Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Primul discus omorat intentionat...
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Necrolog
View previous topic :: View next topic  
Author Message
hobbydiscus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 13 Sep 2007
Posts: 218
Location: BUCURESTI MILITARI

PostPosted: Sun Aug 30, 2009 10:41 am    Post subject: Reply with quote

eu zic sa nu renunti asa usor de la primul hop care te incearca, pentru ca mai tirziu o sa regreti pasul facut. mergi in continuare cu pestii care au mai ramas si care oricum sunt frumosi icon_wink si cu timpul trece si supararea icon_biggrin
_________________
hobbydiscus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Sun Aug 30, 2009 10:50 am    Post subject: Re: Batausul... Reply with quote

Multumesc mult pentru incurajari...
MailMan wrote:
Iti inteleg frustarea si dezamagirea si crede-ma ca rezonez cu tine!
Eu ti-as reprosa un singur lucru," ca un incepator capos ce esti"nu iti cumperii discusi de 200-300 de ron buc. incercand sa acumulezi experienta pe astfel de exemplare, asa cum nu faci scoala de soferi pe Ferari!

Aici ai dreptate, am inceput si eu cu discusi de 30-40 RON, mai mici, m-am cam "chinuit" cu ei, apoi am zis sa incerc cu pesti mai mari si logic, mai scumpi.
Bine, nu toti sunt de 200-300 RON...
Dar, dupa "teoriile" lui Murphy, tocmai astia s-au dus. sign0171
Iar, din ce am citit pe forum si am mai auzit, pentru boala rasucirilor nu exista remediu eficace... icon_confused
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Sun Aug 30, 2009 10:56 am    Post subject: Multumesc pentru incurajari! Reply with quote

hobbydiscus wrote:
eu zic sa nu renunti asa usor de la primul hop care te incearca, pentru ca mai tirziu o sa regreti pasul facut. mergi in continuare cu pestii care au mai ramas si care oricum sunt frumosi icon_wink si cu timpul trece si supararea icon_biggrin

Multumesc inca odata pentru incurajari!
Ce ma face sa ezit sa renunt imediat sunt trei lucruri:
- imi plac discusii mai mult decat orice specie de pesti pe care am avut-o ;
- fata de preturile de achizitie, as pierde prea multi bani din vanzarea lor, a acvariului, background-ului, UV-ului, filtrului, etc...
L.E.
- nu ma lasa nevasta fighting0056 , chiar mi-a spus sa mentionez si motivul asta, asa ca m-am conformat. icon_mrgreen
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry


Last edited by puiutu on Wed Sep 02, 2009 2:17 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
hobbydiscus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 13 Sep 2007
Posts: 218
Location: BUCURESTI MILITARI

PostPosted: Sun Aug 30, 2009 11:08 am    Post subject: Reply with quote

cu totii cred ca am avut pierderi serioase ,eu unul nu mai zic dar ideea este ca trebuie sa continui cu pasiunea pentru discusi ,mai ales ca ai prieteni cu experienta in domeniul asta ,stii la cine ma refer icon_wink si o sa ai si parte de satisfactii dupa aceea . iar la partea financiara cred ca de cind ai bagat banii in acvariu si pesti sunt convins ca nu te-ai gindit ca o sa-i si scoti banii aceia icon_biggrin . multa bafta in continuare si pesti sanatosi !
_________________
hobbydiscus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Aug 30, 2009 11:29 am    Post subject: Reply with quote

Puiutu, o sa vezi cum, atunci cand crezi ca totul "se darama" si-ti vine sa o lasi balta, poate exact din cauza asta o sa ai "interventii" mai rare in bazin iar pestii, nemaifiind stresati, isi vor reveni din toate punctele de vedere si iti vor oferi adevarata placere de a privi un acvariu cu discusi. Eu asta sper sa se intample si in cazul tau icon_wink
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Sun Aug 30, 2009 12:10 pm    Post subject: Reply with quote

Sincere regrete.
Mai acum o saptamana le admiram frumusetea.
Sper sa treaca repede supararea si sa auzim de bine pe viitor cu specimene si mai frumoase.

