Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Dileme problematice ...
Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Thu Jul 23, 2009 9:32 pm    Post subject: Dileme problematice ... Reply with quote

Se dau 4 discusi juvenili(au in jur de 6 cm),pe care ii am de aproximativ o saptamana.2 sunt mai mari si foarte mancaciosi,mananca atat granule tetra discus cat si mixtura de fiecare data cand le dau(6 mese pe zi - 3 cu granule si 3 cu mixtura).Al3lea este cel mijlociu si papa si el binisor...insa de cateva zile nu vrea decat mixtura,desi inainte papa si granule.Ce-i drept atunci temperatura era de 34 grade,acum sunt 32.De ce asa mare ? Am vrut sa incerc ridicarea la 36 grade,un tratament termic pentru ca cel mic avea fecale albicioase uneori,plus ca alti 2 discusi deschideau doar un opercul.Concomitent cu ridicarea temperaturii am pus si sare (1 g / l).Problema fecalelor si a operculilor s-a rezolvat(cel putin aparent),insa discusul mic nu a mancat azi decat 1 data si atunci cand am dat mixtura.Nu prea e activ el,sta mai retras asa...si cand mananca abia ciuguleste.Ceilalti 3 fac niste burti imense pe cand a lui...e cam goala icon_cry Ma gandesc sa incerc sa ridic iar temperatura la 36 grade.Prima data n-am reusit pentru ca incalzitorul n-a vrut mai mult de 34 si o luasera razna si concentratiile de amoniac/nitriti din cauza hranirii cu mixtura 6 mese pe zi - da stiu,greseala mea ca n-am luat-o mai usor,bacteriile din filtrele nefiind obisnuite sa descompuna carne din mixtura(n-o mancau chiar pe toata si mai ramaneau 2-3 bucatele).
Uneori mai vad cate o fecala mai albicioasa si mai subtire prin acvariu,desi 99% din ele sunt negre si groase,asa cum ar trebui sa fie.
Alte date despre acvariu : schimb de apa 25% in fiecare seara + aspirare foarte bine mizerie.Teste facute la apa :Amoniac testat cu test dedicat(sera si tetra) - 0 . Pentru restul am teste JBL 5 in 1(stiu ca nu sunt foarte exacte ca cele cu picaturi,insa atat imi permite situatia financiara momentan) : NO3 - 10 , NO2 - 0, GH > 7 , KH - 6 , PH - 7,2.
As dori sa devina mancacios si discusul mic...macar cat papa cel mijlociu pentru ca face o burtica frumoasa si el,asemanatoare burticilor celor 2 mai mari.Orice sfat este binevenit ... sau daca am gresit ceva pana acum va rog sa imi spuneti!
Multumesc.
PS Va rog sa-mi scuzati posturile kilometrice...voi incerca sa le fac mai scurte de acum icon_redface


Last edited by ReBella on Thu Jul 30, 2009 11:17 pm; edited 1 time in total
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Thu Jul 23, 2009 10:17 pm    Post subject: Reply with quote

Nu mai tin minte din prezentare dar parca era un acvariu steril de 120l?Cit timp ai facut tratamentul cu sare?
Poate sa resimta conditiile diferite in acvariul tau fata de cel de unde i-ai luat,ar mai fi o problema ca sint putini.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Thu Jul 23, 2009 10:28 pm    Post subject: Reply with quote

Din pacate inca nu sunt in cel de 120l pentru ca nu este facut.Abia peste o luna va fi gata.Acum sunt intr-un steril de 40l.Nici la persoana de la care i-am luat nu mancau diferit....adica cel mic tot asa putin manca pentru ca era batut de ceilalti.La mine nu se bat...foarte rar se mai "imping" cu boturile,insa asa cu lene icon_mrgreen Is pasnici si blanzi,insa cel mic nu prea papa...tratamentul cu sare il fac cam de 5 zile asa.La 34 de grade erau mai mancaciosi...ceea ce este logic.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri Jul 24, 2009 5:50 am    Post subject: Reply with quote

Cel mic e posibil sa nu fi scapat complet de flagelate doar prin ridicarea temperaturii la 34 de grade . Poti fi sigura doar daca vezi fecale negre facute de el . Deocamdata urmareste-l atenta pe discusul mic pina vei observa fecale la el . Daca sunt albe ... ridici t la cit poate incalzitorul ( 34 ) si bagi metronidazol , sau nu mai cresti temperatura si bagi flagelol de la sera . Sunt mai multe medicamente contra flagelatelor dar astea sunt cele mai cunoscute .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Fri Jul 24, 2009 10:24 am    Post subject: Reply with quote

In 40l starea de bine depinde de calitatea apei si ma refer in special la concentratia de NO3 cit si de NO2.Verifica din nou parametrii apei si daca sint ok. fa-le un tratament cu metro.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Fri Jul 24, 2009 10:39 am    Post subject: Reply with quote

Am verificat parametrii apei si sunt ok.Situatia cu cei 2 discusi mai mici insa nu e chiar asa ok azi : cel mic face fecale albe,iar cel mijlociu deschide doar un opercul icon_cry Cu siguranta sunt afectati toti 4 de aceste 2 chestii,insa cei 2 mai mari sunt mai rezistenti.Asa ca ...nu stiu cu ce tratament sa incep : pentru flagelate sau pentru paraziti branhiali ?

