Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

icre albite
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed Jun 03, 2009 1:48 pm    Post subject: icre albite Reply with quote

Am 4 perechi de discusi puse in bazine separate.Apa are Gh=4, Kh=1 si Ph=5, temp. 30 grade.Timp de 2 zile icrele sunt perfecte dupa care se albesc, procentajul de eclozare fiind de aprox. 10%.Nu sunt afectate de fungi ci doar se albesc.Mi-am tot stalcit creierul dar nu gasesc solutii iar acum am apelat la voi poate imi dati si mie o idee.Apa este de R.O.Este posibil sa fluctueze Ph-ul si din cauza asta sa se albeasca?Acelasi fenomen se intampla la toate perechile deci inclin sa cred ca am probleme cu apa.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
menthor
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 07 Sep 2007
Posts: 57
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Jun 03, 2009 2:43 pm    Post subject: Re: icre albite Reply with quote

drdiscus wrote:
Este posibil sa fluctueze Ph-ul si din cauza asta sa se albeasca?Acelasi fenomen se intampla la toate perechile deci inclin sa cred ca am probleme cu apa.

Daca acelasi fenomen se intampla peste tot, ai clar o problema cu apa. Nu ar fi rau sa verifici si ceilalti parametrii, nitrati, fosfati, amoniac...

Nu prea inteleg de ce iti fluctueaza pH-ul, insa asta chiar e o problema pentru pestii adulti, daramite pentru icre. 1 grad +/- rezulta o modificare de 100 de ori a ionilor in puterea totala a hidrogenului, ceea ce pentru icre inclin sa cred ca e fatal.
_________________
Nano-acvaristica de recif- Un hobby ce nu ti-l poti refuza!

Galeria video
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Jun 03, 2009 3:21 pm    Post subject: Reply with quote

Eu am scos de mai multe ori (10 x-20 x?) icre din apa cu pH 7,5 si le-am mutat in alt vas, in care aveam apa pregatita cu pH la 5,5. In max. 5 sec. Unele n-au eclozat, altele da si au 3-5 ani acum si-s "bine mersi". De cateva saptamani am la retea apa cu pH 8,7. N-am observat cand a aparut, pentru ca nici pestii nu m-au "anuntat". Daca am vazut ca nu se plang, i-am lasat in apa aceea, iar ei drept multumire au scos o tura de pui pe care i-au papat vecinii parintilor, pentru ca nu m-am ostenit sa-i apar. Dar de fiecare data am avut albastru de metil in apa in care au eclozat. Bacteriile ataca icrele. Ar fi buna si o lampa cu UV.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.


Last edited by Ioan on Wed Jun 03, 2009 3:28 pm; edited 3 times in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Wed Jun 03, 2009 3:22 pm    Post subject: Reply with quote

Daca ai ridica putin kH?
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed Jun 03, 2009 3:47 pm    Post subject: Re: icre albite Reply with quote

Daca acelasi fenomen se intampla peste tot, ai clar o problema cu apa. Nu ar fi rau sa verifici si ceilalti parametrii, nitrati, fosfati, amoniac...

Nu prea inteleg de ce iti fluctueaza pH-ul, insa asta chiar e o problema pentru pestii adulti, daramite pentru icre. 1 grad +/- rezulta o modificare de 100 de ori a ionilor in puterea totala a hidrogenului, ceea ce pentru icre inclin sa cred ca e fatal.[/quote]Corect, o fluctuatie a pH-ului mai mare de 1 intr-un timp scurt poate omora si discusi adulti dar eu prin masuratori n-am observat acest fenomen.Adevarat ca nu am masurat ceilalti parametrii deoarece perechile n-au nicio problema.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed Jun 03, 2009 3:49 pm    Post subject: Re: icre albite Reply with quote

menthor wrote:
drdiscus wrote:
Este posibil sa fluctueze Ph-ul si din cauza asta sa se albeasca?Acelasi fenomen se intampla la toate perechile deci inclin sa cred ca am probleme cu apa.

Daca acelasi fenomen se intampla peste tot, ai clar o problema cu apa. Nu ar fi rau sa verifici si ceilalti parametrii, nitrati, fosfati, amoniac...

