Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Pui pe parinti
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Tue Jun 02, 2009 1:53 pm    Post subject: Pui pe parinti Reply with quote

Sint mindrul posesor a 50-60 puiuti de discus icon_razz
Puii au trei zile de cind au iesit la inot, iar acum ciugulesc de zor de pe parinti, cu burticelele umflate bine.
Totusi, ceva nu-mi da pace: inainte de a se 'urca' pe parinti, majoritatea stateau inghesuiti in colturile cele mai intunecate, de abia se observau. Am crezut ca si aceasta ponta este compromisa, pentru ca nu-si gasesc parintii, sau puii sint malformati. Pur si simplu se adunau pe fundul acvariului. in colt. Aproape ca nici nu-i vedeai cit erau de inghesuiti.
Am mutat luminile, am pus doua becuri laterale si, in final, dupa aproape o zi de la dezlipirea de pe con, s-au pus pe parinti.
Acum inoata linga ei si maninca absolut normal... cu o mica adaugire. Unii pui (multi) parca se forteaza sa inoate in sus, si citeodata ramin citeva secunde tirindu-se pe fundul acvariului, ca apoi iar sa se ridice. Nu se observa decit la o privire timp mai indelungat, in rest sint 'lipiti' de parinti...
E normal asa un comportament? Risc sa aiba probleme cu vezica inotatoare?
Iata si o poza facuta acum:
http://discus-club.ro/phpBB2/album_page.php?pic_id=2489
Hmmm, acum am citit un post in care cineva avea aproximativ aceeasi problema. Am inteles ca la unii pui nu se dezvolta vezica si asta se vede abia dupa o saptamina de inot, li se strimba coloana. In ce directie li se strimba: deasupra capului sau sub cap? Care sint simptomele? Sper sa nu am asa ceva... parca la unii pui sint coditele putin ridicate deasupra capului...
Dupa cit timp pot sa fiu sigur de treaba asta? Puii au doar 3 zile de inot...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Jun 02, 2009 7:52 pm    Post subject: Reply with quote

Lasa-i sa mai creasca. Ai timp sa te convingi. Daca nu-si umple vezica in 15 zile poti sa-i sortezi, ca sa folosesc un termen mai putin brutal.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Tue Jun 02, 2009 8:02 pm    Post subject: Reply with quote

Uf, OK, rabdarea e cea mai mare virtute a unui discusar icon_smile
Merci Ioane pentru raspuns, prompt si la obiect, ca de obicei.
Revin dupa... 15 zile
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Tue Jun 02, 2009 11:24 pm    Post subject: Reply with quote

Am revenit mai repede icon_razz
Am observat un comportament ciudat la parinti. Masculul poarta de obicei toti puii si e foarte calm, pe cind femela e foarte agitata (desi la pazitul icrelor si alevinilor, femela era obsedata si masculul era total nepasator in privinta lor).
Femela pare deranjata de puii care se pun pe ea, si tot ii alunga. Oricum, foarte putini pui stau pe femela de obicei. Este ingrijorator, deorece are ce are tot timpul cu masculul, parca ar vrea sa-l muste. Si face miscari bruste, de intoarcere in jurul lui, in care se freaca de el. Mi-e frica sa nu striveasca puii, care sint pe mascul.
Ce ma sfatuiti, sa o scot pe femela? Pina la ce virsta a puilor exista riscul de a fi mincati de parinti? Ati mai avut manifestari similare?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
harry-ab
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 195
Location: Sebes-Alba

PostPosted: Tue Jun 02, 2009 11:56 pm    Post subject: Reply with quote

Daca ai cel mai mic dubiu in privinta femelei, eu zic sa nu mai astepti. Afara cu ea. Sa nu cumva sa aibe acest comportament din cauza ca vrea sa depuna din nou...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Wed Jun 03, 2009 6:56 am    Post subject: Re: Pui pe parinti Reply with quote

goamanu wrote:
Unii pui (multi) parca se forteaza sa inoate in sus, si citeodata ramin citeva secunde tirindu-se pe fundul acvariului, ca apoi iar sa se ridice.
Cind mai cresc un pic o sa-ti dai seama care-s rebuturile, e asa evident ca n-ai cum sa nu observi.
Din cauza eforturilor si a pozitiei se indoaie coloana cam acolo unde incepe coada ....... si asta e asa evident ca n-ai cum sa nu observi.


harry-ab wrote:
Sa nu cumva sa aibe acest comportament din cauza ca vrea sa depuna din nou...
Si daca e asa ....... e posibil sa-i manince p-astia ....... si io zic afara cu ea, apoi da Artemia la pui cit de repede o accepta, sa nu-l epuizeze pe mascul.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Max
New entry
New entry


Joined: 12 Nov 2008
Posts: 8
Location: Piatra Neamt

PostPosted: Wed Jun 03, 2009 8:40 am    Post subject: Reply with quote

Daca femela e mai nervoasa, incerca sa desparti acvariul cu o plasa cu ochiuri mai mari, puii vor trece si se vor hrani de la ambii parinti, iar femela se va linisti.
Ce temperatura ai avut la icre in perioada de eclozare ?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Wed Jun 03, 2009 9:58 am    Post subject: Reply with quote

