Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Dileme problematice ...
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Thu Oct 08, 2009 1:52 pm    Post subject: Reply with quote

Este in acvariu steril cum spui tu si nu are ce manca decat ce ii dau eu.Imparte "celula" cu un pomacea care rade tot. Mai ciugule uneori fulgi sau granule....dar nu se indoapa cu pofta decat cu chironomide.Cred ca e primul discus pe care il vad eu care refuza mixtura icon_eek O sa vad eu cum se comporta cand il pun cu ceilalti....cand is multi apare competitia pt mancare si cred ca va manca si el.
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Fri Oct 09, 2009 7:43 pm    Post subject: Reply with quote

Felicitari Ana pentru reusita tratamentului si pentru acvariul cel nou. Sa te folosesti de el multa vreme si sa fie casa unor pesti sanatosi tun. sign0173

Referitor la apa (cum s-o incalzim ca sa o apropiem de temp din acvariu).
Iarma amestec apa calda cu cea rece de la robinet. la noi incalzirea orasului este centralizata iar in coloane nu baga detartranti sau alte slutii pentru curatzarea tevilor. S-au dus vremurile lu ceasca cand se interesa omu de tzevile noastre.
Nu sunt recomandate instalatiile de apa cu teava de cupru. Acestea oxideaza in timp si ne trezim cu oxizi si derivati de cupru in apa. Cele mai sfinte instalatii cunt cele din PPR sau pexal doar ca pexalul nu are durata de folosire la fel de mare cum o are PPR-ul
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Fri Oct 09, 2009 8:05 pm    Post subject: Reply with quote

Multumesc Neicule.Pestisorii noi au mancat azi si se adapteaza bine la noua casuta.Pana voi face schimbul de apa la picatura voi tine apa intr-un butoi si o voi incalzi cum voi putea si eu icon_mrgreen Asta e.
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sat Oct 10, 2009 6:00 am    Post subject: Reply with quote

Daca la schimbul de apa nu scade temperatura cu mai mult de 3-4 grade nu te mai chinui sa incalzesti apa .Temperatura oricum scade cam in decursul a 10 minute cel mai devreme asa ca .... o scadere de 4 grade in 10 min nu prea are cum sa produca soc termic la discusi ba chiar in anumite situatii ii face sa se simta mai bine . La mine la nici o ora dupa un schimb de apa la care t scazuse de la 29 la 26 gC au inceput sa dea primele semne ca vor sa depuna si a II a zi au depus . Pe Amazon in anotimpul ploios cind vine puhoiul de ape credeti ca nu sunt fluctuatii mari de temperatura aproape instantanee ?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Sat Oct 10, 2009 8:19 am    Post subject: Reply with quote

In apele de unde provin parca s-au masurat variatii mari de temperatura pe durata unui an plus ca la fiecare metru de adancime temperatura scade cu un grad.
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Oct 10, 2009 10:39 am    Post subject: Reply with quote

neica wrote:
In apele de unde provin parca s-au masurat variatii mari de temperatura pe durata unui an plus ca la fiecare metru de adancime temperatura scade cu un grad.


Bine zis happy0034
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Sat Oct 10, 2009 11:17 am    Post subject: Reply with quote

Scade cu mult mai mult iarna Dragos, cand apa vine cu 5 grade de la canal.Doar nu schib 5% din apa...minim 25%.O voi incalzi,metode sunt,nu-i bai.Discusii sa fie sanatosi si mancaciosi icon_cool
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sat Oct 10, 2009 7:44 pm    Post subject: Reply with quote

Eu stochez timp de 3-4 zile apa in butoaie unde imi incap in total cam 70-80 litri . Astfel apa pe care o bag in acvariu are temperatura camerei in momentul in care fac schimbul de apa(20-26 grade functie de temperatura din casa) . Pe fundul butoaielor am aruncat si cite o mina de siporax din filtru a.i. chiar daca in apa sunt nitriti sau amoniu in decursul celor citeva zile cit apa sta in butoaie acestia se mai reduc . Consider ca asta e o metoda destul de buna de a pregati apa pt schimb . Inconvenientul ar fi ca trebuie sa umplu acvariul cu galetile pe cind daca as pune direct de la retea as turma cu un furtun conectat la robinet .Imediat dupa schimbul de apa umplu din nou pe jumatate butoaiele cu apa de la retea urmind ca in urmatoarele zile sa completez cu apa de la osmozor.


