Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Specii compatibile
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Sat Sep 08, 2007 1:06 pm    Post subject: Specii compatibile Reply with quote

DEM (din experienta mea): ancistrus, platidoras (curios, dar nu incomodeaza discusii cand ciugulesc de pe substrat), khuli. neoni, rasbora, cardinali. In aceasta formula, se ocupa toate nivelele din bazin si se consuma hrana de diferite granulatii. Nu este recomandat plecostomus; i-am surprins "sugand" discusii, fara sa-i raneasca, dar totusi erau un factor de stres . Este controversata introducerea scalarilor (susceptibili de a fi vectori ptr. "boala gaurilor".Am mai incercat cu anabantidae de talie mica (colisa, betta) si merg bine cu ramirezi (cu toate ca apare problema temperaturii, ca si la neoni de altfel). Pot fi condamnat ca nu am respectat biotopul, amestacand specii din bazinul Amazonului cu altele din Asia, America Centrala. Dar, indiferent de companie, mai ales pentru vizitatorii neavizati, numai discusii se vad. Deh, vedetele...
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Sep 08, 2007 1:29 pm    Post subject: Reply with quote

excelenta sinteza, dar cu o mica observatie... fara anabantide! icon_smile

la fel, si viviparii ar putea avea un rol "tehnic". consuma hrana maruntita, care pe discusi nu-i mai intereseaza si care s-ar putea altera (mai ales in perioada concediilor cand functioneaza hranitorul automat), se mai intampla chiar sa "toaleteze" discusii, ciugulind "scamele" de pe ei, iar puii lor pot fi o sursa de hrana vie curata (totusi, imorala). cu toate astea, nu da deloc bine sa-i vezi impreuna in acelasi bazin...

in privinta neonilor si a ramirezilor, lucrurile sunt cat se poate de clare... completeaza intr-un mod foarte placut biotopul de origine.


Last edited by ADX on Tue Jan 08, 2008 5:48 pm; edited 2 times in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Mon Sep 10, 2007 8:21 am    Post subject: Reply with quote

In mod categoric, viviparii nu "dau bine" intr-un acvariu pe baza de discusi, unde mai pui ca cel putin mulinezii sunt si cam agitati, deranjand vedetele (e drept ca fac treaba buna cu algele). Nu am incercat decat cu guppy, si asta mai mult de nevoie, pentru izolarea reproductiva a unor linii deosebite. Cu ramirezii si neonii ai perfecta dreptate ca biotop ( cu toate ca la origini speciile nu se regasesc in aceleasi locatii ci numai intr-un areal mai cuprinzator) si estetica, dar in acest fel ocupam numai treimea mijlocie si inferioara a acvariului. Cea superioara la mine este dedicata cardinalilor si rasborelor (te asigur ca arata super). Cel mai bun rol tehnic il au ancistrus + platidoras + khuli : primii doi se ocupa de hrana mai "supradimensionata" (de cat ori nu am vazut un discus cum se lupta cu o bucata prea mare de inima de ex.) iar khulii ciugulesc "faramitele". Impreuna, acesti sanitari (urasc termenul, dar in cazul asta chiar este potrivit) scotocesc toate coltisoarele acvariului, reducand drastic resturile de hrana care stim prea bune ce necazuri aduc. Mai este un avantaj : Nu deranjeaza "ochiul" fiind mai degraba o performanta sa-i gasesti prin cotloanele prin care stau. Anabantidele mici (colisa, betta) nu supara pe nimeni. E drept ca nu au decat un rol estetic (cui ii plac - mie in mod deosebit chiar). Total nerecomandabili sunt guramii (s-ar putea sa mearga leeri, dar nu am incercat). Orice mod de asociere am aplica, de sifonari tot nu scapam. In formula discus (6-10buc de diverse marimi) + neoni (10-15) + cardinali (6) + rasbora (6) + ancistrus (4) + platidoras (3 babani) + khuli (6 adulti) + "musafiri neinteresanti" am tinut un acvariu de ccca 250 l plantat, numai cu schimburi saptamanale de cca 20% aproape 4 ani, fara sa necesite refaceri sau "reparatii capitale". Ma repet, am sacrificat realitatea ecologica in favoarea esteticului si practicului. Si inca un amanunt (semnificativ): in bazinul in cauza, discusii au depus intr-o veselie, iar actuala vedeta (mascul pigeon red spotted 18 cm) a evoluat dintr-un "prapadit" de 5 cm.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Sep 10, 2007 8:50 am    Post subject: Reply with quote

...sa nu uitam ca si in familia Loricariidae-lor mai avem cativa reprezentanti (precum Rineloricaria lanceolata si Rineloricaria filamentosa) care fac "casa buna" cu discusul, atat din p d v estetic cat si din p d v al arealului de origine...

(o sa pun si la galerie vreo doua poze cu o lanceolata pe care am avut-o candva...)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Mon Sep 10, 2007 2:33 pm    Post subject: Reply with quote

Abia astept. Are cineva ? (evident, de vanzare).
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
hobbydiscus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 13 Sep 2007
Posts: 218
Location: BUCURESTI MILITARI

PostPosted: Fri Oct 19, 2007 12:45 pm    Post subject: Reply with quote

eu in acvariul plantat ,impreuna cu discusii tin 2 specii de botia ,lohachata si striata stiu ca difera arealul dar sunt f folositori ei maninca tot ce ramine de la vedete! mai sunt ceva ancistrusi si otocinclus.
_________________
hobbydiscus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Tue Oct 23, 2007 1:26 pm    Post subject: Viviparii = sursa de hrana vie pentru discusi? Reply with quote

