Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Discutii si opinii despre piata discusilor
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discutii libere
View previous topic :: View next topic  
Author Message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Sat May 30, 2009 10:22 pm    Post subject: Reply with quote

Interesant topic, de ce sa nu ma infig si eu (chiar daca va fi folosit in scopuri comerciale).
1. Eu prefer pestii nascuti in Romania. Am un milion de motive pentru asta, dar cele mai importante ar fi ca de la un peste Singaporez mi-au murit absolut toti pestii din acvariu in rastimp de 2 saptamini (si nu era ciuma discusului) ceea ce m-a facut pentru moment sa ma apuc de fumat... iar pestii din Thailanda au murit sau au fost sterili (banuiesc).
2. Nu am preferinte la culori, „rase” sau te miri ce criterii. Normal ca-mi plac aia mai „frumosi” si mai neobisnuiti. Deocamdata nu indraznesc sa ma gindesc la discusi salbatici. As dori totusi sa vad mai des prin tara discusi de categorie „white”, e un vis mai vechi de al meu, fiind unicul detinator de prin zona asta a unui white, la care nu am gasit pereche de ani de zile.
3. Deocamdata nu cumpar, dar probabil voi cumpara pentru inmultire, provocarea ma atrage cel mai tare.
4. Istoria genetica e importanta, dar de obicei se vede...
5. In alegere, cea mai importanta e forma si sanatatea discusului... si sursa, dupa cum am spus.
6. As fi dispus sa platesc si in plus pentru un White Diamond icon_razz

P.S.
Nu ma pot abtine si vreau sa-mi exprim mirarea la afirmatia Porcului:
Chiar exista INCEPATORI care vind pui de discusi la supra-pret ? Pai nu se vede pe ei ca sint un joc al hazardului (desi nici asta nu inteleg cum vine, sa hranesti din „intimplare” niste avortoni cu artemii de sase ori pe zi)... icon_mrgreen
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ameina
New entry
New entry


Joined: 31 May 2009
Posts: 4
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun May 31, 2009 10:13 am    Post subject: Hi , sunt eu importatorul - faceti-ma praf acum ASTEPT Reply with quote

Dragii mei ,
O parte foarte cunoscuti , altii necunoscuti ,
Iata-ma dispusa sa discutam .
Ceea ce vreau si doresc sa va spun este faptul ca am investit pentru a putea creste Discusi Urmatoarele:
-Nebunie + Hobby
- Rabdare
- Timp
-Sanatate
- Experienta
-Suflet
si bineinteles Bani - ca voi toti dealtfel ( mai mult sau mai putini )
Credeti-ma pe cuvant ca sunt dispusa sa fac si EXPORT din Romania , catre toate pietele lumii in urmatoarele conditii : Calitate , Conformitate , Origine Romaneasca 100% , toate certificate in conditiile impuse de standardele si normele Sanitar Veterinare Europene (nu doar in hartii CI SI IN FAPT- FIZIC ) . Dupa care sunt dispusa sa comentam si preturi - import export de o masura .
Cu mult respect si stima ,
Ameina -importator deocamdata
exportator cu ajutorul vostru
_________________
Importator Discus Romania
( as dori sa pot ajunge si Exportator)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
harry-ab
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 195
Location: Sebes-Alba

PostPosted: Sun May 31, 2009 10:56 am    Post subject: Reply with quote

Toata stima pentru o "prospatura" de calitate. Apreciabila initiativa! happy0034
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ameina
New entry
New entry


Joined: 31 May 2009
Posts: 4
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun May 31, 2009 11:15 am    Post subject: Reply with quote

Multumesc frumos .
Cu respect si stima ,
Ameina
_________________
Importator Discus Romania
( as dori sa pot ajunge si Exportator)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Mon Jun 01, 2009 10:38 am    Post subject: Reply with quote

goamanu wrote:
Nu ma pot abtine si vreau sa-mi exprim mirarea la afirmatia Porcului:
Chiar exista INCEPATORI care vind pui de discusi la supra-pret ? Pai nu se vede pe ei ca sint un joc al hazardului (desi nici asta nu inteleg cum vine, sa hranesti din „intimplare” niste avortoni cu artemii de sase ori pe zi)... icon_mrgreen

