Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Opiniile forumistilor
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Despre forum
View previous topic :: View next topic  
Author Message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Mon Jun 22, 2009 11:20 am    Post subject: Opiniile forumistilor Reply with quote

Chiar nu aveti nimic de scris in legatura cu cenzura asta care vad ca a aluat amploare?De ce nu-i lasi domnule ADX sa-si vanda marfa?Scad cumva vanzarile protejatului tau din asa zisul Sanctuar al discusilor?Fratilor, acest site exista datorita membrilor lui iar acesti membri nu vad de ce sunt ingraditi.Se pun o gramada de conditii care nu-si au rostul.Daca cineva vinde ocazional niste pesti care nu-s facuti de el dar la un pret foarte bun avem de castigat cu totii.Eu nu am nimic de vanzare dar ma supar cand cineva imi ingradeste accesul la informatie.Lasati oamenii sa vanda si sa cumpere pentru ca si asta este un motiv de a aduna membrii.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Mon Jun 22, 2009 11:45 am    Post subject: Reply with quote

Eu sint total de acord cu restrictiile de la vinzari happy0034 . Singura suparare e ca n-au venit mai repede icon_mrgreen . Publicitatea se plateste.

Eu vad intr-un forum o adunatura de pasionati care-si impartasesc experientele, nicidecum un loc unde sa-si vinda unii marfa. Nu mi se pare corect ca un forum sa existe pe spinarea unora care muncesc ajutind pe toata lumea si, prin prezenta lor activa, aducind oameni pe forum. Si cind sint toate puse la punct, forumu' are un nivel ridicat si o audienta cit de cit consistenta ....... vin unii care n-au altceva de facut decit sa vinda ....... fara sa se oboseasca sa dea sfaturi utile, daca cumva au aceasta capacitate. Pentru asa ceva e corect sa plateasca. Sau sa-si faca un forum pe care sa-l ridice de la zero, cu bani, prin munca si cunostinte.

Pe de alta parte, forumu' e un spatiu privat, are un proprietar si toti sintem musafiri in casa lui. Fiecare stabileste propriile reguli pe terenu' lui si protejeaza pe cine vrea.

Eu intru pe forum sa aflu informatii, daca pot sa mai ajut pe cineva, in nici un caz sa-mi vind marfa.

Mi se pare o chestie de bun simt elementar ca cineva care vrea sa vinda pe forum sa citeasca regulamentu' sectiunii de vinzari. Si daca i se pare ca anuntu' lui nu-l respecta, acelasi bun simt ar trebui sa-i spuna sa ia legatura cu proprietaru'. Nu vi se pare ca s-a cam sarit calu' la vinzari?

Sint administrator pe alt site de acvaristica si-s mult mai restrictiv decit aici.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Mon Jun 22, 2009 11:57 am    Post subject: Reply with quote

Daca ai observat @drdiscus avem forumisti care au ceva experienta dar nu posteaza decit la sectiunea vinzari.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Mon Jun 22, 2009 12:49 pm    Post subject: salut Reply with quote

Si cu ce afecteaza negativ bunul mers al forumului?Eu am avut de castigat de pe urma acestor forumisti care vand ceva si sunt convins ca nu sunt singurul.Am gasit discusi si mancare pentru ei la un pret mai mic decat la magazine.Inclusiv mai multe varietati.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Mon Jun 22, 2009 1:15 pm    Post subject: Reply with quote

Pai nu se pune problema daca deranjeaza sau nu. Imagineaza-ti cum ar fi sa te duci la o televiziune privata sa-ti difuzeze gratuit publicitate, cred ca te-ar arunca pe scari icon_mrgreen . Nu cred ca argumentu' ca nu afecteaza negativ ar fi luat in seama. Trebe sa acceptam ca publicitatea se plateste.
Pe de alta parte nu-i deloc corect fata de cei care platesc publicitate pe forum ca unora sa li permita publicitate gratuita.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Mon Jun 22, 2009 1:16 pm    Post subject: salut Reply with quote

Pentru a mentine "in viata" un astfel de forum trebuiesc bani?
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Mon Jun 22, 2009 1:21 pm    Post subject: Reply with quote

Io zic ca da: hostingu', pHp-u' .......