Numai bine.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
harry-ab
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 195
Location: Sebes-Alba

PostPosted: Sun Aug 30, 2009 3:59 pm    Post subject: Reply with quote

Ai grija putin la valorile NO2/NO3. O intoxicatie poate avea cam aceleasi simptome ca si boala rasucirilor.
Daca e totusi boala rasucirilor, incearca cu NaCl , 4-6 g / litru de apa. 2 saptamani. Bineinteles, fara plantele din acvariu. Desararea o faci apoi treptat timp de o luna, sau chiar mai mult.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Sun Aug 30, 2009 4:10 pm    Post subject: Multumesc pentru incurajari! Reply with quote

Multumesc tuturor pentru postari si incurajari.
Asta intareste convingerea mea ca acest forum e intr-adevar O COMUNITATE! cool0010
Eu deja credeam ca situatia se stabilizase deja, dar se pare ca n-a fost asa.
Valorile apei sunt OK, cel putin ceea ce se poate masura - NO2=0, NO3=12,5, pH=7.
Ce e cel mai frustrant si curios in acelasi timp e faptul ca au patit-o cei mai frumosi si mai mari.
I-o fi deochiat cineva, de aceea am schimbat mi-am schimbat si avatarul, n-am vrut sa pun Mozaic Leopardul ca avatar, sa n-o pateasca si el.
Glumesc acum, bineinteles. icon_mrgreen
Pierderile mele sunt mici fata de cele pierderile acelora care au discusi de mult timp - cele mai multe din cauza "baietilor" de la Apa Nova sau Electrica(nu din cauza nestiintei, ca in cazul meu, exceptand aceste doua cazuri descrise in acest topic).
Dar totusi e suparator.
Sper sa nu mai postez in acest topic, cel putin nu atat de repede.
Inca odata, va multumesc!!!
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
viobank
Discusar EROU
Discusar EROU


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 201
Location: BUCURESTI

PostPosted: Mon Sep 28, 2009 1:37 pm    Post subject: Re: Batausul... Reply with quote

MailMan wrote:
Iti inteleg frustarea si dezamagirea si crede-ma ca rezonez cu tine!
Primul discus l-am avut in 1988 si de atunci am avut in permanenta in casa discusii indiferent de situatiile prin care am trecut.
Ai idee de cate ori "m-am lasat" de discusi in urma unor astfel de "praguri pshihologice",de cate ori nu m-am "tavalit in chinuri" si am zis GATA ?! In 20 de ani de f.multe ori si ghici ce...nu am putut,asa cum cred ca nici tu n-o sa poti!
Eu ti-as reprosa un singur lucru," ca un incepator capos ce esti"nu iti cumperii discusi de 200-300 de ron buc. incercand sa acumulezi experienta pe astfel de exemplare, asa cum nu faci scoala de soferi pe Ferari!
Capul sus ca asta nu a fost decat inceputul, sa vezi ce-o sa plangi cand ai sa pierzi toata ponta de puii........


frumos zis.............. icon_mrgreen
_________________
schimburi dese de de apa = discusi mancaciosi = discusi mari si frumosi
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Tue Sep 29, 2009 11:26 pm    Post subject: Reply with quote

