Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Fecale albicioase la discus
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
cristim
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 18 Nov 2007
Posts: 110
Location: Timisoara

PostPosted: Thu Dec 13, 2007 8:23 pm    Post subject: Fecale albicioase la discus Reply with quote

Au aparut si primele probleme!
Discusul rosu a devenit apatic, sta intr-un colt si nu l-am vazut sa manance nimic.Nu mai sare la mancare cum facea inainte. Dupa el trage ceva albicios-transparent, cred ca sunt fecale. Din cate am citit am tras concluizia ca e vorba de paraziti si am inceput tratamentul cu Metronizadol 250 mg. Am pus trei pastile la 70 l.
Am cateva intrebari daca ma puteti ajuta:
- m-am grabit?
- trebuia sa mai astept sa vad cum evolueaza?
- poate sa fie alta boala?
- am dozat corect?
- tratamentul imi va afecta plantele?
- intentionez sa repet de 4 ori, o zi da o zi nu, cu schimb de apa. E deajuns? Mai tre sa dau ceva?
sign0085 sign0144 sign0144 sign0201
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Dec 13, 2007 9:24 pm    Post subject: Re: Fecale albicioase la discus Reply with quote

cristim wrote:
- m-am grabit?
Nu!

cristim wrote:
- trebuia sa mai astept sa vad cum evolueaza?
Nu!

cristim wrote:
- poate sa fie alta boala?
Nu!

cristim wrote:
- am dozat corect?
Da, dar puteai doza si mai mult (un comprimat si jumatate la 70l)

cristim wrote:
- tratamentul imi va afecta plantele?
In principiu, nu.

cristim wrote:
- intentionez sa repet de 4 ori, o zi da o zi nu, cu schimb de apa. E deajuns? Mai tre sa dau ceva?

Ideal ar fi sa faci asa:
- muta pestii intr-un bazin "steril" (e important sa nu ai substrat iar apa sa fie in proportie de cca 80% din bazinul in care sunt acum)
- aereaza si filtreaza foarte bine bazinul respectiv
- salta lent temperatura pana la 34C
- fa tratamentul 4 zile la rand, cu schimburi de apa zilnice, de cca 25%
- intrerupi tratamentul 2 - 3 zile, facand in continuare schimburile de apa
- reiei tratamentul pentru inca trei zile

Ca un comentariu, ti-as putea spune ca cu cred ca exista vreun discus fara respectivul ciliat in intestin. Boala apare cand acesta se inmulteste in mod necontrolat si-i da peste cap functiile digestive (si nu numai). Principala cauza este stresul, care la randul lui poate sa apara din varii motive. In principiu, daca se remediaza cauza stresului, pestii se pot vindeca chiar si fara tratament.
p.s. ca factori de stres sunt considerati inclusiv parametrii bio-chimici inadecvati (sau schimbati brusc) ai apei.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu Dec 13, 2007 11:36 pm    Post subject: Reply with quote

Posibil o infestare cu flagelate intestinale. Pot fi si alte cauze dar asta e ceva destul de comun la discusi.

Dozare metronidazol: 250mg/ 20l . Il dizolvi inainte in apa calduta pentru ca nu e foarte solubil in apa si-l torni in acvariu. Cresti temperatura cum ti-a sugerat ADXX sau ceva mai putin daca observi ca pestii nu se simt confortabil (respira foarte repede).
Aplici metro ZILNIC doza intreaga cu schimb de apa 50% (mai mult sau mai putin dar suficient sa mentii apa in bune conditii) si sifonarea fundului acvariului.

Durata: intrerupi la cateva zile DUPA disparitia simptomelor (inceperea hranirii)dar minim 10 zile, metronidazolul fiind un antibiotic. Dupa ce incepe sa pape poti sa introduci metro si in hrana 1-1.5% (sunstanta activa) concomitent cu aplicarea in apa.

