Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Probleme diverse caut rezolvitori
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Sat Jul 04, 2009 1:18 am    Post subject: Re: Evolutie/involutie Reply with quote

Matteo wrote:
Quote:
"Ciprian Marcu"Marlboro ala micu' are ochii umflati? In poza pare ochiul mai iesit in evidenta.
de slab saracul e ca foita de hartie


E un caz pierdut atunci. Chiar daca te gandesti sa-l tratezi si printr-o minune scapa sunt sanse mari ca ulterior sa fie bolnavicios.

Matteo wrote:
si ramirezii ca marker al calitatii apei.


Asta e poveste cu ramirezi ca indicator al calitatii apei. Destul de raspandita pe forumuri se pare. icon_razz Mor din alte cauze, calitatea apei rareori ii rapune in mod direct.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sat Jul 04, 2009 9:04 am    Post subject: Reply with quote

Cum a zis si ciprian nu te baza pe ramirezi sa iti verifice calitatea apei deoarece astea sunt povesti . Verifica tu pt inceput cu testere cit mai multe caracteristici ale apei care iti vine de la retea a.i. sa iti cunosti bine apa de care dispui si poti apoi sa verifici la fiecare schimb un singur parametru (eventual 2 parametri phsi no2)care iti pot spune multe despre calitatea apei inainte de fiecare schimb(ph de unde iti poti da seama de kh si gh dupa ce iti cunosti apa si eventual no2 ) . Si mai simplu ar fi sa dai vreo 300-600 lei pe un osmozor si sa prepari singur apa cu saruri .In acest caz ai avea un control mult mai bun asupra apei pe care o schimbi si in timp ai face cu siguranta economie pt ca nu mai dai bani pe aquasafe , pe testere, samd ( plus ca e posibil ca de la retea sa iti vina citeodata si anumite boli sau chimicale pe care nu le poti detecta decit cind se imbolnavesc pestii )
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Matteo
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 19 May 2009
Posts: 45
Location: Deva

PostPosted: Sun Jul 05, 2009 9:21 am    Post subject: Tester Reply with quote

Mi-am intreurupt un pic concediul si nu am venit cu mana goala mi-am luat niste stripe test de la tetra (atat mi-am putut permite deocamdata)
si am urmatorii parametrii ai apei:
acvariu
clor 0
no2 1 mg
no3 25 mg
kh 0
gh 6
ph 6,2
apa de la robinet
tratata cu jbl biotopol
clor 0
ph 6,3
kh 0
gh 6
no2 0
no3 3 mg

unde ar fi problema? inca unul s-a retras - temperatura prea mica in acvariu?
Marlboro mic a sucombat in acvariul de carantina.Ceilalti trei mai ciupesc cate ceva.
Pt ce sa mai fac testul? ce alti parametrii ai apei le mai pot influenta pofta de mancare?


Last edited by Matteo on Sun Jul 05, 2009 6:07 pm; edited 1 time in total
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
harry-ab
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 195
Location: Sebes-Alba

PostPosted: Sun Jul 05, 2009 9:51 am    Post subject: Reply with quote

Matteo, parerea mea e ca ar trebuii sa "darami " totul si sa reiei constructia cu tot bagajul de cunostinte pe care l-ai acumulat.
Lipeste, imprumuta, cumpara un acvariu steril, il umplii pe jumatate cu apa din acvariu, jumatate apa proaspata. Pui un filtru ciclat si dupa 24-48 ore muti discusii in el. Astfel ai posibilitatea sa le faci tratamentele cele mai potrivite fara teama si cu eficienta maxima.
Acvariul plantat lasa-l sa se stabilizeze. Cel mai sigur semn ca e ciclat si totul merge bine ti-l da raportul plante/alge. Cand totul merge bine introduci discusii inapoi in bazinul plantat, unde teoretic nu ar trebuii sa mai ai probleme.
Bafta.

LE: NO2 1 mg !!!!!! E de groaza pentru discusi!!! Nu sunt sigur daca am inteles bine, valoarea asta o ai si in apa de la robinet?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Sun Jul 05, 2009 7:32 pm    Post subject: Re: Tester Reply with quote

Matteo wrote:
unde ar fi problema? inca unul s-a retras - temperatura prea mica in acvariu?
Marlboro mic a sucombat in acvariul de carantina.Ceilalti trei mai ciupesc cate ceva.


Ciprian Marcu wrote:
Daca-i tratezi separat cu metronidazol e posibil ca in viitorul nu prea indepartat sa reinceapa problemele cu cei tratati sau cu cei care au ramas in acvariu. Metro merge folosit in acvariu


Acum vezi de ce ar trebui tratati toti?

