Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Cum facem cind suntem plecati de acasa
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 9:24 am    Post subject: Cum facem cind suntem plecati de acasa Reply with quote

Ce faceti voi cu pestii cind sunteti plecati citeva zile de acasa ? La mine am observat ca gasesc pestii mai ok daca ii las doar cu hranitorul automat decit daca mai rog pe cineva sa ii hraneasca . Ultima data (saptamina trecuta ) am fost plecat 3 zile si am lasat pe frate-miu' sa-i hraneasca iar cind cind m-am intors pestanii erau foarte speriati , citiva chiar juliti deoarece se izbisera de diverse obiecte din acvariu , apa .... bors , toti pomacea morti si imputiti (eu am fost vinovat ca am uitat sa-i scot ) deoarece botia neavind mincare suficienta i-au omorit , vreo 3 discusi bolnavi ...... abia acum si-au revenit toti mai putin unu ......
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 9:33 am    Post subject: Reply with quote

Eu cand plec pentru un timp mai indelungat (foarte rar), instruiesc pe cineva care ramane acasa (99% din timp e cineva acasa) ce sa faca.
Nu a fost nevoie pana acuma sa instruiesc sa schimbe apa dar la nevoie, se rezolva.
Un furtun lung, o ventuza, un burete, o pompa de apa si in 30 min e gata schimbul (~75% ~ 100 L)
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 1:51 pm    Post subject: Reply with quote

Eu le pun in automate cam jumatate din cat stiu ca mananca normal.
Sau,..ii duc cu mine.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
teo
New entry
New entry


Joined: 09 Jul 2009
Posts: 17
Location: Sulina

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 5:52 pm    Post subject: Reply with quote

peste ceva vreme voi fi plecat pentru 15 zile.nu stiu cum o sa ma descurc cu acvariul,mentionez ca am hranitor automat si priza programabila pentru lumina.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
PomPidu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 17 Dec 2007
Posts: 63
Location: Baia Mare

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 9:21 pm    Post subject: Reply with quote

cum poti sa ii iei cu tine?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 9:31 pm    Post subject: Reply with quote

Daca nu le dai prea multa mancare va fi perfect. Un discus matur hranit normal, sanatos, poate rezista fara hrana cel putin 2 luni, fara sa aiba vreo problema din cauza asta. Slabeste putin. Dar celelalte conditii de viata trebuie sa fie ok. Pui de discus peste 5-6 cm rezista 10-15 zile fara hrana si fara sa apara la ei semne subdezvoltare. La pui mai mici se obsearva ca n-au mancat cum trebuia.
PomPidu wrote:
cum poti sa ii iei cu tine?
E simplu sa transporti 200 de discusi 4000 de km in jumatate din portbagajul masinii. Eu n-am transportat decat vreo 100.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 11:16 pm    Post subject: Reply with quote

Super metoda de transport.Asta e buna pt 100 pui Ioan dar la pestisori mai mari merge?
Cand plec de acasa las cheia de la apartament cuiva. Trece 1-2 ori pe zi si le da papa.
Daca ar fi nevoie de schimb de apa nu stiu ce as face icon_cry
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Fri Sep 18, 2009 11:33 pm    Post subject: Reply with quote

Eu daca voi pleca de acasa mai mult de cateva zile voi miza pe hranitorul automat.Neica nu te simti atras irezistibil de un schimb de apa la picatura ? icon_mrgreen Ar rezolva problema schimbului de apa cand esti plecat.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Sat Sep 19, 2009 12:25 am    Post subject: Reply with quote

hranitorul automat e bun cand pleci de-acasa, in schimb... in cazul meu care sunt mai tot timpul acasa n-as renunta la placerea sa le dau de mancare personal. schimbul de apa la picatura e cea mai comoda si irezistibila metoda... si cred ca si cea mai buna ... aportul de apa schimbat fiind enorm iar pestii ar avea tot timpul apa curata si proaspata. fara batai de cap. acuma nu stiu ce s-ar intampla daca ar veni pe teava diverse chimicale si ti-ar nenoroci pestii... este un risc totusi...
_________________

ai mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Sat Sep 19, 2009 1:26 am    Post subject: Reply with quote

icon_mrgreen Radu , daca vei cauta la galeria lui George(te las pe tine sa descoperi care icon_biggrin ) vei vedea niste minunate filtre care se pun intre sursa de apa si acvariu.Ele se ocupa de chestiile nocive care vin pe teava icon_razz
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Sat Sep 19, 2009 5:04 am    Post subject: Reply with quote

stiu de filtrele alea le-am vazut de mult in galeria lui. dar nu stiu exact ce fac si cat de eficiente sunt. poate ne poate spune George mai multe icon_smile
_________________

ai mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Sat Sep 19, 2009 8:03 am    Post subject: Reply with quote

Iar ma tentezi cu picatura character0029
Daca ar fi dupa Rebela ar trebui sa fac acvariu cu CO automat, lumina la ore stabilite de priza hranitor automat si picatura. Da eu ce dumnezeu sa mai fac in casa?
Schimb la picatura merge si in plantat?
Stie ca vreau sa iau un Juwel de 240 si ma pune sa-l gauresc pentru prea plin. fighting0056
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sat Sep 19, 2009 8:10 am    Post subject: Reply with quote

neica wrote:

Stie ca vreau sa iau un Juwel de 240 si ma pune sa-l gauresc pentru prea plin. fighting0056


Nu trebuie sa-l gauresti .Poti folosi o teava indoita care sa intre in alt bazin mai mic in care faci gaura.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Sat Sep 19, 2009 1:23 pm    Post subject: Reply with quote

Preaplin foarte usor de facut : http://discus-club.ro/phpBB2/album_page.php?pic_id=330 . Fara sa dai nici o gaura Neicule icon_mrgreen Si da automatizarile ne fac viata mai frumoasa,ne ususreaza mult munca si ne fac si pestii mult mai fericiti in cazul schimbului la picatura.Eu abia astept sa-mi fac icon_razz Daca vreti va mai pun niste linkuri utile cu poze pe tema asta,numai ca preaplinurile alea is din tevi facute si trebuie muncit putin mai mult la ele icon_biggrin
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Sat Sep 19, 2009 3:32 pm    Post subject: Reply with quote

Ia sa vedem noi ce are rebela in plan si sa vedem cum iasa. Tzevi si iar tzevi icon_frown
Sunt cu apartamentu in lucru (mai exact baia) si sunt satul de tevi de ppr de cupru pexal si de canalizare
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group