Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

salut...
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
grasuxxxl
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 May 2009
Posts: 47
Location: bucuresti

PostPosted: Sun Sep 20, 2009 2:28 pm    Post subject: salut... Reply with quote

Am o problema cu un discus.respira greu si nu mananca..din ce cauza ?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Sun Sep 20, 2009 2:36 pm    Post subject: Reply with quote

Salut si tie!
Da-ne mai multe detalii despre acvariu ... ce ai schimbat la el de curand,rezultatul testelor de apa daca ai,aerare,temperatura,schimburi de apa,etc.
Insa inainte de asta fa un schimb urgent de apa de 25%,cu apa declorinata daca ai....daca nu de la robinet.Insa fii atent s-o incalzesti,stii tu icon_mrgreen Posibil sa fie ceva toxine in apa,de exemplu daca e deciclat acvariul poate reactiona asa.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Sun Sep 20, 2009 2:40 pm    Post subject: Bine-ai venit! Reply with quote

sign0016
Ai putea sa fii mai concis?
Ce parametrii are apa, cati discusi ai si in ce bazin(volum, plantat sau steril), etc.
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Sun Sep 20, 2009 3:19 pm    Post subject: Reply with quote

Intrebarea asta e ca si cea cu calculatorul:

"Nu merge calculatorul.Ce are?"

Da-ti detalii oameni buni ca nu suntem clarvazatori.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Sun Sep 20, 2009 3:36 pm    Post subject: Reply with quote

marian4232 wrote:
"Nu merge calculatorul.Ce are?"

E stricata priza lol02

Grasuxxxl da-ne detaliile te rog dupa ce schimbi apa,deoarece timpul trece si trece in defavoarea discusului icon_cry
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
grasuxxxl
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 May 2009
Posts: 47
Location: bucuresti

PostPosted: Sun Sep 20, 2009 6:41 pm    Post subject: Reply with quote

scz de intarziere..tre saimi caut sa stau cu chirie...asa....acvariu 120 l plantat,sunt 5 discusi la 6 cm,are apa in el de aprox 2 saptamani...l-am lasat la ciclat 24 de ore(nu am mai rezistat).schimb 25 % o data la 2 zile(lucrez 24 de ore).filtru intern resun,nu stiu modelu exact,temp 30 grade.teste nu am facut ca nu am.bag 4 linguri de sare gronjoasa la 2 schimburi de apa.mi-a zis cineva ca ajuta ciclarea acvariului.cailelti discusi mananca,sunt vioi,numai acesta(blue diamond)respira greu.nu mnanca si se pune putin pe o parte cateodata
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Sun Sep 20, 2009 7:35 pm    Post subject: Reply with quote

icon_cry Se pare ca am nimerit-o atunci ...discusul tau e posibil sa fie intoxicat cu amoniac si/sau nitrit rezultat in urma ciclarii care nu s-a terminat la tine.Schimburile de apa ar trebui sa le faci pana reduci la 0(sau aproape de 0) nivelul toxinelor si fara teste de apa nu poti sti exact cata apa tre sa schimbi.Iar daca schimbi apa ciclarea va dura mai mult pentru ca lasi bacteriile fara hrana.E un cerc vizios...mare greseala ca nu ai avut rabdare sa ciclezi acvariul complet inainte sa pui discusii.Acum ei pot plati cu viata pentru nerabdarea ta icon_cry
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
tase.razvan
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 310
Location: Bucuresti Giurgiului

PostPosted: Sun Sep 20, 2009 7:35 pm    Post subject: Reply with quote

icon_razz icon_razz icon_exclaim Ai incercat sa-i faci tratament cu Flagil?eventual scoate plantele si urca temperatura pana la 34g sau cat tine incalzitorul tau si apa cat mai bine aerisita
Sau ar mai fi o varianta : incearca cu General Tonic de la tetra,de multe ori a dat rezultate chiar bune sick280
_________________
-->KlicK Pentru Albumul Cu Discusii Mei<--
_________________
Contact : 0762 / 932 /932 Mail : tase.razvan@yahoo.com
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
grasuxxxl
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 May 2009
Posts: 47
Location: bucuresti

PostPosted: Sun Sep 20, 2009 7:40 pm    Post subject: Reply with quote

ok razvane,o sa incerc...e chiar blue diamond-ul de la tine....nu stu ce a patit ca era cel mai vioi...ii "ardea" pe toti.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
grasuxxxl
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 May 2009
Posts: 47
Location: bucuresti

PostPosted: Sun Sep 20, 2009 7:45 pm    Post subject: Reply with quote

am observat ca ar avea ceva pe el,intr-o parte parca e o ciuperca ceva,ca o pata,ce ar putea fi?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
tase.razvan
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 310
Location: Bucuresti Giurgiului

PostPosted: Sun Sep 20, 2009 8:23 pm    Post subject: Reply with quote

nu cumva sa se fi lovit de ceva,oricum incearca tratamentul
_________________
-->KlicK Pentru Albumul Cu Discusii Mei<--
_________________
Contact : 0762 / 932 /932 Mail : tase.razvan@yahoo.com
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Sun Sep 20, 2009 8:24 pm    Post subject: Reply with quote

De ce sa faca tratament cu flagyl cand acvariul nici macar nu e ciclat?
Mai intai ofera-le o apa buna si vezi cum se simt si dupa aceea daca e nevoie, treci pe medicamente.
Stoarce un burete din alt acvariu ciclat daca ai, in acesta ca sa grabesti ciclarea.
Sarea nu am auzit ca ajuta la ciclare pana acuma.
Sarea ajuta in cazul otravirii cu nitriti.
Mai ai de sapat mult.Ai facut o mare greseala.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
tase.razvan
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 310
Location: Bucuresti Giurgiului

PostPosted: Sun Sep 20, 2009 8:27 pm    Post subject: Reply with quote

ori varinata lui marian ori dai direct cu Aqua TaN pt a marii procedeul crearii de bacterii
_________________
-->KlicK Pentru Albumul Cu Discusii Mei<--
_________________
Contact : 0762 / 932 /932 Mail : tase.razvan@yahoo.com
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Sep 20, 2009 8:31 pm    Post subject: Reply with quote

Daca-i rana cu fungi e grav dar se poate face ceva. Dai fungii jos cu un betzisor cu vata inmuiat in solutie concentrata de albastru de metil. Vezi ca unde stropeste ramane albastru 125 de ani.
Daca-i doar mucoasa pielii mai groasa, nu-i bai mare. Ia vezi cum e, si ne spui, da te uiti la tot corpul lui si mentionezi tot ce nu-i normal. Deschide amandoi operculii, sau doar unul?
Daca ceilalti se simt bine e ok apa si are doar el ceva. Infectie bacteriana a pielii si branchiilor? Nu-i mai inchis la culoare decat de obicei?
Schimba mai departe tot la 2 zile macar 20% din apa si nu le da mult sa manance. Ciclarea dureaza 4-6 saptamani, masoara neaparat amoniac si nitrit cu picaturi, nu cu fasii de hartie.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
grasuxxxl
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 May 2009
Posts: 47
Location: bucuresti

PostPosted: Sun Sep 20, 2009 8:42 pm    Post subject: Reply with quote

nu cred ca e rana....e o pata si zici ca e mai groasa...el respira cu amandoi operculi,ata ca respira greu ...se vede clar...le-am schimbat 30% din apa acum si ceilalti sunt jucausi se alearga au mancat,dar cateodata mai respira si ccu cate un opercul...nu mereu,cel bolnav sta numai la suprafata,ieri nu a iesit de langa filtru
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group