Nu prea inteleg de ce iti fluctueaza pH-ul, insa asta chiar e o problema pentru pestii adulti, daramite pentru icre. 1 grad +/- rezulta o modificare de 100 de ori a ionilor in puterea totala a hidrogenului, ceea ce pentru icre inclin sa cred ca e fatal.
Corect, o fluctuatie a pH-ului mai mare de 1 intr-un timp scurt poate omora si discusi adulti dar eu prin masuratori n-am observat acest fenomen.Adevarat ca nu am masurat ceilalti parametrii deoarece perechile n-au nicio problema.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed Jun 03, 2009 3:50 pm    Post subject: Reply with quote

Dragosdiscus wrote:
Daca ai ridica putin kH?
Oare sa aiba importanta?Daca da, cu ce sa-l ridic?
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed Jun 03, 2009 3:52 pm    Post subject: salut Reply with quote

Adevarat Ioane, anul trecut ma chinuiam sa scad pH-ul prin adugare de acid dar de 4 luni nu mai umblu eu la el.Vine de la osmozor cu pH 7,5-8 si scade in acvariile cu perechi pana la 5 dar nu brusc, ci in timp.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
petersimpf
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2008
Posts: 156
Location: Satu Mare

PostPosted: Wed Jun 03, 2009 4:02 pm    Post subject: Re: salut Reply with quote

drdiscus wrote:
Vine de la osmozor cu pH 7,5-8 si scade in acvariile cu perechi pana la 5 dar nu brusc, ci in timp.


oxigeneaza apa ce iti vine de la osmozor si ai sa vezi ce frumos urca pH-ul zic eu pana la 9
_________________
www.diskus.ro
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Jun 03, 2009 4:09 pm    Post subject: Reply with quote

In lipsa carbonatilor depinde pH-ul foarte mult de cat CO2 se dizolva in apa din atmosfera sau de pe urma respiratiei bacteriilor din filtru.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
menthor
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 07 Sep 2007
Posts: 57
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Jun 03, 2009 7:13 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Eu am scos de mai multe ori (10 x-20 x?) icre din apa cu pH 7,5 si le-am mutat in alt vas, in care aveam apa pregatita cu pH la 5,5. In max. 5 sec. Unele n-au eclozat, altele da

Si nu te-ai intrebat de ce nu au eclozat? (asta in eventualitatea in care practica respectiva nu a fost premeditata)

Ioan wrote:
de fiecare data am avut albastru de metil in apa in care au eclozat. Bacteriile ataca icrele.

Intradevar, le ataca, dar te poti gandi la bacterii atita timp cat nu stii cum stai cu unii dintre cei mai importanti parametrii ai apei ? (sa nu-mi spui ca ti-au eclozat icre si cu nitratii 30-40... icon_lol )
Albastrul de metil este considerat cel mai slab antiseptic posibil din cate s-au vazut vreodata, poate sa pui 1 litru la 10 de apa ca sa aiba un oarecare efect... (glumesc, sa nu faceti asta)... dar ma rog, cate bordeie, atitea obiceie... fiecare lucreaza cu ce crede de cuvinta, iar asta este unul dintre motivele pentru care acvaristica este asa de frumoasa icon_wink

@drdiscus - banuiam ca fluctuatiile de pH provin din schimbul de apa, dar daca tot veni vorba, din cate imi amintesc, schimbul respectiv nu trebuie si el pregatit inainte si ajustate valorile cat mai aproape de cele ale apei din acvariu...?
_________________
Nano-acvaristica de recif- Un hobby ce nu ti-l poti refuza!

Galeria video
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Thu Jun 04, 2009 8:15 am    Post subject: salut Reply with quote

Ba da, apa o tin intr-un bazin de 300l dar de cateva luni nu mai umblu la pH-ul ei.O las cu cat vine de la osmozor adica 7,5 iar cand schimb 20l cu Ph 7,5 nu se decaleaza pH-ul din bazinul parintilor care are 5-6.Si oricum, dupa ce schimb eu apa depun la 3-4 zile, deci dupa atatea zile ma gandesc ca Ph-ul este stabil.Multumesc mult tuturor pentru raspunsurile de pana acum.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu Jun 04, 2009 8:41 am    Post subject: Reply with quote

Ai o problema cu pH-ul, caci:
- De la osmozor ar trebui sa iasa ceva cu maxim 7. Ori membrana ori metoda de masurare a pH-ului e cu probleme.
- La un bazin < 80l, un schimb de 20l cu un pH cu 2 grade mai mic sigur modifica pH-ul, cel putin pentru o perioada, adica exact cum e mai rau.
- Un kH mai confortabil (2-3) ar constitui un tampon eficient la modificarea pH. Am balacit sute de litrii de apa cu pH 6 in incercarea de a cobori cu un grad (de la 8,5) fara succes in conditiile unui kH ce nu cobora sub 6 nici cu bataie.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Thu Jun 04, 2009 9:04 am    Post subject: salut Reply with quote

Mie imi iese de la osmozor cu 7,5, adica identic cu cel de la retea.Masurarea lui o fac cu pHmetru electronic si cu test cu picatura de la jbl.Bazinele de reproducere au 90l iar pH-ul din ele este 5-6 fara sa umblu eu la el.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
feridisc
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 18 Mar 2008
Posts: 54
Location: sf gheorghe

PostPosted: Thu Jun 04, 2009 9:58 am    Post subject: Reply with quote

Daca osmozorul e mai folosit,si apa de la retea cu mult kh, apa osmozata o sa contina putin kh, chiar nedetectabil cu testere cu picatura.de aici are ph 7,5.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group