Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

salutari

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Date personale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
simonpana
New entry
New entry


Joined: 17 Sep 2009
Posts: 3
Location: Pechea-Galati

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 3:22 pm    Post subject: salutari Reply with quote

salut si bine v-am gasit , ma numesc Neagu Simon sunt din Pechea-Galati ,si odata cu descoperirea acestui forum am descoperit si mica mea pasiune pentru discus . Deocamdata nu tin discusi dar as vrea cat mai repede .
ce am acum : acvariu de 50 l din care vreau sa scot plantele ,elemntele de decor ,substratul si pestii si sa imi achizitionez 2 discusi leopard de 6-7 cm (deocamdata)
La acel acvariu am un filtru intern hailea bt200 in care deja s-au format bacteriile , si din acvariu o sa schimb vreo 30-40% din apa ,acum intrebarea ar fi daca ar trebui sa mai adaug acele bacterii care accelereaza ciclarea sau acvariul este ciclat ?
alte intrebarri vor veni pe parcurs

multumesc
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 3:46 pm    Post subject: Reply with quote

Parerea mea e sa nu faci treaba in pripa si inainte sa te gindesti sa iti cumperi discusi sa faci rost macar de un acvariu de 100 de litri . Sau sa cumperi eventual o pereche de discusi gata formata , pereche la care pestii sa nu depaseasca 12-14 cm deoarece acvariul e mic rau.... Daca vrei sa cumperi pui ....cumpara minim 5-6 (de preferat chiar 8-10) dar in cazul asta ......fa rost de un acvariu mai mare .
In rest iti urez bun venit .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 3:51 pm    Post subject: Reply with quote

Salutare si bine ai venit.
Daca zici ca acvariul este ciclat (deja contine bacteriile denitrificatoare) nu mai e nevoie sa adaugi nimic.
Daca filtrul functioneaza de cel putin 2-3 saptamani si zici ca ai si pesti in acvariu, inseamna ca e ciclat acvariul.
Sa fi sigur ca scoti toate elementele din acvariu (substrat, plante, decor, alti pesti, etc) astfel incat sa iti ramana doar filtrul, incalzitorul si termometrul.
Cureti peretii acvariului, schimbi 50% apa si setezi incalzitorul la 30 grade si esti gata sa bagi discusii dar incet, incet cu aclimatizare 1-2 ore.
E cam mic acvariul.
Discusii se simt mai bine in grupuri mai mari de la 4-6 bucati in sus dar pentru asta iti trebuie un acvariu mai mare.
Marimea discusilor sa aiba 8-10 cm (pentru ca esti incepator) precum zicea si colegul dragos.Cei mici sunt problematici.
Schimburile de apa sa le faci zilnice sau o data la cel mult 2 zile cu apa statuta, 50% (20-25 L) ca sa nu ai probleme.

In rest numai bine.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 4:30 pm    Post subject: Bine-ai venit! Reply with quote

sign0016
Baietii de mai sus au dreptate!
Mai bine incepi cu exemplare mai mari, decat cu discusi mititei.
Iti spun asta din proprie experienta(nefasta in cazul meu).
Bafta!
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
simonpana
New entry
New entry


Joined: 17 Sep 2009
Posts: 3
Location: Pechea-Galati

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 4:58 pm    Post subject: Reply with quote

multumesc pentru sfaturi ... si greseala mea am uitat sa mentionez in primul post ca dupa ce voi invata cat de cat care treaba cu discusul , va veni un acvariu mai mare de vreo 150-160 l
si inca odata va multumesc pentru timpul acordat postului meu


toate cele bune
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 6:11 pm    Post subject: Reply with quote

sign0016 si mult succes in ale discusarelii!
_________________

ai mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
izetserghiun
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 17 Feb 2008
Posts: 123
Location: constanta

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 7:33 pm    Post subject: Reply with quote

sign0016
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 11:21 pm    Post subject: Reply with quote

sign0016
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 11:30 pm    Post subject: Reply with quote

