Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

AGRESIVITATE
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
PapaKarlo
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Mar 2009
Posts: 130
Location: Chisinau

PostPosted: Mon Aug 17, 2009 8:00 am    Post subject: AGRESIVITATE Reply with quote

Buna ziua dragi colegi.
Cum am maiinceput multe posturi il incep si pe asta cu faptul ca sunt la primii mei discusi. Mai adaog ca din 9 am acum 5. Nu am de unde sa stiu daca am facut bine tot ce am facut pana acum. Poate nu pierdeam nici unul sau poate ii pierdeam pe toti. Daca nu interveneam cu ce am intervenit.

La ora actula lucrurile s-au sedimentat. Parca au disparut toate problemele majore, pestii cresc si ma bucura si pe mine.

Doar ca... Am unul singur care creste vazand cu ochii si restul stau feriti de el. Da, este cel mai AGRESIV. Nu lasa pe nimeni sa se apropie de mancare. Chiar daca le dau granule pe o suprafata mai extinsa. aproape peste tot in apa. E riscant din punct de vedere al calitatii apei. Dar chiar si asa asta mai marele un PB cum vede un alt peste din specia lui ca ar ciuguli pe undeva isi ia o viteza de zici ca ar sparge geamul si ii intimideaza pe toti.

As putea sa-l domolesc fara sa-l separ? si cum anume?
Multumesc.

http://img38.imageshack.us/img38/5633/image0020h.jpg
_________________
The journey gives us true plasure, not the destination!


Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Mon Aug 17, 2009 11:37 am    Post subject: salut Reply with quote

Nu prea ai cum sa-l domolesti.In fiecare acvariu exista un peste(sau mai multi) dominant.Hraneste-i de mai multe ori pe zi in cantitati mici si pe o arie mai extinsa.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Aug 17, 2009 3:16 pm    Post subject: Reply with quote

Cand se afirma ca nu se cresc pui in acvarii ornamentate nu se face asta fara temei. Incearca sa-l separi cu o plasa de sarma izolata (vopsita) cu plastic din care formezi un cilindru, in care sa-ti tii caftangiul. O merita din plin si e mai bine pentru tine, pentru el, si pentru toti ceilalti. Scapa-te de el cat mai repede. Poate-l dai cuiva. Eu arunc asa ceva pe geam, in gradina din spatele casei. Fara mila! Specimene de astea nu va vedea nimeni in acvariile mele.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Mon Aug 17, 2009 3:56 pm    Post subject: salut Reply with quote

La un moment dat este posibil sa ramai fara pesti daca ii arunci pe cei dominanti.Cand dispare un discus dominant din acvariu, mai devreme sau mai tarziu ii ia altul locul.Sa nu uitam din ce familie fac parte.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Aug 17, 2009 4:53 pm    Post subject: Reply with quote

Cam aceeasi problema o am si eu. Am achizitionat de o saptamana un discus "dolofan" apoi am mai achizitionat si altii. Ideea este ca acest discus ii alearga cam pe toti la masa si mai tot timpul. Am doi care stau mai mult prin plante din cauza lui. Unul incepe sa ma ingrijoreze ca nu prea mai mananca. Cam cat ar dura la mine "ostilitatile"? (ii am de o saptamana) Cand ar trebui sa fiu cu adevarat ingrijorat? Cum pot sa-mi dau seama daca cel "dolofan" se va potoli?

Multumesc,
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Aug 17, 2009 9:37 pm    Post subject: Reply with quote

