Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

mortalitate pui

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
remus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 07 Sep 2007
Posts: 126
Location: tg.ocna,jud.bacau

PostPosted: Sun Dec 16, 2007 11:52 am    Post subject: mortalitate pui Reply with quote

deci:pui de 4 sapt.,separati de parinti de 2sapt.hrana-artemia+first bytes.la 1 sapt.de la separare a inceput dansul:2-3 morti pe zi.nici un semn de boala,vioi,se hraneau ca toti ceilalti,si,deodata,se culcau pe-o parte,cadeau la fund,mai incercau sa se ridice,in cateva ore,pana la juma`de zi,mureau.am oprit hranirea cu artemia(fortat de imprejurari-ramasesem in pana)si le-am dat doar first bites. s-au oprit si decesele.am reinceput hranirea cu artemia,au reinceput si"inmormantarile"!in tot acest timp,schimbarile zilnice de apa,plus(la un moment dat)putin trat.cu omnipur(jumatate de doza).azi m-am enervat si am golit acvariul,l-am dezinfectat,si am schimbat toata apa(3/4 RO,1/4 apa robinet-fiarta),plus adaos sare marina.sa vadem rezultatele..
intrebarea era daca s-a mai intalnit cineva cu asa ceva(presupun ca da),si ce anume a facut in cazul asta.ma gandesc sa nu fie vorba de ceva ocluzie intestinala,datorata cojilor de artemia(n-ai ce-i face,mai scapa si ceva coji cand ii hranesti),sau alte idei?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Dec 16, 2007 2:10 pm    Post subject: Reply with quote

Salut.
este un sindrom foarte des intalnit. uite ce scriam pe acest forum, intr-un articol:
Quote:
5. ultima etapa care trebuie trecuta cu succes este mentinerea unei calitati impecabile a apei (cel putin o luna) pentru evitarea aparitiei asa-numitului "four weeks sindrom", cand puii, pur si simplu mor aparent subit, cauza fiind de fapt parazitii (in special cei branhiali si cei intestinali), care au avut timp sa se inmulteasca si sa le invadeze organele respective.

la mine a functionat aplicarea preventiva a unei treimi (sau jumatati) de doza de costapur + tot preventiv, o treime de doza de metro. nu este insa de neglijat nici varianta blocajului intestinal, cu "coji" de artemia.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...


Last edited by ADX on Wed Mar 03, 2010 11:10 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
remus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 07 Sep 2007
Posts: 126
Location: tg.ocna,jud.bacau

PostPosted: Mon Dec 17, 2007 9:41 am    Post subject: Reply with quote

nu e blocaj,m-am lamurit.bai frate,parca-ti vine sa o tot iei la goana cand vezi o intreaga ponta de un cm.cum sta pe fundul bazinului si 'boleste'.si,parca,dupa ce-i hranesc,e si mai rau.macar n-a mai murit niciunul...am pus omnipur ieri cand am schimbat toata apa.mi-a fost frica sa pun toata doza,asa ca am injumatatit-o.dar nici o schimbare.ma duc sa mai schimb 1/3 din apa,si sa completez cu medicament.asta este,se mai intampla,dar ma enerveaza enorm ca nu stiu despre ce este vorba si ce sa le fac.ADXX,as fi incercat ce zici tu,dar,din pacate,n-am in casa decat omni.ma duc azi sa-mi iau ce-mi trebuie(degeaba nu eram eu obisnuit cu bolile-uite ca ar cam fi cazul s-o fac).
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Dec 17, 2007 10:44 am    Post subject: Reply with quote

nu garantez ca ce am recomandat eu este mai bun decat omnipurul (pe care deja l-ai folosit). si la mine a functionat acelasi principiu: am pus ce am avut prin casa. intamplarea a facut ca a functionat... si de atunci, am tot repetat figura.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
viobank
Discusar EROU
Discusar EROU


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 201
Location: BUCURESTI

PostPosted: Mon Dec 17, 2007 3:54 pm    Post subject: Reply with quote

eu cred ca din cauza artemiei eclozate, in special a cojilor....ca sa nu patesti ''blocarea'' ar trebui sa le administrezi la inceput, galbenus de ou dupa cele cinci zile care stau cu parintii.... lipsa de calciu duce la anemie si de aici aparitia sindromului de 4 saptamani icon_mrgreen


si atentie mare icon_evil icon_evil tratament medicamentos la pui de 4 saptamani este foarte riscant
_________________
schimburi dese de de apa = discusi mancaciosi = discusi mari si frumosi
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
elgreco
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 206
Location: Tulcea

PostPosted: Mon Dec 17, 2007 8:58 pm    Post subject: Reply with quote

Salutare!
Remus, incearca si lasa artemia proaspat eclozata (pentru o vreme), in favoarea artemiei decapsulata si vezi urmarile.
Aceiasi problema am avut-o si eu cu una din seriile de royal. picau unul cate unul, mancau ca nehaliti tot ce prindeau (aveam grija sa nu le dau mai mult decat trebuie, e clar ca astia mananca pana le plesneste abdomenul) si cred eu, prindeau si ceva coji.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
remus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 07 Sep 2007
Posts: 126
Location: tg.ocna,jud.bacau

PostPosted: Tue Dec 18, 2007 12:51 pm    Post subject: Reply with quote

baieti,am cam incercat tot ce spuneti,le-am dat si artemia decapsulata,desi sunt sigur ca nu asta este motivul.am alta serie,inca cu parintii,dar la care le dau artemia de 3-4 ori pe zi,si nu au absolut nimic.
astazi am cules 7 bucati icon_cry cred ca trebuia sa postez mai bine la sectiunea NECROLOG,decat aici icon_confused .sa-i fi vazut aseara cum stateau adunati intr-un colt,unu peste altul,parca era gramada ordonata la rugby.ceva de speriat!manaca,inoata,si deodata innocent0003
am mai observat la unii cum se freaca de fund,cu o miscare rapida,parca incearca sa indeparteze ceva de pe ei.chestia e ca nu se vede nimic,si i-am studiat de ii cunosc pe de rost,pe fiecare(si mai sunt vreo 70-80!).
legat de tratamentele medicamentoase la pui...de aia nici n-am pus doza intreaga,dar daca continua asa,le-o cresc.macar fac ceva si nu stau sa privesc cum mor!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
remus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 07 Sep 2007
Posts: 126
Location: tg.ocna,jud.bacau

PostPosted: Wed Dec 19, 2007 6:26 pm    Post subject: Reply with quote

asa cum am spus,ma hotarasem sa rup pisica in doua!am adaugat in apa care continea deja omnipur,albastru de metil si sare marina(cantitati dupa ochi-destul de generoase).parca tot ce foloseam acum 30 ani e sfant.si,surpriza,de doua zile nici o mortaciune icon_lol ori cei ramasi si-au creat un anumit fel de imunitate,ori boala(ce-o fi fost ea)a trecut de apogeu,ori tratamentul meu a dat roade,alegeti voi ce vreti,dar asta este...au mai ramas cam 50-60,deci cam jumate.cam piperat pretul platit,in consecinta voi lua masurile de rigoare sa nu se repete evenimentul(poate ma arunc din avion,si maine culeg iar ceva mortaciuni-ca-mi dau singur una peste gura,nu e nevoie sa ma ajutati icon_lol )
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group