Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

sal

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Sat Jul 11, 2009 8:29 pm    Post subject: sal Reply with quote

Am si eu o pereche de royal purple(red turqoise) X blue cobalt si as avea nevoie de niste sfaturi.Cum ar arata puii din aceasta incrucisare....si dupa depunere ce trebuie sa fac mai exact .Eu stiam ca trebuie sa pun albastru de metil in apa dar nu stiu ce cantitate(la un acvariu de 60l) ce temperatura trebuie sa fie avind in vedere ca in acvariul comun am 30 grade....si sa zicem ca am norocul sa nu si mai manince icrele ce fac mai departe.....
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
harry-ab
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 195
Location: Sebes-Alba

PostPosted: Sat Jul 11, 2009 9:22 pm    Post subject: Reply with quote

Nu stiu cum vor arata puii, asta depinde foarte mult de cat de "curati" sunt parintii. Oricum, vor bate spre albastru.
Albastru de metil poti sa bagi cam cat sa colorezi apa in asa fel incat sa mai vezi totusi geamul din spate al acvariului. 20-25 picaturi la 60 litri apa.
temperatura e ok sa o mentii la 30.
Daca ai noroc si nu mai mananca icrele sti ce ai de facut mai departe. Ne tii la curent! icon_mrgreen
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Thu Jul 30, 2009 5:11 pm    Post subject: depunere Reply with quote

mi au depus ieri si pina azi vad ca nu si au mincat icrele.Acum spuneti mi cum fac mai departe si in cit timp eclozeaza icrele sa stiu si eu cum sa ma pregatesc....
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Jul 31, 2009 4:23 pm    Post subject: Reply with quote

Maine eclozeaza! Cam dupa 56 de ore. Dar cu vreo 10-12 ore inainte de eclozare se albesc majoritatea oualor nefecundate sau moarte. Abia atunci poti sa-ti dai seama cam cu cate vei ramane deocamdata. Vor sta agatate cu un fir de suport vreo trei zile inainte de a incepe sa inoate. Pregateste ouale de artemia si mai ales in ce le pui la eclozat. Incep sa manance nauplii dupa 4-5 zile.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Fri Jul 31, 2009 4:57 pm    Post subject: Reply with quote

mersi dar din pacate iar m am ambalat degeaba.Si au mincat cu succes icrele.Parca a mai ramas o bobita dar nu ma stresez pentru ca e a 5 depunere si timpul le va rezolva pe toate....
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Jul 31, 2009 5:01 pm    Post subject: Reply with quote

Ai chef sa astepti pna au ei chef de urmasi? Creste-i singur.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Fri Jul 31, 2009 5:37 pm    Post subject: sal Reply with quote

adica.la ce te referi sa le scot ponta?
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Aug 01, 2009 11:15 am    Post subject: Reply with quote

Da. Scoate ponta, pune-o in apa cu duritate mica, 2-3 dGH, pune albastru de metil sa fie ca un ceai albastru, 29-30gC, bine aerisita, dar sa nu fie curent puternic de apa dupa ce au eclozat. Cand icep sa inoate ii muti in alt vas cu aceeasi apa, fara albastru de metil, fierbi un ou si le pui galbenus sa fie imprastiat cate putin pe tot fundul unui vas de cca. 1L. Dupa 4 ore scoti galbenusul si-l inlocuiesti. Asta faci 5 zile, dar din a treia zi de cand inoata le dai primii nauplii care eclozeaza, ca aceia sunt mai mici.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Sat Aug 01, 2009 3:38 pm    Post subject: Reply with quote

As avea o intrebare , ei depun pe con cum i au eu icrele sa le pun intr un vas pt k nu am alt acvariu sa incapa si conul sau as putea folosi o galeata?
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group