drdiscus wrote:
La un moment dat este posibil sa ramai fara pesti daca ii arunci pe cei dominanti.Cand dispare un discus dominant din acvariu, mai devreme sau mai tarziu ii ia altul locul.Sa nu uitam din ce familie fac parte.
Cum iti explici ca am 26 de discusi in 500L si nici unul dominant? Saptamana asta i-am mutat in alte acvarii pentru ca am facut o selectie si nici unuia nu i-a trecut prin gand sa-l atace pe altul. Chestia asta cu dominantii apare daca-i cumperi asa, cu acest caracter prost, sau daca nu te scapi de ei si speri ca se vor cuminti.
Daca nu va scapati de ei veti avea asemenea exemlare la nesfarsit, pentru ca-si transmit naravul la puii lor. Asta am verificat in urma cu 7-8 ani. De atunci ii elimin consecvent si nu mai am nici unul. Cum credeti voi ca supravietuiesc cei oprimati daca nu ajung la hrana si-s permanent stresati? Cat dureaza pana se inbolnavesc? E greu sa obtii discusi buni fara sa-i reproduci si sa-i selectezi singur. Cei mai buni dintre ai mei raman totdeauna la mine. Iar voi ii primiti pe cei de care n-au nevoie crescatorii. Ce sanse are un incepator sa cumpere pesti buni?
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Aug 17, 2009 10:40 pm    Post subject: Reply with quote

Din observatiile mele, caracterul agresiv al unui discus se accentueaza atunci cand comunitatea are un numar prea mic de membri. (Si) din cauza asta se recomanda de la 7 exemplare in sus.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Tue Aug 18, 2009 11:04 am    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Cum iti explici ca am 26 de discusi in 500L si nici unul dominant?
Sunt 26 de discusi si nu 6
Ioan wrote:
Ce sanse are un incepator sa cumpere pesti buni?
Sansele cred ca sunt foarte mici. Cand mergi la un crescator vei vrea sa-i alegi pe cei mai mancaciosi si cei mai dezvoltati ... banuiesc ca acestia sunt pestii si care se vor impune si vor avea caracterul cel mai agresiv din cei pe care-i duci acasa. din dorinta de a avea pesti sanatosi si bine crescuti si mancaciosi ne alegem cu caracterele astea.

trebuie sa existe si o varianta mai buna decat aruncatul in gradina. cea mai buna solutie ar fii sa ii tii in numar mare dar nu toti is permit si nu avem spatiile necesare. nu 6 nici 8 probabil in numar mai mare.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Tue Aug 18, 2009 11:32 am    Post subject: salut Reply with quote

Ma gandesc ce frumoase sunt gradinile celor care au cichlidae africane.Glumesc, dar ma gandesc ca in tot regnul animal exista indivizi dominanti si culmea este ca ei transmit de obicei genele cele mai puternice pentru supravietuirea speciei.Daca ma uit in jurul meu vad si oameni dominanti pe care sincer, i-as arunca in gradina si as pune si pamant peste ei.Ioan are dreptate pe de o parte in sensul ca in acvarii putem face noi selectii dar asta o fac profesionistii.Cei care isi cumpara discusi pentru frumusete nu au timp sa faca asa ceva.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Tue Aug 18, 2009 12:23 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Eu arunc asa ceva pe geam, in gradina din spatele casei. Fara mila!

Sa inteleg ca nici macar un mic iaz nu ai in spatele casei unde ii arunci ? icon_eek icon_confused Mie mi-ar fi mila de ei totusi si le-as face un iaz acolo. Poate ar supravietui vara , iar cand ar veni vremea rece i-as vinde icon_lol icon_mrgreen
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Tue Aug 18, 2009 1:21 pm    Post subject: Reply with quote

radu777 wrote:
Ioan wrote:
Ce sanse are un incepator sa cumpere pesti buni?
Sansele cred ca sunt foarte mici.

Nu intotdeauna sint mici, un crescator nu cred ca-si poate permite sa-si pastreze cei mai buni pesti de la fiecare tura de pui ....... cel putin io vindeam puii in totalitate, fara sa-mi pastrez nimic pentru ca n-am loc.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Aug 18, 2009 3:53 pm    Post subject: Reply with quote

