Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

LAMPA UV home made
Goto page 1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY
View previous topic :: View next topic  
Author Message
valisiano123
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 05 Jun 2009
Posts: 46
Location: targu mures

PostPosted: Sun Jun 07, 2009 9:04 am    Post subject: LAMPA UV home made Reply with quote

Am posibilitatea de a procura un tub UV care se foloseste in spatiile din saliile de operatie. Ma gandeam sa imi comfectionez o lampa uv pt acvariu. Stiu de la inceput ca voi fi descurajat de multi, dar as vrea sa "aud" si pareri pro. Eu ma gandeam sa iau un tub de pvc sa introduc tubul acolo pt a nu imi afecta ochii sau altceva si in paralel cu tubul sa trec un furtun transparent sau altceva. Probabil ca nici nu functioneaza asa. Ii rog pe cei care cunosc principiul de functionare a lampilor uv pt acvarii sa mi-l descrie in limita posibilitatilor. Multumesc

PS: CRED CA AM POSTAT GRESIT. ROG MUTAREA IN: Hardware & DIY
_________________
Execut CAPAC ACVARRIU la comanda dupa dimensiunile clientului. Detalii pe mess sau tel.
http://discus-club.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=15480#15480
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Jun 07, 2009 9:18 am    Post subject: Reply with quote

Si esti sigur ca da radiatii de tip "C"? Daca lumina poate fi vazuta durect de catre personalul care se gaseste acolo nu poate fi "UV-C".
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
valisiano123
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 05 Jun 2009
Posts: 46
Location: targu mures

PostPosted: Sun Jun 07, 2009 9:34 am    Post subject: Reply with quote

pai ma gandeam ca daca e folosita la dezinfectare e buna si la acvariu. Aceasta lampa se foloseste in salile de operatii (inainte de operatii) pentru a dezinfecta sala si nu folosita in timpul operatiilor
_________________
Execut CAPAC ACVARRIU la comanda dupa dimensiunile clientului. Detalii pe mess sau tel.
http://discus-club.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=15480#15480
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Jun 07, 2009 11:55 am    Post subject: Reply with quote

O.K., in cazul asta are rost sa-ti scriu ce stiu eu despre asta.
Lampa trebuie sa atinga o anumita temperatura pentru a produce razele de tip "UV-C".
Daca peretele transparent al lampii se afla in contact cu apa acvariului, lampa nu se va incalzi suficient, si nu va functiona normal. Aceasta este si motivul pentru care nu se mai folosesc lampile vechi, construite in deceniul trecut.
Lampile de tip nou sunt separate de apa acvariului printr-un perete din sticla speciala de cuart transparent pentru radiatiile "UV-C". Sticla normala atenueaza foarte mult aceasta radiatie. La trecerea prin apa se atenueaza deasemenea radiatia, si se reduce mult dupa distanta de cca. 4mm perete de apa.
Unii dintre colegii nostrii au relatat ca radiatiile distrug carcasa lampii, asa ca nu poate fi folosit orice material plastic.
Pentru siguranta mentionez si aici ca o privire scurta scapata in aceasta lumina poate avea efecte grave si iremediabile asupra vederii.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
valisiano123
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 05 Jun 2009
Posts: 46
Location: targu mures

PostPosted: Sun Jun 07, 2009 8:08 pm    Post subject: Reply with quote

deci nu merita sa ma complic. Mai bine cumpar una anume de acvarii, desi ma gandeam ca am sa scap mai ieftin. Multumesc de sfaturi
_________________
Execut CAPAC ACVARRIU la comanda dupa dimensiunile clientului. Detalii pe mess sau tel.
http://discus-club.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=15480#15480
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ciprian01
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 236
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Jun 07, 2009 9:41 pm    Post subject: Reply with quote

Sticla absoarbe radiatia UV aproape in totalitate! De aceea nu te bronzezi prin geam sau prin ochelari oricat de cald ar fi afara! O solutie ar putea fi sa asezi lampa deasupra unui recipient (acavriu) cu laturi acoperite cu un autocolant! Fara ca intre lampa si apa sa fie altceva decat aer! Modalitatea prin care depozitezi sau faci sa circule apa prin acel bazin, cu siguranta nu este una complicata!

Mult succes!

Si inca ceva! Nu trebuie sa consideri ca te complici! Poate fi un esec, dar in acelasi timp si o solutie foarte buna! Im ambele variante nu ai decat de castigat!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Mon Jun 08, 2009 11:19 am    Post subject: salut Reply with quote

Prin sticla obisnuita trece radiatia UV fara nicio problema.Nu te bronzezi daca ai ochelari speciali in care sticla este tratata pentru oprirea radiatilor UV.Nu stiu ce vrea sa zica Ioan cu UV-C.Exista mai multe tipuri de UV?Tubul acela pentru sterilizat salile de operatii este intr-adevar cu UV dar iti trebuie un scut protector pentru ca o expunere prelungita poate duce la dezlipire de retina.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ciprian01
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 236
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Jun 08, 2009 1:36 pm    Post subject: Reply with quote

http://www.ovirainvest.ro/html/sticla/radiatia.html
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Jun 08, 2009 3:23 pm    Post subject: Reply with quote

Radiatia ultravioleta se imparte in UV-A, UV-B, si UV-C, dupa lungimea de unda a fiecareia. UV-A si UV-B sunt putin daunatoare, dar UV-C este deosebit de daunatoare.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
biz
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 16 Mar 2009
Posts: 31
Location: BUCURESTI

PostPosted: Mon Jun 08, 2009 5:29 pm    Post subject: Reply with quote

am si eu ceva de genul asta poza la album
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Jun 08, 2009 5:35 pm    Post subject: Reply with quote

Si la ce o folosesti?
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
biz
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 16 Mar 2009
Posts: 31
Location: BUCURESTI

PostPosted: Mon Jun 08, 2009 5:39 pm    Post subject: Reply with quote

la acvariu este pusa pe turul de la filtru dar este bagata into cutie
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Mon Jun 08, 2009 5:42 pm    Post subject: Reply with quote

Cu radiatii din zona UV-B se bronzeaza poporul la solar. UV-C cu lungimi de unda mai scute are efect germicid. La frizerie am vazut ca isi "dezinfecteaza" instrumentele cu UV. "Dezinfecteaza" cu "" pentru ca doar o jumatate a instrumentului era dezinfectata deoarece lumina venea de sus.

L.E.
biz(la album) wrote:
"este facuta dintr-un bec la care i-am dat jos globul"


Ce fel de bec? Esti sigur ca face treaba? Cutia sta descoperita?
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Jun 08, 2009 5:59 pm    Post subject: Reply with quote

biz wrote:
la acvariu este pusa pe turul de la filtru dar este bagata into cutie
In contact direct al tubului cu apa, sau cum?
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
biz
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 16 Mar 2009
Posts: 31
Location: BUCURESTI

PostPosted: Mon Jun 08, 2009 6:06 pm    Post subject: Reply with quote

tubul care emite este bagat intrun tub de sticla .Oricum daca nu aveti materialele sau pe cineva care lucreaza la electrica mai bine cumparati una tot acolo ajungeti, eu am avut totul
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group