Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Gauri in cap
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Thu Sep 03, 2009 7:45 pm    Post subject: Reply with quote

Salut
Voi scrie tot in acest topic deoarece cred ca are legatura .
Acum vreo citeva zile mi-a murit unul dintre discusii preferati .Cum un necaz nu vine niciodata singur azi am descoperit pe seful din acvariu un ''cos '' alb care cred ca e inceputul bolii gaurilor in cap . Am mai vazut boala la un prieten (vezi topicul de mai sus ) si nu cred ca ma insel...sper totusi sa ma insel .... Am atasat vreo 5 poze in galeria personala . Am facut cred vreo 30 de poze ca sa pot alege 5 cit de cit ok icon_redface . Scuze daca nu se intelege cum as dori dar sunt un antitalent innascut icon_mrgreen ca fotograf . ''Scula'' e un aparat sony de 4,1 Mega Pixeli . Acum vreo 3-4 ani era printre alea bune , in moment asta .... e cam invechit .
Nu prea sper sa-mi spuna cineva un tratament care da rezultate deoarece s-a mai discutat pe tema asta si se pare ca nu prea exista tratament . Voi mai astepta pina dispare cosul ca sa fiu sigur ca e boala pe care o banuiesc si daca e o sa incerc flagellolul . Daca mai stiti totusi alte tratamente care dau rezultate .... v-as fi recunoscator sa-mi spuneti...

PS : Intimplator mai facusem niste poze si ieri pestelui respectiv si le atasasem la galerie . Ieri nu avea nimic . Cosul a evoluat foarte repede .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
aarden69
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 243
Location: Gheorgheni

PostPosted: Thu Sep 03, 2009 7:58 pm    Post subject: Reply with quote

M-am uitat la poza.Pestele,fara discutie sufera de ceva parazit,ori nu este furajat coraspunzator.Acnea alba,este simptomul cert al lipsei de vitamine.
Aceasta peste se poate readuce.Baga-l in apa Fishtamina si sera Mineral salt.In 3 zile se revine,dar totusi iti recomand un tratament cu Flagellol.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri Sep 04, 2009 5:49 am    Post subject: Reply with quote

Apa in care ii tin e apa de osmoza tratata cu sera mineral salt astfel incit sa am kh 2 - 3 si gh 5 (asta cind o pun in acv deoarece dupa un timp in acvariu scade duritatea cam la kh0,5-1 dar gh ramine cam 4 ) . Nu stiu daca ar ajuta daca as mari kh pe la 4-5 si gh pe la 10
Hrana pe care le-o dau e destul de diversificata :
Hrana congelata : mixtura home made, artemia , discus special , discus ,blood worms
Hrana vie : grindal
Hrana uscata : granule de la sera , JBL , Hikari si Tetra .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
aarden69
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 243
Location: Gheorgheni

PostPosted: Fri Sep 04, 2009 6:45 am    Post subject: Reply with quote

La astfel de conditii,devine clar ca pestele e infectat cu paraziti,care le scoate sarurile minerale si vitaminele din organism.
Gaurile la cap in sine,nu sunt semnele clare a hexamitizei,ci sunt semnele lipsei de saruri minerale,care poate sa intervina ori in urma conditiilor necoraspunzatoare,ori ca si in momentul de fata,din cauza flagelatelor.
Acneele albe,sunt semne clare al avitaminozei.
Da bagi in apa Flagellolul si Fishtamina eventual si sera Ectopur,ridici temperatura la 33-34 grade,eu zic ca se revine seful.Tratamentul poti face linistit in acvariul comun,sa primeasca si ceilalti locuitori un tratament preventiv.
Eu,in cazuri agravate,tratamentul de 3 zile cu Flagellol repet peste 3 zile.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri Sep 04, 2009 12:41 pm    Post subject: Reply with quote

Ce firma produce fishtamina ? Am cautat pe google si nu am gasit nici un rezultat . E cumva un produs care contine vitamine pt pesti ?
Daca da nu poate fi fi inlocuita fishtamina cu alte vitamine ? De exemplu cu tetra vital (contine vitamina B si iod ) sau cu blackwater extract ca de astea am in casa .
Deasemenea ma gindesc ca ceva mai mult sera mineral salt pus in apa ar trebui sa ajute . Cu flagellolul as vrea sa mai astept sa vad daca nu-si revine pestele doar cu adaos de vitamine si de saruri . Cosul respectiv da semne ca se va desprinde astazi de pe peste (arata acum mai mult ca o clepsidra sau ca un 8 )

In afara de faptul ca are acel ,,cos'' pestele nu da alte semne ca ar fi bolnav . Maninca normal , se comporta normal , nu sta retras , nu e innegrit , ....
@arden - Multumesc pt raspunsuri . Ai idee de ce boala apare doar la pestii maturi ? Logic ar fi ca puii care au nevoie de mai multe vitamine ca li se dezvolta scheletul si sunt si mai afectati de flagelate sa se inbolnaveasca mai des .

Apropo voua care vi se par cele mai bune saruri pentru prepararea apei la disusi ? (Pt adaugat in apa de osmoza ) . Eu folosesc pe cele de la sera dar nu-s sigur ca au chiar tot ce le trebuie pestilor .


