Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

primii mei pasi
Goto page 1, 2, 3, 4  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby
View previous topic :: View next topic  
Author Message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Tue Jan 01, 2008 11:11 pm    Post subject: primii mei pasi Reply with quote

Am debutat acum 20 de ani cu un acvariu de 15 litri in care aveam un curcubeu de specii:gupy,scalari,carasi,xifo.. daca mai tin eu minte.Am mai avut de atunci acvarii mai mari pina in anul doi de facultate cind aveam un acvariu de vreo 60 de litri cu vivipari.Acum, din intimplare am deschis un site de acvaristica unde se mentiona de discusi,nu stiam de ei,am cautat si m-am indragostit,am achizitionat un acvariu(rio 180),l-am amenajat(in ciuda sfaturilor de a creste discusi in acvariu steril),a stat la ciclat trei saptamini dupa care am fost la bucuresti si mi-am cumparat 7 discusi pe care nu m-as hazarda sa-i clasific ,cu dimensiuni de la 5 la 8 cm.Apa are un ph de 6 cu duritate 6 gh,ii hranesc cu granule cam de trei ori pe zi ,schimb cam 10% apa pe saptamina si aspir cit pot substratul zilnic.Ce sa spun ,merita toata munca.
p.s. voi posta niste poze mai bune(promit ca invat sa fac poze)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Tue Jan 01, 2008 11:14 pm    Post subject: Reply with quote

pe linga discusi mai am si 15 rhodostomus.am uitat de ei din cauza vedetelor
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Jan 06, 2008 12:30 pm    Post subject: Reply with quote

Stefane, tine-te de topicul asta si incearca sa-l transformi intr-un fel jurnal (sau ma rog, macar bilunar icon_razz), in care sa punctezi toate etapele importante prin care treci in perioada asta de debut. Aceeasi rugaminte o am si pentru ceilalti care au topic la aceasta sectiune.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Mon Jan 07, 2008 1:44 pm    Post subject: Reply with quote

Dotari actuale:acvariu rio 180 cu filtru intern la care am adaugat in etajul inferior intre bureti un saculet de turba.Am 7 discusi,15 rhodostomus si un gibiceps in acvariu plantat.
Schimb 40l de apa cam la 3 zile(duminica si miercuri),apa o tratez cu aqua safe si blackwater.
Am pestii de o luna si jum. si parca au mai crescut.Ii hranesc cu granule si larve(chironomus) in 4sau 5 mese pe zi pt ca sunt fomisti.Pina acum nu am avut incidente notabile si sper ca nici de acum incolo.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Wed Jan 09, 2008 11:42 pm    Post subject: Reply with quote

Citi pui de discus as putea tine in acvariul actualmai ales ca :"La populatia ta actuala de discusi, nu-ti trebuia un acvariu mai mare, poate chiar dinpotriva.
Recomandarea mea:
Este timpul sa-ti suplimentezi colectia cu inca 5-7 discusi. Juvenilii au nevoie de card. Mai tarziu vei avea probleme cu introducerea de exemplare tinere intr-un grup adult (cu alte cuvinte nu repeta greseala mea). Aparitia unui bazin mai mare va fi astfel la timpul oportun."spusele lui DRAGOSDISCUS.
Sau a glumit si eu inca nu m-am prins?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Jan 09, 2008 11:54 pm    Post subject: Reply with quote

sigur nu a glumit, dar tu trebuie sa-ti faci foarte bine socoteala inainte de a mai achizitiona. cand vor ajunge la maturitate (cam intr-o juma' de an), ar trebui sa le oferi un minim de 30l / exemplar. asadar, in 180 de litri vei putea pastra cca 6 bucati (hai, sa zicem...7).
in concluzie eu te-as sfatui sa cumperi numai daca vezi ceva deosebit... la care sa-ti "ramana ochii"... si nu "de dragul de a cumpara". in felul asta risti sa achizitionezi exemplare de care, mai tarziu, nu o sa stii cum sa mai scapi...
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu Jan 10, 2008 6:22 pm    Post subject: Reply with quote

mm a scris in alt post ca intentioneaza un acvariu mai mare. De aceea i-am recomandat sa mai cumpere cativa discusei. Din cca. 14 buc. sigur se aleg macar 10 de viitor (asta in ideea ca "un acvariu mai mare" insemna ceva spre 300 l).
Altfel, bazin comun de 180 l este chiar putin pentru cati are deja.
Zic eu ...
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Thu Jan 10, 2008 7:12 pm    Post subject: Reply with quote