Da, chiar exista icon_mrgreen . Spuneam pret astronomic raportat la calitatea pestilor. Iti dau un exemplu: un tip, prima lui pereche de discusi ....... i-a scos la depus, au depus, au iesit puii. Dupa ce termina de mincat de pe parinti, incepe sa le dea Artemia. In scurt timp mi se plinge ca zilnic mor 2-3 pui si cei care traiesc nu cresc deloc. Evident ca n-am de unde sti ce au, n-am timp sa ma duc la el ....... si trec vreo 2 saptamini. Reusesc sa-mi fac timp, ma duc la om acasa si ce crezi ca vad in acvariu? Probabil ca n-o sa ghicesti in veci icon_mrgreen . Filtru facea un curent de apa enorm, parca erau acolo pesti de apa curgatoare si incerca sa le creeze conditii icon_mrgreen ....... Saracii pui erau slabi si se chinuiau sa-si mentina pozitia. L-am pus sa rezolve problema cu curentu' de apa, ca prin minune mortile misterioase au incetat si puii au inceput sa creasca. Cind aveau 3-4 cm omu' i-a mutat in bazinu' adultilor.

Bineinteles ca i-a vindut ....... fata de calitatea lor orice pret mi se pare astronomic.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
menthor
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 07 Sep 2007
Posts: 57
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Jun 01, 2009 4:09 pm    Post subject: Reply with quote

Opinia unora (dintre cei ce au facut referire la preturi vs. calitate) din cate se observa, bate intr-acolo incat mai toti si-ar dori discusi de o buna factura made in RO, dar nimeni nu puncteaza ca discusii nu cresc pe Dambovita, Arges, Bega sau Bahlui, si ca trebuiesc adusi (importati) in primul rand de cineva, inainte de toate...! iar asta, cred eu ca ar trebui sa bucure pe aceia ce si-au dorit niste exemplare de calitate in acvarii, exemplare ce puteau fi vazute doar in poze pe net pina ieri - alaltaieri...

Nu stiu daca poti avea pretentia, ca un crescator sa-si investeasca banii in varietati noi, sa-si asume si riscul importului, si sa-si tina si banii blocati in pesti pina se vor alege ceva perechi, care sa si traga eventual repede niste ponte "ieftine si de calitate made in RO", hai sa fim seriosi si realisti in acelasi timp... . Poate ca unii o fac, si la cum il stiu pe Diskusfun, ma indoiesc ca se va lasa pina nu o va face si pe asta, dar pentru ca toate acestea sa fie realizabile, este nevoie de timp, si chiar destul de mult.

Ca oamenii au "scapat" si cativa zeci de pestani in piata, este un lucru de admirat totusi, daca nu ar fi facut-o, probabil ca existau voci care sa comenteze ca vor sa tina doar pentru ei... dar de aici, si pina la etichetari de "imbogatiti peste noapte"... e o maaare diferenta ! Daca exista un singur om aici pe forum, care poate da un exemplu concret, pe nume si fapte, de roman imbogatit peste zi, peste noapte sau peste 100 de ani din discusi, il rog sa vina si sa ni-l arate si noua sau sa-l descrie macar pe acela care a reusit o astfel de performanta....!

Hai sa nu confundam ceea ce inseamna pentru un crescator a incerca sa mai acopere din costurile unui hobby extrem de costisitor, prin vanzarea unor discusi importati (nu mai discut acum ce varietati si ce calitate, ca n-are sens), cu imbogatiri spontane... asa ceva nu exista, dar presupunand ca ar exista totusi, regula este una singura: nu baga mina in buzunarul nimanui !

