Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

cum cresc ph

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ovidiuaylin
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2008
Posts: 253
Location: cluj-napoca

PostPosted: Sun Jun 14, 2009 4:22 pm    Post subject: cum cresc ph Reply with quote

am 4,5 ph cum il cresc fara solutii ?,e acvariu steril ,se poate cu bicarbonat?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Mon Jun 15, 2009 8:59 am    Post subject: Reply with quote

se poate cu bicarbonat de sodiu. dar grija mare la cum pui si cat pui. mai bine pune mai putin si asteapta pana se dizolva in apa si verifica ph-ul iar apoi mai poti adauga. mai bine sa pui mai putin si sa repeti treaba asta decat sa-ti urce prea mult si chestia asta poate e buna si pentru pestani sa nu fie socul prea mare...

la un acvariu de 70 L eu am pus un varf de lingurita intr-un recipient cu apa din acvariu si am amestecat bine dar nu am pus toata solutia si deja imi urcase la 6.5 de la 4.5

l.e. asteapta si parerile unor useri mai avizati ca mine
_________________

ai mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Jun 15, 2009 12:45 pm    Post subject: Reply with quote

Un filtru care trece apa prin pietris de dolomit ar putea rezolva problema definitiv. Merge si cu marmora, dar aceasta nu contine toate mineralele ce se gasesc in apa normala, de care au nevoie pestii.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group