PS: Maiculitaaaa.......cind s-au facut 8 pagini in topicul asta??? icon_mrgreen
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Sat Oct 10, 2009 7:58 pm    Post subject: Reply with quote

Nu inteleg de ce umpli acvariul cu galetile ? Un powerhead(pompa de apa care poate fi folosita si emers) de minim 1000l/h iti rezolva problema icon_mrgreen Eu am 2 si imi fac viata mult mai usoara.In schimb eu nu am unde pune butoiul cu apa in camere unde e cald iarna(dormitor de ex.).Doar in baie il pot pune,exact sub geamul de aerisire care sta si iarna non-stop deschis,deci....e aproape la fel de rece apa ca cea de la robinet.
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 1:57 pm    Post subject: Reply with quote

Noutati : Dupa mutarea celor 8 discusi in acvariul nou am avut niste spike-uri de amoniac , de care am scapat azi , in sfarsit!!! Suplimentand filtrarea biologica , logic icon_mrgreen Trebuia sa fac asta din prima , dar singurul burete ciclat pe care il aveam in plus era in acvariul puiului de discus achizitionat de la cineva...salvat mai bine zis , din ciorba cuiva icon_cry Acum sunt toti 9 discusii impreuna si par a fi ok. Unul dintre pui nu prea mananca , prefera si ala doar chironomidele momentan....cred ca e suparat pe mine din cauza amoniacului icon_cry Isi va reveni el , arata ok chiar daca a facut putin foamea icon_confused
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Fri Oct 16, 2009 5:21 pm    Post subject: Reply with quote

Hmm , ciudat. Cat a stat puiul de discus salvat , in carantina si singur ... cam o saptamana adica , n-a vrut sa manance decat chironomide. Foarte rar mai ciugulea un fulg sau o granula. De mixtura nu se atingea. Ieri l-am pus cu ceilalti si azi le-am dat mixtura pentru prima data dupa o saptamana ... Minune icon_mrgreen A mancat si puiul salvat si cel care statea dupa buturuga si nu manca granule deloc, desi in primele 2 zile dupa ce l-am luat a macat granule. Concluzie : NU subestimati puterea socializarii si a carnitei icon_lol
Ce parere aveti ? icon_cool
O sa mai testez si diseara amoniacul , dupa ce le mai dau o tura de mixtura...sa vad daca face fata filtrul bio.
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Fri Dec 25, 2009 7:51 pm    Post subject: Reply with quote

Un Craciun cat mai FERICIT tuturor!
Din cei 9 discusi am probleme cu unul din ei ... a ramas la fel de mic ca acum 2-3 luni cand l-am primit, desi papa chironomide si mixtura ...insa sta mereu ascuns dupa o buturuga cu anubias, innegrit ... Nu prezinta nici o pata , nimic, fecalele sunt normale...chiar nu stiu ce sa-i fac deoarece a ramas mult in urma cu cresterea fata de restul. Asta n-ar fi o problema daca ar duce o viata ok, insa pare tare trist si singur. E deprimant sa-l privesc asa si sa nu stiu ce sa fac icon_cry Ceilalti 8 cresc , sunt mancaciosi , absolut nici o problema cu ei .
Orice sugestie este binevenita...multumesc .
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sat Dec 26, 2009 8:37 pm    Post subject: Reply with quote

Puiul respectiv este si mai slab decit ceilalti ? Daca da probabil ca de vina sunt viermii intestinali . Daca a stagnat 3 luni din pacate cred ca e cam tirziu pentru el dar depinde si la ce dimensiune a stagnat ....
Deasemenea cine stie ce virsta avea cind l-ai cumparat , e posibil ca inca de atunci sa fi fost oprit din crestere......uita-te la dimensiunea ochilor in comparatie cu a celorlalti discusi pt a iti face o idee cit de cit despre virsta lui) .
O poza cu el ar fi utila macar pt a te lamuri daca se merita sa te/il mai chinui sau nu .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Page 8 of 8

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group