Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Un ultim omagiu

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Necrolog
View previous topic :: View next topic  
Author Message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sun Aug 30, 2009 6:07 pm    Post subject: Un ultim omagiu Reply with quote

Astazi din pacate a murit rose redul din galeria personala icon_frown . De cind il am era mai bolnavicios dar nu m-am indurat sa il omor deoarece imi era prea drag si pina acum l-am tratat de zeci de ori de diverse boli . E al-II-lea discus care imi moare din cauza unor boli dar la primul nu tineam asa de mult si boala pe care a avut-o l-a omorit foarte repede .Mi-au mai murit inca vreo doi dar in timpul transportului sau imediat dupa transport asa ca de aia nu prea eram atasat ... Asta in schimb s-a chinuit mult timp din cauza ca eu nu am facut ce trebuia facut acum mult timp icon_frown . Am ajuns la concluzia ca nu se merita sa-i tratezi pe cei care se imbolnavesc des .In cele din urma deznodamintul e acelasi . Doar ca si ei si noi ne chinuim mai mult ...
Intre discusii mei mai e unu care a tot fost afectat de flagelate de vreo 3-4 ori . Acum e ok . Daca se va mai imbolnavi .....

Intrebare : Am observat ca abdomenul discusului respectiv era putin umflat ca atunci cind s-ar hrani binisor (posibil deoarece avea foarte multe icre ???) . El in schimb nu mincase nimic de mai multe zile .Dupa ce a murit l-am disecat si am observat ca toate organele din abdomen erau albe iar icrele care erau foarte mici erau parca intr-un lichid tot albicios(e posibil ca sacul cu icre sa fie normal totusi dar sa mi se para mie ca vad cai verzi pe pereti...) . Mai avea inca un ''mat'' plin tot cu lichid alburiu spre transparent.E normal ca in intestinul unui discus sa nu existe nici un organ inchis la culoare ?

PS: Banuiesc ca rose redul meu a murit de flagelate sau poate din cauza unor bacterii intestinale . Eu totusi cred ca de la flagelate deoarece cu vreo luna in urma il tratasem cu flagelol si era ok dar la 5-6 zile dupa ce l-am bagat in acvariu cu restul discusilor boala a recidivat si .... nici un tratament nu a mai avut efect ....
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Aug 30, 2009 8:05 pm    Post subject: Reply with quote

Salut. Ne pare rau pentru pierdere, dar mergem inainte! (Tot inainte! icon_mrgreen). As avea totusi doua comentarii:

1. Daca a murit, asta nu inseamna ca trebuie scos si de la avatar icon_smile De exemplu, cel din avatarul meu este de mult oale si ulcele icon_smile Acelasi lucru este valabil si pentru galeriile personale... daca un exemplar frumos a "trecut dincolo", nu trebuie sa-i scoatem si poza din galerie (mai ales daca este una reusita). Frumos ar fi sa se completeze numai textul de la "detalii", cu data si cauza decesului. (asta a fost un comentariu mai general...)

2. In legatura cu ceea ce ai observat la disectie, bine ar fi sa faci o descriere cat mai amanuntita si in english si sa deschizi un topic la Discus talks... ...si poate domnul Andrew Soh o sa ne faca surpriza de a raspunde (cunoscut fiind faptul ca are la activ multe "burti" de discus taiate si studiate).
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...


Last edited by ADX on Mon Aug 31, 2009 8:49 am; edited 2 times in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Sun Aug 30, 2009 10:15 pm    Post subject: Imi pare rau Reply with quote

Sincere regrete pentru pierderea ta.
Sunt si eu in aceeasi situatie, dar incep sa accept ideea ca unii pesti, indiferent de cat de bine mananca si ce conditii li se ofera, se intampla sa nu avem parte de ei prea mult timp.
Ori sunt mai bolnaviciosi, ori n-a fost sa fie.

ADX wrote:
1. Daca a murit, asta nu inseamna ca trebuie scos si de la avatar icon_smile

Ok, boss, accept si eu observatia. icon_redface
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Mon Aug 31, 2009 1:24 pm    Post subject: Re: Un ultim omagiu Reply with quote

Imi pare rau pentru pierderea ta. Din pacate nu sunt numai bucurii in sportul asta.
dragos wrote:
Intrebare : Am observat ca abdomenul discusului respectiv era putin umflat ca atunci cind s-ar hrani binisor (posibil deoarece avea foarte multe icre ???) . El in schimb nu mincase nimic de mai multe zile .Dupa ce a murit l-am disecat si am observat ca toate organele din abdomen erau albe iar icrele care erau foarte mici erau parca intr-un lichid tot albicios(e posibil ca sacul cu icre sa fie normal totusi dar sa mi se para mie ca vad cai verzi pe pereti...) . Mai avea inca un ''mat'' plin tot cu lichid alburiu spre transparent.E normal ca in intestinul unui discus sa nu existe nici un organ inchis la culoare ?


