Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Gauri in cap
Goto page 1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Tue May 26, 2009 6:59 pm    Post subject: Gauri in cap Reply with quote

Salut .Poate cineva sa puna o poza cu un discus bolnav de boala gaurilor in cap . Un prieten are un discus care are are linga cap in dreptul liniei senzoriene (sau cum vreti sa ii ziceti) o mica gaura . Eu ii zic linie senzoriana acelei linii care trece pe tot corpul discusului si nu numai de la cap pina la coada .Discusul respectiv are gaura chiar pe aceasta linie in zona unde linia se uneste cu capul . In rest pestele se comporta normal . Am mai vazut niste poze care totusi erau cam neclare dar acolo gaurile erau undeva in zona ochilor .

Pe viu nu am vazut niciodata boala respectiva asa ca nu prea stiu cum ar trebui sa arate si sa se manifeste .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue May 26, 2009 9:16 pm    Post subject: Reply with quote



citeste si aici.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed May 27, 2009 7:45 am    Post subject: Reply with quote


Dupa ce a crescut o tura de pui si a stat bine mersi vreo 3 luni singur cu ei, mancand normal Artemia si mixtura,
cu puii, l-am mutat in acvariul comun cu inca cca. 30 de alti discusi in 950L. La cateva zile dupa mutare am observat
primele gauri. Nici un alt peste din cei 30 nu mai avea boala. A mai trait vreo 10 zile.
Puii lui s-au dezvoltat normal si traiesc fara probleme.
Un lucru-i cert: boala nu este provocata de flagelate. Asta s-a aflat dupa ce a aparut la discusi deparazitati, care
nu le aveau. Si cine sustine ca ca-i din cauza lipsei mineralelor ar trebuii sa explice cum este posibil sa asimileze
pestii minerale mai putine intr-o apa cu duritate de cel putin 20 de ori mai ridicata decat cea din biotopul in care
traiesc acesti pesti, si alimentati cu hrana cu continut mai mare de minerale. Pana in prezent lipseste explicatia.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
petersimpf
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2008
Posts: 156
Location: Satu Mare

PostPosted: Wed May 27, 2009 8:21 am    Post subject: Reply with quote

... frumoasa poza ai ales ioan (saracul peste), nici in photoshop nu iesea mai bine icon_biggrin n-am vazut asa ceva (asa grav) niciodata, candva pe la inceputul acestui hobby si eu am avut o femela cu gari in cap dar ea semana mai mult cu prima poza. stiu ca am rezolvat problema in timp mai scurt decat ma asteptam... -∆ØΩ¢- mineral salt si o mancare noua pentru pesti si gaurile au disparut
_________________
www.diskus.ro
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed May 27, 2009 8:27 am    Post subject: Reply with quote

S-ar putea crede ca lipseste ceva anume din hrana, dar atunci cum se explica aparitia brusca a bolii, in timp ce-i hranit cu mixtura in care am amestecat anume minerale si microelemente, puii care mananca aceeasi hrana cresc fara probleme, iar pestii intre care l-am mutat traiesc normal?
Se pare ca tot mai avem cateva intrebari fara raspuns in discusaria noastra.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Wed May 27, 2009 11:01 am    Post subject: Reply with quote

In poza pusa de adx apar gauri exact in zona in care are si pestele respectiv. Am observat ca ciprian a intrebat la un moment dat in postul pe care l-a ''lincat'' adi daca pestele respectiv a avut ca un cos alb in locul in care acum e gaura. In postul respectiv nu s-a primit un raspuns dar prietenul meu spune ca pestele sau a avut intr-adevar un mucus alb ca un cos exact in locul unde acum e gaura . Probabil ciprian stie ceva despre boala respectiva daca a intrebat . Poate nici macar nu e aceiasi boala deoarece am vazut ca in multe posturi nu se specifica nimic de cos ci numai de gauri.
Ciprian sau altii care stiu cum se poate vindeca asa ceva poate ca imi puteti da o indicatie va rog. Pestele respectiv e un juvenil(aproapematur) de vreo 14-15 cm iar starea sa pare buna cu exceptia gaurii respective .
Nu cred ca lipsa de minerale e cauza deoarece e crescut in apa cu duritate destul de mare iar in dieta intra si artemia pe linga alte citeva tipuri de hrana .
Sper sa nu ajunga ca cel din poza lui ioan sick0010
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed May 27, 2009 12:06 pm    Post subject: salut Reply with quote

