Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Ai meiiiiiiii
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discusii mei / Acvariile mele
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Fri Oct 02, 2009 9:53 am    Post subject: Ai meiiiiiiii Reply with quote

In sfarsit(dupa lupte seculare icon_evil ) icon_lol am reusit sa dau drumu la acvariu meu ce-l mare(ce-l de 330L).Am in el:
PESTI: 4pigeon blod(2la 13-14cm,1la 9-10cm si 1mai micut la 6cm); 2blue turq(2la 7-8cm si 1 mai mic la 5-6cm); 2 red tangerine la 6-7cm + 3cory albino si 2 ancistrusi(femela depunatoare,a depus de 2ori,dar nu prea era masculu in stare sa pazeasca pui si "oo"-le in nuca de cocos icon_lol si au fost date "disparute").Urmeaza un red discus la 11cm care va vezi maine ce-l tarziu duminica.
Stiu ca o sa ma certati,dar momentan nu am fonduri suficiente pt un filtru extern.
FILTRARE: am in acvariu 2 filtre interne si 3bureti bolborositori,schimb apa 1la 2zile cam 60-80L(urmeaza sa-mi iau si un filtru extern,nu va mai dura mult,maxim 2-3sapt).
HRANIRE: Mixtura super red si red,tetra discus si artemia congelata,le mai dau din cand in cand cate un castravete,o foita de salata[eu normal le dau pt ancistrusi,dar mai ciugulesc si ei putin icon_biggrin ]...(am luat mai multe feluri sa le fac pe plac mai mult si sa-i vad fericiti)
INCALZIRE: am 1 incalzitor de la resun de 300W si inca 1 de 100W si tin temperatura constanta la 31-31.5*.
Urmeaza sa pun si niste poze la album sa va arat si voua "splendorile" mele care ma uimesc pe zi ce trece tot mai mult si ma mandresc cu ele ffff mult icon_razz .
Orice sfat sau sut in fund este binevenit icon_redface icon_mrgreen
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Fri Oct 02, 2009 1:31 pm    Post subject: Reply with quote

Felicitari pentru noul acvariu! Sper sa iei foarte curand si filtrul extern , asa cum ai spus.
Temperatura de ce o tii asa sus ?
Mixtura aceea red si super red de unde o cumperi ? Dupa ce reteta este facuta ?
Ai mei mananca cu foarte multa placere si chironomide congelate,poate vrei sa incerci si tu la ai tai daca ai de unde cumpara icon_cool
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Fri Oct 02, 2009 1:55 pm    Post subject: Reply with quote

ReBella wrote:
Felicitari pentru noul acvariu! Mersi mult.
Sper sa iei foarte curand si filtrul extern , asa cum ai spus.
Pai da,normal...nu dureaza mult,acu am bagat muuti bani in acvariu si pesti si incalzitoare si etc,dar in max 2 sapt o sa fie si filtru(un eheim 2218 dupa sfaturile domnului Ioan)
Temperatura de ce o tii asa sus ?

pai stiu ca la peste 30-31 de grade mor bacteriile si riscu de imbolnavire este mai mic(cred eu...asa cum am mai zis,astept sfaturi si indrumari ce e bine si ce nu)
Mixtura aceea red si super red de unde o cumperi ? o cumpar de la diskusfun.
Dupa ce reteta este facuta ?
Intreaba-l pe el icon_biggrin
Ai mei mananca cu foarte multa placere si chironomide congelate,poate vrei sa incerci si tu la ai tai daca ai de unde cumpara icon_cool
Tu de unde ai cumparat?sa pot sa iau si eu,daca e...
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Fri Oct 02, 2009 2:35 pm    Post subject: Reply with quote

