Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Dileme problematice ...
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Thu Aug 20, 2009 5:01 pm    Post subject: Reply with quote

radu777 wrote:
Aceasta problema ma macina si pe mine de ceva vreme daca e sau nu rau sa pun apa in butoi mai calduta de la robinet prin centrala. practic apa e incalzita cu flacara in centrala si nu vad ce ar putea fii rau ?! exista vreun motiv pentru care ar fii interzis sa procedam asa ? se pierde ceva din calitatile apei ?

Din cate stiu eu, apa calda nu e "tratata" chiar atat de bine cu sulfat de aluminiu si alte "mirodenii" ca cea rece, potabila.
Deci s-ar putea sa fie chiar mai buna.
Sau poate ma insel.
Sa ma contrazica cineva care stie exact.
In orice caz, cand discusii mei au avut probleme, a fost din cauza PROSTIEI si IGNORANTEI mele, si nu a apei pusa direct de la robinet.
Exista insa riscul ca, exact atunci cand faci schimbul de apa, "baietii" de la Apa Nova sa scape "borcanul cu mirodenii" in apa.
Si atunci e nasol.
Dar e un risc pe care eu mi-l asum
.

In cazul tau, avand centrala, practic apa ta calda e aceeasi apa rece, dar incalzita.Esti SIGUR ca e aceeasi apa cu cea rece.
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
izetserghiun
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 17 Feb 2008
Posts: 123
Location: constanta

PostPosted: Thu Aug 20, 2009 6:53 pm    Post subject: Reply with quote

Aceasi metoda folosesc si eu cu apa direct de la retea si iarna combin cu apa calda sa mai creasca un pic temperatura. metoda asa o folosesc de ciitiva ani fara nici o problema.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri Aug 21, 2009 4:49 am    Post subject: Reply with quote

Din cite stiu eu in apa calda de la robinet se pun de citeva ori pe an niste solutii pt a se elimina piatra care se depune pe conducte .Daca te nimeresti sa faci schimbul de apa cind au bagat astia detrartantii ...
Apa calda de la centrala iar nu e buna in general deoarece pe majoritatea filtrelor de dedurizare de la centrale scrie ca apa care trece prin acel filtru nu mai este potabila . Singurele centrale din cite stiu eu care dau apa calda potabila (deci buna si pt pesti ) sunt cele cu filtre pe baza de rasini schimbatoare de ioni .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Fri Aug 21, 2009 8:28 am    Post subject: Reply with quote

Conductele care au legatura cu centralele sunt curatate periodic cu detartrant. Tot in scopuri asemanatoare, la alimentare sunt montate filtre de dedurizare. Una peste alta, chiar in cazul centralelor proprii, apa calda ramane menajera.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Fri Aug 21, 2009 11:28 am    Post subject: salut Reply with quote

Eu de 20 de ani folosesc la schimburile de apa numai apa de la retea pusa direct in bazine la aceeasi temperatura cu a acvariilor.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Fri Aug 21, 2009 11:35 am    Post subject: Reply with quote

