Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Gyrinocheilus aymonieri
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile
View previous topic :: View next topic  
Author Message
whitesnake
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 03 Feb 2009
Posts: 48
Location: Campia Turzii

PostPosted: Sun Jun 07, 2009 2:15 pm    Post subject: Gyrinocheilus aymonieri Reply with quote

Gyrinocheilus aymonieri ,merg la discusi ?ori nu merita sa incerc...
_________________
Vand boala cronica celor nevoiasi !!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
harry-ab
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 195
Location: Sebes-Alba

PostPosted: Sun Jun 07, 2009 2:24 pm    Post subject: Reply with quote

Nu merg. Le place sa pasca de pe discusi...cea ce nu ii prea incanta pe domnii.... icon_mrgreen
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sun Jun 07, 2009 9:41 pm    Post subject: Reply with quote

Hai sa iti spun experienta mea cu acesti pesti. Am cumparat 5 bucati acum citeva luni sperind sa scap de alge .Auzisem ca sunt mai buni decit ancistusii dar din ce am vazut eu la mine in acvariu ancistusii pina la o anumita virsta consuma MUUULT mai multe alge decit aymonieri . Am avut probleme cu ancistusi care se lipeau de discusi sau care atacau discusii cind le dadem hrana in trecut si mai mult din cauza asta am vrut sa incerc si cu aymonieri . Dupa ceva timp de la introducerea celor 5 aymonieri in acv cu discusii am observat ca unul fugarea discusii incercind sa se lipeasca de ei si era foarte insistent. Chiar daca aveam un discus care il batea destul de rau cind voia sa se lipeasca de el acesta parca era dement si incerca in continuare sa manince mucus de pe altii . Am scapat de pestele respect6iv si de atunci nu am mai avut probleme cu restul dar nu se stie niciodata cind mai da vreo unu de gustul mucusului .Chiar acum citeva zile am observat pe doi discusi citeva pete si banuiesc ca unul dintre aymonieri e vinovatul dar nu am vazut nimic concret asa ca sunt in continuare cu ochii pe ei.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
whitesnake
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 03 Feb 2009
Posts: 48
Location: Campia Turzii

PostPosted: Mon Jun 08, 2009 6:28 am    Post subject: Reply with quote

Am inteles cum sta treaba.....exista vreo "ventuza" care sa mearga bine cu discusii ???Am acvariu plantat si chiar am nevoie de niste "sanitari" buni.
Poate imi recomandati voi ceva care sa mearga bine .
_________________
Vand boala cronica celor nevoiasi !!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
harry-ab
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 195
Location: Sebes-Alba

PostPosted: Mon Jun 08, 2009 7:53 am    Post subject: Reply with quote

Cum sa nu! Otocinclus si Sturisoma merg la fix cu discusii.
aaaahhhh...si daca gasesti spune-ne si noua unde sunt. icon_mrgreen
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Jun 08, 2009 9:37 am    Post subject: Reply with quote

rineloricaria filamentosa


&

rineloricaria lanceolata

_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Mon Jun 08, 2009 11:21 am    Post subject: salut Reply with quote

Eu am gibiceps.Am acvariul fara nicio alga si nu au treaba cu discusii.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
whitesnake
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 03 Feb 2009
Posts: 48
Location: Campia Turzii

PostPosted: Mon Jun 08, 2009 5:06 pm    Post subject: Reply with quote

Am gasit platidoras,am inteles ca merg bine cu discusii.Am mai gasit Leocasius si Unocefalus,dar din pacate nu prea stiu nimik despre ei.Daca cineva stie plz postatzi aci.
_________________
_________________
Vand boala cronica celor nevoiasi !!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Mon Jun 08, 2009 8:18 pm    Post subject: Reply with quote

@ADX Se mai gasesc loricaride prin Bucuresti ? Unde ?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
beche
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 11 Dec 2008
Posts: 56
Location: TG-JIU

PostPosted: Mon Jun 08, 2009 8:44 pm    Post subject: Reply with quote

Din proprie experienta pot spune ca nici loricaridele nu sunt asa "sigure", deoarece eu am asa ceva in acvariu si l-am prins(o) pe masculul de discus incercand sa manance mucusul dar numai cand e lumina stinsa in acvariu.
In schimb am ancistrusi care nu au treaba cu mucusul discusilor cu toate ca am avut si un exemplar care nu era cuminte si a trebuit sa scap de el.
In concluzie la nici o specie nu e garantat faptul ca nu se va lega de discusi, ce te-as sfatui eu ar fi sa cumperi cativa pui de ancistrus si sa-i tii pana la maturitate dupa care sa ii schimbi pe alti pui(pui fiind mult mai timizi si harnici decat adultii)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Mon Jun 08, 2009 10:05 pm    Post subject: Re: salut Reply with quote

drdiscus wrote:
Eu am gibiceps.Am acvariul fara nicio alga si nu au treaba cu discusii.


Dar ce mari se fac.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Tue Jun 09, 2009 8:25 am    Post subject: Reply with quote

whitesnake wrote:
Am gasit platidoras,am inteles ca merg bine cu discusii.Am mai gasit Leocasius si Unocefalus,dar din pacate nu prea stiu nimik despre ei.Daca cineva stie plz postatzi aci.

Fara leocasius. N-am mai nimerit sa-i scot din bazin. Sunt disperati ca niste cory, dar la dimensiuni de platidoras (daca tot l-am pomenit, merge teribil de bine cu orice, dar nu le are p-astea cu algele).
Am loricaria (lanceolata) si nu i-am surprins pe discusi, chiar si in obscuritate, cand capata curaj sa se aventureze pe frunze mai inalte sau alte decoruri. Nu mi se par eficiente ca anti-alge.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Jun 09, 2009 10:11 am    Post subject: Reply with quote

hans wrote:
@ADX Se mai gasesc loricaride prin Bucuresti ? Unde ?

Salut. Habar nu am... Eu am avut o lanceolata foarte cuminte, timida, chiar. Nu facea ea prea multa "treaba", dar nici nu a deranjat pe nimeni. Am tinut-o vreo doi ani, dupa care am gasit-o moarta, cu burta umflata... Probabil a pus botu' la mixtura si nu i-a priit...
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Tue Jun 09, 2009 10:51 am    Post subject: Reply with quote

N-are probleme cu mixtura.
Am gasit loricaria la comerciantii axati pe importuri. Prima am primit-o bonus la niste discusi cumparati de la Alex (Piata Moghioros).
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
whitesnake
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 03 Feb 2009
Posts: 48
Location: Campia Turzii

PostPosted: Tue Jun 09, 2009 8:32 pm    Post subject: Reply with quote

despre Bunocefalus nu stie nimeni nimik?
_________________
Vand boala cronica celor nevoiasi !!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group