Iata pe cine vad eu aici ... icon_mrgreen Salut Simon si bine ai venit, ce ma bucur sa vad inca un galatean imbolnavit incurabil de discusita icon_razz
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
discusmaniac
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 12 Feb 2008
Posts: 167
Location: onesti-bacau

PostPosted: Sat Sep 19, 2009 12:06 am    Post subject: salut Reply with quote

bine ai venit printre noi! subscriu in totalitate la cele spuse de dragos(are experienta omul...), si partial la cele spuse de marian 4232.adica nu neaparat sa iei la 9-10 cm, poti sa iei si mai mici, dar daca respecti cu strictete niste chestii, atunci sunt sanse mari sa nu ai probleme.sigur, e mai comod cu cei de 9-10 cm, chiar daca mai gresesti, nu ii omori asa usor, rezista mai bine la tratamente...dragos, cand era incepator, a luat vreo 15 bucati la 3 cm, dar , fiind f. atent cu ei si nu in ultimul rand avand inclinatii spre acest domeniu, a reusit sa-i ridice pe toti, sau aproape pe toti. eu personal, am dat si la clienti incepatori, si la clienti cu pretentii cat de cat in acvaristica.si cunosc destule cazuri cand unii clienti care chiar nu cunosteau acvaristica, respectand cu strictete niste sfaturi pe care le-am dat, au reusit sa faca din discusi de 4-5 sau 6 cm discusi mari, cu pierderi minime sau nule, surprinzandu-ma si pe mine. la unii, in mintea mea, chiar nu le dadeam prea multe sanse.si am ajuns cateodata sa rascumpar de la ei anumite exemplare pe care ei le-au crescut mari si sa le introduc printre reproducatorii mei. nu mai zic, au existat si cazuri cand unii cu pretentii au mai dat-o si in bara...asa ca depinde in mare masura de tine ca sa reusesti, fie cu discusi mici, fie mai marisori. bineinteles, si cu ajutorul informatiilor pe care le gasesti din belsug pe acest forum.bafta!
_________________
pluteste inainte, si daca drumul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu ti-l va crea intr-adins pt. a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)


Last edited by discusmaniac on Sun Sep 20, 2009 9:54 am; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Sep 19, 2009 12:30 am    Post subject: Reply with quote

sign0016
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
simonpana
New entry
New entry


Joined: 17 Sep 2009
Posts: 3
Location: Pechea-Galati

PostPosted: Sun Sep 20, 2009 9:49 am    Post subject: Reply with quote

ReBella wrote:
Iata pe cine vad eu aici ... icon_mrgreen Salut Simon si bine ai venit, ce ma bucur sa vad inca un galatean imbolnavit incurabil de discusita icon_razz


salut Ana si mie imi pare bine sa te vad aici ... succes in continuare icon_biggrin

@discusmaniac :multumesc pentru sfaturi , chiar e o dilema in ceea ce priveste dimensiunea discusilor recomandati pentru incepatori ,am inteles ce ai vurut sa spui, acum o sa vad ce exemplare gasesc si apoi o sa mai vorbim .

multumesc tuturor pentru primirea calduroasa

toate cele bune
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Simo_pas
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Jan 2009
Posts: 46
Location: Turda, Cluj-Napoca

PostPosted: Sun Sep 20, 2009 10:53 am    Post subject: Reply with quote

sign0016
Inceputul e mai greu, pe urma e o placere iar cand incep sa-ti depuna icre urmeaza noptile nedormite si intrebarile pe care le vei pune celor experimentati icon_smile
Multa bafta!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
tase.razvan
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 310
Location: Bucuresti Giurgiului

PostPosted: Sun Sep 20, 2009 11:36 am    Post subject: Reply with quote

Cu inima deschisa vei intelege cu adevarat iubirea de un Discus !
Bine ai venit printre cei dragi ,
_________________
-->KlicK Pentru Albumul Cu Discusii Mei<--
_________________
Contact : 0762 / 932 /932 Mail : tase.razvan@yahoo.com
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Date personale All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group