Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

ajutor nu stiu ce are
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Horia
New entry
New entry


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 6
Location: Petrosani H.D.

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 11:31 am    Post subject: ajutor nu stiu ce are Reply with quote

De vreo 3 saptamani 3 din discusi nu mai manca (toti maturi), unul dintre ei s-a vindecat iar 1 ii inca bolnav si unul se odihniste pe veci (ieri a dat coltul), nu m-as agita atata cu ei daca nu ar fi chair primi achizitionati si crescuti de la 4 cm, am incercat tot felu de medicamente de i-am inebunit pe ceilalti 10 (nici nu ma gandeca cel putin o luna sa mai bag ceva in apa. Acvariul ete platat si aveam 12 dicusi (6 maturi si 6 juvenil), 6 luni nu am avut probleme tot ce am scimbat la acvariu de curand ii ca am trecut de la filtre interne la unul extern (poate fi cumva cauza). am incercat sa fac o poza dar nu se prea vad sintomele, ideea ii ca mucusul de pe ei a prins o tenta catifelata ochii sau unflat unpic la cel brawn din poza si la cel care a murit un ochi a putrezit pe viu, si aripiorele sunt afectate ca si cum ar avea 'putrezirea aripioarelor'. Care mascoate din dilema pls chiar vreau sa supreavietuiasaca, chair daca nu ii cel mai fain discus icon_smile.

http://img268.imageshack.us/img268/6917/dscf3293w.jpg
http://img142.imageshack.us/img142/641/dscf3294q.jpg
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 12:33 pm    Post subject: Reply with quote

Ce tratamente le-ai facut?
Eu as zice ca ai o infectie bacteriana.
Sa vedem ce zic si colegii.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 12:55 pm    Post subject: Reply with quote

La fel am patit si eu la inceput cand am trecut pe filtrare externa.
Cred ca initial a fost un soc cauzat de lipsa bacteriilor denitrificatoare, determinat de schimbarea filtrului.
Ar fi trebuit lasat in paralel si filtrul intern.
Apoi, la tine, cred ca pestii slabiti au devenit vulnerabili la orice fel de infectii.
Asta e parerea mea, dar vorba lui marian4232, sa vedem ce zic colegii mai experimentati.
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 12:56 pm    Post subject: Re: ajutor nu stiu ce are Reply with quote

Horia wrote:
De vreo 3 saptamani 3 discusi maturi nu mai manca. Unul dintre ei s-a vindecat, iar 1 ii inca bolnav si unul se odihniste pe veci. Ieri a dat coltul. Am incercat tot felu de medicamente de i-am inebunit pe ceilalti 10. Acvariul este platat si aveam 12 discusi, 6 maturi si 6 juvenil. 6 luni nu am avut probleme.
Tot ce am schimbat la acvariu de curand ii ca am trecut de la filtre interne la unul extern. Poate fi cumva cauza?. Am incercat sa fac o poza, dar nu se prea vad simptomele. Ideea ii ca mucusul de pe ei a prins o tenta catifelata, ochii sau umflat un pic la cel brun din poza, iar la cel care a murit a putrezit un ochi pe viu, si aripiorele sunt afectate ca si cum ar avea infectie bacteriana. Care ma scoate din dilema pls? Chiar vreau sa supreavietuiasaca, chiar daca nu ii cel mai fain discus.
Eu cred ca ai o infectie in acvariu. Pentru ca se simt asa rau nu cred ca-i doar externa, asa ca as recomanda un tratament cu bactopur direct. Bactopur direct actioneaza si in interiorul corpului. Bactopur simplu, doar la exterior. Decupleaza filtrul biologic si trateaza tot acvariul, dar masoara nitritul si nu hrani pestii in timpul tratamentului.
Daca se formeaza prea mult nitrit sau amoniac, ceea ce nu-i probabil dar nici imposibil, va trebui sa schimbi 30% din apa zilnic, sau cat va fi nevoie pana scade sub limita toxica, si sa redozezi medicamentul, Masoara cu picaturi, nu cu fasii de hartie!
Ai masurat sa vezi daca n-ai avut prea mult amonoiac sau/si nitrit dupa ce ai schimbat filtrul?
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 1:29 pm    Post subject: Reply with quote