Fireste ca din punctul de vedere al omului cu venituri reduse, un 2-3 sute de lei pare mult, si este frustrant, este foarte adevarat, dar mai oameni buni, discusareala in sine nu-i o pasiune ieftina totusi... iar pe de alta parte, "trufandaua" si mai ales cea de calitate, de cand e lumea si pamantul a fost scumpa...

p.s. apropos de "trufandale"... poate ne onoreaza doamna sau duduia Ameina, si ne spune si noua cine-i, ce, cum, cand, da' de ce.... ca lumea asta e destul de mica si ne cam stim... ori in cazul dumneaiei... sign0201
_________________
Nano-acvaristica de recif- Un hobby ce nu ti-l poti refuza!

Galeria video


Last edited by menthor on Mon Jun 01, 2009 6:51 pm; edited 1 time in total
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Mon Jun 01, 2009 4:30 pm    Post subject: Reply with quote

Purul adevarul este ca eu nu am auzit NICIODATA de vreo femeie discusar, mai ales care sa-si strice sanatatea cu niste... amariti de pesti icon_razz
Si eu sint mega-curios! icon_eek
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
petersimpf
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2008
Posts: 156
Location: Satu Mare

PostPosted: Mon Jun 01, 2009 4:59 pm    Post subject: Reply with quote

goamanu wrote:
Purul adevarul este ca eu nu am auzit NICIODATA de vreo femeie discusar:
peste... nu prea mult timp trebuie sa-ti fac cunostinta cu viitoarea mea sotie ! ;)

LE: ma si mir ca nu are user pe DCR icon_razz
_________________
www.diskus.ro
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Tue Jun 02, 2009 8:00 am    Post subject: Reply with quote

menthor wrote:
Nu stiu daca poti avea pretentia, ca un crescator sa-si investeasca banii in varietati noi, sa-si asume si riscul importului, si sa-si tina si banii blocati in pesti pina se vor alege ceva perechi, care sa si traga eventual repede niste ponte "ieftine si de calitate made in RO", hai sa fim seriosi si realisti in acelasi timp...

Ai zis fix ce gindesc si io, am constatat ca noi exact pretentia asta o avem: un "fraier" sa cumpere pesti de 300 lei bucata, sa-si asume riscu', sa-i creasca, sa-i inmulteasca si sa ni-i vinda cu 20 lei bucata icon_mrgreen . Mentalitatea asta a noastra mi se pare a fi un motiv serios pentru care n-o s-avem niciodata o piata de discusi serioasa.


menthor wrote:
la cum il stiu pe Diskusfun, ma indoiesc ca se va lasa pina nu o va face si pe asta
Io sper sa n-o faca icon_mrgreen ....... cred ca un peste de valoare trebe sa coste conform valorii, nu mi se pare sanatos si corect sa putem cumpara ieftin pesti de mare valoare.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Tue Jun 02, 2009 8:36 pm    Post subject: Reply with quote

Nu prea inteleg polemica...
Valoarea unui peste (cel putin aia la care va referiti voi aici) e data de raritatea si puritatea rasei. Ori, in momentul in care un 'fraier' de discusar roman (sau mai multi fraieri) se apuca sa inmulteasca astfel de pesti... inseamna ca in mod firesc ii scade valoarea (de bine ce deja is mult mai multi). Este un lucru normal si natural, pe care se bazeaza o economie sanatoasa.
Un blue diamond era acum zece ani la fel de valoros cum e acum un white diamond, nu?
Ori voi vreti sa mentineti un pret ridicat, in mod artificial... si stim toti cum apar 'crizele' in cazul asta, nu? icon_razz
Nu vad absolut nimic rau sa pot cumpara un peste deosebit de la un roman care inmulteste astfel de pesti.
De fapt, ar fi minunat!
In privinta pestilor scumpi si rari, eu zic ca puteti sta linistiti. Intotdeauna vor fi astfel de pesti pe piata... si nimeni nu-i va da ieftin, nu sint chiar asa de fraieri.
Dupa mine alta e buba. Putini stiu cu adevarat valoarea pestelui, si iau teapa.
Quote:
cred ca un peste de valoare trebe sa coste conform valorii, nu mi se pare sanatos si corect sa putem cumpara ieftin pesti de mare valoare