Aparent, titlul nu ar avea nevoie de semnul intrebarii; discusii sunt totusi ciclide, de talie mare, deci puii (de guppy de ex.) ar fi "papa bun" icon_mrgreen . Ei bine, in bazinul cu discusi (printre care si doi babani la cca. 18cm), am pus pentru izolarea varietatii (negru catifea) doua femele si un mascul de guppy. Erau atat de mici ca nu le dadeam prea mari sanse de supravietuire. Trec vreo doua luni, si, stupoare: confused0089 la suprafata inotau cu voiosie cam 15 pui minusculi! animal0028 Nu-i nimic, ma gandeam eu, inca nu i-au vazut "hraparetii" character0110 . Ei bine, zilele trec, si numarul nu se micsoreaza, ba mai mult, am impresia ca a crescut chiar, cu toate ca transferasem parintii (mai degraba nu-i vazusem eu pe toti). Cativa pui de ancistrus am si acum in bazin (imi facusem damblaua cu reproducerea speciei, asa ca nu ma mai interesa) dar supravituirea lor am pus-o pe seama ascunzisurilor din belsug pe care le ofera decorul, dar guppy innoata chiar in stratul superior unde pestanii sunt obisnuiti cu hrana uscata! Numarul mic al "pontei" l-am pus mai degraba pe sema coliselor sau betta +/- rasbora, cardinali(?), ca de neoni nu poate fi vorba(?).
Asa ca daca cineva se gandeste ca rezolva problema hranei vii cu guppy, risca sa creasca densitatea pestilor in bazin!
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Oct 23, 2007 1:41 pm    Post subject: Reply with quote

Am facut si eu candva, un experiment de genul asta... La mine s-a intamplat sa-i haleasca instantaneu.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...


Last edited by ADX on Sun Apr 13, 2008 10:43 am; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Tue Oct 23, 2007 2:17 pm    Post subject: Reply with quote

Poate ca erau prea flamanzi icon_biggrin Sau in evidenta superioritate numerica icon_biggrin icon_biggrin Oricum, ceva asemanator mi-a povestit un amic, tot "cu discusi pe creier": discusii faceau loc puilor de guppy la hrana (inima de vita)!
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ionutz40
New entry
New entry


Joined: 04 Apr 2008
Posts: 2
Location: bucuresti

PostPosted: Fri Apr 04, 2008 8:51 am    Post subject: Reply with quote

Exista varietati de discusi care nu pot fi tinuti impreuna ?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Apr 04, 2008 10:23 am    Post subject: Reply with quote

ionutz40 wrote:
Exista varietati de discusi care nu pot fi tinuti impreuna ?
nu. exista insa o specie (Heckel) care necesita un ph mai mic si o temperatura mai ridicata decat celelalte specii. dar tu te-ai referit la "varietati", deci la discusi "domestici". regulile dupa care sunt pusi impreuna tin de estetica (pt acvariile de decor) si de modul in care vrei sa se formeze o pereche (in acv de reproducere).
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
florinmacri
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2008
Posts: 109
Location: Brasov

PostPosted: Fri Apr 11, 2008 2:41 pm    Post subject: Reply with quote

Eu as vrea sa trag un semnal de alarma, in privinta ancistrusilor. Aveti mare grija ca pe masura ce cresc iar cantitatea de vegetale scade (ma refer la alge) trec mai apoi la ceva plante, rosii daca aveti iar ultima faza mucusul pestilor. Va spun din proprie experienta. Asta s-a intamplat in 2 acvarii cu discusi si unul cu carasi. Deci luati aminte!
_________________
http://s274.photobucket.com/albums/jj246/florinmacri/
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Sun Apr 13, 2008 10:40 am    Post subject: Reply with quote

Ancistrusii i-am "descoperit" acum vreo 6 ani (am circumstante atenuante: locuiesc in Targoviste oras cu slaba miscare acvaristica). I-am tinut in toate bazinele, si pui, si adulti. I-am reprodus si s-au reprodus. Ceva probleme au mai aparut cu carasii: prea le fluturau cozile pe la nas, asa ca le mai compostau, dar slaba miscarea; nici nu a fost necesara schimbarea asocierii. La alte specii, inclusiv discusi, nu au creat niciodata probleme.
Este adevarat ca la maturitate scade aportul de hrana vegetala si implicit actiunea anti-alge, dar nu i-am surprins dandu-se la plante (nici la lotus) si nici catarati pe discusi, asa cum mai fac plecostomus sau labeo (daca aveti neinspiratia sa-l tineti cu discusii).
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
florinmacri
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2008
Posts: 109
Location: Brasov

PostPosted: Sun Apr 13, 2008 5:27 pm    Post subject: Reply with quote

Toate bune pana intr-o zi ! icon_cry
_________________
http://s274.photobucket.com/albums/jj246/florinmacri/
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Wed Apr 30, 2008 9:00 am    Post subject: Reply with quote

Atentie totusi la asocierea ancistusilor cu discusii. Am in acvariul cu discusii si 6 pui de ancistusi + un mascul mare de ancistus si observasem de vreo saptamina incoace pe corpul a 2 dintre discusi zgirieturi destul de mari care s-au vindecat aproape complet . Am crezut initial ca zgirieturile au rezultat in urma batailor dintre ei dar astazi in timp ce ii hraneam am vazut masculul de ancistus cum a atacat un discus si i-a facut niste zgirieturi exact ca cele pe care le au avut ceilalti 2 inainte. Bineinteles ca am scos masculul de ancistus in secunda unu si vreau sa il duc la vreo un pet shop sau daca e vreo un doritor care vrea sa faca un drum la Focsani il donez NUMAI SA SPUNA PINA MIINE .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group