Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Haina noua pentru DCR
Goto page 1, 2, 3, 4  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Despre forum
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Sep 23, 2009 10:05 pm    Post subject: Haina noua pentru DCR Reply with quote

www.discus-club.ro si-a schimbat infatisarea!
(pentru vizualizare, dati "reload" (sau refresh, in fct. de browser) la pagina respectiva)

Poate ca la prima vedere nu par a fi modificari importante, dar in realitate, cam totul este schimbat. In acest format, forumul nu se mai deschide in interiorul site-ului ci intr-o pagina noua (sau un tab nou, in functie de cum aveti setarile la browser). Articolele, de asemenea.
Va rog sa ma informati asupra eventualelor disfunctionalitati ale noului format.

Ok, acum trebuie sa luam impreuna o decizie foarte importanta asupra forumului...
Ceea ce avem noi acum este penultima versiune a platformei phpbb2. Numai ca, intre timp, a fost dezvoltata si este destul de stabila, platforma phpbb3, care are destul de multe avantaje, dar si un dezavantaj, fata de phpbb2. In ce ma priveste, as fi optat pentru noua platforma, dar pentru a face acest lucru, va trebui sa trecem de un mare "hop", care se numeste GALERIA FOTO. phpbb3 inca nu are dezvoltata o aplicatie pentru galerie foto integrata (ma rog, sunt cateva, dar cu destule bug-uri si inca incomplete) - acesta este dezavantajul!.
In consecinta, ceea ce trebuie sa facem (toti cei care avem galerii personale in actualul album) este sa mutam pozele intr-un alt album, pe care il pot face separat de forum, dupa acest model (faceti click pe galeria foto). Este o galerie structurata tot pe doua sectiuni (albume personale si galerii publice), dar are mult mai multe facilitati decat cea actuala, care este integrata in forumul DCR. Insasi faptul ca forumul nu mai este legat de galerie, poate fi considerat un avantaj, din anumite puncte de vedere...

Revenind la forum, avantajul principal al phpbb3 va fi acela ca vor putea fi incarcate poze direct in forum, fara a mai fi necesara intermedierea unei galerii externe. Formatul noului forum va fi cam asa

Va rog deci sa va spuneti parerea referitor la aceasta "problema". Tineti cont de faptul ca va fi "de munca", nu numai pentru mine ci si pentru cei care vor trebui sa mute pozele in noua galerie. Astept parerile (sau intrebarile) voastre!
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
seicul
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 22 Jan 2008
Posts: 98
Location: C-TURZII ;CLUJ

PostPosted: Wed Sep 23, 2009 10:47 pm    Post subject: Reply with quote

Da ,este mai ciudat ,la prima vedere ,dar o sa ne obisnuim.
Nu pot insa sa nu remarc faptul ca ne este ceruta parerea .Nu cred ca prin alte locuri se mai intampla asta ,dar poate ca nu am "umblat" destul.
Apeciez acest lucru ,dar oricum cel mai in masura sa hotarasca acest lucru este cel care se ocupa de bunul mers al forumului.
Succes !
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ciprian01
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 236
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Sep 23, 2009 11:16 pm    Post subject: Reply with quote

Un pas foarte mare inainte aceasta solicitare...! Cu mult peste alte ,,locuri,,! icon_smile

O sa fie bine! Nu ma indoiesc!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Wed Sep 23, 2009 11:46 pm    Post subject: Reply with quote

Arata foarte bine noua hainuta!
Eu sunt pentru progres, as vrea sa trecem la 3... insa mie mi-e usor ca nu am poze la galerie.Cei care au...poate au alta parere icon_mrgreen
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Wed Sep 23, 2009 11:50 pm    Post subject: Reply with quote

trebuie "udata" hainuta asta noua. bravo !
va stau la dizpozitie pentru orice ajutor as putea avea sau aduce imbunatatiri acestui site si forumului daca aveti nevoie de orice in materie de grafica/design. mi-ar face mare placere.
_________________

ai mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ciprian01
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 236
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Sep 24, 2009 12:23 am    Post subject: Reply with quote

Si eu ma fac cuminte in noul format...!icon_smile stau linistit, nu mai zic nimic, si nu mai alerg pe nimeni! LOL! Plictisitor! Adica numai discusi si cartofi prajiti....!? icon_smile
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
tase.razvan
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 310
Location: Bucuresti Giurgiului

PostPosted: Thu Sep 24, 2009 6:43 am    Post subject: Reply with quote

Frumos,un nou stil si tot odata o noua provocare

Felicitari !
_________________
-->KlicK Pentru Albumul Cu Discusii Mei<--
_________________
Contact : 0762 / 932 /932 Mail : tase.razvan@yahoo.com
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
elgreco
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 206
Location: Tulcea

PostPosted: Thu Sep 24, 2009 8:57 am    Post subject: Reply with quote

cool0010 happy0034 sign0201

imi place! si da, un pro pentru formatul celalalt, cel de la club-discovery.ro... daca tot venit vremea schimbarii icon_razz .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Thu Sep 24, 2009 9:54 pm    Post subject: Re: Haina noua pentru DCR Reply with quote

Cu toate ca actualul format mi se pare OK, mergem mai departe...
Si eu sunt pentru progres!
ADX wrote:
In consecinta, ceea ce trebuie sa facem (toti cei care avem galerii personale in actualul album) este sa mutam pozele intr-un alt album...

