Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

acvariul meu
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile
View previous topic :: View next topic  
Author Message
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Fri Jun 12, 2009 3:31 pm    Post subject: Reply with quote

Discusi la 6-7 cm trebuiesc hraniti de 3-4 ori pe zi.
Sunt inca in perioada de crestere.
Cel mai bine, ii cumperi maturi sau ii cresti intr-un acvariu steril.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
valentin_is
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Mar 2008
Posts: 152
Location: Iasi

PostPosted: Fri Jun 12, 2009 6:29 pm    Post subject: Reply with quote

Oau!!! .... frumos acvariu!!!
Quote:
Ciprian Marcu a zis ca va trebui sa i antrenez sa manance din mana. Acum va intreb de ce? nu se hranesc la fel ca orice alti pesti?

Mincarea cade in planta centrala si discusii nu pot ajunge la ea ( devine un cos de gunoi)- daca maninca din mina , pericolul scade
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Jun 12, 2009 9:01 pm    Post subject: Reply with quote

Discusi care mananca din mana si inghit toata hrana imediat? Inca n-am vazut. Si eu vreau din aia. Daca le dai cate-o larva de tantar o mananca pe prima dupa ce-o scuipa de 2-3 x, a doua o lasa sa cada, ca l-i se pare ca ar avea un gust usor de apa statuta, a treia l-i se pare suspecta, ca are un picior rupt, deci o incearca pe a patra, samd.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.


Last edited by Ioan on Fri Jun 12, 2009 9:07 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Fri Jun 12, 2009 9:03 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Discusi care mananca din mana si inghit toata hrana imediat? Inca n-am vazut. Si eu vreau din aia.


Se gasesc,ce nu scuipa inghit.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Jun 12, 2009 9:10 pm    Post subject: Reply with quote

Mda, ce multa dreptate ai!
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Mon Jun 15, 2009 11:17 am    Post subject: salut Reply with quote

Pe ai mei i-am invatat sa manance din farfurie.Acum lucrez la capitolul furculita si cutit.Mai am putin.Te anunt Ioane?
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Mon Jun 15, 2009 11:58 am    Post subject: Reply with quote

E posibil sa ai surpriza ca discusii sa nu manince crevetii . Dar probabil ca ii vor minca... Ai mei maninca neoni ,chiar si betta (mi-au omorit o femela mai demult ),sau orice peste nou introduc in acvariu .Parca-s dementi orice introduc in acvariu trebuie sa guste si ei imediat dar de creveti s-au speriat la inceput iar acum nu ii prea baga in seama cu toate ca in mixtura au si gamarus care seamana destul de bine cu crevetii .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Mon Jun 15, 2009 4:25 pm    Post subject: Reply with quote

valentin_is wrote:
Oau!!! .... frumos acvariu!!!
Quote:
Ciprian Marcu a zis ca va trebui sa i antrenez sa manance din mana. Acum va intreb de ce? nu se hranesc la fel ca orice alti pesti?

Mincarea cade in planta centrala si discusii nu pot ajunge la ea ( devine un cos de gunoi)- daca maninca din mina , pericolul scade


Da, cam asta am vrut sa zic. Ajunge hrana intre plante sau in "covor" si nu mai e accsesibila, implicit strica calitatea apei. Ideea era sa manance grosul din cat au nevoie in felul asta ca sa se reduca poluarea cu resturi de hrana. Depinde si ce hrana se foloseste. Trebuie incercat. In plus s-a vrut si o gluma icon_mrgreen in sensul ca daca vrei discusi in jungla aia si sa se mentina plantele frumoase, fara probleme deosebite cu algele o sa ai de lucru. Piticaniile gen characide sunt mult mai compatibile cu genul asta de acvarii.

In plus daca sunt maturi(2 bucati sa zicem) nu mai necesita atata hrana ca niste pesti in crestere. Poate chiar cu o masa pe zi de hrana de calitate si diversificata "scapi". In cazul asta prioritare sunt plantele si aspectul acvariului.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Tue Jun 16, 2009 8:00 am    Post subject: Reply with quote

Io zic sa fii rational si sa nu bagi discusi in acvariu asta. Plantele merg cel mai bine la o temperatura in jur de 24 C, sa nu spun 21-22. Mult mai bine decit la 26-27-28.

De ce nu mai faci un acvariu? Unu' de 300-500 litri cu multe lemne, lumina slaba, fara plante, apa maro ....... si discusi. Daca vii cu clasica scuza ca n-ai loc nu te cred. Trebe sa dovedesti asta cu poza din locuinta ta. Gasim noi loc icon_mrgreen happy0034 icon_twisted .......
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
alber
New entry
New entry


Joined: 17 May 2009
Posts: 9
Location: bucuresti-berceni

PostPosted: Tue Jun 16, 2009 10:07 am    Post subject: Reply with quote

Porcu wrote:

De ce nu mai faci un acvariu? Unu' de 300-500 litri cu multe lemne, lumina slaba, fara plante, apa maro ....... si discusi. Daca vii cu clasica scuza ca n-ai loc nu te cred. Trebe sa dovedesti asta cu poza din locuinta ta. Gasim noi loc icon_mrgreen happy0034 icon_twisted .......