Dragilor, ca sa deviez discutia in stilu-mi caracteristic, va spun ca nicicum nu-i bine icon_frown
Eu folosesc DOAR apa de osmoza imbogatita cu minerale, dar discusii mei nu sint asa incintati. Dimpotriva, parca erau mai vioi in apa de robinet amestecata cu apa de osmoza. Probabil lipseste ceva in apa, nu stiu, vreo minerala, fibre organice, ceva ce le place in apa mai... salbatica.
Dupa o lunga si elaborata discutie cu Ioan am ajuns la concluzia ca solutia cea mai buna pentru mine ar fi osmoza+minerale, dar rezultatele nu m-au convins icon_confused
Eu aveam de gind sa fac un compromis foarte posibil: osmoza cu apa de la robinet amestecate pentru a da KH4, la picatura! Cred pina la urma ca solutia asta o voi adopta, desi tocmai riscurile de care spuneati mai sus m-au oprit sa o fac: detartrantii si 'mirodeniile' folosite de catre baietii inventivi de la regia de apa icon_rolleyes
Chestia cu detartrantii e foarte reala si ar trebui macar gasita solutia de a-i detecta atunci cind apar (din pacate nu am cunostinte la regia de apa, dar asta ar fi cea mai buna solutie: cineva care are si apoi da alarma). Din experienta proprie pot sa va spun ca in cazul aparitiei de 'cocomirle' in apa de robinet, multa MULTA sare si temperatura mare va pot scapa de necaz (desi nu imi explic principiul, pentru ca sarea nu ar trebui sa aiba efect la chimicale)...
P.S.
Ioan insista ca pericolul vine de la agentii biologici (el avind o astfel de intimplare nefericita) si atunci ar trebui insatalat un filtru biologic ce trebuie schimbat in functie de activitatea patogena si care e foarte scump! Eu cred ca clorul din apa are grija de patogeni si carbunele din filtru are grija de clor SI de majoritatea detartrantilor icon_razz
_________________
Ce misto is pestii aia mari si rotunzi, dati-mi vreo 10! Asa scumpi!? Atunci vreau numai o pereche... dar cum le zice?
(Discus market made in Romania)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Fri Aug 21, 2009 12:01 pm    Post subject: salut Reply with quote

De ce folosesti apa de osmoza la cresterea discusilor?
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Fri Aug 21, 2009 12:17 pm    Post subject: Reply with quote

Tocmai de frica ingredientelor din apa de robinet. Plus ca am GH 13 si PH 8 icon_confused
_________________
Ce misto is pestii aia mari si rotunzi, dati-mi vreo 10! Asa scumpi!? Atunci vreau numai o pereche... dar cum le zice?
(Discus market made in Romania)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Aug 21, 2009 12:51 pm    Post subject: Reply with quote

goamanu wrote:
Ioan insista ca pericolul vine de la agentii biologici (el avind o astfel de intimplare nefericita) si atunci ar trebui insatalat un filtru biologic ce trebuie schimbat in functie de activitatea patogena si care e foarte scump! Eu cred ca clorul din apa are grija de patogeni si carbunele din filtru are grija de clor SI de majoritatea detartrantilor icon_razz
Trebuie sa fie o neintelegere la mijloc, aici. Eu cu agenti biologici, de orice natura ar fi acestia, nu am nici un fel de probleme. Pe deasupra nu cunosc vreun filtru, in afara de osmoza, care nu-i scumpa relativ la avantajele enorme pe care le ofera oricarui discusar, sau lampa cu UV-C, iar aceea nu-i un filtru, care ar reusi sa-i retina din apa, sau sa-i faca altfel inofensivi. Ce-mi facea mie probleme era ca daca adaugam 10% apa din retea se innegreau pestii dupa cateva minute, iar cate unul facea o alergie asa de masiva incat arata ca un discus atacat de epidemia discusilor. Problema cu alergia e cunoscuta in Germania de ca. 20 de ani, si in prezent se cunoaste cauza: chimicale folosite in agricultura, care ajung in fantanile de unde se colecteaza apa potabila. Intre timp s-a redus sau eliminat complet folosirea lor, dar mai apar totusi periodic, cu precadere primavara din Ianuarie pana prin Aprilie, toxine la care sunt discusii deosebit de sensibili si la care fac alergii grave. Eu folosesc in prezent doar apa din osmoza cu saruri si minerale si vad ca le merge pestilor bine. E adevarat ca-i cam "seaca" apa asta, dar daca ar fi nevoie as putea sa folosesc turba ca s-o mai dreg. Oricum voi face asta dupa ce mai trece stresul cu schimburile, ca trebuie sa astept uneori cam mult dupa permeat, 175L/zi.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Fri Aug 21, 2009 2:39 pm    Post subject: Reply with quote