Acum vreo doua saptamini am cumparat inca un filtru extern de la sera .Cind l-am desfacut mirosea foarte tare a chimicale (a nou ) .Dealtfel filtrul era livrat cu un conditioner pt apa pe care sa il folosesti la instalare .De teama sa nu li se intimple ceva pestilor am lasat sa curga apa prin el timp de cca 2-3 ore dupa care l-am umplut cu apa si am bagat in apa respectiva cam jumatate de tub de aquasafe(cam 125 ml) si l-am lasat asa inca aproape o zi .Dupa ce l-am pus la acvariu mi s-a parut ca pestii nu se simt totusi la fel de bine ca inainte dar nu a fost ceva care sa ma ingrijoreze prea tare . Ma gindesc ca la tine sa nu cumva sa se fi intimplat fenomenul datorita chimicalelor eliberate de garnituri sau de buretii noi . Parerea mea e sa schimbi cit mai multa apa si sa filtrezi prin carbune activ sau sa bagi aquasafe sau alt conditioner pt apa si sa vezi ce se intimpla .

Mai demult am omorit o groaza de pui de vivipari si de zebre cind am bagat un filtru intern nou in acvariu .Puii au murit in cca 2 ore dupaa introducerea filtrului respectiv asa ca acum ,,suflu si in lapte acru'' . Sunt sigur ca filtrul a fost de vina (mai precis buretele din el ) deoarece l-am incercat apoi cu un alt peste in acvariu ..... peste care era sa moara si el dupa ce a stat cca o ora in acv cu filtrul respectiv .....
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 1:41 pm    Post subject: Reply with quote

Nu-i exclus sa elimine furtunele ceva nociv, (nu toxic!) dar sera, care produce si livreaza in toata lumea, nu stie de treaba asta? Io cred i-ar manca concurenta de vii dac-ar face asa ceva.
In alta ordine de idei, substanta care mentine furtunele moi produce impotenta. Nu doar la pesti!
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 1:55 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Nu-i exclus sa elimine furtunele ceva nociv, (nu toxic!) dar sera, care produce si livreaza in toata lumea, nu stie de treaba asta? Io cred i-ar manca concurenta de vii dac-ar face asa ceva.
In alta ordine de idei, substanta care mentine furtunele moi produce impotenta. Nu doar la pesti!


Nu am spus ca filtrul sera ar elimina ceva toxic in apa ci doar ca miroseau foarte tare a chimic : buretii (nici nu i-am mai pus in filtru in cele din urma ) , garniturile si in general tot filtrul si ca din motivul asta mi-am luat masurile respective de precautie . Lucrul astra dealtfel se poate verifica usor desfacind un filtru nou Sera Bioactive 400 + UV (asta e filtrul pe care l-am cumparat ) . In alta ordine de idei acest filtru mi se pare foarte bun in ce priveste raportul pret calitate doar ca.... faptul ca e produs de sera nu ma poate impiedica sa imi iau anumite masuri de siguranta daca ceva ,, nu-mi miroase a bine ''icon_mrgreen.

Filtrul intern care mi-a omorit o groaza de pui era o chinezarie care imi fusese dat bonus cind am cumparat unb acvariu . Firma care a produs filrul respectiv se numea Elite .

PS: Daca se considera ca nu e bine sa apara numele firmelor in posturile mele rog un admin sa le stearga


Last edited by dragos on Fri Sep 18, 2009 2:36 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
harry-ab
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 195
Location: Sebes-Alba

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 2:28 pm    Post subject: Re: ajutor nu stiu ce are Reply with quote

Horia wrote:
De vreo 3 saptamani 3 din discusi nu mai manca (toti maturi), unul dintre ei s-a vindecat iar 1 ii inca bolnav si unul se odihniste pe veci (ieri a dat coltul), nu m-as agita atata cu ei daca nu ar fi chair primi achizitionati si crescuti de la 4 cm, am incercat tot felu de medicamente de i-am inebunit pe ceilalti 10 (nici nu ma gandeca cel putin o luna sa mai bag ceva in apa. Acvariul ete platat si aveam 12 dicusi (6 maturi si 6 juvenil), 6 luni nu am avut probleme tot ce am scimbat la acvariu de curand ii ca am trecut de la filtre interne la unul extern (poate fi cumva cauza). am incercat sa fac o poza dar nu se prea vad sintomele, ideea ii ca mucusul de pe ei a prins o tenta catifelata ochii sau unflat unpic la cel brawn din poza si la cel care a murit un ochi a putrezit pe viu, si aripiorele sunt afectate ca si cum ar avea 'putrezirea aripioarelor'. Care mascoate din dilema pls chiar vreau sa supreavietuiasaca, chair daca nu ii cel mai fain discus icon_smile.

http://img268.imageshack.us/img268/6917/dscf3293w.jpg
http://img142.imageshack.us/img142/641/dscf3294q.jpg