radu777 wrote:
Ioan wrote:
Cum iti explici ca am 26 de discusi in 500L si nici unul dominant?
Sunt 26 de discusi si nu 6
Din acest acvariu am mutat un salbatic pentru ca-i alerga pe toti ceilalti, cu toate ca erau mai mult de 26 pe atunci. Nu numarul conteaza, ci naravul. Din asa ceva e greu si sa reproduci, pentru ca se comporta la fel si cu o eventuala femela care se decide sa se ataseze de el. Asemanarea cu specia noastra, ca si cu altele de altfel, e dea dreptul frapanta.
radu777 wrote:
Cand mergi la un crescator vei vrea sa-i alegi pe cei mai mancaciosi si cei mai dezvoltati ... banuiesc ca acestia sunt si pestii care se vor impune si vor avea caracterul cel mai agresiv din cei pe care-i duci acasa. Din dorinta de a avea pesti sanatosi, bine crescuti si mancaciosi ne alegem cu caracterele astea.
Greseala asta am facut-o candva, chiar cand am ales dintre ai mei. M-am ales cu 90% masculi si n-am avut cu ce sa formez perechi. icon_frown
radu777 wrote:
cea mai buna solutie ar fii sa ii tii in numar mare dar nu toti is permit si nu avem spatiile necesare. nu 6 nici 8, ci probabil in numar mai mare.
Daca cumperi trebuie sa vezi pestii, nu sa-i cumperi fara sa-i vezi, si sa stii sa-i alegi pe cei buni dintre rebuturi. Un incepator nu stie sa aleaga. Cea mai buna solutie sa obtii pesti buni este sa-i cresti si sa inveti sa alegi graul din pleava.
drdiscus wrote:
dar ma gandesc ca in tot regnul animal exista indivizi dominanti si culmea este ca ei transmit de obicei genele cele mai puternice pentru supravietuirea speciei.
Stiu ca-i asa, dar asta-i un lucru bun in mediul lor natural, unde au ceilalti loc sa se fereasca. In acvariu se impun alte prioritati. N-o sa-ti comvina sa-i omoare pe ceilalti 10 ca sa traiasca el singur, asa ca daca vrei sa obtii o comunitate care sa fie in stare sa convietuiasca in pace, va trebuii sa-i inlaturi pe cei care creaza probleme.
drdiscus wrote:
Cei care isi cumpara discusi pentru frumusete nu au timp sa faca asa ceva.
Asta-i una dintre adevaratele cauze care fac discusul asa de greu accesibil pentru neinitiati, nu pretentiile la apa sau hrana mai bune, care-s usor de rezolvat cu permeat, sare si mixtura.
ReBella wrote:
Sa inteleg ca nici macar un mic iaz nu ai in spatele casei unde ii arunci ?
Stiu ca glumesti, dar chiar asa de rau nu sunt, sa le prelungesc agonia cateva luni de zile. In cazul acesta e mai bun un sfarsit dureros decat o durere fara sfarsit.
Porcu wrote:
..cel putin io vindeam puii in totalitate, fara sa-mi pastrez nimic, pentru ca n-am loc.
Are si metoda asta dezavantajele sale, nu-i asa?
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Tue Aug 18, 2009 5:16 pm    Post subject: Asa stiu si eu Reply with quote

drdiscus wrote:
La un moment dat este posibil sa ramai fara pesti daca ii arunci pe cei dominanti.Cand dispare un discus dominant din acvariu, mai devreme sau mai tarziu ii ia altul locul.Sa nu uitam din ce familie fac parte.

Exact asa mi-a spus si mie un alt "Discusar cu experienta". sign0188
Si, oricum, eu nu as renunta la "Batausul meu"... sign0105
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Tue Aug 18, 2009 5:26 pm    Post subject: Reply with quote

Da Ioan , glumeam.
La mine din 4 discusi unul este foarte agresiv, ceilalti 2 agresivi si ala micu' nu are curaj sa se puna cu ei icon_lol De mancat mananca bine toti, asa ca deocamdata raman in formatia asta. Cel putin pana terminam de varuit si le aduc acvariul mai mare. Apoi poate le aduc si alti companioni ...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Wed Aug 19, 2009 7:18 am    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Porcu wrote:
..cel putin io vindeam puii in totalitate, fara sa-mi pastrez nimic, pentru ca n-am loc.
Are si metoda asta dezavantajele sale, nu-i asa?

Indubitabil icon_mrgreen . Din pacate pentru mine nu-i o alegere voita, e o lipsa a alternativei generata de lipsa spatiului icon_mrgreen .
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group