Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Aquarama 2009
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Expozitii - Muzee - Concursuri
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Tue Jun 02, 2009 11:52 pm    Post subject: Aquarama 2009 Reply with quote

Am gasit ceva filme si imagini de la Aquarama 2009. Multumiri celor care le-au postat. Enjoy:

http://picasaweb.google.co.in/venket77/Aquarama2009#











In filmul asta in ultimele 15 secunde se poate vedea "The Grand Champion":


Si aici: http://i639.photobucket.com/albums/uu111/aiseanyuki_2009/GR1.jpg



Un Albino frumos. Am salivat un pic pe tastatura happy0005
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
izetserghiun
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 17 Feb 2008
Posts: 123
Location: constanta

PostPosted: Wed Jun 03, 2009 11:17 am    Post subject: Reply with quote

Foarte frumos.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Jun 03, 2009 11:35 am    Post subject: Reply with quote

de unde stii ca e albino? in poza, ochiu' nu spune nimic iar dorsala parca incearca sa te contrazica... icon_mrgreen
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed Jun 03, 2009 12:31 pm    Post subject: salut Reply with quote

Au salivat si pestii mei odata cu mine.Superb!
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Wed Jun 03, 2009 2:09 pm    Post subject: Reply with quote

ADX wrote:
de unde stii ca e albino? in poza, ochiu' nu spune nimic iar dorsala parca incearca sa te contrazica... icon_mrgreen


Se vede si in film daca te uiti atent. In plus sunt baiat informat. icon_mrgreen A concurat la clasa Albino Solid.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Jun 03, 2009 3:35 pm    Post subject: Reply with quote

O fi concurat el acolo, din motive pe care nu le pricep eu, dar in definitiv ce inseamna "Albino"? Nu cumva lipsa totala a pigmentilor colorati? dar atunci de ce au albinosii ochii rosii? Ceva pricep eu pe dos la toata treaba asta. Albino galben cu ochii negrii? Ramane un mister pentru mine. Negrul si rosul din inotatoare ce inseamna? Ca nu mai stie nici juriul in care categorie sa incadreze nenumaratele variante si le inghesuie pe unde apuca? Dar ce-i al lui i-e scris in frunte. E frumos.
Cand ma intreaba "sefa" cum e mancarea, cand vede ca nu-mi aluneca cumsecade pe gatlej, ii spun: "Arata bine". evilgrin0030
Ceva ma face sa cred ca i-ar sta mai bine in acvariile cu apa de mare. icon_biggrin

PS
N-ar trebui sa fiu atat de nedrept cu oamenii astia care obtin asa ceva prin munca multa, cel putin atata timp cat favoritii mei sunt Snakeskin albastrii icon_cry
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Wed Jun 03, 2009 6:15 pm    Post subject: Reply with quote

Ioane definitia pentru albinism e veche si nu tine pasul cu realitatile actuale. Poate "cu pupila rosie" ar fi un termen mai potrivit? Si albino care nu arata pigmenti (mai ales melanina) chiar dupa standardele clasice pot, prin incrucisari si selectii sa capete culori si ochii sa ramana rosii.

Ioan wrote:
dar atunci de ce au albinosii ochii rosii?


Teoria spune ca lipsa de pigment (sau mai putini pigmenti) face ca reteaua de vase de sange sa nu fie acoperita si de aceea ochiul apare rosu. Si aici se discuta de mai multe nuante de "rosu".

Ioan wrote:
Albino galben cu ochii negrii?


Nu sunt negri. Greu de vazut in film sau in poza. Poate si de aici confuzia. Uite unul care a castigat si el ceva acum 2 ani tot la Aquarama:
http://www.discus-south.com/images/2_c9_albino_175.jpeg



Ioan wrote:
Negrul si rosul din inotatoare ce inseamna?


Eu negru nu vad. M-am uitat cu atentie si la film si la poza. Ce se vede in dorsala nu e negru. Am avut xipho albinotici care aveau si negru pe ei. Am si un filmulet pe undeva.
Snow White spre exemplu e alb dar nu e albino. Ochii nu sunt rosii. Si genetic e alta mancare de peste. Albino Snow White poate fi numit albino.


