Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Agresivul merita o lectie.
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Aug 28, 2009 10:01 pm    Post subject: Reply with quote

Sa facem o mica recapitulare.

Cel micut din poza cu cei doi discusi separati de la inceputul postului:



Celalalt care a venit dupa un tratament, acum mananca si e super ok (poza nu prea reusita):



Am pus poze pt. a se vedea starea lor nu foarte buna. Amandoi manaca bine, primul vine glont la mancare mananca putin si se ascunde apoi.
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Aug 31, 2009 8:35 pm    Post subject: Reply with quote

Dupa ultima analiza batausul nu se va potoli. De fiecare data cand unul din cei doi din pozele de mai sus trece pe langa geamul lui se "arunca" furios spre ei, doar geamul ii mai desparte.
Primul din poza de mai sus a inceput sa manance mai bine si chiar sa reziste atacurilor celui de-al doilea care apropo a devenit seful acvariului. Da cel timid a devenit seful acvariului, cu cel mai mic nu se mai ia la "cearta".
Cam atat pt. azi si am sa revin.

Multumesc,
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Sep 04, 2009 5:48 pm    Post subject: Reply with quote

M-am gandit si tare as vrea sa-i pun intr-un acvariu separat dar nu prea mai am posibilitati acum (nici $, nici din dpdv al spatiului). Vreau sa achizitionez inca un acvariu si nu stiu cam care ar fii cel mai mic acvariu (in litri) unde pot sa-i tin si sa-i fac sa se dezvolte normal? Ma gandisem undeva pe la 60L, astept parerile voaste.

As aprecia un raspuns cat mai rapid ca maine poate iau un acvariu. love0029

Multumesc,
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Sep 05, 2009 3:47 pm    Post subject: Reply with quote

De o ora am dat dumul "bestiei". Cand sa-l prind cu plasa s-a speriat foarte rau si s-a cam lovit sick0010 . Pana acum situatia nu cred ca e cu mult schimbata si-a reluat postul de sef in acvariu dar acum ii lasa pe ceilalti sa manance. Cam asta a fost pana acum si astept sa vad ce se mai intampla.
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Sep 08, 2009 8:06 pm    Post subject: Reply with quote

Situatia a devenit chiar nasoala. Cei doi din pozele de mai sus nu mai ies din plante. Cum ies din plante cum ii alearga ce nebunul pana ii vede in plante. Zici ca sunt africani. Nu am mai vazut un peste vreodata sa aiba boala asa de mare pe altul/altii. Trebuie sa fac imediat ceva si anume sa-i mut pe cei doi in acvariul de 50 L (neamenajat, neciclat) sau sa-l mut pe bataus acolo. Inclin spre varianta a doua deoarece tere am o frica ca va incepe sa se ia si de ceilalti. Prima varianta ma va ajuata sa-i hranesc mai bine si sa se dezvolte mai ok. Sincer NU stiu ce sa fac. Cum ar fii mai bine? Voi ce parere aveti?

Multumesc,
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Tue Sep 08, 2009 8:26 pm    Post subject: Reply with quote

Eu sunt de parere ca Ioan avea MARE dreptate cand zicea ca discusii foarte agresivi nu trebuiesc pastrati.Asa ca...nu chinui nici un peste in bazine neciclate - ai toate sansele sa moara.Gaseste-i o casa noua batausului : ori il vinzi , ori il donezi.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Sep 09, 2009 4:58 pm    Post subject: Reply with quote

ReBella wrote:
...nu chinui nici un peste in bazine neciclate - ai toate sansele sa moara


S-a mai discutat pe aici de ciclarea acvariului cu pesti in el? Daca da sa puna cineva un link. Eu am link-uri de pe alte siteuri dar nu vreau sa fac reclama mascata. Nu sunt pro ciclare cu pesti in acvariu doar am citit/auzit nu am facut, oricum puneam un filtru deja ciclat si o cantitate de apa din acvariul mare. Multumesc pt. remarca ReBella in febra batailor din acvariul meu era sa neglijez acest aspect. Se poate face ciclarea acvariului cu pesti, in cazul nostru discusi, in acvariu sau nu? Astept parerile voastre.
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Wed Sep 09, 2009 5:05 pm    Post subject: Reply with quote