Si unde va trebui sa le mutam?
Vom primi un link?
Presupun ca tot in acest topic, nu?
Ideea e ca eu, de exemplu, nu mai am in calculator toate pozele de la album...
Multumim!
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Sep 25, 2009 2:18 pm    Post subject: Re: Haina noua pentru DCR Reply with quote

puiutu wrote:
Si unde va trebui sa le mutam?
Vom primi un link?
Sigur ca da. Instalez noua galerie si pun link. Zilele astea o sa fiu foarte ocupat, dar saptamana viitoare o sa apara. Dupa ce mutam pozele, o sa inceapa "marea conversie" a forumului icon_cool
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Sep 30, 2009 6:27 pm    Post subject: Reply with quote

Am mai dat un link si intr-un alt topic, dar anuntul oficial se face aici icon_cool

30. 09. 2009 - se lanseaza noua galerie foto a Discus Club Romania (link-ul se mai poate accesa si de pe site. Este ceva mai complexa decat cea veche (cu care, probabil, sunteti mai familiarizati), dar sper sa va imprieteniti cat mai repede si cu noul format si sa incepeti transferul pozelor. Dupa ce o poza a fost copiata, va rog sa o stergeti din vechiul album. La fel, in cazul in care decideti sa renuntati la una sau mai multe poze, stergeti-le. Nu le lasati "sa putrezeasca" in vechiul album. De asemenea, va rog sa faceti cat de cat o selectie din p d v al calitatii, sa dati denumiri clare pozelor si sa adaugati comentarii explicite.
Am observat in vechea galerie faptul ca in anumite albume personale au fost adaugate (nu putine) poze foarte valoroase (atat cu exemplare de discus cat si cu acvarii superbe). Din pacate insa, multe dintre ele nu au ajuns si in galeriile publice (tematice). De data asta va rog sa nu le mai neglijati. Au ajuns insa altele, care nu prea aveau legatura cu "tema albumului" (mai ales la sectiunea de varietati si hibrizi) sau care aveau o calitate indoielnica. De data asta va rog sa fiti mai exigenti icon_mrgreen
Ok, una peste alta, sper sa reusim sa facem impreuna o galerie si mai frumoasa decat cea veche icon_cool

Va rog sa ma informati daca nu va descurcati sau daca apar probleme de functionare.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...


Last edited by ADX on Wed Sep 30, 2009 8:26 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
seicul
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 22 Jan 2008
Posts: 98
Location: C-TURZII ;CLUJ

PostPosted: Wed Sep 30, 2009 8:11 pm    Post subject: Reply with quote

Am eu o problema si anume cu poza ce am avut-o salvata in calculator a mers usor ,dar cu cele de la vechea galerie nu reusesc . Daca se poate explica "babeste" modul in care trebuie procedat ,as ramane dator.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Wed Sep 30, 2009 8:33 pm    Post subject: Trebuie creat un cont nou Reply with quote

Am observat ca trebuie creat un cont pentru a urca poze.
Ideal ar fi sa ne pastram toti acelasi user ca si in vechiul format. icon_mrgreen
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
seicul
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 22 Jan 2008
Posts: 98
Location: C-TURZII ;CLUJ

PostPosted: Wed Sep 30, 2009 8:37 pm    Post subject: Reply with quote

Am ceat cont , am urcat o poza (care era salvata in calculator si era la indemana),dar cand incerc sa le duc pe cele cu adresa de la fosta galerie , nu recunoaste adresa respectiva .
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Sep 30, 2009 8:38 pm    Post subject: Reply with quote

Salvati in calculator pozele din vechea galerie, dar nu in formatul ala mic, din lista. Poza se salveaza dupa ce s-a facut click pe ea si se vede in formatul mare. (click dreapta si save...). Dupa ce le-ati strans intr-un folder in calculator, redenumiti-le in "nume.jpg".

Vad ca deja au aparut poze. Va rugasem mai sus sa dati nume explicite la poze. Adica in nume.jpg, numele sa fie explicit. Dupa cum vedeti, apare sub poza... si nu da deloc bine un nume gen "1111h1y1gf". Mai mult, trebuie sa-l ajutam si noi un pic pe d-l google, daca vrem sa ne indexeze cat mai multe poze...
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Despre forum All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3, 4  Next
Page 1 of 4

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group