Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Intrebare de incepator
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Stef
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 20 May 2009
Posts: 133
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Jul 27, 2009 10:12 am    Post subject: Intrebare de incepator Reply with quote

Care ar fi cel mai bun nisip (pietris) pentru un acvariu cu discusi? Granulatie, culoare, etc.... icon_redface icon_question
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Mon Jul 27, 2009 10:17 am    Post subject: Reply with quote

Nici unul icon_smile.

Nu stiu daca poti alege un nisip perfect pt discusi.
Nu cred ca este o anumita regula.Daca iei pentru plante, ideal ar fi ca granulatia sa fie intre 3-5 mm

Numai bine.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Stef
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 20 May 2009
Posts: 133
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Jul 27, 2009 10:25 am    Post subject: Reply with quote

NU zic sa fie perfect.
Dar totusi care ar fi cel mai recomandat....
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Mon Jul 27, 2009 10:38 am    Post subject: Reply with quote

Eu zic sa mergi pe un pietris cu granulatia de 1-2 mm , in el nu patrunde mizeria...ramane la suprafata si o poti aspira usor.E foarte bun si pentru plante la granulatia asta.Sau 1-3 mm,asta recomanda multi producatori de substrat fertilizant.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Stef
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 20 May 2009
Posts: 133
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Jul 27, 2009 10:50 am    Post subject: Reply with quote

Hmm.. 1-3? Eu am vazut doar 1-2.
Am avut in bazin pana acum 3 saptamani pietris de 3-5 mm si se aduna in el ffffoarte multe gunoaie si nu am putut niciodata sa il sifonez bine...... deci ?!?!?!?!
Sa trag concluzia ca ar fi bun unul intre 1-2 si 3-5?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
harry-ab
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 195
Location: Sebes-Alba

PostPosted: Mon Jul 27, 2009 11:01 am    Post subject: Reply with quote

Intre 1-3 mm
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Mon Jul 27, 2009 11:13 am    Post subject: Reply with quote

3-5 e prea mare.Am avut si eu si cu prima ocazie l-am aruncat din acelasi motiv : tone de mizerie in el si nu reuseam sa-l curat cum trebuie.Iar la discusi asta e crucial,eu aveam vivipari in acel acvariu.Si cel de 2-4 mm e prea mare.Mergi pe 1-2 mm si nu vei avea probleme daca-l aspiri regulat.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Mon Jul 27, 2009 1:15 pm    Post subject: Reply with quote

se recomanda un nisip de o culoare deschisa de preferinta chiar alb. daca vrei sa tii pidgeoni piperati s-ar putea pipera si mai tare daca ai un nisip negru iar multi altii s-ar putea inchide la culoare (nu innegri). lateralele acvariului nu ii influenteaza daca sunt inchise asa mult ca fundul. asta e ce stiu eu... sper ca te ajuta.

bafta!
_________________

ai mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Mon Jul 27, 2009 2:11 pm    Post subject: Reply with quote

Intr-adevar nisipul (pietrisul) cu cit e mai fin cu atit poate fi aspirat mai usor dar totusi discusii sunt mult mai usor de tinut in bazine sterile decit in cele plantate . Pt plante ar fi mai indicat sa ai citeva ghivece facute din sticla si cu marginile slefuite foarte bine a. i. sa nu se poata taia pestii in ele . Pe sticla ghivecelor merge sa lipesti bucati de buturuga sau roca sau diverse alte chestii (trebuie doar imaginatie si munca) si acvariul arata destul de bine si se poate face si curat in el relativ usor . Sa nu mai vb de tratamentele termice cind poti sa scoti ghivecele cu plante si apoi sa faci tratamentul.....
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Stef
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 20 May 2009
Posts: 133
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Jul 27, 2009 2:33 pm    Post subject: Reply with quote

Multumesc pentru raspunsuri....
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Mon Jul 27, 2009 2:48 pm    Post subject: Reply with quote

ReBella wrote:
Mergi pe 1-2 mm si nu vei avea probleme daca-l aspiri regulat.


Cred ca m-am exprimat putin ambiguu mai sus....ma refeream ca nu vei avea probleme cu pietrisul in sensul ca vei reusi sa-l mentii curat daca il aspiri des.NU ma refeream ca nu vei avea probleme cu discusii.Cu ei poti avea probleme intr-un acvariu cu substrat pentru ca oricat de mult aspiri pietrisul si oricat de mica ar fi granulatia lui nu vei putea niciodata sa-l cureti atat de bine cum faci cu un fund de acvariu fara pietris.Deci,in concluzie,asa cum ti s-a mai zis,e recomandat sa tii discusii fara substrat.Mai ales daca sunt inca in crestere.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
fishtanck
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 02 Apr 2009
Posts: 97
Location: craiova

PostPosted: Tue Jul 28, 2009 1:30 am    Post subject: salut Reply with quote

pietrisul 1-2 e perfect.nu vreau sa dezvolt cearta asta intre sterile si plantat asa ca iti dau un sfat:fa acvariul cum crezi u ca iti va placea dar totodata tine cont si de cerintele speciilor cu care il vei popula.eu tin discusi in acvariu super plantat de 2 ani si nu am avut probleme pana acum.stiu ca nu sunt singurul.la plantat unul din avantaje este ca din punct de vedere chimic e mult mai stabil.
_________________
iti ia 2 ani ca sa inveti sa vorbesti si iti trebuie o viata ca sa inveti sa taci!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Stef
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 20 May 2009
Posts: 133
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Jul 28, 2009 9:38 am    Post subject: Reply with quote

Mai satbil....!?!? Si aici parerile sunt impartite . Eu dupa ce am scos plantele si pietrisul din el mi sa deciclat, si acum fac schimburi de apa zilnic. Problema e ca nici acum la 2 saptamani jumatate nu sa ciclat inapoi.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Tue Jul 28, 2009 11:30 am    Post subject: Reply with quote

Acvariul plantat are avantaje importante,nu le neaga nimeni,plantele consuma nitratii si alte substante de prin apa.Plantele sunt foarte benefice.Insa ce te faci cu pietrisul pe care nu-l poti curata FOARTE bine ?? Aici intervine problema sau compromisul.Cine e dispus sa isi asume acest risc,al imbolnavirilor,si celelalte dezavantaje ale cresterii discusilor in plantat(plantele mor la temperaturi foarte inalte de ex,la sare,etc etc etc) va creste discusii in plantat.Cine nu...ii va creste in steril.
Stef, SI in substrat sunt bacterii nitrificatoare.Acelea au murit cand ai scos pietrisul.Insa nu ar fi trebuit sa ti se decicleze acvariul pentru ca in substrat stau putine bacterii in comparatie cu cate se gasesc in filtru.Probabil ti s-a deciclat pentru ca nu ai lasat sa mearga filtrul incontinuu in apa fara clor cat ai scos pietrisul din acvariu.Sau ai spalat/clatit prea mult mediile filtrante din filtru,etc.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Tue Jul 28, 2009 1:00 pm    Post subject: Reply with quote

ReBella wrote:
Insa ce te faci cu pietrisul pe care nu-l poti curata FOARTE bine ?? Aici intervine problema sau compromisul.Cine e dispus sa isi asume acest risc,al imbolnavirilor,....

Tot ma intreb cum il cheama pe ala de sifoneaza substratul Amazonului?
Glumesc, evident, dar nu sunt convins ca substratul chiar este salasul tuturor germenilor. Oricum controlam permanent calitatea apei, iar mie unul mi-e mai frica de un bazin steril decat de "baltile" mele.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group