Filtrele Eheim sunt printre cele mai bune (daca nu chiar cele mai bune).Daca iti permiti financiar asculta-i sfatul si ia-ti un Eheim.
Ce zici tu acolo despre temperatura eu n-am mai auzit....poate imi dai un link ceva sa studiez problema ? Sau poate ne lamuresc cei care stiu mai bine care e faza cu temperatura.
Daca iei mixtura de la Diskusfun sunt sigura ca e facuta bine, stie omul ce face icon_cool
Eu cumpar chironomide de la un petshop de la noi din oras , poti intreba si tu la petshopurile de la tine ... daca nu au poate aduc daca ii rogi icon_mrgreen
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Fri Oct 02, 2009 2:58 pm    Post subject: salut Reply with quote

La o temp de peste 30 de grade, multe bacterii mor iar metabolismul pestilor este accelerat.Mananca mai mult, cresc mai frumosi.Atentie la oxigen si la plante la aceasta temp.Ideal ar fi ca fiecare sa-si expuna parerile din propria experienta nu din linckuri.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Fri Oct 02, 2009 3:54 pm    Post subject: Reply with quote

Deci sa inteleg ca tu Dragos , din proprie experienta , ai observat cum la 30 grade mor multe bacterii ? Cum ai ajuns la concluzia asta ?
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Fri Oct 02, 2009 5:09 pm    Post subject: Reply with quote

La 30 grade nu mor bacterii, din contra, se multiplica mult mai repede decat la la 28 grade.
La 30 grade si mai sus mor anumiti paraziti si da, metabolismul pestilor este accelerat avand pofta mai mare de mancare, etc.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Oct 02, 2009 5:10 pm    Post subject: Reply with quote

ReBella wrote:
Eu cumpar chironomide de la un petshop de la noi din oras , poti intreba si tu la petshopurile de la tine ... daca nu au poate aduc daca ii rogi icon_mrgreen


Discusii mei sunt fanatici cand le dau chiromonide dar au cam devenit pretentiosi la altele pe care inainte le mancau cu mare plcere.
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
hobbydiscus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 13 Sep 2007
Posts: 218
Location: BUCURESTI MILITARI

PostPosted: Fri Oct 02, 2009 6:52 pm    Post subject: Reply with quote

metabolismul fiind accelerat durata de viata scade deci e si chestia asta cu doua taisuri. treaba cu accelerarea metabolismului se practica in general la puiet astfel ei cresc mai repede si se pot vinde mai repede icon_wink
_________________
hobbydiscus


Last edited by hobbydiscus on Fri Oct 02, 2009 7:10 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Fri Oct 02, 2009 7:06 pm    Post subject: Reply with quote

Majoritatea pestilor sai sunt inca in crestere.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Fri Oct 02, 2009 8:32 pm    Post subject: Reply with quote

Cred ca o sa mai scad temperatura la 29-30* voi ce spuneti?acvariu este steril...deci nu cred ca ar fii o problema cu oxigenu.icon_biggrin
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Fri Oct 02, 2009 8:39 pm    Post subject: Reply with quote

Eu as sugera 30 grade pana se maturizeaza si dupa aceea 28.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Fri Oct 02, 2009 8:45 pm    Post subject: Reply with quote

Atunci las la 30 si va tin la curent cu ce se intampla.marian astept pm cu detaliile alea pt medicamente...
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Tue Oct 06, 2009 6:56 pm    Post subject: Deci... Reply with quote

Am si eu o nedumerire...am in acvariu discusi de diferite marimi,de la 5cm la 13-14cm...are ceva daca-i tin pe toti?sau ar fi cazu sa-i separ? icon_eek nu as vrea sa ii despart,ca se simt asa bine impreuna si umbla toti in card si ma incanta rau.
_________________
...:::I Love Discus:::...


Last edited by Chriss-T on Tue Oct 06, 2009 9:00 pm; edited 1 time in total
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Oct 06, 2009 8:09 pm    Post subject: Re: Deci... Reply with quote

Chriss-T wrote:
icon_eek nu as vrea sa se simt asa bine impreuna si umbla toti in card si ma incanta rau.


fighting0056 nu vrei sa se simta asa bine? Eu asa am inteles.
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discusii mei / Acvariile mele All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group