Ar mai fi un aspect posibil controversat, ca proprietar sau administrator de forum poate nu-mi convine sa faca altii bani pe spinarea, munca si banii mei.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Jun 22, 2009 1:32 pm    Post subject: Reply with quote

Nimeni nu m-a chemat si si nu m-a rugat sa ma inregistrez aici. Am facut-o pentru ca mi s-a oferit posibilitatea si mi s-a permis. Nici nu mi-ar trece prin gand sa-i cer cuiva toata mana daca-mi da un deget, dar fiecare judeca cum crede.
Usile sunt larg deschise in ambele sensuri.

You can post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You can edit your posts in this forum
You can delete your posts in this forum
You can vote in polls in this forum
You can upload images in this forum
You can upload movies in this forum

Multumesc lui ADX pentru asta, si pentru multe altele, dar mai ales pentru primul si, cel putin deocamdata, unicul forum romanesc al discusarilor.
Ce mi se pare ciudat este ca sunt prea putini discusari romani aici, care traiesc in strainatate. Ne-ar prinde bine niste experiente traite in alte colturi de lume.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
hobbydiscus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 13 Sep 2007
Posts: 218
Location: BUCURESTI MILITARI

PostPosted: Mon Jun 22, 2009 8:00 pm    Post subject: Reply with quote

si eu sunt total de acord cu noul regulament al sectiunii vinzari ,deja se sarise rau calul sa nu mai zic mesaje de tip ''up'' sau acelasi anunt postat de nu stie cite ori doar sa sara in ''ochiul''nostru.eu chiar l-am felicitat pe ADX pt noul regulament. si da publicitatea se plateste ,iar daca un user s-a conformat regulamentului si plateste pentru respectiva publicitate asta nu inseamna ca este neaparat si protejat icon_wink dar sa nu uitam totusi ca tuturor userilor ni se permite sa atasam o semnatura la fiecare post al nostru , semnatura ce poate fi un link catre un site sau orice doreste fiecare user si sa recunoastem ca asta reprezinta publicitate gratuita pentru care nu ni se percepe nimic in schimb deci sa nu mai dam cu pietre ca nu este frumos. o seara cit mai placuta tuturor sign0201
_________________
hobbydiscus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Jun 22, 2009 10:11 pm    Post subject: Reply with quote

Salut.

In primul rand trebuie sa afirm faptul ca si eu simteam nevoia unei "dezbateri generale" pe acest subiect. Deci... felicitari initiatorului, cu toate rezervele pe care le am fata de stilul "pro domo" si inversunat in care a fost redactat postul introductiv.

In ce ma priveste doresc sa fac urmatoarele precizari:

1. S-a dorit si se doreste in continuare ca acest forum sa devina (si actualmente, sa se mentina) un "spatiu virtual" in care fiecare membru al clubului sa se simta cat mai confortabil. Sa-ti faca placere sa participi la discutii intr-un cadru decent, sa obtii si sa oferi informatii despre aceasta pasiune comuna, sa ai sentimentul solidaritatii celorlalti atunci cand lucrurile nu merg chiar asa cum ti-ai fi dorit... si nu in ultimul rand sa faciliteze si micul comert, care este cat se poate normal (si de legitim) in orice comunitate. Dar... ca in orice comunitate, dezideratele enuntate mai sus nu pot fi atinse decat daca toata lumea respecta niste reguli. Am incercat sa fac un regulament de bun simt, cat mai simplu, care sa nu oboseasca cititorul, dar care sa cuprinda cateva principii de baza, pe care le-am considerat atat necesare, cat si suficiente. In timp, am constatat insa ca nu foarte multa lume s-a "deranjat" sa il citeasca sau sa-l respecte, punctul 5 fiind (poate) cel mai neglijat. Am reactionat dupa caz, trecand cu vederea anumite abateri, editand sau stergand anumite cuvinte, fraze, paragrafe, posturi, sau chiar topicuri, atunci cand am considerat ca una sau alta dintre variante se impune. De fiecare data insa, am ales discretia, fara avertismente publice, banari etc, preferand o discutie in privat cu persoana in cauza...

