Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Primul discus omorat intentionat...
Goto page 1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Necrolog
View previous topic :: View next topic  
Author Message
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Sat Aug 22, 2009 4:06 pm    Post subject: Primul discus omorat intentionat... Reply with quote

Acum 3-4 zile , cand am venit acasa de la servici, am observat ca unul dintre discusii mei - fratele(sau mai degraba sora "Batausului) are botul turtit!
Cred ca in urma unui zgomot puternic(nu eram acasa, asa ca nu stiu sigur) s-a lovit RAU, astfel incat nu mai putea sa-si inchida gura si, implicit, nici sa respire cum trebuie.
In tot acest timp "Batausul" (cu care cred ca facuse pereche - acum o saptamana curatau de zor o portiune de background) l-a "pazit" efectiv, a stat intre el si ceilalti si nici nu a prea mancat!
Si acum e suparat si nu prea il intereseaza mancarea...
Sfatuit de Corneliu sign0188, caruia ii multumesc inca odata pentru tot ajutorul, am decis sa-l bag la congelator si sa-i curm suferintele.
Acesta era:

Era al doilea in ierarhie, cat si ca marime.
REST IN PEACE!!! sign0013 sign0171
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
izetserghiun
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 17 Feb 2008
Posts: 123
Location: constanta

PostPosted: Sat Aug 22, 2009 4:48 pm    Post subject: Reply with quote

Foarte frumos exemplar pacat de el.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
harry-ab
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 195
Location: Sebes-Alba

PostPosted: Sat Aug 22, 2009 5:06 pm    Post subject: Reply with quote

Dureaza mult la congelator pana moare????
Nu era mai simpla o decapitare rapida?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Sat Aug 22, 2009 5:15 pm    Post subject: Cateva minute Reply with quote

harry-ab wrote:
Dureaza mult la congelator pana moare????
Nu era mai simpla o decapitare rapida?

Poate ca era mai rapida, dar si mai dureroasa.
Pentru mine, sfaturile lui Corneliu(diskusfan), la experienta pe care o are, sunt mai ceva decat "Biblia" discusarilor...
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Aug 22, 2009 6:03 pm    Post subject: Reply with quote

Poti sa-ti inchipui cum e sa fi legat de un stalp si sa fi ars de viu? Ei, cam asa se simt ei in congelator. 5 lei ar costa un narcotic cu care l-ai adormi fara sa sufere deloc. Ce-i drept, congelatorul nu costa nimic. Il pui acolo si te faci ca e totul ok. Daca-ti spui minciuna asta suficient de des, candva devi convins ca ai dreptate. Asa se educa constiinta.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Sat Aug 22, 2009 6:21 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Poti sa-ti inchipui cum e sa fi legat de un stalp si sa fi ars de viu? Ei, cam asa se simt ei in congelator. 5 lei ar costa un narcotic cu care l-ai adormi fara sa sufere deloc. Ce-i drept, congelatorul nu costa nimic. Il pui acolo si te faci ca e totul ok. Daca-ti spui minciuna asta suficient de des, candva devi convins ca ai dreptate.

Eu n-am vrut altceva decat sa-l scutesc de suferinte cat mai repede... sign0013
L-am pus intr-un vas cu apa din acvariu pe care l-am bagat la congelator - apa s-a racit treptat.
Cred ca metoda nu e atat de barbara, gandeste-te la cazurile de deces prin inghet:apare hipotermia, care induce o stare de somn din care nu te mai trezesti.
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Aug 22, 2009 6:51 pm    Post subject: Reply with quote

Daca ti-o fi mila de ei candva, foloseste ulei de garoafe din farmacie. Iti trebuie doar 5 ml/5L. Pui intai 2 ml, si dupa 5 min., cand doarme, pui restul. Il lasi inca o jumatate de ora si pe urma poti sa-i tai coloana vertebrala in spatele creierului, ca sa fi sigur ca nu se trezeste din narcoza daca-l scoti din vas si-l arunci fara apa, dar faci totul afara, ca miroase respingator si foarte persistent. Lasi afara din casa vasul cu pestele si vasul in care ai amestecat uleiul cu apa pana se face o emulsie omogena. Daca torni uleiul in apa cu pestele, fara sa-l amesteci bine, se ridica uleiul la suprafata si-si pierde efectul.
La farmacie se stie ce-i uleiul de garoafe, ca se foloseste si pentru uz uman.

_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Sat Aug 22, 2009 7:21 pm    Post subject: Am bagat la cap! Reply with quote

Ioan wrote:
Daca ti-o fi mila de ei candva, foloseste ulei de garoafe din farmacie. Iti trebuie doar 5 ml/5L. Pui intai 2 ml, si dupa 5 min., cand doarme, pui restul
...
La farmacie se stie ce-i uleiul de garoafe, ca se foloseste si pentru uz uman.