Intervin si io in topicul colegului Radu. De ce? Pentru a incerca sa-l feresc de presiunea faraonica ce se exercita asupra sa. Am bagat de seama un lucru. Pe forumul asta si pe inca unu la fel de minunat, esti impins catre lucruri pe care te abtii din rasputeri sa le faci. Pleci de la un amarat de acvariu, fara pretentii si te opresti intr-un mare plantat cu lumina, fertilizare si CO2 super controlat. Dincoace, intri sa arunci si tu un ochi ca tot omul, ti se arunca in fata cateva poze, asta pentru spalarea creierului, apoi ti se mai cer si poze cu casa pentru a ti se indica locul unui nou acvariu. Grija mare Radule, ca nu sunt sigur de drumul pe care am apucat-o. icon_mrgreen
Si desigur, bun venit si haaaaai sa ne imbolnavim si de discusi icon_mrgreen
_________________
"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Tue Jun 16, 2009 10:57 am    Post subject: salut Reply with quote

Fertilizare, CO2?Nu neaparat.Daca iti organizezi acvariul cu cap de la inceput s-ar putea sa ai surpriza sa descoperi ca, cresterea discusilor este foarte usoara.Noi singuri ne complicam si in loc sa ne bucuram de discusi ne facem viata un calvar si pe a lor de asemenea.Eu am mai multe probleme cu carasii decat cu discusii.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Tue Jun 16, 2009 12:19 pm    Post subject: Reply with quote

Cum au zis si altii inaintea mea ai grija ca e boala grea icon_biggrin . O data ce te molipsesti nu mai scapi de ea .Asta deoarece discusul e un peste care dupa parerea mea si a multor colegi de forum nu se compara cu nici un alt peste de acvariu atit datorita coloritului foarte diversificat dar mai ales datorita comportamentului si felului sau de a fi . La prima vedere poate parea un peste calm care nu face mare lucru dar dupa ce ajungi sa il cunosti il vezi cu totul altfel ...

Oricum iti urez bun venit si sa nu te lasi descurajat de problemele care e posibil sa apara la inceput .Dupa un timp vei descoperi ca e destul de usor sa cresti discusi daca stii citeva lucruri elementare despre ei .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Radu.U
New entry
New entry


Joined: 25 May 2009
Posts: 8
Location: Iasi

PostPosted: Tue Jun 16, 2009 7:47 pm    Post subject: Reply with quote

Porcu wrote:

De ce nu mai faci un acvariu? Unu' de 300-500 litri cu multe lemne, lumina slaba, fara plante, apa maro ....... si discusi. Daca vii cu clasica scuza ca n-ai loc nu te cred. Trebe sa dovedesti asta cu poza din locuinta ta. Gasim noi loc icon_mrgreen happy0034 icon_twisted .......

icon_lol icon_mrgreen singurul loc ar fi un perete, dar acvariul sa fie la peste 100 cm de sol, deoarece este un coltar acolo icon_mrgreen ar merge ceva improvizat din tevi de otel si fixate prin perete si ceva sustinere la baza
stau intr-o garsoniera spatiul e mic, poate peste 1sau2 ani dupa ce imi termin casa , imi trimit nevasta la soacra ca sa am timp sa modific eu prin casa icon_evil
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Tue Jun 16, 2009 10:03 pm    Post subject: Reply with quote

Vezi ca discusilor in general nu prea le place cind acvariul e asezat prea jos (in dreptul picioarelor si miinilor) . De preferat ar fi ca acv sa fie asezat pe o masa de minim 1m-1,2m sau chiar mai sus. Daca nu ai posibilitatea asta nu e totusi o problema majora dar pestii vor fi ceva mai speriosi si mai stresati .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Wed Jun 17, 2009 10:08 am    Post subject: Reply with quote

Radu.U wrote:
icon_lol icon_mrgreen singurul loc ar fi un perete, dar acvariul sa fie la peste 100 cm de sol, deoarece este un coltar acolo icon_mrgreen ar merge ceva improvizat din tevi de otel si fixate prin perete si ceva sustinere la baza
Vad ca deja au inceput sa ti se invirta rotitele prin creier icon_mrgreen icon_mrgreen ....... si inaltimea la care ai loc iti cere sa-l faci icon_mrgreen ...... gindeste-te ca oricum nu folosesti spatiu respectiv.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
Page 2 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group