2. ...Si daca celelalte sectiuni ale forumului au putut fi tinute sub control in felul asta, la "vanzari", lucrurile incepusera sa o cam ia razna. Ca o consecinta, au inceput sa apara reactii venite de la mai multi membri ai forumului, reactii care au fost in consens cu propriile nemultumiri fata de anumite abuzuri care se intamplau la acea sectiune. Repet, este vorba despre acele topicuri care incalcau punctul 5 din "regulamentul mare" al forumului, in vigoare inca de la inceputul acestuia. Cum lucrurile trebuiau odata si odata puse la punct, a aparut un regulament intern al sectiunii de vanzari, care nu este altceva decat explicitarea respectivului punct 5 din regulamentul mare, mai sus amintit, luand totodata si primele masuri de restrictionare a anumitor anunturi. ATENTIE!, primul care a avut "de suferit" este exact cel care este numit "protejatul"... Modul in care acesta a ales sa isi rezolve "problema" a constat intr-o oferta de sponsorizare a forumului (cu acea ocazie s-a facut un upgrade al hostingului). Ca o paranteza, da, sunt si cheltuieli de "mentinere in viata", dar abordarea acestui subiect, la modul asta, este cel putin jenanta. Ei bine, ca sa satisfac curiozitatea unora, dar ca sa si inchid aceasta discutie (repet, jenanta), pe care nu o s-o mai abordez niciodata, aceste cheltuieli sunt din ce in ce mai mari, cu fiecare upgrade. Nu se plateste doar upgrade-ul ci creste si taxa anuala. Oricum, sponsori sa fie... si bani sa fie, pentru ca proiecte de dezvoltare sunt multe! icon_wink

3. Ok, sa mergem mai departe... din momentul aparitiei primului sponsor, s-a impus diferentierea ofertei acestuia fata de celelalte oferte. In acelasi timp s-a incercat si mentinerea posibilitatii de publicitate gratuita pentru cei care nu isi permit 300 de lei / an (mai putin decat valoarea unui discus) sau care pur si simplu considera ca nu este cazul sa sponsorizeze. Ma refer strict la cei care, spre cinstea lor, cu multa munca, au reusit sa transforme aceasta pasiune intr-un bussines. Regulamentul intern al sectiunii de vanzari ofera celor care reproduc discusi in vederea comercializarii posibilitatea unei prezentari generale a fermei, prezentarea varietatilor disponibile si mai nou, posibilitatea de a-si actualiza stocul (pentru asta o sa fac o mica modificare in regulament).
Acele afaceri care se bazeaza insa pe importuri, trebuie sa isi plateasca reclama (aceeasi suma simbolica, de 300 lei / an), dupa modelul primului sponsor. Nu pot face diferente!... Iar anunturile ocazionale nu intra in aceasta discutie, ele beneficiind de gratuitate indiscutabila (atentie totusi la redactarea anuntului!).
Am avut aseara o discutie cu Ciprian si ne gandim sa dam posibilitatea unei publicitati gratuite si pentru cei care se ocupa cu "foarte micul trafic" de hardware si accesorii (aici ne mai gandim, pentru ca trebuie sa gasim o formula corecta si o redactare care sa nu lase loc de interpretari)..

4. Sunt de acord cu faptul ca redactarea regulamentului intern al sectiunii de vanzari nu este perfecta, mai lasa loc de interpretari, dar incet, incet, o sa-l "aranjam" si din punctul asta de vedere.

5. In loc de incheiere, il rog pe Ciprian, care este mult mai documentat decat mine, sa dea cateva exemple de modul in care sunt reglementate anunturile comerciale pe alte forumuri din world wide.

p.s. Multumesc si eu tuturor celor care au contribuit si contribuie la dezvoltarea forumului...
Ar mai fi multe de spus, dar... voi mai avea ocazia sign0201
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...