@puiutu, imi pare rau de pierderea suferita dar mai ales de suferinta ta. Stiu cum e.
Chestia e ca ai citit gresit in privinta bolii invirtelilor. Boala este o 'cunostinta' veche de-a mea, am avut pesti care o pateau regulat. La inceput mi-au murit si mie, dar acum aceasta 'boala' ma face mai mult sa zimbesc. Da, de citiva ani nu am mai avut probleme cu ea, desi unii pesti au facut asa crize mari incit li s-au albit ochii de la cit s-au izbit de acvariu. Totusi, nici unul nu mi-a mai murit de multa vreme, tratindu-i cu SARE, asa cum bine zicea mai sus Harry. Eu puneam sare FOARTE multa, cit sa-i simt gustul in apa. Uneori nici nu e nevoie sa-i lasi doua saptamini, asa cum scrie la carte si nici o luna pentru desalinizare. Cauzele sint diferite, dar ma indoiesc ca este mixosoma. Eu cred ca e vorba de lovituri cauzate de sperieturi sau un fel de epilepsie. Cu sare nu vei avea probleme!
Si nu te lasa de discusi, gindeste-te ca mai bine ii cresti tu decit unul care pune intrebari gen... semnatura mea icon_razz
_________________
Ce misto is pestii aia mari si rotunzi, dati-mi vreo 10! Asa scumpi!? Atunci vreau numai o pereche... dar cum le zice?
(Discus market made in Romania)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Wed Sep 30, 2009 2:25 pm    Post subject: Reply with quote

goamanu wrote:
@puiutu, imi pare rau de pierderea suferita dar mai ales de suferinta ta. Stiu cum e.

Multumesc!

goamanu wrote:
Eu puneam sare FOARTE multa, cit sa-i simt gustul in apa.

Si eu am pus destula sare, dar degeaba...
Chestia pe care n-am inteles-o, e de ce au murit cei mai mari, mai frumosi si care n-au avut niciodata probleme... icon_confused
Afurisitul de Murphy cu legile lui...
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
PomPidu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 17 Dec 2007
Posts: 63
Location: Baia Mare

PostPosted: Wed Sep 30, 2009 4:46 pm    Post subject: Reply with quote

Nici eu nu cred ca ii mixosoma mai ales la cate cazuri am avut eu, oricum is curios ce ar putea fi ca am vazut destule cazuri pe forum(ceva blestem pentru mine cel putin)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
GeoS
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 73
Location: Bucuresti-Cringasi

PostPosted: Thu Oct 01, 2009 12:48 am    Post subject: Reply with quote

Puiutule frate,uite cum vad eu lucrurile:La inceput am crezut ca sunt singurul fraier care a dormit cu capul pe trusa de testere.Am crezut ca sunt singurul bleg care se invoieste de la servici cand are pestii bolnavi.Am crezut ca sunt singurul idiot care sufera cand am ajutat sa plece dincolo doi pigeoni.Acum 25 de ani am pierdut 3 generatii de discusi pana cand,dezamagit,am renuntat.Mi-au trebuit 25 de ani sa-mi fac curajul sa o iau de la inceput pentru ca nici o data nu mi-au iesit complect din minte.Imi pare rau pt pierderea ta dar gata,scutura-te de praf si fruntea sus.Prin asta ne deosebim de restul acvaristilor.Pana la urma nici nu stiu daca ne putem numi acvaristi sau sado-maso.Spunea Ioan intr-un post ca atunci cand nu are probleme cu Discusii cateva saptamani parca nu are parte de actiune(bine,cu alte cuvinte spus)Momente din astea probabil ca vor mai fi(eu doresc sincer tuturor cat mai putine)dar vorba aia ,,ce nu ne omoara ne face mai puternici"Avem prieteni comuni si chiar sursa comuna.Ia sa-i intrebi tu daca au trecut prin momente ca acesta.Concluzia este,aduna-te si hai ca avem treaba.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Thu Oct 01, 2009 6:01 pm    Post subject: Reply with quote