LE ora 15 : Discusul mic tot fecale albe face,insa cel mijlociu respira cu ambii operculi acum.Le-am dat mixtura si 3 au mancat bine,cel mic abia ciugulind niste particule minuscule icon_frown Eu as incepe intai tratamentul cu metronidazol si apoi sa-l fac pe cel pentru branhii...ce ziceti ?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Fri Jul 24, 2009 2:06 pm    Post subject: Reply with quote

ReBella wrote:
Eu as incepe intai tratamentul cu metronidazol si apoi sa-l fac pe cel pentru branhii...ce ziceti ?


E OK. happy0034
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Fri Jul 24, 2009 2:30 pm    Post subject: Reply with quote

Bun.M-am documentat aici pe forum despre tratamentul cu metronidazol si iata ce am inteles eu ca trebuie sa fac : cresc temperatura la 34 grade , las filtrarea biologica pentru ca metronidazolul nu decicleaza,apoi pun la 12 ore cate 2 pastile de metronidazol dizolvate in niste apa calda(1 pastila la 20l apa).Inainte sa adaug alte pastile schimb 50% din apa.
Am omis ceva ? Am gresit ceva ? Cate zile fac tratamentul ? Sunt foarte multe variante ale tratamentului asta si e greu pentru mine sa ma decid cat si cum.
A,si era sa uit : pe timpul tratamentului cate mese pe zi le dau ? E ok mixtura ? Granule nu mananca decat cei 2 mai mari. Trebuie sa le dau mai putina mancare decat in mod normal nu?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Matteo
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 19 May 2009
Posts: 45
Location: Deva

PostPosted: Fri Jul 24, 2009 2:52 pm    Post subject: Apa Reply with quote

Eu zic ca 25% din 40 de litri e cam putin la cat le dai de mancare- orice filtru ai avea. Eu am incercat un tratament combinat metro cu bactopur in steril .Oricum, cu temperatura incearca sa te hotarasti si sa o lasi stabila pe cel putin cateva zile si din ce am vazut eu n-are rost sa o urci mai mult de 33-34 daca bagi medicamente.Unii ii trateaza din temperatura la 35,5 -36.Nu prea stii ce au la inceput.In perioada de adaptare la apa fac tot felul de boli alergii etc.Ideal ar fi, din cate pricep eu din lumea animala , sa le reproduci conditiile de apa ale crecatorului de la care i-ai cumparat si treptat - adica vreo 2 saptmani -sa treci la ce ai tu acasa. Oricum majoritatea dintre noi cumparam pui ca sunt mai ieftini dar stim foarte bine ca numai jumatate din ei ajung la maturitate. Mai bine iei maturi - daca ai bani - mai scumpi intr-adevar dar te scapi de chinurile cresterii.Se zice ca flagelate fac de la deficienta de minerale mai ales cei mici. Incearca un discus elixir - are(avea) Ciprian Marcu.Cel mic crezi ca degeaba a ramas mic?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Fri Jul 24, 2009 3:08 pm    Post subject: Reply with quote

Tratamentul poate tine 10zile cu aplicare o data pe zi. Dar daca ai timpul sa dozezi la 12 ore se poate sa scapi mai repede dar 2-3 zile dupa ce dispar simptomele ar trebui sa continui.

ReBella wrote:
cate 2 pastile de metronidazol dizolvate in niste apa calda(1 pastila la 20l apa).Inainte sa adaug alte pastile schimb 50% din apa.


Scoti apa, pui metro dizolvat si reumpli bazinul cu apa. E important sa schimbi apa mai multa(minim 50%) mai ales daca pui la 12 ore. Nu trebuie neaparat 34gr C dar ajuta atata timp cat pestii se simt destul de bine si nu au alte probleme.

Hrana poti sa le dai normal avand in vedere ca se schimba apa multa. Ceva ce le place.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Fri Jul 24, 2009 3:56 pm    Post subject: Reply with quote

Am timp sa le pun la 12 ore,desi o sa-mi vina putin greu.Insa se merita ? Este mai eficient la 12 ore fata de 24 ore ?
Voi schimba 50% din apa de fiecare data,inainte sa pun cele 2 pastile.Insa o sa adaug apa in bazin dupa ce pun pastilele,asa cum mi-ai zis.
Ce anume trebuie sa urmaresc la pesti la 34 grade ? Ce alte probleme pot aparea? Cum vor reactiona daca nu se vor simti bine ?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Fri Jul 24, 2009 4:39 pm    Post subject: Reply with quote