In cateva zile ar trebui sa vezi o imbunatatire. Sa ne tii la curent. icon_wink
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
cristim
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 18 Nov 2007
Posts: 110
Location: Timisoara

PostPosted: Fri Dec 14, 2007 1:17 am    Post subject: Reply with quote

Cu mutatul e problema pentru ca, din lipsa de spatiu, nu mai am alt acvariu (deocamdata). Daca e absolut necesar am sa ridic temperatura in cel plantat cu riscul de a distruge plantele.
In rest nu e nici o problema!
Va multumesc si am sa va tin la curent.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
sebaolariu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Sep 2007
Posts: 36
Location: timisoara

PostPosted: Fri Dec 14, 2007 5:34 pm    Post subject: Reply with quote

va fi destul de greu cu un incalzitor dimensionat pentru acvariul tau de 70 ltr sa urci temperatura la 34 grade. cred ca iti va trebui un incalzitor supradimensionat ca sa reusesti aceasta temperatura iar in cazul in care vei reusi poti sa-ti iei adio de la plante.ar fi ideal sa ai si tu un acvariu de carantina care sa il folosesti doar atunci cand ai probleme.asa am si eu unul pe care il pun in functiune doar atunci cand ceva nu e in regula,nu fac tratament in acvariul mare pentru ca imi complic munca.nu e imposibil dar e greu si nu cred ca iti comvine sa tot dai in fiecare luna cate 100 lei pe plante sa le inlocuiesti pe cele distruse plus in conditile astea plantele tale nu vor ajunge niciodata sa creasca minunat in acvariu.cand in sfarsit se vor acomoda si ele zdranggg 34 de grade.eu iti sugerez totusi la fel ca si ceilalti un acvariu de carantina.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
cristim
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 18 Nov 2007
Posts: 110
Location: Timisoara

PostPosted: Sat Dec 15, 2007 1:58 am    Post subject: Reply with quote

Mai am un acvariu, dar are doar 18 ltr. E prea mic pentru discusii mei? Eu asa l-am considerat.
Cu incalzitorul pe care il am intr-adevar nu am reusit sa ridic temperatura dar nu e nici o problema, pot sa iau altu.
Totusi dupa doua zile de tratament eu observ o schimbare in bine. Cel bolnav e mai activ, nu mai sta retras, nu am mai observat fecale albicioase (dar nici normale) si l-am vazut cautand mancare. Cu temperatura nu am ajuns decat la aproape 31 grade (a cautat sa o ridic treptat), dar mult nici nu cred ca mai pot sa o ridic.
Ce credeti, in conditiile astea, mai trebuie sa ii mut. Nu le-as crea un stres in plus, cand tocmai stresul duce la declansarea bolii ? Nu vreau sa fiu insistent, ci doar sa ma lamuresc si sa fac ce e mai bine pentru pesti!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Dec 15, 2007 10:57 am    Post subject: Reply with quote

pai daca lucrurile revin la normal, nu-i mai muta. tine-i in continuare sub observatie si daca treaba se degradeaza din nou, reiei tratamentul si-l faci ca la carte...
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
cristim
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 18 Nov 2007
Posts: 110
Location: Timisoara

PostPosted: Sat Dec 15, 2007 11:15 am    Post subject: Reply with quote

Am inteles! happy0144
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Mon Dec 17, 2007 10:23 am    Post subject: Boli intestinale Reply with quote

Complementar (dar si preventiv), poti folosi Thelmox (de la farmacia umana). Cam o jumatate de pastila, bine faramitata amestecata in hrana (inima de vita sau artemia) si lasata cateva ore, in frigider, sa adere. Avantajul este ca actioneaza direct in tractul digestiv. La interval de o saptamana, se repeta (se administraza in hrana pentru o zi). In completare cu metronidazol, este bine sa tratezi la fiecare noua achizitie.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
cristim
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 18 Nov 2007
Posts: 110
Location: Timisoara

PostPosted: Mon Dec 17, 2007 6:31 pm    Post subject: Reply with quote

Sa vad daca am inteles!
O juma de pastila de Thelmox farmitzata in mancare si repet peste o saptamana. Asta chiar daca peste o saptamana tratamentul cu Metronizadol s-a incheiat. Mai am cinci zile de Metro. Pesti deja se comporta normal (mananca si sunt activi).
Cat sa tin "noutatiile" in carantina cu metro?
sign0201
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Tue Dec 18, 2007 8:49 am    Post subject: Reply with quote