De citeva zile tot nu-mi da pace o intrebare icon_mrgreen
Ioane, cum ai ajuns la concluzia ca pestii au 'dureri' atroce cind sint congelati, sau ca se simt cum simt? Chiar vorbesc serios, pentru ca pe mine nu ma duce mintea icon_neutral
Din cite stiu, pina nu de mult au fost dezbateri aprinse in privinta chinuirii sepiilor (parca) ce se arunca de vii in ulei incins in mod traditional in unele tari. Cercetatori seriosi erau pro sau contra, unii spuneau ca sepiile nu simt nimic, fiind animale inferioare (nu mai stiu argumentele, parca era si ceva de supravietuire, ca n-ar supravietui daca le-ar durea fiecare pielita la orice stimul), altii spuneau ca automat simt durere de bine ce au un sistem nervos. Nu stiu care a fost rezultatul dezbaterii, daca a fost vreun rezultat.
In plus, din stiinta mea pestii sint niste vertebrate cu singe rece, adica temperatura corpului lor e reglata de mediul inconjurator, modificindu-se in consecinta metabolismul. Ar fi groaznic ca o vipera sa crape de durere iarna, cind de obicei hiberneaza, sau sa suiere in chinurile iadului cind seara apune soarele icon_razz
Si, din cite stiu, inclusiv la mamifere efectul frigului exagerat se traduce printr-o amorteala molesita, care duce pina la urma la senzatia placuta de caldura si la un somn linistit, atit de linistit ca la urma mori icon_mrgreen
Deci tare as fi curios, in virtutea carei teorii sustii ca pestii se chinuiesc ingrozitor in apa rece. Lasind gluma la o parte, poate stii tu ceva ce mie mi-a scapat, sau poate, doar poate, esti gresit informat.
Tu propui in schimb o substanta chimica, uleiul de garoafa, care este un anesteziant din cite am citit. De unde stii efectul uleiului asupra pestilor, care respira cu tot corpul (la propriu) din apa. Implicit mie mi se pare un chin sa bagi pestele in apa cu ulei, pentru a i se colmata si imbicsi totul pe acolo. Deci, permite-mi sa ma indoiesc de solutia ta (numai de data aceasta) icon_exclaim
Cu tot respectul pe care stii ca ti-l port icon_smile
P.S.
Poate te-ai referit la senzatia cind pestii sint scosi din apa? Aia mi se pare ceva cu totul diferit.
_________________
Ce misto is pestii aia mari si rotunzi, dati-mi vreo 10! Asa scumpi!? Atunci vreau numai o pereche... dar cum le zice?
(Discus market made in Romania)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Oct 01, 2009 6:43 pm    Post subject: Reply with quote

Daca ma grabesc eu sa dau un reply, asta nu inseamna ca vreau sa-i iau cuvantul lui Ioan icon_mrgreen

SURSA: DPH

Quote:
Any form of euthanasia should cause death with the minimum of discomfort or suffering to the animal. Typical methods used are:

Anaesthetic overdose: Use 3-4 times the recommended dosage of any of the commonly used anaesthesia agents. Because of the risk of recovery the fish should be left in the solution for several hours.

Ideally, after losing consciousness in the anaesthetic solution the fish should have an injection of sodium pentobarbital so that death is instantaneous - but this is a restricted drug and not available to members of the public. An alternative is to cut all the gill filaments on both sides once the fish is unconscious and allow the fish to bleed to death. Clearly this can be distressing, but the fish feels no pain.

Decapitation: This is only suitable for smaller fish. It is assumed to cause instant unconsciousness.

Cranial concussion: A sharp, single blow to the head with enough force to damage the central nervous system. This may kill small fish outright, but larger fish may only be stunned - so it should be followed by a method such as bleeding, to cause death

Sodium bicarbonate (baking powder or Alka SeltzerŪ): This is not an accepted form of euthanasia and will cause a degree of discomfort and stress, but it is readily available and can be used in the home if there are no other alternatives available. Again bleeding may be required once the fish has lost consciousness.

Freezing: This is not considered a humane method and will cause considerable suffering

Poisoning: There are many chemicals that will effectively kill fish. None are considered humane and will all cause considerable distress unless the fish is euthanased first


SURSA: DPH
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Necrolog All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
Page 2 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group