Parerea mea e ca doar un tratament "forte " te mai scoate din necaz acum.
Recomand golirea 80% a acvariului, schimb cu apa la aceiasi parametri- statuta bineinteles, apoi un tratament cu sulfat de cupru ( CuSO4 ) .
Se gaseste de cumparat la magazinele tip plafar, sau care se ocupa de agricultura, pomicultura, viticultura. 1,1 gram de CuSO4 il dizolvi in 100 mililitri apa curata. Din solutia respectiva adaugi cate 1 picatura la litru de apa din acvariu. Repeti tratamentul in a treia zi. Schimb de apa nu mai mult de 10-15% zilnic, cat sa sifonezi mizeria de pe fund.
Scoate melcii si corydoras afara din acvariu pe timpul tratamentului.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
aarden69
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 243
Location: Gheorgheni

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 3:11 pm    Post subject: Reply with quote

Eu as avea o intrebare?Cand ai schimbat filtrul,in cel nou,nu cumva ai bagat sera Nitrivec?
In rest,sunt pe parerea lui Ioan,tratament cu Bactopur direct,si nu ar strica nici un tratament cu Costapur,fiindca poate ca deja s-a asociat si o infectie de ectoparaziti.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Horia
New entry
New entry


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 6
Location: Petrosani H.D.

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 5:04 pm    Post subject: Re: ajutor nu stiu ce are Reply with quote

Multumesc pentru raspunsuri si am sa incerc cum zice Ioan ca mi-e cam greu sa cred ca ar fi amniac sau nitrit fac cam doua schiburi da apa cam 30-40 % pe saptamana si mancare cam putina ca nu ma lasa munca sa dau toata ziua icon_smile.Si filtru si materialu filtrant le-am spalat inainte de al baga in functiune si in tavita pt. carbune activ am bagat Bio-balls de la filtu intern. tocmai pentru cuturile de pe ele.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 8:05 pm    Post subject: Reply with quote

Eu am uitat sa mentionez ca trebuie sa lasi filtrul sa mearga la alt vas cu apa si sa pui mancare pentru pesti in vasul acela ca sa aiba bacteriile ce manca. Sper ca nu mentionez asta prea tarziu.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Horia
New entry
New entry


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 6
Location: Petrosani H.D.

PostPosted: Sat Sep 19, 2009 2:28 am    Post subject: Re: ajutor nu stiu ce are Reply with quote

Mersi Iaon dar deciclarea o inteleg nu ii o problema, problema mai mare ii unde gasesc baktopur ca in mizeria asta de oras nu gasesti nimic. si mi-e frica sa nu am cima, ca afectati sunt doar frati de la o pereche pigeon blood.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Sat Sep 19, 2009 2:48 am    Post subject: Reply with quote

Poti comanda online,de exemplu aici : http://www.pepika.ro/produse/21-acvaristica/383-medicamente--vitamine-/505-medicament-sera-baktopur-direct-8-tb..html . Prin curier rapid ajunge in 24h.Deci cam marti ar trebui sa-l ai daca il comanzi luni dimineata telefonic si il au pe stoc.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Sep 19, 2009 7:38 am    Post subject: Re: ajutor nu stiu ce are Reply with quote

Horia wrote:
... si mi-e frica sa nu am cima, .
Vaaai, Horia, Doamne fereste, cum sa ai ciuma? icon_eek

Si ce-i cu brunul din imagini? El e frate cu Pigeonii?
Daca nu se formeaza tesatura de mucus nu-i ciuma. Alergia la ierbicide provoaca simptome aproape identice.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Horia
New entry
New entry


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 6
Location: Petrosani H.D.

PostPosted: Mon Oct 05, 2009 10:06 am    Post subject: Re: ajutor nu stiu ce are Reply with quote

[Multumes pentru ajutor. Dupa un tratament de 4 zile (am tinut o zi in plus datorita faptului ca nu am fos in localitate in a patra zi icon_frown ) cu backtopur direct toti pesti sunt mai vioi si nu mai stau retrasi si mananca mai bine problema cu cel brown ii ca are inca ochii umflati desi manaca iar acum am observat ca ce 2 bleu diamond au fecale ale laptos-translucid si acum ii tin sub tratament metronidazol 1pastila/20 litri si ridicarea temperaturi la 34 grC. Spuneti-mi va rog daca gresesc cu ceva. PT Iaon , Da brown-ul ii farate cu pigenul care mi-a murit si el ii si cel mai grav afectat.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group