Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Dileme problematice ...
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Wed Sep 09, 2009 7:21 pm    Post subject: Reply with quote

"Turci rosii" am(asa le zic eu) icon_lol Sunt de fapt red turquoise.Nu am poze, nu reusesc sa le fac.Se agita f tare daca ma apropii de acvariu crezand ca le dau mancare icon_mrgreen Ies f neclare pozele.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Sat Sep 19, 2009 7:44 pm    Post subject: Reply with quote

Vreau sa pun un fundal din autocolant la noul acvariu al discusilor.Avand in vedere ca am 4 turchizi rosii (dupa cum deja stiti icon_mrgreen) si e posibil sa li se mai alature 2-3 portocalii si 2 maro,intrebarea inevitabila este : ce culoare sa aleg fundalul ? icon_biggrin Eu l-as prefera un albastru frumos,insa daca culorile lor s-ar vedea mai fain pe alta culoare de fundal...sunt dispusa sa negociez icon_lol Sub acvariu va fi polistiren,deci culoarea alba.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
hobbydiscus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 13 Sep 2007
Posts: 218
Location: BUCURESTI MILITARI

PostPosted: Sat Sep 19, 2009 8:00 pm    Post subject: Reply with quote

incearca negru icon_mrgreen
_________________
hobbydiscus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Sat Sep 19, 2009 8:03 pm    Post subject: Reply with quote

Nu vreau negru! Si stii si de ce , nu ? icon_razz Se vad mult mai faine culorile pe fundal mai deschis,sunt si culorile discusilor mai deschise putin... si nici nu risc piper la aia portocalii.Din ce am observat incearca sa se camufleze cu fundalul,am albastru inchis acum...si is cam inchisi asa la culori.Ar arata mult mai bine pe un albastru mai deschis sau chiar un bleo ... Ce parere ai ? icon_mrgreen
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
hobbydiscus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 13 Sep 2007
Posts: 218
Location: BUCURESTI MILITARI

PostPosted: Sat Sep 19, 2009 8:10 pm    Post subject: Reply with quote

daca o sa pui un fundal bleu o sa fie totul cam sters la nuante ,eu am folosit negru tocmai pt a evidentia coloritul pestilor dar oricum aici e o chestiune de gusturi pina la urma icon_mrgreen
_________________
hobbydiscus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Sat Sep 19, 2009 8:16 pm    Post subject: Reply with quote

Bun , bleoul pica. Dar de albastru deschis ce zici ? Ca cerul asa intr-o zi superba de vara icon_cool De exemplu culoarea cerului din poza asta : http://www.flickr.com/photos/bajy/256481854/ .
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
hobbydiscus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 13 Sep 2007
Posts: 218
Location: BUCURESTI MILITARI

PostPosted: Sat Sep 19, 2009 8:22 pm    Post subject: Reply with quote

bazinul o sa fie plantat sau steril?
_________________
hobbydiscus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Sat Sep 19, 2009 8:25 pm    Post subject: Reply with quote

Fara substrat , voi avea 2 plante in ghivece cred.Posibil nici alea daca nu le vor place conditiile icon_mrgreen
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
hobbydiscus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 13 Sep 2007
Posts: 218
Location: BUCURESTI MILITARI

PostPosted: Sat Sep 19, 2009 8:29 pm    Post subject: Reply with quote

atunci poti opta pt albastru deschis ,daca era plantat te puteai uita in galerie la acvariul lui marian4232 ,care e superb din punctul meu de vedere si vedeai de ce te-am sfatuit cu negru pe fundal icon_mrgreen
_________________
hobbydiscus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Sat Sep 19, 2009 8:34 pm    Post subject: Reply with quote

