Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

primii mei pasi
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby
View previous topic :: View next topic  
Author Message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Fri Jan 11, 2008 12:27 pm    Post subject: Reply with quote

Ancistrusul pe care l-am cumparat odata cu discusii a ajuns un monstru,de la nici 4 cm are acum vreo 10cm.Este femela si nu mai maninca decit granule,nici vorba de alge.
Intrebarea era :daca mai cumpar unul mai mic se vor intelege si cit mai creste?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Fri Jan 11, 2008 12:52 pm    Post subject: Reply with quote

Cu inaintarea in varsta, dieta ancistrusilor se schimba putin. O sa-i vezi din ce in ce mai rar pe geamuri (mai mult pe intuneric) sau pe plante. Se explica (partial) prin aportul energetic redus al hranei vegetale.
Sunt rare situatiile in care ancistrusii adulti ataca puii. Sunt parinti grijulii si chiar daca se mai fugaresc prin acvariu, eu nu am avut cazuri grave.Este un peste complementar de mare folos mai ales in bazinele cu discusi.
Daca nu ai si alti pesti "aspirator", la bazinul tau iti recomand 3-4 exemplare.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
sebaolariu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Sep 2007
Posts: 36
Location: timisoara

PostPosted: Fri Jan 11, 2008 1:00 pm    Post subject: Reply with quote

auzi mmdiscus? ce fel de apa folosesti tu la pesti? ai cumva apa de osmoza? sau cum de ai asa o duritate mica si un ph de 5,5 in acvariu? sau pur si simplu apa de robinet in pitesti are acesti parametri?sau folosesti co2?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Fri Jan 11, 2008 1:33 pm    Post subject: Reply with quote

Apa de la robinet are gh=7,ph=7,:pun 40 l intr-un bidon de plastic ,o las 3 zile si cind fac schimbul o incalzesc si o tratez cu aqua safe;cred ca apa este asa pt. ca in etajul inferior al filtrului(intre bureti)am bagat un strat de turba,mai am si niste mopani in acvariu...eu stiu asta e apa de dinainte sa iau discusii.
Am avut intr-o dimineata ph=5 dar i-am pus un virf de lingurita de bicarbonat de sodiu si s-a linistit=6.
Cred ca atunci s-a franjurat inotatoarea la discus.
Poate e si noroc ....

Zilnic masor parametrii apei si ii notez.(la inceput masuram de 10 ori pe zi).


Last edited by mmdiscus on Tue Nov 25, 2008 12:53 am; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Fri Jan 11, 2008 1:52 pm    Post subject: Reply with quote

Nu folosesc co2,testele le fac cu tetra test,hirtie indicatoare si sol de laborator....toate arata la fel.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Fri Jan 11, 2008 4:53 pm    Post subject: Reply with quote

Fericitule!
Apa de Targoviste: gH = 13, gK = 11, pH = 7,5 - 8,5(!) confused0089
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Fri Jan 11, 2008 8:06 pm    Post subject: Reply with quote

Cred ca la Tirgoviste aveti apa minerala pe conducte.
Glumeam.
Dar cu cea de riu nu se poate face nimic???
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Fri Jan 11, 2008 8:17 pm    Post subject: Reply with quote

Probabil ca ai KH -ul(duritatea de carbonati) destul de mic daca se duce pH-ul atat de jos cu turba in filtru.

Apa de rau pentru? Daca e foarte aproape de izvor mi se pare OK, dar mai jos poluare, paraziti pentru pestani etc. si nu e cea mai fericita alegere.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
sebaolariu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Sep 2007
Posts: 36
Location: timisoara

PostPosted: Sat Jan 12, 2008 11:05 am    Post subject: Reply with quote

cum zice ciprian marcu cred ca ai KH mic de se duce ph asa mult in jos de la turba.si eu am un etaj plin cu turba in filtrul canistra dar nici cum nu pot cobora ph sub 7,5.si mai folosesc si co2 e adevarat in cantitate mica dar......ph tot 7,5 il am.doar duritatea mi-a scazut putin de la 12 cat o aveam inainte la 9 ma refer la KH si gh de la 11 la 8.dar ph-ul bate pasul pe loc
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Sat Jan 12, 2008 8:10 pm    Post subject: Reply with quote