Ioan wrote:
N-ar trebui sa fiu atat de nedrept cu oamenii astia care obtin asa ceva prin munca multa, cel putin atata timp cat favoritii mei sunt Snakeskin albastrii icon_cry


E multa munca mai ales ca nu-s tocmai usor de reprodus, rabdare (albino e recesiv), cunostinte de genetica si de ce nu un pic de noroc si ceva arta. icon_smile
Si mie imi canta multe pe creier dar spatiul ma tine in loc. icon_evil
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
petersimpf
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2008
Posts: 156
Location: Satu Mare

PostPosted: Wed Jun 03, 2009 6:23 pm    Post subject: Reply with quote

ce va pot invidia pe cei care spuneti ca nu mai au spatiu... eu mai am spatiu cat china cum s-ar spune... dar fara pesti deocamdata ii doar SPATIU...
_________________
www.diskus.ro
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed Jun 03, 2009 6:28 pm    Post subject: salut Reply with quote

In mod normal varietatea Albino este un defect genetic rezultat din incrucisari intre frati sau dintre pui si parintii lor si au ochii rosii.Ca si iapurii albi cu ochii rosii.Sunt si oameni albinosi, la care tenul este foarte alb si de obicei pilozitatea este alba sau roscata.

p.s. Incrucisarea se numeste consangvinizare.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Jun 03, 2009 7:38 pm    Post subject: Reply with quote

Ca peste tot, si in cazul albinismului, lucrul facut de jumatate permite interpretarea definitiei dupa bunul plac, asa ca e posibil sa numesti albinos o fiinta care are pe corp un punct minuscul lipsit de pigment, fara ca cineva sa poata dovedi ca-i o minciuna. Iar eu urasc asa ceva.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Wed Jun 03, 2009 9:11 pm    Post subject: Re: salut Reply with quote

drdiscus wrote:
In mod normal varietatea Albino este un defect genetic rezultat din incrucisari intre frati sau dintre pui si parintii lor si au ochii rosii.Ca si iapurii albi cu ochii rosii.Sunt si oameni albinosi, la care tenul este foarte alb si de obicei pilozitatea este alba sau roscata.

p.s. Incrucisarea se numeste consangvinizare.


AICI poti sa afli despre originea albinismului la discusi. Este un "defect" din prisma supravietuirii in natura, altfel nu il vad ca pe un defect, dimpotriva. Poate sa apara si din alte incrucisari, controlate sau nu, nu neaparat din frati.

Banuiesc ca te referi la incrucisarea intre frati sau rude apropiate ca fiind cosangvinizare. Incrucisarea in sine nu inseamna cosangvinizare.

Ioan wrote:
Ca peste tot, si in cazul albinismului, lucrul facut de jumatate permite interpretarea definitiei dupa bunul plac, asa ca e posibil sa numesti albinos o fiinta care are pe corp un punct minuscul lipsit de pigment, fara ca cineva sa poata dovedi ca-i o minciuna. Iar eu urasc asa ceva.


Ma tem ca definitia e defecta si ar trebui regandita. Acum se stiu alte lucruri fata de acum zeci de ani.

Ca si exemplu s-a decretat cu muulti ani in urma ca nici un microorganism nu poate sa traiasca in stomac in acel pH foarte scazut. Si aparitia ulcerului era pusa pe seama altor factori. Pe doi australieni i-a mancat in fund sa gaseasca un organism care traia in stomac si cauza ulcerul. A fost botezat Helicobacter pylori datorita formei sale si locului unde a fost gasit. Desi povestea a fost descoperita in 1982 le-a luat multi ani sa demonstreze in fel si chip si sa faca si cultura cu organismul respectiv pentru ca sa schimbe curentul de "gandire" din medicina legat de subiect. Si asta doar pentru ca niste "oameni de stiinta" au stabilit niste "adevaruri" cu foarte multi ani in urma si nu le placea sa fie contrazisi. In 2005 cei doi australieni au primit premiul Nobel. happy0180

Precum se stie si in discusarie sunt multe preconceptii, multe care nu se sustin. Nu trebuie sa te chinui sa "inghesui" un peste sau altul intr-o definitie. Realitatile sunt altele si nu tin cont de ce au pus oamenii pe hartie cu ani in urma si bazat pe ce au putut observa atunci. Genetica functioneaza pe cai misterioase. Sau nu. party0040
In cativa anisori si Snakeskin-ii aia albastrii pot avea varianta albino. tongue0015 Nu am un albino potrivit la indemana ca s-ar putea demonstra. Si bineinteles puii ar fi ieftini. icon_mrgreen sign0147

Uite ca si unii care scriu o revista de specialitate din Germania au unul din subiecte "Albino Diskus aus Sinpapur" http://discuslive.com/. icon_rolleyes Nu e revista unuia dintre cei mai cunoscuti autori si arbitri, fost crescator din Germania? Sau cel putin are legatura stransa cu revista. Poate ar trebui sa le trimita cineva un email sa le zica ca sunt pe langa subiect. icon_razz Glumesc bineinteles.

petersimpf wrote:
ce va pot invidia pe cei care spuneti ca nu mai au spatiu... eu mai am spatiu cat china cum s-ar spune... dar fara pesti deocamdata ii doar SPATIU...