Unde ati vazut voi pesti de valoare vinduti ieftin? Mie mi se pare imposibil...
Urmaresc cu atentie acest topic, si Porcu (cu tot respectu' icon_redface ) a facut doua afirmatii care mie mi se par absolut paradoxale:
1. Exista pesti ieftini vinduti scump (oarecum firesc, daca te gindesti citi fraieri is in tara asta)
2. Exista pesti scumpi vinduti ieftin (total nefiresc)
Unde sta problema? Educatia cumparatorului, care dicteaza piata. Din cite am citit, aproape TOTI sintem dispusi sa dam mai mult pe VALOARE! Deci... ramin cei care iau discusi la kilogram, ca 'este rotunji si frumosi'... Pina la urma, trebuie sa recunoastem in cor: NU exista piata de discusi in Romania. Si cum ar fi altfel, cind in Timisoara eu n-am reusit sa dau peste nici un discusar, mai nou... desi conditiile s-au imbunatatit drastic fata de acum citiva ani: osmoze luate on-line, mincare congelata din Olanda, artemii din America, etc.
Acum doi ani, nici nu indrazneam sa visez la asta icon_frown
Dupa mine, discusul ramine un moft scump pentru romanul de rind. Citi sintem pe forumul asta? Formam noi o PIATA nationala? Tocmai de aia nu vei vinde aici multe valori scumpe, ca in Germania, unde e salariul cit e...
Deci mie mi se pare o solutie eleganta, intr-o tara saraca si fara piata, sa se apuce cineva sa creasca DIN PASIUNE pesti frumosi si sa-i vinda la un pret rezonabil (nu chiar mic). Nu?
Asa am vrut eu sa fac White Diamond... dar sa mor daca am mai gasit vreunul icon_cry Poate ca atunci ma mobilizam si eu mai tare cu discusii astia.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
septi
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 18 Jan 2008
Posts: 81
Location: Brasov

PostPosted: Tue Jun 02, 2009 11:40 pm    Post subject: Reply with quote

Intai sa raspund la intrebari si apoi spun si despre subiectele conexe discutate
Ciprian Marcu wrote:
- ce fel de discusi v-ati dori si cum sa arate?

Normal ca fiecare are cate o preferinta si fiecaruia ii place o culoare. Tendinta manifestata peste tot este de a avea discusi pe rosu sau portocaliu si albastrii. Despre cum sa arate bineinteles ca trebuie sa fie cat mai rotunzi cu ochii bine proportionati, musculatura armonioasa sa fie sanatos.
Ciprian Marcu wrote:
- sunteti dispusi sa platiti in plus pentru ceva ce considerati deosebit?

In principiu oricine este dispus sa plateasca in plus pe un peste frumos dar cand trebuie sa il cumpere atunci intervine indoiala, te trage nevasta de maneca ca iei painea de la gura copiilor ca se sufoca de atatea acvarii (cei casatoriti sa ma contrazica icon_mrgreen) asa ca treaba se face pe NV. Un alt obstacol este faptul ca nu sunt atatia discusi la indemana sa ai de unde alege, pentru ca abia acum s-a vorbit de un import mai de calitate. Importurile care au ajuns la Brasov aratau indoielnic si pestii mai mult morti decat vii, iar vanzatorul a avut mortalitate de 90%.
Ciprian Marcu wrote:
- preferati discusii importati sau produsi local, si de ce(pret, culoare, sanatate etc.)?
Ii prefer pe cei din Busteni (acum am majoritatea pestilor cumparati de acolo si sunt foarte multumit de ei)
Ciprian Marcu wrote:
- ce intelegeti prin calitate?

Si asta este un termen relativ deoarece nu poti sa te increzi in ASIA 100% deoarece la ei calitatea nu corespunde cu standardele europene. Deci pentru mine calitate reprezinta un discus bine proportionat, cat mai rotund, ochii cu iris rosu si clar, aripioare curate si fara defecte vizibile, culoare placuta (cat se poate de naturala obtinuta fara prea multi aditivi in alimentatie), opercule frumos arcuite care acopera branhiile si cat mai simetric. (asta nu inseamna ca toti pestii care ii am sunt de calitatea asta, cateodata mila este mai mare decat ratiunea asa ca am ajuns ca un acvariu sa fie plin de ciungi)
Ciprian Marcu wrote:
- cumparati pentru reproducere, sau doar sa admirati discusii in acvariul de acasa?