Inot dezordonat, greutati in respiratie (stau cu botul pe sus, dar asta poate indica si un deficit in oxigenul dizolvat, datorita temperaturii).
La varsta lor, ar trebui sa suporte fara probleme un 35 grade. Oricum, stai cu ochii pe ei.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri Jul 24, 2009 5:20 pm    Post subject: Reply with quote

ReBella wrote:
Am timp sa le pun la 12 ore,desi o sa-mi vina putin greu.Insa se merita ? Este mai eficient la 12 ore fata de 24 ore ?
Voi schimba 50% din apa de fiecare data,inainte sa pun cele 2 pastile.Insa o sa adaug apa in bazin dupa ce pun pastilele,asa cum mi-ai zis.
Ce anume trebuie sa urmaresc la pesti la 34 grade ? Ce alte probleme pot aparea? Cum vor reactiona daca nu se vor simti bine ?


La mine a dat rezultate mult mai bune tratamentul facut la 12 ore fata de cel la 24 . Ma refer ca si timp de insanatosire .eu le pun dimineata si seara inainte sa plec la servici si inainte sa ma culc (nu e batut in cuie sa fie exact 12 h pot fi si 10 ore cu 14 ore icon_biggrin de exemplu ). Vezi ca iti trebuie aerare foarte buna la 34 de grade altfel risti sa iti moara pestii datorita lipsei de oxigen . Si inca o chestie : Pune in acvariu si 2 lingurite de sare si la fiecare schimb de apa de 50% inca cite o lingurita astfel incit sa se mentina concentratia constanta . E posibil sa scapi astfel si de problema cu parazitii branhiali fara sa mai trebuiasca sa faci inca un tratament . Asta depinde si de natura parazitilor.... In prima faza dizolva sarea intr-un pahar apa si adauga-o in acvariu in 3-4 etape la diferenta de macar 20-30 min .Dupa acea o poti pune odata cu metro la fiecare schimb de apa.
La mine niciodata nu au avut pestii probleme la tratamentele cu metronidazol . Ai grija sa nu sari nici o doza de metronidazol ca e posibil sa nu se mai insanatoseasca si sa trebuiasca sa schimbi medicamentul .

PS: Cind dizolvi metronidazolul in apa ai grija ca apa sa nu fie foarte fierbinte .Cel mai bine iei apa din acvariu fara sa o mai incalzesti si dizolvi pastilele in ea . La mine tratamentul a dat o data gres si banuiesc ca datorita faptului ca dizolvam pastilele in apa fierbinte (nu sunt sigur dar e posibil ).
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Fri Jul 24, 2009 6:25 pm    Post subject: Reply with quote

Ok multumesc tuturor! De maine dimineata incep tratamentul cu metronidazol.Aerare este de la 2 pietre(apropos de ele,mi se par putin infundate...stie cineva cum le pot curata,sa fie ca noi asa ? icon_mrgreen ),iar sare este in apa deja de 5 zile si voi continua sa adaug la fiecare schimb de apa.O sa va tin la curent cu evolutia(sper ca va fi o evolutie!) discusilor mei!

LE : Am inceput tratamentul din seara asta pentru ca aveam 4 pastile de metronidazol in casa.Maine o sa cumpar 1 cutie,sper sa-mi ajunga.
Insa a aparut alta dilema : iese clorul din apa lasata in galeti timp de 12 ore ? Piatra de aerare n-am cum sa pun din pacate...si produsul pentru scos clorul mi s-a terminat chiar cand e criza financiara mai apriga icon_cry Noroc ca e ieftin metronidazolul macar.
Si dilema numarul 2 icon_mrgreen : azi am facut mixtura....si ma gandeam cam cat timp se poate tine la congelator si da la pesti,considerandu-se "proaspata" pentru ca mi-a iesit multa pentru cei 4 pestisori ai mei icon_eek
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sat Jul 25, 2009 6:18 am    Post subject: Reply with quote

ReBella wrote:

Insa a aparut alta dilema : iese clorul din apa lasata in galeti timp de 12 ore ?
Si dilema numarul 2 icon_mrgreen : azi am facut mixtura....si ma gandeam cam cat timp se poate tine la congelator si da la pesti,considerandu-se "proaspata" pentru ca mi-a iesit multa pentru cei 4 pestisori ai mei icon_eek


1. Iese cea mai mare parte a sa inca din primele 2-3 ore .Ar ajuta daca vasul ar fi mai larg .Ceva de genul unui lighean dar nu e musai .E posibil sa nu ias tot clorul daca tii apa in vase cu gura foarte mica (bidon pr vin , damigeana ,etc )
2. Hrana congelata ,,de firma'' pe care o gasim in comert are termen de valabilitate 2 si chiar 3 ani . Chiar si asa eu zic ca nu are rost sa faci mixtura pt mai mult de 4-6 luni . Pestii probabil ca nu mor nici daca maninca hrana congelata de 3-4 ani ,cum nici oamenii probabil ca nu ar avea nimic , dar......totusi noi nu mincam carne congelata acum citiva ani icon_smile icon_cool .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
Page 1 of 8

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group