In care acvariu ai facut masuratorile? Cum respira pestii din acvariul respectiv? Care e temperatura in cele doua acvarii? Si KH-ul e 0, daca testul e bun. Asta inseamna ca in anumite conditii pH-ul ar putea sa scada destul de abrupt. Din masuratori nu e cazul tau... cel putin acum.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Matteo
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 19 May 2009
Posts: 45
Location: Deva

PostPosted: Sun Jul 05, 2009 7:37 pm    Post subject: Testari aprox Reply with quote

Cred ca am gasit problema e apa prea putin dura din Deva.Dupa schimb 50 % duritatea abia am putut-o masura. mai mica decat cea mai mica valoare indicata de scara de culori si dh si kh.Ce ziceti sa pun jbl aqua dur plus sau un produs similar sau carbonat de calciu?
@harry-ab - masuratoarea nitrititlor am facut-o dupa ce le-am dat de mancare - abia dupa accea am citit ca trebuie sa o fac la o ora dupa. Azi au bagat si baietii de la apa una cu un ph deosebit de mic cred ca undeva sub 6.
nitriti aproape 0
nitrati sub 10 mg
kh<3
dh<4
ph 6,3
cl 0
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
harry-ab
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 195
Location: Sebes-Alba

PostPosted: Sun Jul 05, 2009 8:37 pm    Post subject: Reply with quote

Daca aceste ultime valori le mentii in acvariul tau sunt super ok. Duritatea nu e prea mica, stai linistit. Si la mine abia reusesc sa stabilesc ca are 1 dGH cea ce pentru discusi este mai mult decat suficient, si chiar de dorit. Bine, in privinta puilor este alta poveste....trebuie sa isi formeze scheletul si au nevoie de mai mult calciu in primele saptamani de viata...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Matteo
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 19 May 2009
Posts: 45
Location: Deva

PostPosted: Sun Jul 05, 2009 10:37 pm    Post subject: Ce presupun eu Reply with quote

Din ce am postat cred ca ati inteles ca nu am mare experienta cu discusii.
Ceea ce presupun eu din ce am citit: cei 4 discusi care i-am luat de la fam Tambu erau cu crescuti cu apa mai putin dura,primeau si apa de ploaie.Ceilalti doi provin probabil dintr-o zona cu apa mai dura, si erau obisnuiti sa-si mai din apa minerale nu numai din mancare.Trecerea s-a facut brusc, cel care mi-a vandut pestii fiind comerciant nu si-a pus problema asta,i-a tinut vreo 2 saptamani la el timp in care pestii nu au mancat grozav si iata flagelatele. 1 gata unul pe duca.Cei in carantina de la fam.Tambu si-au revenit bine, nu se indoapa cum face cel dominant dar cauta si mananca.Probabil ca ceea ce era un comportament firesc (retragerea in plante si coloritul inchis din cauza stresului) cauzat de violenta celui mare eu l-am interpretat ca o boala - mai ales ca i-am vazut cum mananca pe cei maturi - live la un alt acvarist.Puii nu mananca tot asa lacom?Ai mei tot aleg mancarea - inghitituri mici, ciupesc granulele nu le inghit etc.
@ciprian
In care acvariu ai facut masuratorile?
-in acvariul plantat cu 28,5 grade temperatura

Cum respira pestii din acvariul respectiv?
binisor

Care e temperatura in cele doua acvarii?
28,5 plantat
33 + in cel de carantina

Si KH-ul e 0, daca testul e bun.
Da asa vine acum de la robinet a plouat mult la munte.

Asta inseamna ca in anumite conditii pH-ul ar putea sa scada destul de abrupt. Din masuratori u e cazul tau... cel putin acum.
Posibil dar vezi mai sus in post - sa pun saruri medicinale -alias jbl aquadur ca sa ajung la parametrii ideali ai lui Ioan sau o las asa cum ma sfatuieste Harry
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
harry-ab
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 195
Location: Sebes-Alba

PostPosted: Mon Jul 06, 2009 12:24 am    Post subject: Reply with quote

Daca ai posibilitatea sa ridici controlat duritatea pana la 4 nu ezita. Incearca sa o ridici in 2-3 etape, nu brusc. La o duritate de minim 4 e mai putin probabil sa faci cunostinta cu un soc de ph deoarece capacitatea apei de neutralizare a ionilor de hidrogen creste. Oricum, cred ca apa de la retea e foarte buna in Deva.
Bafta cu puiutii. icon_lol
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Tue Jul 07, 2009 3:28 pm    Post subject: Re: Ce presupun eu Reply with quote

Matteo wrote:
Puii nu mananca tot asa lacom?Ai mei tot aleg mancarea - inghitituri mici, ciupesc granulele nu le inghit etc.


Si puii daca se simt bine trebuie sa manance ca spartii. icon_biggrin Depinde si de tipul de hrana cu care sunt obisnuiti si de calitatea apei printre altele.



Matteo wrote:
Si KH-ul e 0, daca testul e bun.
Da asa vine acum de la robinet a plouat mult la munte.