Prima data i-am cumparat de placere si curioziteate (citisem in cartea Exotica din '87 despre ei si reproducerea lor). Mai tarziu reproducerea lor a devenit un tel in sine si a durat din 2001 pana in 2006 cu multe insuccese dar pana la urma am reusit sa cresc prima serie de pui in apa de ploaie. Inca nu am facut un business din crescutul pestilor ci a fost si a ramas un hobby (de aproape 31 de ani)
Ciprian Marcu wrote:
- va intereseaza istoria genetica a acelor pesti? de ce?
E bine de stiut din ce se trag pestii mai ales pentru cei care ii reproduc pentru a stii la ce sa te astepti in viitoarele generatii.
Acum pentru discutiile conexe pot sa spun ca piata discusului este activa mai ales in Bucuresti si doar doua trei orase mari in rest nu prea merge datorita tendintei generale de a cumpara pesti ieftini. Cei care au crescut discusi stiu ca un pui de discus la 2-3 luni nu prea are ce arata in materie de colorit deci este total neatragator pentru cei ce intra intr-un petshop sau chiar pe net. Majoritatea celor care reproduc discusi stiu ca la o pereche cam ai nevoie de cel putin inca doua acvarii care trebuiesc si golite cat mai curand.Nu iti poti permite sa cresti cel putin 7 luni un discus ca sa obtii un pret mai mare pe el deoarece si cheltuielile cresc pe masura (hrana, apa si curent electric). De aceea piata este descurajanta pentru cei care ar putea produce ceva frumos.
In alta ordine de idei este in natura lucrurilor ca daca poti sa obtii acelasi produs la doua preturi sa il alegi pe cel cu pretul mai mic asa ca nu ii cred pe cei care zic ca ar da o gramada de bani pe discusi.
In timp mi-am format o parere despre forumuri. Sunt pe orice forum cele doua categorii de oameni: pasionatii si afaceristii. Pasionatii cu sfaturile si cumparaturile iar afaceristii cu imbogatirea fara a fi crescut nici un peste de mic singurul lor scop fiind banii nu calitatea. De aceea sunt pesti si acvarii care trec de la un proprietar la altul aceeasi pesti sunt postati pe mai multe forumuri cu preturi diferite. Oricum sub imperiul anonimatului pe net nu poti face acuze si nici sa arati cu degetul mai ales ca se folosesc diferite nickname-uri.
Cam asta ar fi de spus. Si ca sfat: cumparati doar pestii pe care ii doriti cu adevarat si daca nu va place un peste nu il luati nici daca vi se da gratis pentru ca va fi nefericit si el alaturi de voi.
_________________
Pasiunea conteaza!!!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Wed Jun 03, 2009 8:21 am    Post subject: Reply with quote

goamanu wrote:
Nu prea inteleg polemica...
Pai io nu vad polemica icon_mrgreen , doar ne spunem parerile cit se poate de civilizat happy0034 , sintem oameni diferiti cu pareri diferite.


goamanu wrote:
Ori voi vreti sa mentineti un pret ridicat, in mod artificial... si stim toti cum apar 'crizele' in cazul asta, nu? icon_razz
Departe de mine intentia de a contribui la mentinerea unui pret ridicat. Cindva, anu' trecut, am ajuns la concluzia c-am obosit sa cresc pui de discus icon_mrgreen , prin urmare am bagat toti adultii in bazinu' comun, nu mai am pui si nici nu simt nevoia sa scot perechile la depus. Pot spune ca-s complet dezinteresat de pretu' discusilor. E posibil sa m-apuc cindva iar de inmultit discusi, da' momentu' ala e departe.
M-am apucat acuma de crescut artificial citiva pui doar din dorinta de a incerca ceva nou pentru mine icon_mrgreen .