Last edited by dragos on Fri Sep 04, 2009 12:46 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Fri Sep 04, 2009 12:45 pm    Post subject: Reply with quote

Daca ai fi cautat dupa "fishtamin" , fara "a" , gaseai asta de exemplu : http://www.aqua-pets.ro/sera-sera-fishtamin-p-963.html icon_mrgreen
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
aarden69
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 243
Location: Gheorgheni

PostPosted: Fri Sep 04, 2009 1:16 pm    Post subject: Reply with quote

Scuze,nu am fost atent la ultima intrebare.Iti spun sincer,eu nu folosesc saruri.Fac apa de osmoza,dupa care ameste cu apa din retur,pana ajunge la 113 ms conductibilitatea.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
hobbydiscus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 13 Sep 2007
Posts: 218
Location: BUCURESTI MILITARI

PostPosted: Fri Sep 04, 2009 1:27 pm    Post subject: Reply with quote

daca nu gasesti fishtamin cauta atvitol de la jbl
_________________
hobbydiscus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Fri Sep 04, 2009 3:28 pm    Post subject: Reply with quote

Dragos vezi ultimul meu post din topic. In stadiul asta cel mai probabil o sa dispara viitoarea gaurica de la sine chiar daca-i pui ceva in apa sau nu. Poti eventual sa tamponezi locul cu baktopur sau tripaflavina sa nu se infecteze si sa vezi daca mai apare. Daca esti curios poti sa-l scoti acum din apa si sa stergi "cosul" cu un betigas cu vata cu dezinfectant si sa vezi ca ramane gaura(gaurica).

Vitaminele sunt bune sa ridice sistemul imunitar al pestelui...printre altele. Dar biodisponibilitatea la vitaminele si mineralele de sinteza e mult mai scazuta decat cele din surse naturale cum ar fi Spirulina spre exemplu icon_mrgreen .
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri Sep 04, 2009 3:56 pm    Post subject: Reply with quote

Spirulina le-am pus in mixtura home made dar le-am pus doar 5 pastile la aproximativ 1,5 kg de mixtura ca nu am avut mai multe in momentul ala in casa .

Cosul respectiv s-a spart astazi si majoritatea chestiei albe s-a eliminat. M-am uitat cu lupa in el si am observat ca innauntru chiar in mijlocul fostului cos mai e ca un cos mai mic Probabil ca acolo e locul canalului de care zicea ciprian . In locul fostului cos a ramas un fel de membrana semitransparenta care nu prea ma lasa sa vad foarte bine ce e inauntru dar se vede clar ca va ramine o gaura acolo . Dl Sneschi pare sa nu fie deranjat in continuare de gaura . Sper sa se refaca .Mi-ar parea rau sa-l pierd mai ales ca de cind l-am cumparat (acum vreo 9 luni cind avea doar vreo 8 cm ) nu a avut nici macar o boala . A fost imun chiar si la plague sau poate ca o avusese inainte .
Cred ca pt a se descoperi cauza aparitiei acestor gauri ar trebui sa ne intrebam ce au ciclidele si ceilalti pesti nu au ? De ce apare boala doar la ciclide cind si ceilalti pesti sunt ,,atacati'' de flagelate si asimileaza vitaminele intr-un mod asemanator daca boala e datorata flagelatelor sau lipsei vitaminelor si mineralelor ? ....
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Tue Sep 08, 2009 11:26 am    Post subject: Reply with quote

Gaura care a ramas a avut pina ieri marginile albicioase si mai era ca un fel de mucus in jurul ei dar parca nu s-a mai marit dupa ce a cazut ''cosul'' . Acum are cam 2 - 3 mm diametru si cam 2 mm adincime. Astazi am observat ca nu mai are acea pelicula de mucus din jurul gaurii iar marginile au devenit rozii . O fi semn bun sau nu ?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Tue Sep 15, 2009 4:11 pm    Post subject: Reply with quote

Cred ca gaura se vindeca de la sine deoarece acum e mult mai mica decit la inceput . Nu am adaugat nici un medicament sau vitamina in apa . Probabil ca daca as fi adaugat ceva vindecarea nu era mai rapida ..... dar as fi crezut ca se vindecat datorita acelui medicament .
Din experienta voastra gaurile acestea reapar la pestii care le-au mai avut , sau sunt cazuri izolate care de obicei apar doar o data ?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
aarden69
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 243
Location: Gheorgheni

PostPosted: Tue Sep 15, 2009 10:59 pm    Post subject: Reply with quote

Slava Domnului,in experienta mea,nu am intalnit asa ceva,dar in meserie de multeori ma intalnesc.De obicei gaurile reapar.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Wed Sep 16, 2009 10:15 am    Post subject: Reply with quote

De fapt ceva diferit tot am facut.......le-am dat vreo saptamina si o masa de tubifex pe zi.....dar ma indoiesc ca asta poate fi motivul vindecarii .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
hobbydiscus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 13 Sep 2007
Posts: 218
Location: BUCURESTI MILITARI

PostPosted: Wed Sep 16, 2009 6:33 pm    Post subject: Reply with quote

mad0215 puteai sa le dai rame
_________________
hobbydiscus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
Page 2 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group