Ciclarea se poate face cu pesti rezistenti , de exemplu corydoras.Insa pestii aia sunt chinuiti pe timpul ciclarii,fiind obligati sa indure concentratii foarte mari de amoniac si nitriti.Daca reusesc sa scape vii,durata lor de viata se scurteaza si pot ramane afectati.Cu discusi nu incerca...in nici un caz nu sunt pesti cu care se poate cicla.Daca ai un filtru deja ciclat COMPLET (adica care a mers 1 luna de zile macar in alt bazin fara sa-l speli,scoti din bazin,opresti,etc.) va fi mult mai usor sa ciclezi acvariul nou.Daca nu ... icon_confused
Insa eu tot raman la parerea ca un peste atat de agresiv nu trebuie pastrat,oricat de frumos sau scump ar fi.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Sep 09, 2009 7:51 pm    Post subject: Reply with quote

L-am mutat in acvariul comunitar pe cel agresiv jumping0006 .

In acvariu cu cei cu probleme a inceput lupta pt. suprematie. Sper sa nu inceapa o lupta ca inainte de scoaterea agrsivul ca ma dau pe ciclide africane ca astea micii m-au disperat confused0010 . Astept in continuare parerile voastre in legatura cu ciclarea.

Multumesc,
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Mon Sep 14, 2009 1:40 pm    Post subject: Reply with quote

Cand am refacut bazinul, am facut cam asa:
am folosit in bazinul de rezerva integral apa din cel initial. Filtrul a mers in continuare in acvariul sezonier.
Dupa amenajarea bazinului nou, am pus cam 1/3 (atat mi-a permis volumul acvariului de rezerva) si 1/3 apa proaspata, dar preparata. Am mutat si filtrul si am inceput transferul. Am mai pus apa incepand cu a doua zi. Nu am avut probleme datorate deciclarii.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Sep 15, 2009 1:24 pm    Post subject: Reply with quote

Si eu am mai facut asa cum zice @Dragosdiscus dar nu la discusi. Pt. moment nu este cazul sa folosesc acvariul de 50L necilat deoarece pana acum situatia este ok. Agresivul sta bine mersi in plantat si manaca ca un pirania ca doar are concurent pe un botia cam mancacios. In acvariul cu discusi situatia sa mai calmat pt. moment, timidul a devenit sef de trib. Cand am zis ca sa mai calmat m-am referit la faptul ca nu mai sunt asa violenti intre ei, mai dau "spectacole de africani" cand le dau de macare dar de o intensitate mai scazuta. Cam atat pana acum mai revin cu amanunte cand ma intorc in Bucuresti ca atunci mai pot "studia" putin pe "africanii" mei.
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Sep 15, 2009 2:52 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Droncit, Praciquantel, Levamisol. Astea nu distrug ouale, asa ca trebuie tratat de mai multe ori, la intervale de timp necesare eclozarii noilor viermi.


Ce parere ai tu/alti discusari despre Dactymor de la Aquarium Munster?

Dactymor

Ingrediente:1 ml soluţie conţine 40 mg praziquantel.

Administrare:

20 ml soluţie pentru 400 litri de apă de acvariu
100 ml soluţie pentru 2000 de litri de apă de acvariu
1000 ml soluţie pentru 20000 litri de apă de acvariu

Indicatii:
combaterea parazitilor de piele ( viermi) (Gyrodactylus), viermilor de branhii (Dactylogyrus) şi viermi intestinali (Cestode) la peştii de apă dulce. Īn caz de infecţie cu viermi branhiali apare respiraţie frecvenţă crescută. Pestii care sunt infectati cu viermi intestinali sunt adesea mai slabi īn ciuda unei unui paetit normal si comportament normal. Dacă au viermi piele, peştii incearca sa se debaraseze de ei prin mişcări.

Metode şi durata de aplicare:

Pentru tratamentul cu Dactymor ¾ din rezervorul de apă trebuie īnlocuit.
Nevertebratele, cum ar fi melcii, creveţii nu tolereaza tratamentul cu Dactymor.
La 100 de litri de apă de acvariu se pun cate 5 ml (= 100 picături) Dactymor prin periaj peste acvariu.
Lampa de UV trebuie oprita.
Dupa aproximativ 6 ore de la īnceperea tratamentului trebuie să fie schimbata cel puţin ¾ din acvariu de apă.
A doua zi, jumătate de apa din acvariu de apă trebuie īnlocuita.
Pentru viermi intestinali şi viermi branhiali, este necesar de obicei un sigur tratament. Ouăle de viermi branhiali nu sunt afectate, si astfel tratamentul trebuie reluat dupa o saptamana.