Last edited by ADX on Tue Jun 23, 2009 11:03 am; edited 2 times in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Tue Jun 23, 2009 8:45 am    Post subject: salut Reply with quote

ADX se pare ca te-am judecat gresit si pentru asta imi cer scuze.Cand am intrat pe acest forum nu am citit niciun rand din regulament pentru ca nu credeam ca ma voi implica asa de mult.L-am citit abia cand am primit raspunsurile la topicul initiat de mine dar cel mai mult m-ai lamurit cu explicatiile pe care le-ai dat acum (daca veneau mai devreme nu mai initiam topicul).Am avut impresia ca folosesti acest forum pentru dezvoltarea afacerii unora (si acum mai am mici semne de indoiala, dar sunt mici,mici,mici) dar atata timp cat esti corect fata de ceilalti,jos palaria pentru acest forum.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Tue Jun 23, 2009 4:39 pm    Post subject: Reply with quote

ADX wrote:
In ce ma priveste doresc sa fac urmatoarele precizari:

1. S-a dorit si se doreste in continuare ca acest forum sa devina (si actualmente, sa se mentina) un "spatiu virtual" in care fiecare membru al clubului sa se simta cat mai confortabil. Sa-ti faca placere sa participi la discutii intr-un cadru decent, sa obtii si sa oferi informatii despre aceasta pasiune comuna, sa ai sentimentul solidaritatii celorlalti atunci cand lucrurile nu merg chiar asa cum ti-ai fi dorit... si nu in ultimul rand sa faciliteze si micul comert, care este cat se poate normal (si de legitim) in orice comunitate.


happy0034 happy0034 party0012

ADX wrote:
5. In loc de incheiere, il rog pe Ciprian, care este mult mai documentat decat mine, sa dea cateva exemple de modul in care sunt reglementate anunturile comerciale pe alte forumuri din world wide.


Pe scurt:

Discus Page Holland - E interzis sa se posteze de catre useri in forumul principal anunturi comerciale, reclame, link-uri catre site-uri comerciale etc. Numai moderatorii pot sa le posteze pe forum.
Promovarea excesiva a site-urilor, afacerilor, produselor sau discusilor de vanzare nu e permisa in forumul principal; totusi o promovare mai substantiala se poate face in forumul sponsorilor - de catre sponsori!

Discus Club Singapore - Rubrica unde se pot posta anunturi de vanzari (discusi sau altceva) este disponibila numai membrilor cotizanti ai clubului...chiar daca vinzi cativa pesti. Nu se posteza pretul.

DXK Malaysia - la fel ca pe DPH. Nu se posteaza preturi la pesti. Se pot vinde si pesti si ceva echipamente second in anumite conditii....asemanatoare cu cele de aici.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
dzoly
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 28 Feb 2008
Posts: 54
Location: Baia Mare

PostPosted: Wed Jun 24, 2009 6:22 pm    Post subject: Reply with quote

Am si eu o intrebare referitor la regulamentul sectiunii vanzari, http://discus-club.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=1542 , acest ultim postreply este editat conform regulamentului ?
Nu am nimic cu autorul topicului dar daca e regulament pentru unii de ce nu e si pentru altii?
_________________
www.discus4you.ro
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Jun 24, 2009 7:14 pm    Post subject: Reply with quote

Teoretic, ai dreptate. Dar, pe de-o parte, acum l-am vazut si eu, pe de alta parte, nimanui nu i-as fi facut observatie pentru o atat de mica abatere (o scadere de pret de 8,33% in loc de 10%). Dar repet, ai dreptate... noul pret ar fi trebuit sa fie de 540lei. Mai e si alta problema?
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dzoly
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 28 Feb 2008
Posts: 54
Location: Baia Mare

PostPosted: Wed Jun 24, 2009 8:04 pm    Post subject: Reply with quote

Nu vreau sa par ofticat de treaba asta dar ma simt neindreptatit doar atat si sper ca nu ma incurci cu vreun admin "mai e vreo problema".
Daca deranjez pe cineva doar sa fiu anuntat si pot parasii forumul.
_________________
www.discus4you.ro
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Despre forum All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group