Nici eu nu cred ca acele gauri apar din lipsa de minerale.Boala gaurilor in cap este data de un parazit si se numeste Hexamitiasis.Este o boala mai ales a pestilor din familia cichlidaelor.Ciudat este ca nu-i o boala transmisibila.Tratamentul se face cu metronidazol, desi sunt cazuri de insucces cu acest medicament.A aparut un medicament de la jbl special pentru aceasta boala.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Wed May 27, 2009 1:19 pm    Post subject: Reply with quote

Deci celebra hexamitoza. Canva se vorbea de un parazit ce-si duce veacul prin tractul digestiv (de unde si sensibilitatea explicabila la metronidazol) ca apoi sa migreze in tesuturile cartilaginoase unde face ravagiile cunoscute. (Tare as vrea sa-mi aduc aminte pe unde am citit chestia.)

Pe de alta parte, chiar daca dieta si mediul ofera o paleta larga de minerale, acestea nu pot fi asimilate datorita unor flagelate (eventual in exces) asa ca vor fi afectati numai pestii cu probleme la burtica. Asta ar explica de ce in unele cazuri au dat rezultate tratamente antiparazitare iar in altele simpla suplimentare a mineralelor din hrana.

Si acum, ca sa contrazic paragraful anterior:
Boala nu a fost semnalata (din cunostintele mele) la pui, deci tocmai la exemplarele la care asimilarea mineralelor este cruciala.
Oare ar trebui sa ne intoarcem atentia catre "viermusul misterios" la care faceam referire la inceput?
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Wed May 27, 2009 3:52 pm    Post subject: Reply with quote

Drdiscus ai idee cum se numeste medicamentul respectiv?
Astazi m-a sunat prietenul meu sa imi zica ca pestelui i-a mai aparut un ''cos" asemanator cu primul aproape de gaura pe care o are deja in urma primului cos.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Wed May 27, 2009 6:40 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Puii lui s-au dezvoltat normal si traiesc fara probleme.
Un lucru-i cert: boala nu este provocata de flagelate. Asta s-a aflat dupa ce a aparut la discusi deparazitati, care
nu le aveau. Si cine sustine ca ca-i din cauza lipsei mineralelor ar trebuii sa explice cum este posibil sa asimileze
pestii minerale mai putine intr-o apa cu duritate de cel putin 20 de ori mai ridicata decat cea din biotopul in care
traiesc acesti pesti, si alimentati cu hrana cu continut mai mare de minerale. Pana in prezent lipseste explicatia.

Ciprian Marcu wrote:
Cum spunea si Ioan mai inainte nu stiu daca flagelatele au mare contributie aici. "Cichlids have often been found with holes in the head area, yet their intestines were free of any flagellates." (Handbook of Fish Diseases, Dieter Untergasser). Adica "Deseori au fost gasite Cichlide cu gauri in regiunea capului, cu toate ca intestinele lor erau fara flagelate."

petersimpf wrote:
... frumoasa poza ai ales ioan (saracul peste), nici in photoshop nu iesea mai bine icon_biggrin n-am vazut asa ceva (asa grav) niciodata, candva pe la inceputul acestui hobby si eu am avut o femela cu gari in cap dar ea semana mai mult cu prima poza. stiu ca am rezolvat problema in timp mai scurt decat ma asteptam... -∆ØΩ¢- mineral salt si o mancare noua pentru pesti si gaurile au disparut

Ioan wrote:
S-ar putea crede ca lipseste ceva anume din hrana, dar atunci cum se explica aparitia brusca a bolii, in timp ce-i hranit cu mixtura in care am amestecat anume minerale si microelemente, puii care mananca aceeasi hrana cresc fara probleme, iar pestii intre care l-am mutat traiesc normal?
Se pare ca tot mai avem cateva intrebari fara raspuns in discusaria noastra.