Am notat.
Ma voi duca la farmacie sa-mi iau si eu o sticluta de 5ml.
Cu toate ca sper sa n-o folosesc (prea curand). icon_confused
Multumesc inca odata pentru sfaturi, Ioan. happy0034
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Aug 22, 2009 8:14 pm    Post subject: Reply with quote

Ma simt dator sa-ti multumesc si eu pentru intelegere. De fapt ce ti-am scris eu era mai mult o rugaminte, decat un sfat. Nu fiecare e in stare sa inteleaga atata grija pentru un animal, mai ales daca ne aducem aminte cate tone de peste se arunca peste bord pe oceane, unde se pescuieste pentru industria alimentara. Cazurile astea nefericite apar de multe ori pe neasteptate. Atunci e bine sa ai ce-ti trebuie la indemana. Trebuie avut grija sa nu ajunga pe mana copiilor! Eu pot sa-mi permit sa tin sticlutele in frigider, pentru ca nu-mi umbla copii mici in casa. Inca n-am nepoti, icon_frown dar nu-i peste tot asa.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
PomPidu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 17 Dec 2007
Posts: 63
Location: Baia Mare

PostPosted: Sat Aug 22, 2009 11:01 pm    Post subject: Reply with quote

si eu am patit ceva de genu un white diamond s-a lovit de ceva si am observat ca avea gura sfasiata destul de rau partea de sus era rupta de jumatate da in timp s-a vindecat complet, ma mir cum s-a prins la loc
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Mon Aug 24, 2009 8:24 am    Post subject: Reply with quote

Si eu ma intreb daca nu te-ai grabit. Dar nu am vazut pestele ranit.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Mon Aug 24, 2009 8:45 am    Post subject: Reply with quote

Nu-l zgindari ca s-a grabit c-o sa aiba cosmaruri si remuscari icon_mrgreen .
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Mon Aug 24, 2009 9:22 am    Post subject: Nu cred ca m-am grabit Reply with quote

Dragosdiscus wrote:
Si eu ma intreb daca nu te-ai grabit. Dar nu am vazut pestele ranit.

Pestele se misca haotic, nu mai avea echilibru, se asezase pe o parte pe nisip.
Corneliu era la mine si mi-a spus ca nu se mai poate face nimic...
Porcu wrote:
Nu-l zgindari ca s-a grabit c-o sa aiba cosmaruri si remuscari icon_mrgreen .

Oricum regret si imi pare rau ca l-am pierdut!
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Sun Aug 30, 2009 3:05 am    Post subject: S-a dus si "Batausul"... Reply with quote


La aproape o saptamana de cand perechea lui s-a dus, timp in care n-a mancat nimic si a stat retras(plus vreo 4-5 zile inainte, cat s-a chinuit celalalt), astazi, pe la 3 noaptea am auzit zgomot in acvariu.
M-am uitat si l-am vazut pe "Batausul" meu inotand haotic, incercand sa iasa din apa si lovindu-se de geamuri si de background.
N-a durat prea mult si s-a linistit.
DEFINITIV.
sign0013
Nu stiu daca a fost "boala rasucirilor" sau nu...
Cert este ca l-am tinut 3 zile in bactopur direct, suspectand niste paraziti, astazi l-am bagat la loc in acvariu si era mai bine.
N-a mancat, dar nu mai statea retras.
Si deodata, noaptea, l-a apucat...
Nu stiu ce a avut pana la urma, dar un lucru stiu sigur:
Ma gandesc serios sa renunt!
Mi-am luat primii discusi acum 11 luni, am avut probleme ca un incepator capos ce sunt, am dat din ei si de doua luni, ma linistisem. icon_confused
Aveam astia 9 Leoparzi care erau Ok si imi erau de ajuns.
Acum, in doua saptamani, mi-au murit cei mai mari si mai frumosi.
Deja e prea mult, imi depaseste limitele.
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
MailMan
New entry
New entry


Joined: 03 May 2008
Posts: 13
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Aug 30, 2009 10:38 am    Post subject: Batausul... Reply with quote

Iti inteleg frustarea si dezamagirea si crede-ma ca rezonez cu tine!
Primul discus l-am avut in 1988 si de atunci am avut in permanenta in casa discusii indiferent de situatiile prin care am trecut.
Ai idee de cate ori "m-am lasat" de discusi in urma unor astfel de "praguri pshihologice",de cate ori nu m-am "tavalit in chinuri" si am zis GATA ?! In 20 de ani de f.multe ori si ghici ce...nu am putut,asa cum cred ca nici tu n-o sa poti!
Eu ti-as reprosa un singur lucru," ca un incepator capos ce esti"nu iti cumperii discusi de 200-300 de ron buc. incercand sa acumulezi experienta pe astfel de exemplare, asa cum nu faci scoala de soferi pe Ferari!
Capul sus ca asta nu a fost decat inceputul, sa vezi ce-o sa plangi cand ai sa pierzi toata ponta de puii........
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Necrolog All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group