goamanu wrote:
Urmaresc cu atentie acest topic, si Porcu (cu tot respectu' icon_redface ) a facut doua afirmatii care mie mi se par absolut paradoxale:
1. Exista pesti ieftini vinduti scump (oarecum firesc, daca te gindesti citi fraieri is in tara asta)
2. Exista pesti scumpi vinduti ieftin (total nefiresc)
Unde sta problema? Educatia cumparatorului, care dicteaza piata. Din cite am citit, aproape TOTI sintem dispusi sa dam mai mult pe VALOARE! Deci... ramin cei care iau discusi la kilogram, ca 'este rotunji si frumosi'... Pina la urma, trebuie sa recunoastem in cor: NU exista piata de discusi in Romania.

Hai sa te lamuresc cu ce-am vrut sa zic: poate nu m-am exprimat foarte explicit, poate n-ai inteles tu bine, poate ai inteles bine si nu mi-am dat io seama c-ai inteles bine icon_mrgreen .
1. Da. Exista pesti fara valoare vinduti scump. Scump fata de valoarea pestilor. E vorba si de pesti "autohtoni" si de pesti de import. Sa fiu mai concret: chiar si un pret de 10-15 le mi pare prea mare pentru un pui de discus crescut prost sau traumatizat la transport, peste pe care n-ai nici o sansa sa-l cresti indiferent ce-i faci. De fapt astfel de pesti n-ar trebui sa coste nimic. Iar pe piata noastra mi se pare ca pestii astia predomina.
2. Daca exista pesti scumpi vinduti ieftin nu stiu. Ziceam doar ca n-ar fi bine sa existe. N-ar fi sanatos. Cred ca un peste e bine sa coste exact atita cit valoreaza, nici mai mult, nici mai putin.

goamanu wrote:
Deci mie mi se pare o solutie eleganta, intr-o tara saraca si fara piata, sa se apuce cineva sa creasca DIN PASIUNE pesti frumosi si sa-i vinda la un pret rezonabil (nu chiar mic). Nu?
Acuma depinde de ce intelegem prin pret rezonabil, e posibil ca fiecare sa intelegem altceva, din cauza asta e posibil sa credem ca celalalt n-are dreptate ....... si de fapt fiecare sa aiba dreptate. Pret rezonabil mi se pare un pret care sa acopere investitia initiala, eventualele pierderi, costurile producerii puilor ....... ceea ce nu-i putin.



Inca ceva despre piata. E vorba de pestele asta, ultimu' ramas dintr-o generatie. Fratii lui s-au vindut foarte greu. Mult mai greu decit niste pigeoni banali. De ce? Asta-i nivelu' cumparatorilor. Spunea Diskusfan despre un magazin din Australia, nu reusea sa vinda niste Snake Skin de cea mai buna calitate pentru ca nu erau colorati cind erau mici, se pare ca si la alti e la fel.
Degeaba sintem aici pe forum citiva care mai stim scara valorilor, statistic nu reprezentam nimic, da' e bine ca putem vorbi intre noi happy0034 . Cei care vor sa ramina in negura necunoasterii n-au decit, noua si pestilor nostri sa ne mearga bine.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Wed Jun 03, 2009 10:11 am    Post subject: Reply with quote

@Porcu... m-ai spart icon_neutral
Nu am ce sa-ti raspund, pentru ca sint intrutotul de acord. Parca mi-e si putin rusine ca am scris postul de mai sus icon_redface
Glumesc icon_razz
E bine ca am ajuns la aceeasi concluzie pina la urma, adica nestiinta cumparatorilor, care dicteaza 'piata' icon_idea
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
petersimpf
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2008
Posts: 156
Location: Satu Mare

PostPosted: Wed Jun 03, 2009 4:39 pm    Post subject: Reply with quote

goamanu wrote:
E bine ca am ajuns la aceeasi concluzie pina la urma, adica nestiinta cumparatorilor, care dicteaza 'piata' icon_idea


asta ii clar ... ieri au venit 2 acvaristi din oras la mine in vizita...acvaristi ce nu au treaba cu discusii... pestele lor preferat care a fost ? PIGEON ! ii intreb de WEB CAP LEOPARD SNAKESKIN... (care dupa parerea mea sunt pesti de clasa A) raspunsul: ' aia nu-s faini' icon_mad
_________________
www.diskus.ro
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
diskusfun
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 14 Sep 2007
Posts: 62
Location: Bucuresti-bdul Brancoveanu

