Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Pui pe parinti
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Jun 03, 2009 3:04 pm    Post subject: Reply with quote

goamanu wrote:

Sau or fi discusii astia niste pesti destul de inteligenti? Ca pe mine m-au cam frapat uneori... de exemplu cum INVATA ei sa sorteze icrele. Si la mine, dupa citeva ponte, au invatat sa le arunce pe alea proaste. Asta deja nu mai e instinct...
Toti cei care-i observam atent invatam din comportamentul lor. Singura diferenta dintre mine si tine, in domeniul asta, este ca eu am patit mai devreme ce patesti si inveti tu acuma cu ei. Nu-ti trebuiau 1000 de ani, ci doar cateva depuneri si "Fitze"de-ale lor. Cum te stiu eu, stai si tu cu lanterna si cu lupa in fata lor sa prinzi si sa-ti explici fiecare miscare ciudata pe care-o fac. Asa ca nu-i decat o chestie de timp, nu-s eu un acvarist mai bun decat tine. Am inceput doar ceva mai devreme si am vazut pana acuma ceva mai mult. Si incerc sa te ajut sa nu faci greselile din care am invatat eu. Orice taranca-si cunoaste gainile asa cum ne cunoastem noi Discusii. Nu-i mai mare scofala discusaria decat gainaria. icon_biggrin
Cat despre sortatul icrelor eu tind sa cred ca-i asa un fel de instinct dus pana aproape de granita inteligentei. Adica cei care au eliminat doar icrele rele au supravietuit automat, in timp ce cei care le-au eliminat si pe cele bune au pierit tot automat. Eu cred ce afirma Darwin. Cu tot ce rezulta din credinta asta, chiar daca ma mai intreaba cate unul/una de ce nu aratam ca "Lucy" daca suntem urmasii ei.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
petersimpf
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2008
Posts: 156
Location: Satu Mare

PostPosted: Wed Jun 03, 2009 4:00 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Nu-i mai mare scofala discusaria decat gainaria.

si gainile-s fitoase... isi mai depun si ele 'icrele' prin vecin icon_biggrin
_________________
www.diskus.ro
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Wed Jun 03, 2009 8:36 pm    Post subject: Reply with quote

Hihi.. Ioane, cu 'gainaria' ta icon_lol
Hai sa te zgindar un pic. Am privit acum un filmulet postat pe forum, si am vazut cum se face schimbul de parteneri la hranitul puilor. Ala care are puii, tisneste si proiecteaza puii pe celalalt. Ori la mine masculul nu a tisnit niciodata... deci... nu sint sigur ca femela e capul rautatilor. Ea pare ca doar isi cerea dreptul.
Mai are rost sa spun ca la faza asta mi-a atras atentia nevasta-mea, atunci cind i-am zis ce 'fite' au femelele? icon_mrgreen
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Jun 03, 2009 10:03 pm    Post subject: Reply with quote

Interesul naturii este sa manance puii in liniste. Al pestilor, sa supravietuiasca reproducerea, pentru a o putea repeta. Atata timp cat hranitul puilor nu dauneaza parintilor, acestia n-au motive sa faca cu schimbul la hranire. Din logica asta omeneasca rezulta ca fiecare partener ar fi bine sa astepte pana doreste celalalt schimbul. Cat despre cererea schimbului, aceasta nu exista. Partenerul care simte ca ar fi timpul sa scape de pui, pleaca dintre ei, fara sa-l intereseze ce fac puii pe urma. Acestia fiind mai aproape de celalalt, se indreapta spre el. Eu n-am observat vreun parinte sa fuga de pui, daca-i creste singur. Asta fac ei doar daca stiu ca-i celalat langa pui.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.


Last edited by Ioan on Thu Jun 04, 2009 6:41 am; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Wed Jun 03, 2009 10:16 pm    Post subject: Reply with quote

Aha cool0041
Iara ai zis-o, cind credeam si eu ca ti-a scapat ceva sign0027
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Thu Jul 16, 2009 12:21 am    Post subject: Reply with quote

