Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Ce mai putem folosi in apa in afara de .....
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa
View previous topic :: View next topic  
Author Message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Aug 11, 2009 8:56 pm    Post subject: Ce mai putem folosi in apa in afara de ..... Reply with quote

Stiu ca e o intrebare cam confused0024 dar sunt curios sa aflu ce produse mai folositi (daca folositi ?) in afara de prosuse gen Aquasafe si cam care ar fii folosul lor intr-un acvariu cu discusi.

Multumesc,
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
TankCla
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 15 May 2009
Posts: 50
Location: Galati, Romania

PostPosted: Tue Aug 11, 2009 9:20 pm    Post subject: Reply with quote

Eu mai bag si EasyBalance
_________________
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
acvailie
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2009
Posts: 121
Location: Cluj-Napoca

PostPosted: Wed Aug 12, 2009 3:05 pm    Post subject: Reply with quote

Eu personal nu adaug nimic in apa, si pestii cresc bine mersi. icon_smile
_________________
“Eu sunt foarte încrezator in noroc, si am observat ca cu cat muncesc mai mult cu atat am mai mult parte de acesta.” Thomas Jefferson
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Aug 12, 2009 7:55 pm    Post subject: Reply with quote

Eu am folosit cu succes si am fost foarte multumit de AquaSafe si EasyBalance si Bactozym.

Nu am incercat NitrateMinus, CristalWater, ToruMin si TetraVital. Daca le folositi sa ne impartiti din experienta voastra si sa ne spune-ti parerea voastra despre ele (bun si de ce?, nu se merita ca $ .....) si cam la ce va ajuta.

Multumesc,
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Wed Aug 12, 2009 10:05 pm    Post subject: Cred ca merge si fara Reply with quote

In functie de apa de la retea, daca schimbi MAXIM 30% si NUMAI DACA ESTI SIGUR ca apa e OK, poti sa incerci si fara.
Eu am folosit Aquasafe si apoi JBL Biotopol(e mai rentabil, se pune o cantitate mai mica per litru).
Treptat, am redus doza la jumatate fata de prospect la Biotopol, apoi n-am mai pus deloc.
Pestii n-au nimic, mai folosesc doar cand fac un schimb de apa mai mare.
DAR, exista riscul ca EXACT ATUNCI cand faci schimbul de apa si nu pui niciun conditioner, sa ai surpriza ca "baietii" de la robinete sa "bage" mai mult sulfat de aluminiu sau alte "mirodenii".
Si atunci e nasol.
Vad ca esti din Bucuresti...
Apa e mai putin nociva pentru pesti decat in tara, dar nu esti sigur niciodata...
In plus, eu fac schimbul de apa DIRECT de la retea, si prospectul Aquasafe recomanda tratarea apei INAINTE de adaugarea in acvariu.
E ca o loterie cu apa de la retea.
Eu ti-am spus cum procedez eu, tu faci cum crezi ca e mai bine. icon_mrgreen
Bafta!
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
PapaKarlo
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Mar 2009
Posts: 130
Location: Chisinau

PostPosted: Wed Aug 12, 2009 11:37 pm    Post subject: Reply with quote

acvailie wrote:
Eu personal nu adaug nimic in apa, si pestii cresc bine mersi. icon_smile


Eu fac la fel de ceva timp, si eu care eram adeptul AQUASAFE obligatoriu.
_________________
The journey gives us true plasure, not the destination!


Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Aug 14, 2009 5:26 pm    Post subject: Reply with quote

sorinhc wrote:
NitrateMinus, CristalWater, ToruMin si TetraVital


Nu folositi? Nu a folosit nimeni?
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Mon Aug 17, 2009 11:43 am    Post subject: salut Reply with quote

Nu folosesc nimic de ani buni la cresterea discusilor, decat apa de la robinet.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Aug 19, 2009 6:11 pm    Post subject: Reply with quote

sorinhc wrote:
sorinhc wrote:
NitrateMinus, CristalWater, ToruMin si TetraVital


Nu folositi? Nu a folosit nimeni?


As fii curios sa stiu de la un vanzator daca chiar se vand aceste produse si cam in ce volume? (curiozitate personala) Pe aici nu se inghesuie nimeni sa ne spuna prea multe.
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Wed Aug 19, 2009 6:51 pm    Post subject: Reply with quote

Eu merg pe principiul "cu cat mai putine chimicale - cu atat mai bine".
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Aug 19, 2009 8:46 pm    Post subject: Reply with quote

ReBella wrote:
Eu merg pe principiul "cu cat mai putine chimicale - cu atat mai bine".


Dar unele chimicale ajuta. Gandeste-te ca daca "prinzi" o apa aiurea ......sign0171 . Eu unul la produse de gen AquaSafe nu as renunta.
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Wed Aug 19, 2009 9:48 pm    Post subject: Reply with quote

Prefer sa filtrez apa prin carbune de ex. daca ma tem de "apa rea" icon_mrgreen Insa momentan las la declorinat 24 h apa si n-am nimerit apa aiurea.Sper nici sa nu nimeresc.Insa tot nu folosesc chimicale.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Aug 20, 2009 6:23 pm    Post subject: Reply with quote

ReBella wrote:
Prefer sa filtrez apa prin carbune de ex. daca ma tem de "apa rea" icon_mrgreen Insa momentan las la declorinat 24 h apa si n-am nimerit apa aiurea.Sper nici sa nu nimeresc.Insa tot nu folosesc chimicale.


Apropo de aceste chimicale cu ce ar putea dauna?
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Sep 15, 2009 3:04 pm    Post subject: Reply with quote

Am gasit de la JBL un produs pt. tratarea apei special pt. Discus, scalar si neon si anume JBL TROPOL. Il foloseste cineva? Cu ce se deosebeste fata de un conditioner gen Aquasafe? Poate tine locul lui Aquasafe?

Multumesc,
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Tue Sep 15, 2009 8:04 pm    Post subject: Reply with quote

Sorin , nu te supara pe mine ca n-o zic cu rea intentie.Insa tu chiar nu vrei sa cauti nimic cu google ? Ia uite ce zice producatorul despre tropol :

JBL Tropol
Tropical water conditioner

* Creates crystal-clear tropical water conditions and prevents algae.
* Promotes the health of fish through humic substances from peat and tannin from oak bark.
* Active iodine promotes readiness to spawn.
* Improves acclimatization of all black water fish (z. B. Neon, Scalars, Discus etc.).
* Reduces stress.


Dosing : Outside screw top: for 15 litres of aquarium water;
inside screw top: sufficient for 30 litres of aquarium water.

Use : For keeping black water fish like characids, catfishes, dwarf cichlids, discus etc.

Product description : JBL Tropol converts tap water immediately into tropical black water.

NU scrie nicaieri ca neutralizeaza clorul si metalele grele , asa cum face Aquasafe.Deci nu il inlocuieste.
Cat despre folosirea lui ... e un produs care incearca sa imite apa neagra sau apa trecuta prin turba.Eu nu cred ca se poate compara cu apa preparata cum trebuie , asa ca e posibil sa ajute sau sa faca mai mult rau discusilor.Trebuie sa stii ce faci cand folosesti un produs.Si de ce sa te complici daca pestii sunt ok in apa de la robinet?
Poate il foloseste cineva pe aici totusi si ne spune daca a vazut vreo deosebire in bine folosindu-l.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group