Nici eu nu cred in povestea cu lipsa mineralelor si aia cu flagelatele cam scartaie. O sa incerc sa cuget ceva cu "voce" tare icon_biggrin. E normal ca un peste cu imunitar scazut sa fie mai vulnerabil la boli si lipsa unor minerale si vitamine poate sa conduca catre asta. Cred ca lipsa unui mineral cu pondere majora in apa (Calciu spre exemplu) nu e problema fiindca se intampla si in apa cu duritate mai ridicata. Atunci discusii din Amazon ar trebui sa vina plini de gauri pentru ca in afara de nutrientii pe care-i pot lua din hrana se stie ca apa de acolo e saraca in minerale. Lipsa unui microelement un timp mai indelungat poate sa slabeasca organismul si sa-l predispuna la boli dar nu se explica modul cum apar gaurile in felul asta. In plus am vazut pesti care incepusera sa dezvolte asa ceva(stadiu foarte incipient) si care au fost tinuti in apa osmozata + "minerale fermecate" de firma. icon_rolleyes Deci teoretic nu ar fi trebuit sa faca asa ceva.
Daca ar fi o problema de nutritie sau deficienta de ceva in apa atunci nu ar fi logic sa faca toti sau majoritatea chiar daca nu in acelasi timp? Doar impart aceleasi deficiente, nu? In schimb fac doar unii pesti. Treaba de sistem imunitar, predispozitie genetica, se streseaza mai usor in anunite conditii si implicit mai vulnerabili? Am crescut mai multi pesti exotici de cat pot numar pe degetele de la maini...chiar si de la picioare icon_mrgreen si ce pot sa spun ca daca e o deficienta atunci efectul e destul de generalizat. Pot fi unii care se tin mai bine si altii mai slabi dar mai toti afactati intr-o anumita masura. Asa ca deficienta de minerale in apa sau hrana si doar unii se imbolnavesc nu prea cred.

Legat de nutrientii artificiali "de firma" pe care unii din noi ii mai folosim se pot lua si tepe in sensul ca unele ingredinte poate nu sunt biodisponibile sau au biodisponibilitate scazuta. Ca sa dau un exemplu mai obisnuiam sa iau pentru mine suplimente nutritive. La un momont dat foloseam un complex de minerale de la o firma americana. Dupa ce am vazut de cateva ori pastila respectica aproape intacta in WC dupa ce a strabatut tubul digestiv am zis ca acolo e si locul celorlalte. Unii producatori pot folosi ingredinete mai ieftine pentru a face un produs atractiv dar efect ...pauza. Ca si comparatie alta e cantitatea de calciu pe care o asimileaza cineva din niste spanac oparit si alta daca suge la o pietricica de calcar icon_smile . Calciu contin amandoua dar biodisponibilitatea difera de la cer la pamant.

dragos wrote:
In poza pusa de adx apar gauri exact in zona in care are si pestele respectiv. Am observat ca ciprian a intrebat la un moment dat in postul pe care l-a ''lincat'' adi daca pestele respectiv a avut ca un cos alb in locul in care acum e gaura. In postul respectiv nu s-a primit un raspuns dar prietenul meu spune ca pestele sau a avut intr-adevar un mucus alb ca un cos exact in locul unde acum e gaura . Probabil ciprian stie ceva despre boala respectiva daca a intrebat . Poate nici macar nu e aceiasi boala deoarece am vazut ca in multe posturi nu se specifica nimic de cos ci numai de gauri.


Eu sunt de parere ca e de natura patogenica. Am observat asta doar la cativa maturi nicioadata la pui. Uneori se inegreste pestele oarecum ca semn de stres. Apare un (sau mai multe) punct ca un "cos" la oameni. Intr-un timp destul de scurt "cosul" se sparge, sau poti sa zici ca dispare daca nu esti pe faza si ramane gaura. Gaura care din ce am intalnit eu de multe ori daca e mica se inchide de la sine, poate de aici si "vindecari" raportate dupa ce s-au adaugat saruri, vitamine sau metronidazol in apa. Acum mai mult timp cand am vazut un "cos" de felul asta la o femela luata de la shop mi s-a parut normal s-o scot afara din apa si sa tamponez sau chiar sa inlatur daca este posibil substanta alba care oricum se spargea de la sine. Mi s-a parut logic sa presupun ca e o infectie. Cu un betigas de curatat in urechi inmuiat in substanta dezinfectata am sters si a ramas o frumusete de gaurica. Metronidazol nu a ajutat prea mult in sensul ca pestii tratati cu asa ceva sau cu nifurpirinol care are si el efect impotriva flagelatelor au mai facut gaurele ulterior. Intr-un caz mai serios nu am vazut niciun semn de imbunatatire chiar folosite in combinatie: metronidazol si nifurpirinol. Metro sau altceva ar putea sa ajute doar prin eliminarea (sau reducerea numarului de flagelate) care ar putea ajunge in gauri si eventual sa impiedice vindecarea.