Va voi prezenta cei 4 muschetari sau... Puii Atomici!
http://discus-club.ro/phpBB2/album_page.php?pic_id=2697
Deci, dupa 44 de zile am ramas cu... 4 pui icon_mrgreen
(Puiul de linga White are aproximativ 4 cm)
Au trecut in acest rastimp prin 4... boli:
- vezica nedezvoltata (aproximativ 20 victime)
- paraziti pe branhii (aproximativ 15 victime)
- flagelate intestinale (dezastru complet, pina mi-am dat seama ce au: peste 40 victime)
- invirteli (mixosoma?): 1 victima chiar azi
Tot azi i-am mutat in acvariul mare (unde am instalatie la picatura), cu White Diamondul, sa-i tina de urit, pentru ca parintii se pregatesc de o depunere cu scintei icon_razz (i-am tinut despartiti pina acum, si au mincat ca spartii).
Oare imi vor trai muschetarii sau nu? icon_frown
_________________
Ce misto is pestii aia mari si rotunzi, dati-mi vreo 10! Asa scumpi!? Atunci vreau numai o pereche... dar cum le zice?
(Discus market made in Romania)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Thu Jul 16, 2009 6:58 am    Post subject: Reply with quote

goamanu wrote:
Oare imi vor trai muschetarii sau nu? icon_frown
Ma gindesc sa nu fi ramas cu sechele, sensibilizati dupa toate "traumele" prin care au trecut. Sau functioneaza "ce nu ma omoara ma intareste"? O sa afli in lunile urmatoare ....... inclin spre ipoteza cu sechelele ....... timpu' o sa spulbere dilema icon_mrgreen .
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Abu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 May 2008
Posts: 84
Location: Bucuresti - Pantelimon

PostPosted: Thu Jul 16, 2009 2:18 pm    Post subject: Reply with quote

@goamanu, ce crezi tu ca nu a mers bine de s-a ajuns aici (numai 4 pui supravietuitori)? Ce nu ai mai face data viitoare? Ce ai face si nu ai facut prima data?
Ma gandesc ca experienta ta proaspata poate fi de un mare ajutor ptr. novici.
Merci.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Thu Jul 16, 2009 3:47 pm    Post subject: Reply with quote

@Porcu, sa stii ca si eu inclin spre aceeasi ipoteza. Toti ma ingrijoreaza din cauza 'piperului' pe care il au (iar parintii nu aveau deloc). Acum voi incerca stabilizarea apei (Am primit noul PH-metru, dar nu l-am calibrat, desi are o hirtiuta semnata cu calibrarea din fabrica. Nu pot sa-mi explic cum de arata PH in jur de 8 icon_eek la apa de osmoza.)
@Abu, ma asteptam la o astfel de intrebare si cred ca ar trebui sa citeasca mai multi ce as avea de zis... E greu sa fac acum o statistica, dar sfaturile mele ar fi urmatoarele:
Pentru perechea reproducatoare trebuie:
- Bazin proaspat si curat (nu e musai sa aiba filtru ciclat, pentru ca oricum trebuie schimburi dese de apa). Eu am gresit pentru ca am pus perechea intr-un bazin vechi, cu toti parazitii discusilor mari prin el.
- Apa stabila si curata. Eu m-am jucat prea mult cu apa de osmoza, cu tot felul de tratamente.
Parintii trebuie scosi dupa 2 saptamini, altfel murdaresc apa si puii risca sa se infecteze cu parazitii parintilor. Eu am scos parintii la 4 saptamini, pentru ca am vrut sa vad ce se intimpla cu mincatul mucusului de catre puii mari. Nu s-a intimplat nimic, puii s-au oprit absolut firesc din mincat dupa ce au atins marimea necesara.
Paraziti branhiali se fac de la parinti si apa murdara si se detecteaza prin respiratie accelerata. Se trateaza cu sare si temperatura ridicata (un tratament eficace la discusi in cele mai multe cazuri).
Flagelate intestinale se fac din cauza hranei si a apei. Este pe forum un post care spune exact simptomele si tratamentul (sindromul 4 saptamini).
Lipsa vezicii de aer este o chestie genetica (s-ar putea declansa din cauza apei in care stau icrele, nivelul de stres sau sanatate al parintilor la depunere, etc) si arbitrara. Puii se ridica cu greu si li se strimba coloana. Nu are remediu.
In principiu apa e cea mai importanta, cred eu. Duritate 3-6 si PH stabil. Curata!
Eu mai banuiesc ca ultimele boli au rezultat ca urmare a tratamentului cu sare si temperatura ridicata, cind puii au facut un hop mare de crestere ce le-a slabit organismul. Asa am ajuns sa am pui de 3 cm la 4 saptamini. Primii pui omoriti de flagelate au fost cei mai mari!
Later edit:
Au depus acum vreo 200 icre. Sa vedem ce am invatat icon_mrgreen Primul lucru: scot femela!
_________________
Ce misto is pestii aia mari si rotunzi, dati-mi vreo 10! Asa scumpi!? Atunci vreau numai o pereche... dar cum le zice?
(Discus market made in Romania)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group