Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Agresivul merita o lectie.
Goto page 1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Aug 24, 2009 4:39 pm    Post subject: Agresivul merita o lectie. Reply with quote

Am in acvariu un discus cam agresiv. Terorizeaza pe alt discus care sta ascuns prin plante si il fugareste pana il baga in plante si nu mai iese de acolo. M-am hotarat sa-i dau o lectie (asa cred eu) si anume am sa pun un acvariu mai mic aprox 20-30 L lipit de geamul acvariului unde am sa bag "batausul". Ce parere aveti voi reusi sa fac ceva? Daca nu merge si nu merge il bag in acvariul comunitar unde am jandarmi, betta, ancitrus, cory si multi altii (poate mai dau din ei). Sa incerc sa-l tin cateva zile asa pana v-a incepe sa manace calumea si cel fugarit? Tin sa precizez ca discusii ii am de 2 saptamani si primul bagat a fost cel agresiv (in acvariu mai existau doi pui 5-8 cm), fiind si cel mai mare.

Multumesc,
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Aug 24, 2009 7:06 pm    Post subject: Reply with quote

L-am separat iar cel batut a iesit si a mancat pe saturate. Nu stiu cam cat ar trebui sa-l tin separat?
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Aug 24, 2009 7:49 pm    Post subject: Reply with quote

N-o sa rezolve timpul problema asta. Trebuie sa gasesti alta rezolvare. Va fi foarte greu sa-i ti impreuna, chiar daca-l dai si iei altul. Poate unul mai mic decat cel timid?
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Aug 24, 2009 8:03 pm    Post subject: Reply with quote

Am pus o poza in galerie cu cei doi in acvarii diferite.

http://discus-club.ro/phpBB2/album_page.php?pic_id=2889

Cel timid a inceput sa-si etaleze superioritatea in bazin. Cel mai bine pt. moment este ca a mancat. Gresesc daca ii tin separat 3 zile apoi sa-l introduc inapoi in bazin. Ce ar trebui sa fac? Este posibil sa fie doar o chestiune de timp si apoi sa se acomodeze?

Multumesc,
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Aug 25, 2009 7:07 am    Post subject: Reply with quote

Cel mic nu arata deloc bine! E subnutrit. Daca nu incepe sa manance bine ramane mult in urma in crestere.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Aug 25, 2009 9:41 am    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Cel mic nu arata deloc bine! E subnutrit. Daca nu incepe sa manance bine ramane mult in urma in crestere.


Daca te referi la cel mic din poza (nu cel timid) si el era stresat de cel mare dar mai putin, iese la mancare si mananca de zici ca nu a mai mancat de ...... Iesea la mancare si cand era cel mare in acvariu.
Cum pot sa fac sa nu mai fie subnutrit?
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Matteo
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 19 May 2009
Posts: 45
Location: Deva

PostPosted: Tue Aug 25, 2009 10:55 am    Post subject: Nu cred ca exista o rezolvare Reply with quote

Aceeasi problema au avut-o si altii.Apare la achiztii din surse diferite si la diferenta de talie .Daca nu se rezolva in 2 saptamani nu se mai rezolva.Am si eu cazul asta cu unul mult mai mare decat ceilalti 4 care au fost crescuti impreuna.L-am "pedepsit" la carcera, dar nu s-a rezolvat.Cand e prea agresiv il sperii cu minciocul si sta ascuns vreo cateva minuta pana ceilati apuca sa manance.Numai cand ii arat la geam minciocul o "taie".Crede ca-l astepata o noua tura de "izolator" icon_mrgreen .Nu sunt asa prosti cum cred unii icon_biggrin .
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Aug 25, 2009 11:39 am    Post subject: Reply with quote

sorinhc wrote:
Cum pot sa fac sa nu mai fie subnutrit?
Daca mananca constant normal dar nu creste s-ar putea sa aiba viermi intestinali. Exista medicamente contra lor. Trebuie sa-l urmaresti atent daca mananca si daca defecheaza normal si constant in timp.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Aug 25, 2009 12:29 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Daca mananca constant normal dar nu creste s-ar putea sa aiba viermi intestinali. Exista medicamente contra lor. Trebuie sa-l urmaresti atent daca mananca si daca defecheaza normal si constant in timp.


A avut aceasta problema cel timid dara l-am tratat conform indicatiilor celor de la care l-am achizitionat. Se poate vedea si o poza.



Si-a revenit acum, are fecale de culoare inchisa. A inceput sa manance. Cel mai mic din poza a dat semnme de boala (nu in intregime fecale albe alternativ alb/negru) dar a fost tratat si el si momentan nu da semne ca mai este bolnav. In tot acest timp a mancat. Un regim de ingrasare? sign0009 am deschis un alt topic aici pt. a nu amesteca cele doua subiecte http://discus-club.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=12545#12545

Ioan wrote:
Exista medicamente contra lor.


Tu ce medicamente recomanzi?