Probabil o infectie bacteriana l-a rapus daca ai gasit lichid in abdomen. L-ai "deschis" imediat dupa ce a murit sau mai tarziu? Sa nu fi intrat organele in descompunere daca ai facut lucrul asta mai tarziu.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Mon Aug 31, 2009 1:48 pm    Post subject: Reply with quote

Sincer nu stiu sigur cit a durat de cind a murit pina l-am deschis . La ora 9 dimineata era viu si parea chiar mai vioi decit in ultimele zile iar cind m-am intors acasa pe la ora 5-6 seara cred , era mort iar pe culoarea rosie de pe corp aparusera pete mai deschise semn ca murise de citeva ore (nu de mai mult de 8 ore totusi ) . E posibil sa fi fost si bacteriile de vina si din cauza asta sa nu fi dat rezultate tratamentele cu flagellol si apoi cu metronidazol . Oricum nu mirosea cind l-am deschis .

@ ADX stai linistit ca poza va ramine in continuare in albumul meu .
As scrie ce am observat la disectie la rubrica discus talcks dar la engleza mea de balta.....mai greu .Si in afara de asta nici nu cred ca as putea sa dau cine stie ce relatii deoarece asta a fost primul discus pe care la-am disecat si probabil ca nu am stiut la ce sa ma uit .Singurele lucruri pe care le-am observat si mi s-au parut anormale au fost matul plin de lichid si faptul ca nu avea nici un organ inchis la culoare in tot abdomenul (toate organele erau de la alb transparent la gri,roziu deschis ) .

@Puiut - Sincer imi pare rau pt cei doi pesti care ti-au murit .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Thu Sep 10, 2009 4:04 pm    Post subject: Reply with quote

Imi pare rau de pierderea suferita icon_cry
Stiu foarte bine ce inseamna pierderea unui peste, mie mi-au murit 7 pesti din 10 intr-o perioada nefasta, perioada in care nu mi-as fi inchipuiot ca se poate intimpla asa ceva si deja ii consideram ca facind parte din familie. Dar asta e poveste veche...
As avea doar un mic comentariu la discusii care se imbolnavesc mai des. Depinde CIT de des. Daca e toata ziua bolnav, poate ca ar fi mai bine sa-i curmam suferintele, dar eu spre exemplu am un peste (White diamondul din avatar) care nu cred sa fi scapat o boala din 'arsenalul' discusilor: flagelate, invirteli (cred ca l-am tratat de cel putin 10 ori cu sare), boala discusului, si cite si mai cite. Doar faptul ca era de o raritate si o frumusete fenomenala m-a facut sa-l tratez de fiecare data, de multe ori in detrimentul celorlalti pesti. Tot White-ul e singurul peste care mi-a sarit din acvariu si a cazut de la 2 metri pe mocheta. Si acum, de vreo 2 ani, nu am absolut nici o problema cu el, actualmente este CEL MAI REZISTENT peste al meu, pot sa-l las fara frica in orice conditii (si chiar l-am lasat cind ma plicitseam sa schimb apa) icon_lol
Ba chiar s-a apucat sa si depuna, la virsta de 4 ani jumate icon_eek
Deci poate ca uneori merita sa-i tratam!
_________________
Ce misto is pestii aia mari si rotunzi, dati-mi vreo 10! Asa scumpi!? Atunci vreau numai o pereche... dar cum le zice?
(Discus market made in Romania)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Thu Sep 10, 2009 7:46 pm    Post subject: Reply with quote

Cu siguranta ca se merita sa ii tratam , insa trebuie in primul rand sa nu fim egoisti! NU trebuie sa incercam sa-i mentinem in viata doar pentru a putea sa-i admiram,deci pentru placerea noastra proprie.Conteaza in primul rand CALITATEA vietii pestelui , nu cantitatea (adica cat de mult traieste).Iar daca e mai mereu bolnav si chinuit de tratamente...viata lui nu mai este de calitate, din pacate icon_cry
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Necrolog All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group