Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Un microscop bun,

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ionutzpopbr
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Feb 2009
Posts: 52
Location: BRAILA

PostPosted: Wed Jul 08, 2009 7:05 am    Post subject: Un microscop bun, Reply with quote

stie cineva cam ce putere de marire trebuie sa aibe un microscop pt al utiliza in acvaristica ,am gasit ceva care are o gama de marire de la 100x la 450x, este bun oare? Sunt constient ca ,cu cat gama este mai mare ,este si el mai bun ,dar si diferenta de pret este mare,asa ca astept o parere a celor care deja folosesc ,va multumesc
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
harry-ab
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 195
Location: Sebes-Alba

PostPosted: Wed Jul 08, 2009 7:53 am    Post subject: Reply with quote

Eu folosesc unul cu gama de la 40-80-120 . La 120 se vad flagelatele.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Jul 08, 2009 8:19 am    Post subject: Reply with quote

Exista de vanzare in magazinele de alimente microscoape care maresc intre 40 si 1024 de ori, la preturi de 30 de €. Iti spune asta ceva? Calitatea unui microscop depinde de ce mai poti vedea la cea mai mare marire. Deci de calitatea obiectivelor, de "Definitia (claritatea) imaginii marite", nu de marire.
Pretul unui microscop utilizabil pentru noi, cu unele ingradiri, incepe de la 300€ in sus. Pentru ceea ce poti vedea cu o lupa buna nu-i cazul sa cumperi un microscop de calitate slaba.
In urma cu vreo 6 ani mi-am cumparat unul care este ceva mai bun decat avem noi nevoie pentru cazuri frecvente. Cred ca m-am uitat prin el de vreo 5 ori la fire de par, boabe de nisip etc. Zace pe undeva, prin vreun dulap, in invelitoarea prafuita. La pesti, cand mai am chef sa controlez cate ceva, o fac cu o lupa stereoscopica ruseasca. Bacterii n-are rost sa caut. Le recunosc dupa simptome.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ionutzpopbr
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Feb 2009
Posts: 52
Location: BRAILA

PostPosted: Wed Jul 08, 2009 10:07 am    Post subject: Reply with quote

Multumesc pentru sfaturi , in privinta bacteriilor ,nu le dau deloc de cap ,daca te uiti in posturile mele de la boli ai sa vezi problemele mele ,de care am crezut ca am scapat dupa mai multe tratamente ,dar nu a fost asa, boala a recidivat si nu stiu ce sa mai fac ,asta e motivul pt care vreau sa cumpar un microscop ,am gasit unul digital la un pret convenabil
http://www.spot.ro/prod_Microscop-electronic-digital-cu-interfata-USB-EastCoLight-88201
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Jul 08, 2009 11:51 am    Post subject: Reply with quote

Nu-mi inspira nici un dram de incredere. Pretul mic, scopul didactic, obiectivul cu descrierea aceea sumara si neelocventa, ustensilele acelea menite sa convinga ca primesti mult pentru bani putini, deh,... fa cum crezi, dar eu ti-as recomanda sa nu-l cumperi daca nu stii sa apreciezi calitatea sa, si mai ales daca n-ai ocazia sa arunci o privire prin el. Tare arata si pare ca o jucarie. Sa nu iei teapa! Nu va dura mult pana vei sti ce au, dupa simptomele vizibile. Daca au viermi intestinali ai nevoie intr-adevar de ceva care mareste, ca unii au, altii nu, si nu stii de ce au fecale albe. Flagelate au toti, oricum. Dar daca au si viermi e bine sa scapi pestii de ei ca se poate relativ simplu. De flagelate nu-i poti scapa decat daca-i prajesti in ulei cu faina si ou. Poti sa pui si un pic de sare, c-am auzit c-ar fi buna la discusi. Un sfat pe care cred ca pot sa ti-l ofer, pentru ca-s convins ca-i bun: Daca vrei sa ai pesti buni, fa-tii singur. Reproducere si selectie. Altfel n-o sa te bucuri mult timp de ei. Baga banii mai bine in scopul asta decat in ceva ce vei uita prin pod in anii urmatori.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ionutzpopbr
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Feb 2009
Posts: 52
Location: BRAILA

PostPosted: Fri Jul 10, 2009 8:28 am    Post subject: Reply with quote

Multumesc pentru toate sfaturile date , asa e, scopul este de ai reproduce si de a selectiona ,dar pana atunci mai trebuie sa-i cresc ,si se pare ca nu-i atat de usor ,poate ca ai dreptate ,simtomele deja imi sunt cunoscute ,de la pestii anteriori ,dar discusul imi pare mai pretentios ,si nu vreau sa ma risc cu cei 70 pe care ii am ,mai pun si problema costurilor medicamentelor pentru a trata o boala la o cantitate de 800 litri de apa ,cum
de fapt am patit data trecuta ,de am facut vreo 3 tratamente diferite si degeaba ,acum iar a aparut ,asa ca ma bucura faptul ca ai incercat sa-mi dai un sfat bun pe care,cu parere de rau spun,nu l-am urmat ,am considerat ca pt un incepator in cresterea discusilor este nevoie de un microscop
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Jul 10, 2009 2:05 pm    Post subject: Reply with quote

sa-l stapanesti sanatos!
...pai si ne tii asa in suspans? icon_mrgreen ce scula ti-ai luat? cel din link?
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ionutzpopbr
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Feb 2009
Posts: 52
Location: BRAILA

PostPosted: Fri Jul 10, 2009 4:12 pm    Post subject: Reply with quote

Multumesc,ADX,pentru urare ,da cel din link l-am luat si sunt multumit de el in ceea ce repreflecta calitate pret ,am pus niste poze in album a fecalelor pestilor mei la o marime de 450x apoi la una de 900x ,acceptabile avand in vedere si faptul ca bateriile erau putin consumate si nu a fost destula lumina,eu acum nu sunt acasa fiica mea le-a facut si mi le-a trimis ,cand am sa vin acasa am sa ma implic mai mult . Oare ce se vede acolo sunt flagelatele,si cei lunguti sunt viermi intestinali ? Acum ei deja urmeaza un tratament cu metro de aproximativ 3 zile, 250 mg la 20 l , sper sa se vindece daca asa este .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Jul 10, 2009 7:21 pm    Post subject: Reply with quote

Face doar poze? nu si filme? ar fi bine sa vezi daca misca ceva... pana atunci, incearca ca vezi niste parameci (e suficienta o marire de 200X). Uite un exemplu:


_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
gabimax
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 14 Sep 2008
Posts: 46
Location: Iasi

PostPosted: Sun Aug 30, 2009 6:59 pm    Post subject: Reply with quote

Tot parameci filmati de mine pe un microscop IOR cu obiectiv de 40X si ocularul de 7X (marire de 280 de ori).
Sunt bucuros ca nu am dat de alte "ganganii" in excrementele discusilor.



http://www.youtube.com/watch?v=oyfe5pBGO40
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group