue Feb 26, 2008 9:49 am    Post subject: Reply with quote

Ichthyophthirius multifiliis cred ca a fost adus de doi pui de ancistrus cumparati de la un pet shop care au "disparut" intre timp,nu stiu ce s-a intimplat cu ei poate stau ascunsi.
Intradevar au fost suspensii fine dar trebuia in opinia mea de atunci sa fac o curatenie.
Temperatura in acvariu este intre 28 si 29 daca nu sint stricate termometrele.
Dar de ce sta cu branhiile departate nu stiu ,cred ca este vorba de un parazit iar intrebarea este tratamentul va fi aplicat la tot acvariul sau....
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Tue Feb 26, 2008 9:52 am    Post subject: Reply with quote

In rest asa e cu copii mici cind nu fac gripa au amigdalita.[/quote]
Nu sint se pare prea spiritual la ore de intors lilieci;Dragos ai dreptate nu incape comparatie.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Tue Feb 26, 2008 1:48 pm    Post subject: Reply with quote

Sta cu operculii departati de cand? Ce ai mesterit inainte la acvariu adica. Culoarea branhiilor? Ceilalti doi "nu prea mananca" sau nu mananca deloc? Scuipa mancarea? Restul locatarilor din acvariu ce zic?
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Tue Feb 26, 2008 10:12 pm    Post subject: Reply with quote

Operculi departati de doua saptamini,culoarea branhiilor roz rosu maninca foarte incet si putin nu se repede la mincare,nu scuipa mincarea;ceilalti doi fac cam la fel.
Oricum nu se mai "ciondanesc" ca inainte;parca ar fi fiecare cu treaba lui.
Ceilalti locatari sint bine adica restu de discusi ,14 rodostomus si 1 gibiceps.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Wed Feb 27, 2008 12:10 pm    Post subject: Reply with quote

Itradevar discusul cu probleme scuipa mincarea dar vine la sa manince.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Wed Feb 27, 2008 3:36 pm    Post subject: Reply with quote

Daca ai fi avut alte valori la apa, ti-as fi recomandat (ce as face eu) schimburi dese si adaus de sare (cu mentinerea concentratiei). Din pacate, apa pe care o adaugi are diferente mari de pH (1 este mult) si n-ai reusi decat sa-i tii intr-un soc continuu de pH. Daca ai o solutie prin care sa aduci apa de schimb la parametrii celei din bazin...
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Wed Feb 27, 2008 6:50 pm    Post subject: Reply with quote

Saramura 7-10linguri/40l(nu toata cantitatea odata si cu observarea pestilor in prima faza) timp de o sapt + 31-32gr.C dar e bine sa ai un acvariu separat ca vad ca ai si plante. Ar trebui sa-l ajute mai ales pe cel cu branhiile inflamate. Partea cu diferenta intre ape nu s-a rezolvat?
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Wed Feb 27, 2008 8:59 pm    Post subject: Reply with quote

Am ph-ul in acvariu 6 si adaug apa la 7ph.
Daca as pune apa de schimb tot la 6 cred ca risc o scadere drastica de ph.Apa de schimb o adaug incet (1h) iar dupa shimb nu urca la 6.5 apa din acvariu.
Din ce am inteles sa fie doar ceva legat de apa si nu vreun parazit.

Admir pe cei care tin parametrii apei constanti.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu Feb 28, 2008 8:36 am    Post subject: Reply with quote

Nu se exclude prezenta unui parazit; sarea are si acest rol (deparazitare).
Diferenta de 0,5 a pH nu este de neglijat, scala fiind exponentiala. Scaderea pH in acvariu se poate datura filtrarii prin turba. Ar fi bine sa renunti, cel putin o perioada. Un pH de 7 nu este o problema.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Fri Feb 29, 2008 7:04 pm    Post subject: Reply with quote

Am renuntat de data trecuta la filtrarea prin turba si nu am mai avut oscilatii majore a ph-ului.
Deci inca o data mai exact tratamentul cu sare;dozari,schimb de apa?
Voi folosi sare de mare ca parca este neiodata sau ce credeti?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Fri Feb 29, 2008 7:57 pm    Post subject: Reply with quote

ciprian marcu wrote:
Saramura 7-10linguri/40l(nu toata cantitatea odata si cu observarea pestilor in prima faza) timp de o sapt + 31-32gr.C dar e bine sa ai un acvariu separat ca vad ca ai si plante. Ar trebui sa-l ajute mai ales pe cel cu branhiile inflamate.


Sare grunjoasa (de muraturi). Pui sare treptat pe masura ce se dizolva. Pana la 5linguri/40l poti sa pui in seara asta (in 2 transe daca vrei), iar restul maine sa vezi cum tolereaza. Schimb de apa cat consideri ca sa se mentina calitatea apei si redozezi pentru cantitatea de apa schimbata. Dupa tratament sarea se elimina prin schimburi de apa. Daca faci treaba asta in acvariu o sa-ti afecteze si plantele mai mult sau mai putin.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Fri May 02, 2008 6:35 pm    Post subject: Reply with quote

Am aplicat acum o luna tratamentul cu sare 7 linguri la 40l iar de trei zile metronidazol cu sare:si anume 7mg la l(5 pastile in acvariu)si 4 linguri de sare la 40l,temp 32 gradeC
Nelamurirea mea este asupra tratamentului cu metro pt. ca Ciprian Marcu recomanda doza dubla timp de 10-14 zile iar Dragos doza de 7gr per litru,o zi da una nu.
Schimb 35l de apa zilnic inainte de tratament si dizolv metronidazolul in apa minerala,cam 200ml ajung.
Partea buna este ca turquis-ul a venit astazi la mincare ,nu a mincat nimic dar a venit.
Pina acum nici unul nu a facut fecale albicioase.
Dintre toti doar pigeon-ul portocaliu a crescut cum trebuie, ceilalati fiind la jumatatea lui:fiind cumparati cam la aceiasi marime.

Multumesc.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Page 3 of 4

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group