Multumesc pentru raspunsuri, sint convins ca toti aveti dreptate, dar...
Ma bate gindul sa fac un experiment. Fiind prima data cind reusesc sa am pui de la ei, as vrea sa vad cu cine am de-a face. Sint curios cit este de dezvoltat instinctul matern, fata de cel de imperechere. Doar n-oi fi crescut o nimfomana, nu? icon_lol
Sint curios si de relatiile de cuplu dintre discusi, pina acum mi se par fenomenale! Masculul e de un calm monumental, desi ea tot se agita si incearca sa-l muste de aripi.
Am pus aici o poza facuta acum, dimineata. Pozitia lor e caracteristica, femela sta lipita cu coada de mascul, pentru ca apoi sa se repeada la inotatoarele lui sau sa-i treaca prin fata cu viteza. Apoi ramine din nou asa. In permanenta sint putini pui pe ea, fiind asa aproape de mascul. E destul de ciudat, daca nu i-ar conveni puii, de ce sta linga ei? De asemenea, citeodata, accidental mai ia cite un pui in gura, apoi il scuipa imediat. Cred ca e o varza in capusorul ei...
http://discus-club.ro/phpBB2/album_page.php?pic_id=2510
Sper sa nu ma frig ca fac experimente, dar, la naiba, am mai facut eu si altele icon_redface
Va tin la curent.
P.S.
Ah, nu am o plasa deasa, desi de mult vroiam sa-mi fac una. Temperatura la icre era de 30 grade in medie. Asa e si acum.
P.P.S.
Pina la urma, de la ce virsta a puilor as putea sta linistit ca nu vor mai fi mincati? Sa vad cind voi putea dormi in sfirsit linistit...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Wed Jun 03, 2009 10:21 am    Post subject: Reply with quote

Daca faci experimentu' fii atent sa nu exagerezi. E posibil sa degenereze cearta si sa se bata parintii pina unu' moare, fii cu ochii pe ei.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Wed Jun 03, 2009 10:39 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
E posibil sa degenereze cearta si sa se bata parintii pina unu' moare, fii cu ochii pe ei.

Clar voi fi !!!!
Mai am o intrebare. Parintii maninca ceva in timpul 'alaptarii epidermice' sau nu? Ca ai mei fac greva foamei icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Wed Jun 03, 2009 11:19 am    Post subject: Reply with quote

Io am observat ca unii parinti maninca, altii nu vor sa manince. Depinde de indivizi. Io le dau mincare sa nu slabeasca.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Jun 03, 2009 12:44 pm    Post subject: Reply with quote

Puii stau pe cel mai linistit parinte pentru ca acolo se pot hrani. Daca-i diferenta mare intre caracterele parintilor, mai ales daca femela suporta greu lipsa puilor, va incerca sa-i obtina obligand masculul sa iasa din starea de nemiscare. Starea asta de nemiscare nu este rezultatul unei actiuni gandite, ci este un instinct menit sa usureze puilor hranirea. Daca acest instinct este foarte dezvoltat la unul din parinti si prea putin dezvoltat la celalalt, apar certuri pentru pui. Se intampla foarte des ca parintele care nu ajunge sa obtina puii, de obicei femela, sa-i manance. De obicei este mai greu de observat disparitia puilor pentru ca-i mananca la intervale mari de timp, cate unul, in timp ce stau langa ea.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Wed Jun 03, 2009 1:24 pm    Post subject: Reply with quote

jumping0006 Ioane, ce mi-ai facut! icon_frown
Ai plantat din nou saminta indoielii in sufletul meu chinuit.
Ma duc sa ma holbez la ei.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
menthor
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 07 Sep 2007
Posts: 57
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Jun 03, 2009 2:14 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Se intampla foarte des ca parintele care nu ajunge sa obtina puii, de obicei femela, sa-i manance.

Explicabila manifestarea "umana" bazata pe de-acum celebra "io te fac, io te omor"... icon_mrgreen
Goamane, cand fata vede ca masculul nu-i mai acorda atentia cuvenita, se ajunge la divort tata... mai bine lasa experimentele si fa partajul din timp, sa nu recurga la gesturi critice si sa ramai fara odrasle... icon_lol
_________________
Nano-acvaristica de recif- Un hobby ce nu ti-l poti refuza!

Galeria video
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Wed Jun 03, 2009 2:22 pm    Post subject: Reply with quote

Bagami-as! Am scos femela ca m-a enervat. Nu-mi plac fitoasele. A ajuns sa-l muste pe mascul de ochi, doar-doar o ia si pe ea in seama. Asta-i culmea! Gata! Pai sa fi facut asa nevasta-mea, mi-as fi lasat plozii pentru citeva minute si sa vezi ce-i dadeam character0110
Apropo, Ioane, intotdeauna m-am intrebat cum de vii tu cu explicatiile astea... aproape umane si logice la comportamentul discusilor??? Ca io nici in 1000 ani nu m-as fi gindit la asta, dar dupa ce ai spus tu, am remarcat ca exact asa se intimpla!
Sau or fi discusii astia niste pesti destul de inteligenti? Ca pe mine m-au cam frapat uneori... de exemplu cum INVATA ei sa sorteze icrele. Si la mine, dupa citeva ponte, au invatat sa le arunce pe alea proaste. Asta deja nu mai e instinct...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group