Matteo wrote:
kh<3
dh<4
ph 6,3
cl 0


KH<3 e cam vag. GH e mai mic decat 4 acum? Ti-ar prinde bine totusi un tester cu picaturi. Se poate masura si cu pasi de 0.5 grade.
Poti sa cresti duritatea cum ti-a zis si Harry dar e importanta duritatea de carbonati, KH-ul adica, ca sa fie pH-ul mai stabil. Un KH de 3-4 e mai sanatos mai ales daca nu ai experienta. Poti sa-l cresti cu solutii comerciale gen "KH plus", bicarbonat de sodiu, saruri minerale pentru acvaristica care contin si saruri care dau si duritatea permanenta... Cel mai bine ar fi sa fie dizolvate in apa de schimb si astfel apa sa fie pregatita la parametrii doriti. In cazul asta in care doar KH = 0 sau e foarte mic cred ca mai degraba ar fi de folos "JBL AquaDur Malawi/Tanganyika" pentru ca ridica in special duritatea de carbonati.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Matteo
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 19 May 2009
Posts: 45
Location: Deva

PostPosted: Mon Jul 20, 2009 9:30 am    Post subject: Reloaded Reply with quote

Buna la toti.Am revenit din concediu cu forte proaspete.Bineinteles acvariul era varza nitratii peste 50 mg plantele varza, discusii cu costiaza marlboro mare in carantina...distractiv.Am scos tot - discusii in acvariul de carantina cu general tonic la inmuiat - plantele in solutie de algizit acvariul golit refacut de la substrat - adica izolat conform cu sfaturile "Porcului" cu aceasta ocazie am ajuns la 7 cm de substrat cu trei straturi unul din cel cel vechi de 3-4 cm unul de 1,5 cm de izolare de nisip 0-4 mm si restul de pietris decor de 1-3 mm.Dupa o saptamana hetherantera e cam pe duca nitriti 0 nitrati <10 mg l nu prea ii merge, limnophila aromatica e pe urmele ei.Discusii si-au revenit dar cel mai mare e prea agresiv ceilalti nu prea ajung la hrana - sa-i separ sau sa-i mai las impreuna? poate se obisnuiesc?.As vrea sa-i mai cresc un pic in acvariul neplantat pana se mai intremeaza / adapteaza la apa - sau sa-i pun iarasi in plantat?Plantele cam sufera - in afara de higrophila si ludwigia - cred ca nu au destul nitrat ( in acvariul mare nu mai am asa multi "producatori")
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Wed Jul 22, 2009 2:43 pm    Post subject: Reply with quote

Unul din motivele suferintei plantelor s-ar putea sa fie Algizit-ul. Contine sulfat de cupru daca nu ma insel care e cam toxic chiar si pentru plante. Daca ai folosit o solutie ceva mai concentrata sigur le-a afectat.

Pentru pesti poate ar fi mai bine sa stea o perioada in celalalt acvariu. Poti sa- separi cu o plasa daca se agraveaza situatia. Pentru plante trebuie si surse de nutrienti. Cum crezi. Dar daca plantele sunt "bolnave" si nu pot sa absoarba cine stie ce cantitati de nutrienti, algele or sa o faca pentru ca sunt mult mai adaptabile.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu Jul 23, 2009 10:12 am    Post subject: Reply with quote

N-am mai folosit de mult Algizit, dar ma indoiesc sa aiba vreo legatura cu sulfatul de cupru, ce este de fapt un fungicid eficient dar cu actiune letala asupra nevertebratelor. Oricum, solutia de a tine plantele la inmuiat cu algizit era de la inceput sortita esecului, substanta fiind concepta sa actioneze in conditiile specifice unui acvariu, cu plantele in stare de vegetatie.
Starea vegetatieieste efectul modificarilor radicale la care au fost supuse. Au nevoie de timp sa-si revina din soc. Ai putea sa le sprijini cu ceva nutrienti lichizi.
Intotdeauna e un discus ce face pe caposul. Dacal separi, va apare altul si tot asa.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Matteo
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 19 May 2009
Posts: 45
Location: Deva

PostPosted: Wed Jul 29, 2009 10:25 pm    Post subject: Spre bine? Reply with quote

Nu vreau sa zic nimic de bine, de frica sa nu se schimbe ceva.Plantele au inceput sa-si revina - unele, acvariul mare pare ciclat dupa numai o zi - mare minune si praful de spori - acu are 2 saptamani.Discusul mare e mutat deja in plantat si tot cere de mancare - se uita cu jind la acvariul mic dar e "pedepsit pentru proaste maniere"; si in acvariul steril nu mai prididesc sa arunc mancare.Dar am cam obosit sa schimb zilnic apa asa ca in curand - cam o luna-cred ca ii voi muta pe toti in acvariul mare.Oricum kitul meu tetra 6 in 1 sucks fighting0069 Am primit aprobare pentru un jbl la picatura.Sa auzim numai de bine ca de rele....
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu Jul 30, 2009 10:56 am    Post subject: Reply with quote

Deci peste o luna, peste discusul "mare si tare" o sa-i torni pe ceilalti. Acu' sa vezi ce omor o sa le dea!
Metoda inversa o mai aplicam la scalari de ex., ca sa le mai vina mintea la cap. Un peste nou introdus va fi in inferioritate, cel putin o perioada, fata de chiriasii mai vechi.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
Page 2 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group