PostPosted: Wed Jun 03, 2009 7:00 pm    Post subject: Reply with quote

-ce fel de discusi v-ati dori si cum sa arate?
ce fel?...spotted fara doar si poate...mi-au placut intotdeauna...poate si faptul ca sunt cei mai dificil de mentinut ca linie...cine stie...este o incercare continua sa mentii frumusetea acestei varietati...poate si faptul ca sunt un pic exclusivisti tocmai prin pretul ridicat...o multitudine de factori...
Pretul lor este dat tocmai de faptul ca pt a aprecia frumusetea la care ar putea ajunge un exemplar, trebuie sa cresti o ponta intreaga pina la macar 6-7 cm, si apoi sa alegi ceea ce se poate vinde sub numele respectiv...iar restul...la congelator...pt ca treaba sta cam asa...cind cumperi un spotted bun de 3 inch , de fapt platesti nu unul ci poate 3-4 alti frati...
aici ma refer la crescatorii responsabili...

si pt ca daca vorbim de preturi in ultima vreme icon_mrgreen ...
v-as invita intr-un hipermarket cu raion acvaristica din bucuresti ...sa vedeti niste discusi adusi din Europa...Slovacia sau Cehia.....,,super’’...la 7 cm depuneau fericiti...7 cm cu coada cu tot !!!....iar la 5 cm, 170 ron...ca varietati , si mai super...brun, turquoise,pigeon...
ce vreau sa spun?...nu trebuiesc comentate preturile...
fiecare comerciant are politica lui...unii vor sa cistige prin pret...altii prin adaos mic si cantitate mare vinduta ....fiecare e liber sa-si aleaga politia comerciala...

insa niciodata calitatea nu va fi IEFTINA !

ma gindeam ce discutie s-ar isca daca , in nebunia mea, as vrea sa-mi aduc niste SINGAPORE FIREWORKS...700 $ /buc,la 5 cm, platibili inainte, cu livrare peste 6 luni...astea sunt conditiile lui LEE TONG JUAN !...si as spune ca am de vinzare o parte din acesti pesti la ,sa zicem, 1200 $/buc?...ar fi scumpi?...ce ziceti ? ...tinind cont de riscurile financiare, de transport, de licenta de import, de carantina, de riscurile de sanatate...samd?...ar fi scumpi?...
raspund tot eu : NU CONTEAZA, PT CA ORICUM NU S-AR VINDE NICIODATA !...
chiar daca adaosul meu ar fi cit de mic...pretul final nu mi-ar permite sa-i vind,,,ar fi prohibitivi....
DAR !!!...ia sa ne gindim putin...
Daca i-as tine pe toti...si as face citeva perechi cu ei?...si as scoate pui?...
Nici nu s-ar pune problema sa vin cu un pret asemanator cu cel de achizitie...ci cu unul specific meleagurilor noastre...
Dar din nebunia unuia, prin puiutii aceia , NU AR BENEFICIA MULT MAI MULTI ALTI IMPATIMITI ?
Oare nu asa se poate ajunge sa ridici nivelul discusilor intr-o tara?
Sa gasesti nebunii gata sa plateasa un pret pt un peste de calitate, sa-l reproduca iar cu puii rezultati sa cistige si el material evident, dar sa cistige si comunitatea prin introducerea unor exemplare de valoare....

Sunt deplasat oare?


- sunteti dispusi sa platiti in plus pentru ceva ce considerati deosebit?
DA , EVIDENT CA DA !...am facut-o deja icon_mrgreen

- preferati discusii importati sau produsi local, si de ce(pret, culoare, sanatate etc.)?