Ai inteles bine. Tratamentul cu thelmox este complementar si preventiv.
Durata carantinei depinde si de ochiul acvaristului. Cu cat este mai experimentat cu atat depisteaza mai devreme o (posibila) infectie. Din cate am patit eu (cam multe din pacate), majoritatea belelelor au aparut la 7-10 (14) zile.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu Dec 20, 2007 1:37 am    Post subject: Reply with quote

cristim wrote:
Sa vad daca am inteles!
Mai am cinci zile de Metro. Pesti deja se comporta normal (mananca si sunt activi).
Cat sa tin "noutatiile" in carantina cu metro?
sign0201


Chiar daca au inceput sa manance asta nu insemna ca toate flagelatele "au depus armele". Daca intrerupi tratamentul la jumatate nu faci decat sa le dai o pauza sa se adapteze tratamentului si sa se intoarca mai tarziu cu forte proaspete. fighting0040

ciprian marcu wrote:
cateva zile DUPA disparitia simptomelor (inceperea hranirii)dar minim 10 zile, metronidazolul fiind un antibiotic

_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu Dec 20, 2007 8:44 am    Post subject: Reply with quote

Ca principiu, NICI UN TRATAMENT NU SE INTRERUPE. Alfel, ai toate sansele de a "cultiva" o generatie de agenti patogeni cu rezistenta sporita fata de tratamentul medicamentos (ca urmare a selectiei) ce vor ataca mai puternic organismul deja slabit al pestilor (de fapt este universal valabil )
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu Dec 20, 2007 9:46 am    Post subject: Tratament hexamitoza Reply with quote

La infectiile tractului digestiv, eu am aplicat un tratament postat mai de mult de diskusfan:
"7mg metronidazol/l (1pastila / 35l) de trei ori, o zi da una nu, cu schimb 30% inainte de aplicare. Dupa care, schimb de apa 50%". Diskusfan recomanda continuarea cu rombendazol. Cum la prima aplicare m-am ales cu o diciclare violenta (nu garantez 100% ca s-a datorat medicamentului), ulterior am renuntat la aceasta faza.
Complementar am mai pus thelmox in hrana (mixtura), 2 tratamente la interval de 1 saptamana. Thelmoxul il mai aplic si profilactic.
Totodata, sare 4 lingurite la 10 l, adaugate treptat, si concentratia mentinuta 7-8 zile, dupa care scad treptat (in 3-4 zile).
Evident, toate acestea cu ridicarea temperaturii la 32 gr (ar fi fost mai bine un 34, dar cum am avut intotdeauna discusi de diferite varste, m-am abtinut.un alt motiv sunt, recunosc, si plantele ).
Nu stiu daca este cel mai bun tratament, dar cert este ca nu am mai avut decese de la hexamitoza (sau alte infectii ale tractului digestiv).
Din pacate, "calitatea" apei de la retea a echilibrat balanta icon_frown
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
cristim
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 18 Nov 2007
Posts: 110
Location: Timisoara

PostPosted: Fri Dec 21, 2007 2:13 am    Post subject: Reply with quote

Tratamentul nu l-am intrerupt. Zilnic 3 1/2 pastile de Metronizadol la aprox 60 ltr net.(azi e a saptea zi).Am pus si Vermox (nu am gasit Thelmox si de la farmacie mi-i s-a spus ca e acelasi lucru) jumatate de pastila in mancarea pe o zi. Totul la putin peste 30 grade si cu schimb zilnic de 20 ltr de apa.
Discusii sunt relativ OK. Doar unul care a fost un "singuratic" dejecteaza fecale albicioase. Pana acum nu am obesrvat. E o agravare a bolii sau din contra se elimina "parazitii"?
Problemele sunt altele: in perioada asta mi-au murit 15 neoni rosii si 2 corydoras panda. Unul dintre panda avea coada retezata dar nu am observat nici un alt semn care sa imi indice o infectie bacteriana. La un corydoras sterbai care traieste am observat deasemenea coada ciuntita.
La neoni nu am observat nimic. Doar doi, trei morti pe zi.
Ce credeti ca se intampla? Din cauza temperaturii, o deciclare a acvariului, o infectie bacteriana sau altceva?
Eu a scos neonii si "corydorasii" care mi-au mai ramas si i-am bagat in altul unde am inceput un tratament cu Baktopur 24-25 picaturi la 15 ltr de apa. Trebuie sa cresc si temperatura?
In acvariul "mare" continui tratamentul cu Metronizdol si schimburile de apa.
Am procedat corect? Mai trebuie sa fac ceva? Discusii sunt in pericol?(altul decat paraziti)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group