Eu ii invidiez pe cei care au spatiu. icon_mrgreen
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu Jun 04, 2009 8:00 am    Post subject: Re: salut Reply with quote

Ciprian Marcu wrote:
Uite ca si unii care scriu o revista de specialitate din Germania au unul din subiecte "Albino Diskus aus Sinpapur" http://discuslive.com/. icon_rolleyes Nu e revista unuia dintre cei mai cunoscuti autori si arbitri, fost crescator din Germania? Sau cel putin are legatura stransa cu revista. Poate ar trebui sa le trimita cineva un email sa le zica ca sunt pe langa subiect. icon_razz Glumesc bineinteles.
Nu sunt sigur la cine te referi. Dar ma gandesc ca-i cel care-i de obicei cu un cap mai mare decat ceilalti din juriile de la Duisburg. A scris o sumedenie de carti, cam cu acelasi continut mutat in pagini diferite. A incercat sa vanda concentrat de rio negro care s-a dovedit a nu se deosebi cu nimic de apa normala din acel rau. A mai facut cateva gafe si ultima lui carte a primit de la Heiko o recenzie zdrobitoare. E vazut in lumea discusarilor buni Germani ca un smecher cu care poti sa stai sa bei o bere, daca n-ai altceva mai bun de facut, dar sa consideri cea mai mare parte din ce debiteaza ca pe-o gluma nostima.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Thu Jun 04, 2009 8:27 am    Post subject: salut Reply with quote

Ciprian Marcu, atunci ce este consangvinizarea?N-am spus ca nu este frumoasa varianta albino, numai ca daca vrei sa faci o pereche cu unul sau doi albino poti avea probleme cu calitatea puilor si poti avea surprize si in ceea ce priveste culoarea lor.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu Jun 04, 2009 12:08 pm    Post subject: Re: salut Reply with quote

Ciprian Marcu wrote:
drdiscus wrote:
p.s. Incrucisarea se numeste consangvinizare.


Banuiesc ca te referi la incrucisarea intre frati sau rude apropiate ca fiind cosangvinizare. Incrucisarea in sine nu inseamna cosangvinizare.


Am spus ca incrucisarea in sine nu inseamna cosangvinizare pentru ca poti la fel de bine sa incrucisezi pesti (sau altceva) care nu sunt inruditi.
Daca vrei sa faci o pereche cu un albino nu vad in ce fel ar fi afectata calitatea puilor. Cat despre culoare albino e recesiv asa ca nu o sa-l vezi in prima generatie. Chiar si cu doi albino nu ar trebui sa fie probleme in ce priveste calitatea. Acum depinde si la ce calitate (calitati) te referi. Daca scoti pui din xipho cu ochii rosii puii ies "normali" si sanatosi. Bine ca sunt mai mototoli din cauza vederii care nu e extraordinara si in timpul hranirii daca sunt tinuti cu alti pui ceilalti isi umplu burtile mai repede.

E problema daca se incruciseaza prea mult intre ei generatie dupa generatie si asta e valabil nu doar la albino. Sunt cazuri numeroase cand cineva ia cativa pesti (discusi sa zicem), scoate pui, din puii obtinuti isi opreste reproducatori si tot asa. Apoi se intreaba de ce au devenit bonaviciosi, ca raman mici etc.

Ioan ai PM.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Thu Jun 04, 2009 1:01 pm    Post subject: salut Reply with quote

Corect.Probleme mai apar datorita rezistentei la boli.Cu cat sunt mai "lucrati" genetic, cu atat sunt mai vulnerabili, lucru valabil la toate animalele.Dar ne-am obisnuit deja cu chestia asta pentru ca ne plac pestii in a caror harta genetica s-a intervenit.Cel mai bun exemplu cred ca-l reprezinta pentru pesti carasii la care se fac incrucisari dirijate de sute de ani.Si eu am facut un astfel de experiment pe carasi care a durat 3 ani iar dupa 3 generatii am reusit sa scot o varietate de cap de leu cu voal.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Expozitii - Muzee - Concursuri All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group