Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

incalzitoare cu reglaj pina la 36 de grade

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY
View previous topic :: View next topic  
Author Message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sat Aug 15, 2009 7:22 pm    Post subject: incalzitoare cu reglaj pina la 36 de grade Reply with quote

Astazi am gasit intr-un pet shop niste incalzitoare care pot fi reglate de la 18 pina la 36 de grade in trepte de 0,5 grade C . Vinzatorul zicea ca sunt speciale pt testoase dar par ok si la discusi .Sunt facute dintr-un material plastic negru , sunt plate si spun ei ca nu se pot sparge . Am cumparat unu si mi s-a parut destul de precis . Partea proasta e ca cele cu puterea cea mai mare au doar 150 w .

Rog un admin sa imi zica daca pot sa spun firma de care sunt produse deoarece ........ cam suna a reclama postul asta icon_redface , cu toate ca nu am nici un interes sa fac reclama firmei respective ,doar ca produsul asta la prima vedere mi se pare foarte bun pt noi astia cu discusi pe creier icon_mrgreen ....dar si putin cam scump.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Aug 15, 2009 9:12 pm    Post subject: Reply with quote

Daca ma gandesc cati discusi am vindecat incalzind apa mi se pare destul de ieftin incalzitorul, oricat ar costa, dar parca nu-mi vine sa cred c-au reusit sa realizeze o reglare de precizie, asa ca-i mai bine sa fie tinut sub observatie atenta pana se dovedeste de incredere.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Barni
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 14 Apr 2009
Posts: 38
Location: Sfantu Gheorghe

PostPosted: Sun Aug 16, 2009 8:44 pm    Post subject: Reply with quote

Incalzitorul de care vorbesti tu am luat si eu folosesc de doua luni una de 100W si una de 150 W. Exista si de 200 W dar nu prea au pe stoc. Eficienta lor mai lasa de dorit. Cel de 150W dupa atata timp s-a stricat, ramane lumina de veghe aprinsa si nu mai incalzeste. Deci ai grija, mai verifica din cand in cand temperatura. Celalalt de 100W, pot sa zic ca are o precizie foarte buna. Zic din cauza ca am un termometru care masoara si zecimile si are o diferenta de 0.3 grade in jos.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Aug 17, 2009 7:20 am    Post subject: Reply with quote

Barni wrote:
...am un termometru care masoara si zecimile si are o diferenta de 0.3 grade in jos.
Da da,...asta-i mentalitatea cu care se obtin dicusi frumosi. sign0098 Acum vor zice unii ca-i exagerata atata grija, dar vor ajunge si ei, mai devreme sau mai tarziu, la concluzia ca "La-s ca merge si asa" ...nu merge, ci bate pasul pe loc.
Meticulozitatea lui Barni nu se opreste la termometru. Oameni care pun pret pe asemenea detalii vad tot ce se intampla cu pestii lor si invata foarte repede ce trebuie facut in cazuri dificile.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Tue Aug 18, 2009 3:19 pm    Post subject: Re: incalzitoare cu reglaj pina la 36 de grade Reply with quote

dragos wrote:
Astazi am gasit intr-un pet shop niste incalzitoare care pot fi reglate de la 18 pina la 36 de grade in trepte de 0,5 grade C . Vinzatorul zicea ca sunt speciale pt testoase dar par ok si la discusi .Sunt facute dintr-un material plastic negru , sunt plate si spun ei ca nu se pot sparge . Am cumparat unu si mi s-a parut destul de precis . Partea proasta e ca cele cu puterea cea mai mare au doar 150 w .

Rog un admin sa imi zica daca pot sa spun firma de care sunt produse deoarece ........ cam suna a reclama postul asta icon_redface , cu toate ca nu am nici un interes sa fac reclama firmei respective ,doar ca produsul asta la prima vedere mi se pare foarte bun pt noi astia cu discusi pe creier icon_mrgreen ....dar si putin cam scump.


