Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

artemia
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie
View previous topic :: View next topic  
Author Message
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Mon Jul 13, 2009 8:09 pm    Post subject: artemia Reply with quote

avind in vedere ca am o pereche care depunde destul de constant dar care de abea acum am separat o in speranta ca va reusi sa nu si mai manince icrele as avea si eu nevoie de citeva sfaturi in legatura cu artemia.De unde pot sa cumpar(Bucuresti) si cum se face se pune la eclozat ....am nevoie de niste sfaturi mai detaliate.Stima
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Tue Jul 14, 2009 1:38 am    Post subject: Reply with quote

http://discus-club.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=1342
nu vreau sa fac pe desteptu',sigur l-ai citit dar detaliile le inveti din experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Tue Jul 14, 2009 5:43 pm    Post subject: Reply with quote

mersi mult .sper sa revin cu noutati
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Wed Jul 29, 2009 9:25 pm    Post subject: Reply with quote

Spuneti mi si mie ce parere aveti despre Artemia Sera Mix.Mi au depus si mie si ma gindesc la viitor daca ies puiandrii ce le dau sa pape.....se pune si asta la eclozat ? a folosit cineva ?
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Jul 31, 2009 4:16 pm    Post subject: Reply with quote

Daca ai noroc sa fie proaspete vor si ecloza o parte din ele. Cate,...nu se stie. Dar vor fi in orice caz prea scumpe, pentru ca platesti si sarea la pretul oalor. Eu cumpar 450g oua pure cu 35 de euro. Daca nu cresti multi pui e totusi mai rentabil sa incerci cu sera-mix. Eu ti-as recomanda sa pui o tura la eclozat, iar daca esti multumit cu cati nauplii eclozeaza, sa pui mixul la frigider, inchis ermetic sa nu intre umezeala, pana ai nevoie de el. Pe cei eclozati poti sa-i pui in congelator, pentru zile negre! Eu am avut surprize neplacute cu acest sera-mix.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Fri Jul 31, 2009 4:57 pm    Post subject: Reply with quote

mersi o sa incerc
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Fri Jul 31, 2009 5:36 pm    Post subject: Reply with quote

alecsblondu wrote:
Spuneti mi si mie ce parere aveti despre Artemia Sera Mix.Mi au depus si mie si ma gindesc la viitor daca ies puiandrii ce le dau sa pape.....se pune si asta la eclozat ? a folosit cineva ?


Sera artemia mix e o mixtura de sare si oua de artemia. Grosul reprezinta sarea evident. Daca sunt mai multi pui de hranit nu e avantajos din punct de vedere financiar. In schimb pentru cine nu se descurca sau nu vrea sa-si frece capul e mai simplu de golit continutul unui plic de amestec(sare+oua) in cantitatea de apa recomandata si pus la eclozat.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Mon Aug 31, 2009 12:22 pm    Post subject: artemia Reply with quote

pot hrani discusi de 4-5 cm cu artemia chiar daca in acvariu sint si duscusi mai mari- 12-13cm ?
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Mon Aug 31, 2009 12:57 pm    Post subject: Reply with quote

Depinde la ce artemia te referi.
Nauplii proaspat iesiti sau artemia matura, congelata?
Nauplii proaspat iesiti sunt prea mici si ar trebui sa fie foarte multi pentru a satisface pofta de mancare a unor discusi la 4-5 cm.
Artemia matura, congelata este preferata de toti discusii si nu vad de ce nu ai putea sa-i hranesti cu ea.

Ai pui din ponte proprii sau ai facut achizitii noi?

Numai bine.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Mon Aug 31, 2009 1:09 pm    Post subject: Reply with quote

ma refeream la nauplii.vroiam sa i stimulez cu ea doar pentru ca sint noi in acvariu si vad k nu s au infipt deloc la mincare inca cerceteaza zona dar au trecut 2 zile si nu vreau sa am surprize
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Mon Aug 31, 2009 1:26 pm    Post subject: Reply with quote

Ai putea incerca sa-i stimulezi dar va trebui sa pui la eclozat foarte multa artemia si nici asa nu e nimic garantat.
Incearca cu larve de chironomidae (larve rosii de la Hornbach) congelate.
Sau incearca la magazinul lui Alex de la Tricodava.
Putini pesti le rezista.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Mon Aug 31, 2009 1:28 pm    Post subject: Reply with quote

k.mersi o sa incerc
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Tue Sep 01, 2009 2:32 pm    Post subject: artemia Reply with quote

cum in urma cu citeva zile am achizitionat citeva exemplare de 4 cm si adaptarea la hrana pe care le o dadeam eu celorlalti pesti ai mei mai mari ca ei -12 cm- am incercat cu artemia si vad ca rezultatele sint excelente.se simt foarte bine si ciugulesc incontinuu.Am facut un pliculet de artemia mix de la sera si nu le am dat o pe toata.Spuneti mi si mie cum se depoziteaza sau mai bine zis daca nu le dau toata cantitatea de artemia intr o zi o pot lasa in sticla cu un bolborositor?
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Tue Sep 01, 2009 3:06 pm    Post subject: Reply with quote

O poti lasa ceva timp dar dupa 12-24 ore va muri.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Tue Sep 01, 2009 9:25 pm    Post subject: Reply with quote

Am cumparat artemia de la JBL Novo Temia si am observat ca are un alt mod de preparare ca Sera Mix.A folosit cineva sa mi dati si mie niste sfaturi? Pentru ca in instructiuni spune ceva de aspirare cu un tub special si facute pasta.Eu nefolosind pina acum nu stiu de asta am nevoie de sfaturi.
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group