Inca un aspect interesant pe care multi nu stiu daca il cunosc e ca gaurile astea, la cele mari se poate observa, au cate o gaurica mai mica, un canal mai bine zis care se duce in tesut. Prima data am citit despre asta in cartea lui Andrew Soh, "Discus, The Naked Truth" pentru ca la scurt timp sa pot sa observ personal, deoarece pana atunci vazuzem gauri mai de "bun simt" si nu mi-a sarit in ochi fiind greu de observat. Ei bine omul se intreaba despre aceste canale de unde vin sau unde se duc si dezvolta o teorie legata de bacterii cu care tind sa fiu de acord dat fiind modul cum apar gaurile si ce mi-a fost dat sa vad pana acum. Eu as fi tare curios ce se gaseste in "supa" albicioasa care iese inainte sa apara gaura. icon_rolleyes Bacterii si tesut mort, flagelate care au fost inchistate?? Cine sapa sau rontaie canalele respective? Am rascolit internetul de am inebunit. Aproape toti repeta aceleasi povesti cu deficiente, flagelate etc. icon_confused

Ei bine gaura se formeaza din interior nu apare de la exterior din ce am observat eu, cel putin in zona capului. Si daca o luam matematic Ioan zice(si am gasit referinte si in alta parte) ca au fost pesti cu gauri si la care nu s-au gasit flagelate in intestin. Atunci am putea banui ca poate a fost o forma de rezistenta care a ajuns la un moment dat in muschi, intr-un organ etc. Se elimina oarecum si varianta asta pentru ca Ioan se refera la cei crescuti artificial, deci teoretic liberi de flagelate. Daca nu au fost gasite in fecale sau in intestin greu de crezut ca au ajuns cumva sa se inchisteze pe undeva.

drdiscus wrote:
Nici eu nu cred ca acele gauri apar din lipsa de minerale.Boala gaurilor in cap este data de un parazit si se numeste Hexamitiasis.Este o boala mai ales a pestilor din familia cichlidaelor.Ciudat este ca nu-i o boala transmisibila.Tratamentul se face cu metronidazol, desi sunt cazuri de insucces cu acest medicament.A aparut un medicament de la jbl special pentru aceasta boala.


Aici e o confuzie care s-a perpetuat. Ceva de genul "in gaurile respective s-au gasit flagelatele nu stiu care.." . Daca s-au gasit acolo nu inseamna ca ele au si provocat aparitia gaurii. Cel mai probabil au aparut ulterior pentru o masa gratuita. Ma indoiesc ca Spirohexolul o sa elimine problema. Poate doar sa dea impresia.

Dragosdiscus wrote:
Deci celebra hexamitoza. Canva se vorbea de un parazit ce-si duce veacul prin tractul digestiv (de unde si sensibilitatea explicabila la metronidazol) ca apoi sa migreze in tesuturile cartilaginoase unde face ravagiile cunoscute. (Tare as vrea sa-mi aduc aminte pe unde am citit chestia.)

Pe de alta parte, chiar daca dieta si mediul ofera o paleta larga de minerale, acestea nu pot fi asimilate datorita unor flagelate (eventual in exces) asa ca vor fi afectati numai pestii cu probleme la burtica. Asta ar explica de ce in unele cazuri au dat rezultate tratamente antiparazitare iar in altele simpla suplimentare a mineralelor din hrana.

Si acum, ca sa contrazic paragraful anterior:
Boala nu a fost semnalata (din cunostintele mele) la pui, deci tocmai la exemplarele la care asimilarea mineralelor este cruciala.
Oare ar trebui sa ne intoarcem atentia catre "viermusul misterios" la care faceam referire la inceput?


Dragos povestea cu flagelatele e doar o "teorie stiintifica" dupa stiinta mea si nimic mai mult. Nu s-a dovedit nimic in acest sens. Dar pentru ca a fost propusa de veterinari in domeniu a fost preluata de publicul larg.
Buna observatia cu puii in crestere si cu nevoia de minerale. In plus puii sunt mult mai expusi problemelor cu flagelate in intestine fata de maturi si totusi nu apar gauri (cel putin din ce am vazut si din experientele altora) si nu am vazut fecale albicioase la maturi afectati de asa ceva care sa confirme teoria cu flagelatele care impiedica absorbtia de minerale. Cu povestile astea se stimuleaza si vanzarea unor produse utile dealtfel dar care nu rezolva problema de fond.