Cele plate de la Aquael? Sper ca sunt mai bune decat cele de sticla clasice. Sunt doua tipuri:
https://sklep.aquael.pl/wcsstore/AquaelB2C/upload/Grafika/Broszury/Broszura%20EASYHEATER%202008%20%5BPDF%200,22%20MB%5D.pdf

https://sklep.aquael.pl/wcsstore/AquaelB2C/upload/Grafika/Broszury/Broszura%20NEOHEATER%202008%20%5BPDF%200,18%20MB%5D.pdf

Sa ne tii la curent cum se comporta. Daca nu ma insel cred ca am vazut asa ceva intr-un film postat pe forum dar nu mai stiu pe unde. La elgreco poate? icon_biggrin
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Wed Aug 19, 2009 10:13 am    Post subject: Reply with quote

Da asta e incalzitorul . Precizia la declansare e de aproximativ 0,4 grade (masurat cu un termometru digital pt copii ) dar ridica t in medie cu 0,8-1,2 grade mai mult decit il reglez (daca stiu lucrul asta nu ma deranjeaza ) .Cit de fiabil este voi vedea in timp .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Barni
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 14 Apr 2009
Posts: 38
Location: Sfantu Gheorghe

PostPosted: Tue Sep 29, 2009 5:48 pm    Post subject: Reply with quote

S- a stricat si al doilea incalzitor,dupa cateva luni de utilizare. (baietii au zis ca sa ars termostatul). Deci sincer: NU RECOMAND acest tip de incalzitor.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Tue Sep 29, 2009 8:32 pm    Post subject: Reply with quote

Al meu inca merge . Sper sa nu se strice prea curind..... Oricum l-am folosit foarte rar la un acvariu pe care-l tin pt carantina si spital .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
valisiano123
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 05 Jun 2009
Posts: 46
Location: targu mures

PostPosted: Fri Oct 02, 2009 6:00 pm    Post subject: Reply with quote

eu folosesc tipul clasic de incalzitor, cel din sticla. Am intampinat problema ca nu incalzea destul. Cineva de pe aici m-a sfatuit sa tai opritorul acela micut de plastic si voi putea sa il dau cat vreau eu de tare. Dupa mai multe teste cu citire electronica de pe un aparat de masura am gradat pana la 36 grade incalzitorul. De atunci (cam 4 ani) functioneaza perfect fara probleme la orice reglaj de temperatura. Nu zic sa faceti prostii, dar la mine a functionat. party0033
_________________
Execut CAPAC ACVARRIU la comanda dupa dimensiunile clientului. Detalii pe mess sau tel.
http://discus-club.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=15480#15480
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Mon Nov 02, 2009 2:08 pm    Post subject: Reply with quote

Ieri s-a stricat si incalzitorul meu . Mai precis dupa ce a incalzit timp de vreo 3 zile apa intr-un bazin la 35,5 gC fara probleme a luat-o razna si a incalzit apa la 42 gC . Mai rau e ca mi-a fiert si un discus .... adica pe asta din prim plan : http://discus-club.ro/phpBB2/album_page.php?pic_id=2645 . Dumnezeul discusilor sa-l ierte ca stapinul sau a folosit un incalzitor prost de 150w la un bazin de 25 litri icon_smile

Deci daca din 3 incalzitoare de tipul asta s-au stricat tot 3.......trageti voi concluziile....
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
soringeorge2003
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 27 Jul 2009
Posts: 44
Location: Constanta

PostPosted: Wed Nov 04, 2009 1:55 pm    Post subject: salut Reply with quote

faceai cumva experimente???
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Nov 04, 2009 3:28 pm    Post subject: Reply with quote

dragos wrote:
Dumnezeul discusilor sa-l ierte. Ca stapinul sau a folosit un incalzitor prost, de 150w, la un bazin de 25 litri icon_smile
Si l-a lasat nesupravegheat. Asta nu-i bine nici daca-i bun incalzitorul. Nici eu nu le pot urmari permanent, dar inca n-am patit pentru ca folosesc puteri care nu incalzesc apa asa repede incat sa nu observ la timp.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Wed Nov 04, 2009 6:41 pm    Post subject: Reply with quote

Tratasem pesti in acel bazin cu acel incalzitor la acea temperatura de mai multe ori si de fiecare data a mers fara probleme ...... iar tura asta ca prostu' m-am gindit ca va functiona la fel . Foloseam incalzitorul ala ca era singurul care are reglaj pt temperatura de peste 34 de grade , iar acvariu,l respectiv il foloseam .... de tantalau ce sunt . S-a demonstrat inca o data ca ulciorul nu merge de multe ori la apa ....
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group