Nu inteleg de ce asta ar fi o preferinta?...ce conteaza de unde sunt, atita timp cit corespund cerintelor tale?...chestia cu sanatatea discusilor importati este o realitate, nu-i mai putin adevarat...dar trebuie sa facem diferenta intre cei care importa cu sutele si sutele de bucati, cu pierderi de 50 - 75 %(asta de curind, ca de , umbla vorba)...si importurile responsabile de la firme de renume ....trebuie inteles ca sunt si firme serioase in ASIA !...de la care importa zeci de firma din europa , america , japonia, taiwan si australia...
neinsemnind ca daca vom lua discusi produsi local, vom avea neaparat niste exemplare sanatoase...sau mult mai bune calitativ decit cei importati...
se vorbeste de pesti donati...nu ar trebui sa persiste ideea ca piata discusului, incipienta in Romania, f redusa ca dimensiuni, ar putea sa creasca donind exemplare pe care ar trebui sa le eutanasiem...
nu are rost sa vorbim de calitate proliferind asemenea idei...
opinia mea e ca cineva care va pleca de la ideea ca un discus costa 5 ron, sau 10 ron, sau eu stiu cit de putin, atunci cind va evolua ca acvarist ,va pleca de la ceeasi premiza...
discusi buni si ieftini ...
SI ASA CEVA INCA NU EXISTA !...si nici nu cred ca va exista vreodata...

Si inca ceva...in Romania, ceea ce s-a adus pina acum, chiar si cele mai bune importuri....nu sunt de la crescatorii de top din Asia...sunt aproape intangibili pt noi un GOH ENG KHOON(tatal ring leopardului). Lee Koon Yen(super eruption), Lim Pei Hao(super penang eruption) si Um Seng Lip(albino red golden diamond si pearl diamond)...greu sa iei pesti de la ei...poate prin intermediari...dar se va realiza si acest deziderat...
Sa aducem si la noi pesti de la cei mai buni ! happy0034

Asa se va ridica nivelul cred eu...
NU PRIN FAPTUL CA UN CRESCATOR VA VINDE TOATA PONTA LUI , DECI SI TOTI PESTII CU DEFECTE...asta nu ar trebui sa se intimple !...
Cind vine vremea, si puii nu corespund standardelor noastre, sa nu ezitam sa facem selectia...
Nu va bucurati la ceva bani in plus pe moment...veti avea de pierdut pe viitor...cind acei pesti vor creste...si va intreba lumea de unde si-a procurat respectivul acele aratari...


- ce intelegeti prin calitate?
Fenotip....forma , culoare,aspect general,stare de sanatate APARENTA !





- cumparati pentru reproducere, sau doar sa admirati discusii in acvariul de acasa?
Ambele. Imbinam utilul cu placutul icon_mrgreen ...




- va intereseaza istoria genetica a acelor pesti? de ce?
EVIDENT CA DA !
Genotipul m-ar interesa doar daca i-as achizitioa de la cineva in care sa am incredere ca ceea ce-mi spune chiar este real...
la pestii importati evident a nu ai cum sa te gindesti ca ai putea vreodata sa ai idee ce linie genetica reprezinta...
Intro oarecare masura si asta se poate ...daca platesti...si cumperi de exemplu de la WAYNE NG...platesti si esti sigur ca pestii pe care ii cumperi vor scoate pui cu aceleasi caracteristici ca ale parintilor...
6 angel blue diamond maturi a dorit un prieten...a vorbit in hong kong cu Wayne...pina la Bucuresti , trecind pe la Laue, in Paris, si apoi reimpachetati si trimisi la Bucuresti ,3000 euro !!!...asta e pretul calitatii !!!!!

va rog sa ma scuzati...poate pe alocuri nu sunt coerent...sper sa nu ...dar cine stie icon_mrgreen
....sunt f obosit ...de mult ma chinui sa raspund si eu acestor intrebari binevanite ale lui Ciprian...dar timpul e groaznic de limitat...

excelenta ideea ta Cipriane...chiar era timpul sa vorbim si de ceea ce ne dorim referitor la pestii acestia care constituie pasiunea noastra comuna...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discutii libere All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
Page 2 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group