Multumesc,
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Aug 26, 2009 9:07 pm    Post subject: Reply with quote

Revin cu ultimile stiri dupa 2 zile de la separare. E cam furios pe cel timid cand il vede de partea cealalta a geamului si tare ar vrea sa-i traga o bataie. Cel timid nu da semne ca ar mai fii speriat de el doar ii despoarte un geam animal0028 . Ciudat este ca seful acariului a devenit unul mic cam 1/2 din dimensiunea celui timid scared0008 . Ii pune la punct pe toti. Ideea este ca ceea ce am vrut pana acum a fost ok si anume sa-l "scot" la mancare pe cel care a fost bolnavior. Acum nu stiu cand sa introduc "batausul" ? ? ?

Multumesc,
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Wed Aug 26, 2009 9:11 pm    Post subject: Reply with quote

sper ca tactica ta sa dea roade. dar din experienta si multe observatii si cu pestii mei iti spun ca din momentul in care o sa-l reintroduci vei ajunge de unde ai plecat. bautausul isi va relua locul de sef de "trib" si ii va pune pe ceilalti la respect asa cum a facut si pana acuma. eu sper sa gresesc. oricum sa ne tii la curent

numai bine!
_________________

ai mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Wed Aug 26, 2009 9:19 pm    Post subject: Reply with quote

Daca discusii pe care ii ai acum in acv. se inteleg bine ideal ar fi sa nu mai introduci batausul deloc . Parca ziceai ca mai ai un acv cu alte specii .Baga-l acolo daca nu vrei sa il dai sau sa-l omori(nici eu nu-i omor pe aia bolnaviciosi sau foarte agresivi cu toate ca stiu ca gresesc si e posibil sa suport consecintele in timp ) . Vei putea mai tirziu sa incerci sa-l reintroduci cind in acv va fi un alt sef mai mare si mai putin agresiv.....poate va merge.....
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Wed Aug 26, 2009 9:37 pm    Post subject: Reply with quote

singura sansa din punctul meu de vedere este cam asa cum zice si dragos. daca cumva din discusii tai care sunt acuma in acvariu se va face in timp unul mai mare ca batausul care poate sa'l puna la respect si in acelasi timp sa nu ii streseze prea mult pe ceilalti. o metoda neortodoxa ar fii sa te faci ca uiti din cand in cand sa dai de mancare la bataus ... stiu eu?! icon_smile) si sa te concentrezi mai mult pe cei din comunitate, ca mai apoi sa incerci sa-l reunesti cu ceilalti.
_________________

ai mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu Aug 27, 2009 2:13 am    Post subject: Reply with quote

sorinhc wrote:
Tu ce medicamente recomanzi?
Eu folosesc un medicament nou, aparut de curand, care distruge si ouale viermilor intestinali. Pentru cine crede ca ar avea nevoie si ar fi dispus sa plateasca transportul, as putea sa-l comand si sa-l trimit. Mentionez ca banii trebuie trimisi la mine si asta mai costa inca ceva in plus. Devine cam scumpa toata tarasenia si nu merita decat daca apar cazuri grave la pesti multi si pretiosi. Nu stiu cat costa trimiterea banilor, dar medicamentul costa cam 11 € pentru 500 L, la care se mai adauga vreo 5 € transportul pana la mine si probabil ceva mai mult pana in Romania. Nu cred ca-l importa cineva in Romania, asa ca nu-ti ramane decat sa incerci tratamentele cu medicamente contra nematodelor. Droncit, Praciquantel, Levamisol. Astea nu distrug ouale, asa ca trebuie tratat de mai multe ori, la intervale de timp necesare eclozarii noilor viermi.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.


Last edited by Ioan on Fri Aug 28, 2009 7:24 am; edited 3 times in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Aug 27, 2009 9:02 pm    Post subject: Reply with quote

radu777 wrote:
sper ca tactica ta sa dea roade. dar din experienta si multe observatii si cu pestii mei iti spun ca din momentul in care o sa-l reintroduci vei ajunge de unde ai plecat. bautausul isi va relua locul de sef de "trib" si ii va pune pe ceilalti la respect asa cum a facut si pana acuma. eu sper sa gresesc.

Eram convins de asta dar a trebuit sa fac ceva urgent pt. a putea hrani si pe cel timid care venea dupa un tratament.

dragos wrote:
Daca discusii pe care ii ai acum in acv. se inteleg bine

Au inceput sa se inteleaga un pic mai bine. Ce mic (1/2 din timid si vizibil mai mic decat ceilalti) ii cam fugareste pe ceilalti, acum el este seful. Cel timid nu se lasa si mai riposteaza si el. Oricum cel mic a reactionat foarte tare cand am bagat batausul pt. prima data in acvariu si anume nu a fost intimidat de el a stat nemiscat in pozitie defensiva. Am stiut de atunci ca nu o sa fie problema cu cel mic, e un curajos.
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group