Asa este, e o neintelegere, mea culpa icon_redface
Filtrul ala scump de care vorbeam era pentru fosfati, nitrati si silicati, adica exact pentru agentii aia CHIMICI de care vorbeai icon_razz
_________________
Ce misto is pestii aia mari si rotunzi, dati-mi vreo 10! Asa scumpi!? Atunci vreau numai o pereche... dar cum le zice?
(Discus market made in Romania)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Fri Sep 04, 2009 11:19 pm    Post subject: Reply with quote

N-am mai scris de mult pe aici ...sa vedem ce s-a mai intamplat. icon_mrgreen Am pus in acvariul discusilor multi pomacea si de atunci e luna sticla , filtrele , termometrul,incalzitorul.....tot! Ar fi in stare sa curete si discusii de mucus daca nu s-ar misca icon_lol Serios acum , sunt FOARTE multumita de curatenia pe care o fac.Nu ramane pe fundul acvariului decat kk lor care e minuscul,ca nisipul negru si se strange tot sub buturuga.Il aspir imediat seara, odata cu schimbul de apa.Si apa e mai curata parca de cand ii am icon_mrgreen
Am reusit sa cumpar sticla pentru acvariul de 140l net. Urmeaza sa-l lipesc duminica...e primul acvariu pe care il voi lipi si am emotii icon_confused Ceva sfaturi , chestii pe care sa le evit ? icon_mrgreen
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
harry-ab
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 195
Location: Sebes-Alba

PostPosted: Fri Sep 04, 2009 11:27 pm    Post subject: Reply with quote

Nu uita ca inainte de lipirea propriuzisa sa stergi cu o carpa moale imbibata cu alcool (spirt) locurile unde vei aplica siliconul.
Lucreaza repede, preferabil sa nu treaca mai mult de 15 minute de la prima linie de silicon pana la ultima. i nu in ultimul rand, asigura-te ca mai e cineva prin preajma. e nasol sa nu poti ajunge la ceva pentru ca tii de foile de sticla! icon_mrgreen
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sat Sep 05, 2009 7:33 am    Post subject: Reply with quote

Si dupa parerea mea pomacea sunt unii dintre cei mai buni ,,sanitari'' .
Inainte sa te apuci sa faci acv smilgheruieste bine toate marginile ascutite a.i. si dupa le stergi cu alcool , ca sa nu te tai mai tirziu cind vei umbla pe linga el . Cel mai bine ar fi daca ai putea sa apelezi la ajutorul cuiva din galati care a mai facut acvarii si e dispus sa stea cu tine cit il faci.

Oricum spor la constructia noii case pt discusi animal0028 happy0144
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Tue Sep 08, 2009 8:33 pm    Post subject: Reply with quote

Noutati : am lipit acvariul duminica , insa fiind primul meu acvariu lipit vreodata...lipsa experientei si-a spus cuvantul.Am destule bule de aer prin lipituri,asa ca astept 2 saptamani si-l voi umple cu apa.Daca timp de 1 saptamana cat va sta plin pentru test nu curge,voi pune discusii in el.Daca curge... icon_cry va trbui sa fac munca de chinez batran ca sa curat tot siliconul de pe sticla si a2a oara mi-l va lipi cineva care chiar se pricepe icon_mrgreen Insa nu stiu daca voi reusi sa curat chiar tot siliconul.Tot va ramane un "film" de silicon cred...care nu stiu cu ce merge indepartat.Vor mai tine la fel de bine lipiturile apoi oare ? Comparabil cu un acvariu lipit de prima oara bine.

Am observat ca unul din discusii mari are ca o julitura pe el...pe la mijloc asa.Cred ca s-a lovit de ceva cand s-a speriat.Sper sa se vindece , sa nu fie probleme,nu pare adanca.Si am mai observat cateva puncte negre pe vreo 2 discusi icon_eek Incep sa se transforme in pigeoni oare ? icon_lol
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Wed Sep 09, 2009 5:51 pm    Post subject: Reply with quote

Apropo ce discusi ai ? Poate poti pune o poza ceva .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
Page 6 of 8

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group