Multumesc,
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Sep 15, 2009 3:27 pm    Post subject: Reply with quote

Descrierea este prost facuta. Inlocuirea apei trebuie urmata sau nu de o redozare? N-i suficient sa nu se mentioneze necesitatea redozarii, ca sa se si interpreteze cu siguranta ca nu mai trebiue redozat. Asta-i diletantism! Medicamentul combate! Nu distruge! Eu pot sa garantez oricui ca daca foloseste medicamentul asa cum e recomandat aici nu va elimina definitiv viermii din branchii.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Sep 15, 2009 7:34 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Medicamentul combate! Nu distruge! Eu pot sa garantez oricui ca daca foloseste medicamentul asa cum e recomandat aici nu va elimina definitiv viermii din branchii.


Cum se poate folosi in mod eficient? Cum dozam medicamentul? Eram sa uit descrierea este luata de pe un site romanesc care vinde asa ceva. Nu stiu daca este completa sau nu.

Multumesc,
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Wed Sep 16, 2009 1:32 am    Post subject: Reply with quote

instructiunile care vin impreuna cu produsul cumparat sunt:

Instructiuni de utilizare - Dactymor

Tip si cantitate substante active:
1ml de solutie contine 40mg de praziquantel

Forma si continut:
20ml soluţie pentru 400L apă de acvariu
100ml soluţie pentru 2000L apă de acvariu
1000ml soluţie pentru 20000L apă de acvariu

Indicatii:
Tratament viermi de piele (Gyrodactylus), galbeaza (Dactyrogylus) si tenie (Cestoidean) la pestii decorativi de apa proaspata.

Simptome:
Infestarea cu tenie are ca rezultat o rata respiratorie crescuta. Pestii decorativi cu viermi de piele pierd in greutate frecvent in ciuda hranirii constante. Infestarea cu viermi de piele ii va face pe pesti sa se scarpine pentru a scapa de paraziti.

Contraindicatii:
Nu se cunosc

Contactul cu alti agenti:
A se evita folosirea acestui produs impreuna cu alti agenti pe baza de apa deoarece reduce eficacitatea dactymor.

Instructiuni de dozare, metode de administrare si durata tratamentului:
Inlocuiti 3/4 din apa inainte de a incepe tratamentul cu dactymor. Nevertebrate ca melci, scoici si creveti nu tolereaza tratamentul cu dactymor si trebuie sa fie indepartate in timpul tratamentului.

Adaugati 5ml(=100 picaturi) dactymor la fiecare 100L apa de acvariu si amestecati pentru a imprastia produsul. Opriti lampile UV. Dupa 6 ore de tratament este necesara inlocuirea a 3/4 din apa. In ziua urmatoare, schimbati jumatate din apa din acvariu.

Un singur tratament este necesar pentru viermi de piele si tenie. Ouale de galbeaza nu sunt afectate. De aceea, tratamentul trebuie repetat la un interval de o saptamana (pentru pestii ornamentali de apa rece o saptamana jumatate).

Acvariul trebuie constant monitorizat in timpul tratamentului cu dactymor. In acvarii ce contin o biomasa larga (microorganisme in filtru, in nisip) folosirea dactymor poate avea ca rezultat cresterea bacteriana. Aceasta poate duce la epuizarea oxigenului. Schimbati apa din acvariu in caz de tulburare sau de epuizare a oxigenului.

Informatii in caz de supradoza, intrerupere a tratamentului:
In caz de supradoza, a se schimba jumatate din apa din acvariu.

Efecte secundare:
Nu se cunosc. Daca observati efecte secundare la pesti, va rugam sa informati veterinarul sau farmacistul, dar si pe noi.

Atentionari:
-A nu se folosi dupa data de expirare
-Nu tineti produsul la indemana copiilor
-A se tine departe de lumina, caldura si umiditate; pastrati-l in ambalajul original (15-25C = 59-77F)
-Produsul este numai pentru uz veterinar
-A nu se administra la animale destinate consumului uman

cam asta e... sick280
_________________

ai mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
Page 2 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group