Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

ghivece pt plante

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY
View previous topic :: View next topic  
Author Message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Wed Aug 12, 2009 12:00 pm    Post subject: ghivece pt plante Reply with quote

Salut vreau sa transform acvariul care in momentul asta e plantat intr-un acvariu asa zis steril sau ma rog ....nu va fi chiar steril deoarece vreau sa pun niste ghivece cu plante . Acvariul e cam suprapopulat (12 discusi de 11-15 cm in 240 litri ) si nu prea mai am timp sa schimb apa la 2 -3 zile cum am facut pina acum deoarece a aparut in casa si un pui de om icon_biggrin si nici nu vreau sa dau deocamdata nici unul dintre discusii pe care ii am .,......cel putin pina se aleg citeva perechi care sa imi convina dupa care voi pastra doar 2 sau maxim 3 perechi si voi reveni la plantat . Oricum pina atunci pt a putea sa sifonez usor vreau sa renunt la substrat si sa fac citeva ghivece cu plante (sotia nu vrea in ruptul capului ssa renuntam la plante ) care sa mai fie si cit de cit estetice . Nu prea as vrea sa fac din cele clasice din sticla deoarece arata destul de rau asa ca ma gindesc la alte variante . Voi ce variante ati gasit sau ati vazut pt problema asta ? Nucile de cocos taiate oare se potrivesc ? Coaja de nuca de cocos da reactii cu apa din acvariu daca nu e tratata?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Wed Aug 12, 2009 12:09 pm    Post subject: Reply with quote

Nuca de cocos e in regula, nu face figuri. Problema e ca n-o sa mearga treaba bine prea mult timp din cauza spatiului limitat avut la dispozitie de catre radacini. Mai ales daca ai Echinodorusi. Daca esti dispus sa refaci ghivecele cind dau plantele semne ca ceva nu-i bine ....... apuca-te de treaba.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Wed Aug 12, 2009 6:02 pm    Post subject: Reply with quote

Oricum vreau sa gasesc o solutie provizorie pina cind ma hotarasc ce pesti voi pastra . Sper sa nu dureze mai mult de citeva luni pina se aleg 2-3 perechi care sa imi placa .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Wed Aug 12, 2009 9:57 pm    Post subject: Reply with quote

Poti face ghivece de sticla (sau sa folosesti unele de plastic sau ceramica,etc.) pe care le imbraci in moss sau pe care lipesti coaja de copac sau bucati de lemn sau de nuca de cocos, etc. Astea ar fi cateva idei icon_mrgreen

Last edited by ReBella on Mon Aug 17, 2009 12:09 pm; edited 1 time in total
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Mon Aug 17, 2009 11:47 am    Post subject: salut Reply with quote

Leaga niste Anubias cu ata de pescuit(sa nu se vada) de o buturuga.O sa arate bine.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Tue Aug 18, 2009 3:34 pm    Post subject: Re: ghivece pt plante Reply with quote

dragos wrote:
Nucile de cocos taiate oare se potrivesc ? Coaja de nuca de cocos da reactii cu apa din acvariu daca nu e tratata?


Am folosit nuci pe post de ghiveci dar nu la discusi. Curatate in interior si fierte in apa sarata si nu am avut probleme. Dar cum spunea si Porcu, sunt resurse limitate in ghiveci si la un moment dat o sa trebuiasca sa intervii...intr-un fel sau altul.

dragos wrote:
..deoarece a aparut in casa si un pui de om icon_biggrin ..


Felicitari si sa-ti traiasca! happy0034 Fa-i cont pe forum pentru orice eventualitate icon_biggrin icon_mrgreen .
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Wed Aug 19, 2009 10:22 am    Post subject: Reply with quote

Multumesc pt sfaturi .
@ciprian -Multumesc pt urari .
Nu ii fac cont ca si asa nu mai am loc de nevasta-mea la calculator icon_evil icon_mrgreen ca se uita toata ziua dupa diverse articole pt copii pe net .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group