Am inteles ,si va multumesc pentru sugestie.
Intentionez ca pina la vara sa-mi fac un acvariu mai mare(oricum imi pare rau ca nu am cumparat acum unul mai mare).
Cit priveste achizitia de noi discusi cred ca ar trebui deschis un post cu magazine si pareri de ce pesti au acolo.
Nu cred ca e reclama sau antireclama.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Thu Jan 10, 2008 9:30 pm    Post subject: Reply with quote

Cred ca ar trebui spuse locatiile de unde un incepator poate cumpara pesti sanatosi si varietati deosebite,mai ales pentru provincie;nu poti umbla prin Bucuresti o zi intreaga si sa nu gasesti nimic.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu Jan 10, 2008 10:54 pm    Post subject: Reply with quote

mmdiscus wrote:
Cred ca ar trebui spuse locatiile de unde un incepator poate cumpara pesti sanatosi


Chestia asta cu pesti sanatosi e relativa mai ales la magazine. Dar de-aia s-a inventat carantina. icon_razz
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Fri Jan 11, 2008 8:05 am    Post subject: Reply with quote

Trist, dar adevarat!
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Fri Jan 11, 2008 10:31 am    Post subject: Reply with quote

Pina la urma orice peste nou achizitionat trebuie sa stea in carantina,dar ideea este ca eu imi doresc(poate si altii) discusi ca ai lui ADXX sau Dragosdiscus etc. si era un ajutor ca atunci cind cumparati voi(greii) un discus sa postati si ceva observatii.
Nu stiu cit se poate realiza asta,dar ar fi de un real folos pentru mine.
Eu mi-am cumparat discusii de la unirii la indicatia unui discusar si sunt multumit dar poate ca altii nu au avut norocul meu.
Este de la sine inteles totusi ca trebuie sa "casti" bine ohii cind cumperi ceva.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Fri Jan 11, 2008 10:56 am    Post subject: Reply with quote

Din pacate, la discusi, poate mai mult decat la alte specii, achizitiile sunt "loterie". Arata bine, ai facut proba cu mancare si O.K., il ti si in carantina eventual si dupa cateva luni te trezesti cu cine stie ce prapadit. Ai toate sansele sa descoperi ca alti "frati" au evoluat diferit.
Nimeni nu poate "baga mana-n foc" pentru un discus. Magazinele au diverse loturi la vanzare. Chiar cu aceeasi provenienta, poti lua teapa...
P.S. Sa stii ca nu sunt chiar asa grozavi discusii mei. Varietati comune si mai am si "ciurucuri".
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Jan 11, 2008 11:53 am    Post subject: Reply with quote

mmdiscus wrote:
atunci cind cumparati voi(greii)

hm... mea culpa... cred ca am lasat sa se creeze o imagine gresita in ceea ce ma priveste... nu sunt decat un amarastean cu vreo 10 discusi in dotare...
in ceea ce-i priveste pe "grei", in momentul asta nu-mi vin in minte decat doua persoane (dintre cei care inca se ocupa de discusi si activeaza pe diverse forumuri): Ioan si diskusfun... ar mai fi inca vreo doi (simi si menthor), dar care, din cunostintele mele, au renuntat la discusi in favoare marinelor. cu siguranta ca mai sunt si altii, dar ori nu activeaza pe forumuri (si implicit nu-si impartasesc cunostintele) ori, pur si simplu, nu imi vin acum in minte si ca atare, le cer scuze ca nu i-am numit...
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Fri Jan 11, 2008 12:10 pm    Post subject: Reply with quote

Nu am vrut sa jignesc pe nimeni si imi cer scuze pentru insistenta.
Cu toata modestia eu nu as zice "amarastean",am vazut si eu pozele de la galerie.
Eu am incredere in tot ce spuneti si asta conteaza pina la urma.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3, 4  Next
Page 1 of 4

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group