Hehe multumesc , stiu cum e cu negrul ... insa si la plantate parca tot albastrul imi place mai mult.Vorba ta , tine de gusturi icon_biggrin NU zic ca nu sunt superbe unele acvarii cu negru ca fundal, insa mie mi se pare un pic cam...prea negru icon_lol (nu ma pune sa-ti explic logic cum vine asta ca o sa ma fac ca ploua icon_razz ). Asa ca , daca nu vine nimeni cu o idee mult mai buna decat a mea pana maine dimineata....cred ca raman pe albastru deschis.Bineinteles si daca gasesc ceva magazine deschise maine icon_mrgreen
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Tue Sep 22, 2009 7:26 pm    Post subject: Reply with quote

Pana la urma am luat galben icon_lol Am gasit si albastru,insa nu asa frumos cum mi-am dorit eu....ori era prea deschis si cam spalacit,ori mult prea inchis si din ala am deja.Galbenul e chiar frumos si m-am gandit ca discusii avand culorile rosu-maro si verde-albastru vor contrasta puternic cu fundalul galben.Plus ca e o culoare deschisa si sigur se vor mai deschide si ei la culori.Sper sa le dispara si cele 2-3 puncte negre.Sub acvariu va fi alb nu culoare inchisa cum e acum...O sa va tin la curent cum se vad pe galben , eventual poate fac si un filmulet cand va fi totul gata.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Thu Oct 08, 2009 12:21 pm    Post subject: Reply with quote

News icon_mrgreen : Am umplut acvariul cu apa pe balcon , unde a stat 1 saptamana fara sa curga nici macar 1 picatura icon_lol Lucky me !!! Ma asteptam sa curga la ce lipitura in zig-zag-uri paralele a obtinut de la mine lol02 Oricum , a fost o aventura interesanta lipirea lui ... vorba cuiva drag mie : "Cate fete crezi ca au lipit acvarii?" Acum stiu de ce raspunsul este "Mult prea putine" icon_mrgreen Insa am facut-o si pe asta! Bifat.Next challenge please! icon_mrgreen
Am mutat ieri cei 4 discusi ai mei in noul acvariu, azi au sosit inca 4 si - slava Domnului - au ajuns cu bine,desi au parcurs drum foarte lung ! Rezistenti pestisori. Sper sa se adapteze la mine si sa manance cat mai curand,deocamdata inca sunt la acomodat cu apa mea. Am mai luat inca un pui de discus de la cineva, insa nu vrea sa pape decat chironomide icon_cry M-a disperat. Sper sa manance macar mixtura cand il voi pune impreuna cu ceilalti.
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Thu Oct 08, 2009 1:34 pm    Post subject: Reply with quote

ReBella wrote:
News icon_mrgreen :
Am mai luat inca un pui de discus de la cineva, insa nu vrea sa pape decat chironomide icon_cry M-a disperat. Sper sa manance macar mixtura cand il voi pune impreuna cu ceilalti.


Foamea e cel mai bun bucatar.....cu , conditia sa fie sanatos .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Thu Oct 08, 2009 1:39 pm    Post subject: Reply with quote

Sanatos este el , dar MOFTUROS !!! icon_evil
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Thu Oct 08, 2009 1:48 pm    Post subject: Reply with quote

dupa cum ti-am spus.....foamea e cel mai bun bucatar . Lasa-l singur intr-un bazin steril si foarte curat sa nu poata ciuguli nici de pe filtru nici de pe jos absolut nimic . Nu ii da nimic de mincare 2 zile chiar daca vezi ca urla foamea in el . Dupa astea 2 zile da-i cite 1-2 granule (nu mai multe) sau ce mincare vrei tu si ii mai dai altele doar dupa ce le maninca pe astea . Daca acvariul nu e perfect curat te chinui degeaba ca tot va gasi el ce sa ciuguleasca si va refuza in continuare mincarea ta . Daca e afectat de vreo boala p[e care nu ai observat-o pina acum deasemenea nu va minca ..... In acelasi fel poti sa inblinzesti orice discus sanatos in 2 zile .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
Page 7 of 8

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group