Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

DEPUNERE DISCUSI

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
icsim
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 18 May 2009
Posts: 51
Location: bucuresti

PostPosted: Wed Aug 12, 2009 2:51 pm    Post subject: DEPUNERE DISCUSI Reply with quote

SAlut > unii din discusii mei au depuss in acvariul comun de mai multe ori dar niciodata nu au avut rezultate ... de curand stand mai mult pe acasa am observat ca icrele in 2 . 3 zile de la depunere se acopera cu un fel de ceata . ( o sa atasez si cateva poze) ce sa fac sa ii mut in alt acvariu sa ii las doar pe ei sa depuna ?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
icsim
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 18 May 2009
Posts: 51
Location: bucuresti

PostPosted: Wed Aug 12, 2009 2:56 pm    Post subject: Reply with quote

http://img266.imageshack.us/i/12082009087.jpg/ poza
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Aug 12, 2009 3:33 pm    Post subject: Reply with quote

Ceata e mucegaiul, o ciuperca, care creste pe icre moarte. Daca vrei sa-i reproduci trebuie sa-i pui separat de alti pesti, in alt acvariu, sa tii apa curata ca sa nu se formeze bacterii si sa fie bine aerisita fara sa se formeze curent prea puternic, mai ales in timp ce depun. Apa ar fi bine sa fie mai moale si acida. GH ca. 2-3°, ph ca. 5,8-7,5. Turba e de mare ajutor in reproducere, dar daca nu stii s-o folosesti iti omoara repede pestii.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
icsim
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 18 May 2009
Posts: 51
Location: bucuresti

PostPosted: Sat Aug 15, 2009 5:18 pm    Post subject: Reply with quote

Multumesc pentru sfaturi ...

dar Turba cum se foloseste?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
robert18
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 02 Mar 2008
Posts: 123
Location: Satu Mare

PostPosted: Sat Aug 15, 2009 7:40 pm    Post subject: Reply with quote

Salutare, si mie miau depus discusiiiii !!!!suuper , numai ca ...un mascul de san merah si o femela de blue diamond , ce ziceti ce pui ar iesii....Numai bine.
Turba din cate am vazut se punte intr-un ciorap de femei si se lasa in apa , pana ce ajungi la valoarea dorita , lafel si cu apa pt schimb ca sa ai apa pregatita cu acceasi caracteristici .Daca am gresit cu ceva rog colegii sa ma corecteze icon_lol ....omu pana ce moare tot invata.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Aug 15, 2009 9:39 pm    Post subject: Reply with quote

robert18 wrote:
Salutare, si mie miau depus discusiiiii !!!!suuper , numai ca ...un mascul de san merah si o femela de blue diamond , ce ziceti ce pui ar iesii....Numai bine.
San-diamond-gri? icon_eek
Nu-i nimic, barem mai inveti cate ceva din cresterea puilor. Nu strica, dar o linie cu caractristici stabile nu obtii asa.
Pe undeva e si cam plictisitor cand reproduci anumite linii, sa stii dinainte cum vor fi la maturitate. Parca lipseste factorul "surpriza" icon_biggrin
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
viobank
Discusar EROU
Discusar EROU


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 201
Location: BUCURESTI

PostPosted: Wed Aug 19, 2009 9:21 am    Post subject: Reply with quote

Eu cred ca va iesi o linie frumoasa !!
_________________
schimburi dese de de apa = discusi mancaciosi = discusi mari si frumosi
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu Aug 20, 2009 1:41 pm    Post subject: Reply with quote

Din san merah x LSS eu am un fel de brun, reusit. Probabil ca ies la iveala genele stramosesti.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Fri Sep 04, 2009 3:41 pm    Post subject: Reply with quote

robert18 wrote:
Salutare, si mie miau depus discusiiiii !!!!suuper , numai ca ...un mascul de san merah si o femela de blue diamond , ce ziceti ce pui ar iesii....Numai bine.


Nu o sa iasa Blue Diamond. icon_biggrin San Merah din care unii cu ceva influente de albastru cel mai probabil. Dar nici surprize nu sunt excluse mai ales daca nu se cunoaste din ce au fost scosi parintii.

Dragosdiscus wrote:
Din san merah x LSS eu am un fel de brun, reusit. Probabil ca ies la iveala genele stramosesti.


Nu provine din San Merah X Leopard? Adica aia de la ADX?
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
aarden69
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 243
Location: Gheorgheni

PostPosted: Fri Sep 04, 2009 3:58 pm    Post subject: Reply with quote

In galeria mea am pus de cateva zile niste poze.La cele doua poze,cu perechea si puii,masculul provine din tata de blue diamond si mama de san merah.Iar el este un san merah cu cap albastru.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
robert18
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 02 Mar 2008
Posts: 123
Location: Satu Mare

PostPosted: Sat Sep 05, 2009 7:53 pm    Post subject: Reply with quote

Salutare , acesta este san -merahul.Nu , nu este de la ADX



http://img42.imageshack.us/img42/1771/sanmerah.jpg
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Sep 05, 2009 11:41 pm    Post subject: Reply with quote

nuantele alea de albastru de pe frunte si de pe anala, il face un exemplar deosebit (chiar daca nu este de la mine icon_mrgreen)
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
robert18
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 02 Mar 2008
Posts: 123
Location: Satu Mare

PostPosted: Sun Sep 06, 2009 5:40 pm    Post subject: Reply with quote

Ma bucur ca va place pestanul meu icon_lol
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
icsim
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 18 May 2009
Posts: 51
Location: bucuresti

PostPosted: Mon Sep 07, 2009 3:49 pm    Post subject: Reply with quote

ok .. am revenit au depus discusii iar icon_smile de data asta vad coditele la pestisori de vreo 2 zile ce e de facut in continuare? ( sa le fie bine si sa supravietuiasca ma refer )
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group