Vazusem pe undeva un articol "serios" care prezenta in introducere un peste gaurit foarte serios si cu linia laterala varza si apoi cum a "vindecat" un peste caruia ii aparuse o mica gaurica cu metronidazol. Daca ii asigura papa bun apa curata cel mai probabil se vindeca de la sine. Daca il vedeam pe ala facut sita reparat cu metro sau sa opreasca evolutia bolii intelegeam.

dragos daca animalul mananca si se simte bine altfel sa incerce sa-l scoata din apa, sa stearga gaurile sau "cosurile" cu un dezinfectant cum ar fi bactopur solutie(fara sa-i ajunga solutie pe ochi sau branhii!!!), schimb de apa, ceva sare si scazut treptat pH-ul pana la 5 pentru o perioada mai lunga pana se repara. Poate sa-i mai ridice sistemul imunitar cu hrana cu valoare nutritiva ridicata, hrana uscata schimbata daca e de mai mult timp si s-a oxidat si apa curata. Daca pestele se simte bine si nu e stresat de anumiti factori s-ar putea sa nu mai apara gauri. In schimb daca scade calitatea apei spre exemplu sau daca e stresat continuu de alti pesti din bazin etc. gaurile s-ar putea sa reinceapa sa apara. Inca nu stiu sa-ti zic un tratament eficient pentru asa ceva dar "FNI vegheaza" icon_smile si e ceva in lucru. icon_mrgreen


petersimpf wrote:
... frumoasa poza ai ales ioan (saracul peste), nici in photoshop nu iesea mai bine icon_biggrin n-am vazut asa ceva (asa grav) niciodata


Cel din poza lui Ioan e mic copil icon_mrgreen . Din anumite motive nu pot posta poze cel putin nu inca, dar se poate mult mai rau. icon_cry
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Thu May 28, 2009 7:44 am    Post subject: Reply with quote

Ciprian Marcu wrote:
Cred ca lipsa unui mineral cu pondere majora in apa (Calciu spre exemplu) nu e problema fiindca se intampla si in apa cu duritate mai ridicata. Atunci discusii din Amazon ar trebui sa vina plini de gauri pentru ca in afara de nutrientii pe care-i pot lua din hrana se stie ca apa de acolo e saraca in minerale.

Intaresc si io ideea asta. Discusii mei au trait intotdeauna in apa moale (duritate mai mica de 1) si n-am vazut gauri in capetele lor. Ii hranesc cu mixtura si citeodata cu Sera Discus. In mixtura nu mai bag vitamine demult, nici apa n-o mineralizez (folosesc doar Fistamin cind sint puii mici).

Conform teoriilor despre gauri ar trebui ca discusii mei sa fie ciuruiti ....... si totusi nu e asa.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Thu May 28, 2009 11:20 am    Post subject: Reply with quote

dragos wrote:
Drdiscus ai idee cum se numeste medicamentul respectiv?
Astazi m-a sunat prietenul meu sa imi zica ca pestelui i-a mai aparut un ''cos" asemanator cu primul aproape de gaura pe care o are deja in urma primului cos.
Spirohexol
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
izetserghiun
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 17 Feb 2008
Posts: 123
Location: constanta

PostPosted: Thu May 28, 2009 3:43 pm    Post subject: Reply with quote

Eu am tratat 2 Pigeoni cu SPIROHEXOL de la JBL si cu TETRACICLINA unguent si am fost multumit de rezultate. Scoteam pestele cu un mincioc si aplicam cu unguent pe rana. Nu cred ca boala gaurilor la cap este data de carenta de minerale. Pesti mei erau de inport si dupa ce i-am cumparat la vreo o luna am constatat boala, erau gauri de 2-3 mm. Nici un alt peste nu a fost afectat decit cei 2 din tot bazinul.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ovidiuaylin
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2008
Posts: 253
Location: cluj-napoca

PostPosted: Thu May 28, 2009 5:54 pm    Post subject: Reply with quote

si eu am avut o pereche de brown la care au aparut gauri in cap , in trei saptamini au disparut dupa tratament cu mineral salt de la sera ,nu pot sa fiu sigur ca acesta a fost leacul
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Tue Aug 25, 2009 3:15 pm    Post subject: Reply with quote

Ca sa nu ramina topicul in coada de peste aduc niste completari :

Pestelui i-au mai aparut inca 2 sau 3 gauri micute in decursul a vreo 2 saptamini iar primele gauri s-au tot marit apoi i s-a facut un tratament cu metronidazol si s-a mai adaugat in apa blackwater extract de la tetra si sera mineral salt . Nu stiu daca din cauza la aceste medicamente si conditioneri sau pt ca asa a vrut pestele dar nu au mai aparut alte gauri si cu timpul gaurile existente au inceput sa se micsoreze si in cele din urma ( dupa vreo luna ) s-au vindecat de tot .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group