Apa de riu/baraj nu este atit de rea daca nu este poluata cu hidrocarburi sau nitriti se face doar florurare sau clorinare(mai ieftina) si este mai ieftina decit apa RO.Am vazut pe ebay instalarie de RO la 100$+transport,deci o alta varianta.De ce credeti ca e apa la Pitesti moale,pentru ca e luata dintr-un lac de acumulare de pe Arges(Budeasa).
Apa de la izvorul riului cu unele exceptii este foarte dura pentru ca trece prin straturi de roci calcaroase.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Sun Jan 13, 2008 1:30 pm    Post subject: Reply with quote

mmdiscus wrote:
Apa de la izvorul riului cu unele exceptii este foarte dura pentru ca trece prin straturi de roci calcaroase.

Corect!
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Mon Jan 14, 2008 10:57 pm    Post subject: Reply with quote

Nu chiar! Depinde de zona. icon_razz De ce ar fi cu mult mai moale mai la vale? Unde sa dispara duritatea?
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Tue Jan 15, 2008 3:46 am    Post subject: Reply with quote

Apa se mai inmoaie la vale cred ca din cauza ploii.


Intrebare de baraj:CUM RENUNT LA ACVARIU PLANTAT?????

Cum arata niste discusi in acvariu steril?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Tue Jan 15, 2008 11:41 pm    Post subject: Reply with quote

Mai sunt si afluenti cu alti parametri, nu ploua mereu, roci pe traseu etc. dar n-are rost sa facem teoria chibritului.


mmdiscus wrote:
Intrebare de baraj:CUM RENUNT LA ACVARIU
PLANTAT?????

Cum arata niste discusi in acvariu steril?


Pai daca are 180l chemi mai chemi 2 vecini mai zdraveni si inainte sa-l arunci de la balcon strigi: "Ferea!" sa nu palesti pe careva si s-a rezolvat icon_smile icon_biggrin icon_lol icon_lol.

Dar sa revenim la lucruri mai serioase. Poti sa muti pestii intr-un acvariu, galeata mare, butoi etc. cu o piatra de aer. Sa nu fie hraniti inainte cu cel putin 12 ore. In timpul asta golesti acvariul, scoti substratul, speli bine acvariul, il clatesti si il umpli cu apa. Tratezi apa pentru clor sau cloramina daca e cazul. Materialul filtrant nu il speli decat prefiltrarea preferabil. Sau daca nu il clatesti usor in apa in care o scoti. Daca nu ai o apa dubioasa in cateva ore poti sa bagi pestii inapoi, sau a doua zi daca e galeata suficient de mare. Poti sa folosesti o parte din apa care o scoti la reumplerea acvariului. Niste sare grunjoasa daca pestii au stat mai inghesuiti si s-au ranit si voila. animal0028

Discusii in acvariu fara substrat (ar fi mai corect spus) pot sa arate mai bine sau mai rau, depinde de culoarea ambientului, curentul de apa, vecini, hrana, microorganisme din apa, parametrii etc.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Mon Feb 04, 2008 11:21 pm    Post subject: Reply with quote

Dupa ce doua saptamini au stat saracii pesti cu niste neoane improvizate iar eu nu le aspiram mai deloc substratul,doar schimbul de apa ,i-am bagat in soc de la scaderea ph-ului,lucru dezbatut la sectiunea cabinet medical.Un pigeon(mai alb) care nu prea mai crescuse are acum un deosebit "tupeu",pofta de mincare pentru ca zic eu ceilalti sint cam franjuri.Un lucru bun poate maninca si el mai bine acum nu mai sta ascuns;ce este ciudat ca el nu a fost prea afectat de socul de ph.;cel putin asa pare pentru ca defileaza prin acvariu(ceilalti parca ar fi venit de pe front).
Trebuie sa recunosc ca nu as fi cumparat niciodata discusi daca nu vedeam inainte forumurile;cu oameni inimosi gata sa te ajute;inca o data multumesc frumos si daca treceti prin Pitesti fac cinste cu niste beri.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Page 2 of 4

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group