Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

No name

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
PapaKarlo
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Mar 2009
Posts: 130
Location: Chisinau

PostPosted: Wed May 20, 2009 8:08 am    Post subject: No name Reply with quote

Stimati colegi,am sperat sa trec pe la aceasta rubrica doar pt a citi si a reciti tot ce mai apare nou sau interesant. Am si eu o dilema, please help.
Detin un acvariu de 180 de litri. Filtrare externa tetra Tec 1200 si interna Juwel standart. Temperatura - 29-30C. Schimburi de apa 10l zilnic (o perioada) ultimul 50 l si am intentionat sa o tin asa saptamanal. PH - 7.5-8
GH - 14 KH 7-8. Am fost asigurat ca la acesti parametri cresc si dezvolta bine. Pestii ii am de o luna toti de la acelasi cumparator doar ca din bazine diferite. Cand a fost populat aveam in acvariu 4 ancistrusi de la acelasi crescator. La populare am aruncat 4 pastile bactopur-direct... dupa 3 zile schimb de apa 50 de litri dupa care 10l zilnic. toate bune si frumoase. Pestii achizitionati pe la 4-5cm aveau 3 luni. Toti de dimensiuni ochiometric egale.

Timp de o saptamana s-a determinat tapul ispasitor, a ramas si acum la 4cm si e foarte slab. DAR... timp de o alta saptamana mai am 2 Pigeon Blood care stau retrasi, nu mananca, slabesc si parca scad in dimensiuni in loc sa creasca. Am 9 in total. 6 din ei chiar activi si f. vioi.

Cei retrasi nu prezinta simptome exterioare, nu se freaca de plante decat foarte rar. Da si..... cei care au ramas vioi ai ajuns pe la 6-7cm timp de 4 saptamani. HRANA- mixtura de la crescator zilnic de 2 ori pe zi si aleatoriu granule tetra si Hikary.

Bazinul este plantat.
Oare pot interveni cu ceva sa-i readuc la zbenguiala?
Multumesc
_________________
The journey gives us true plasure, not the destination!


Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Wed May 20, 2009 12:31 pm    Post subject: Reply with quote

As merge pe flagelate intestinale, chiar daca nu au aparut (sau nu ai observat) clasicele fecale albicioase. Bactopur-ul nu da intotdeauna rezultate, probabil o anumita grupa de paraziti nu este sensibila la nifurpirinol, asa ca un tratament a la carte cu metronidazol ar fi (dupa mine) cel mai indicat.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
PapaKarlo
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Mar 2009
Posts: 130
Location: Chisinau

PostPosted: Sun May 24, 2009 11:42 am    Post subject: Reply with quote

Ok... am inceput un tratament cu sare si cu generaltonic. NU m-am bagat direct la Flagelate. Exact a 2 zi am observat la unul din cei 4 discusi care au ramas in urma ca si dezvoltare si care stau mereu retrasi fara sa se atinga de mancare, fecale albe. Ce am facut... Schimb de apa 30% cu pastrarea concentratiei de sare + 1 pastila de Flagyl (substanta activa - metronidazolum) la 50 de litri de apa si 2 pastile de Furazolidon la 50 de l de apa. Medicatia si concentratia am primit-o ca si indicatie de la crescatorul de la care am achizitionat pestii. O zi tratament - o zi pauza si astazi am bagat aceeasi doza de medicatie.

imi poate spune cinve ce ar trebui sa fac in continuare, caci eu nu prea vad semne de ameliorare a comportamentului celor 4 pesti retrasi.

Multumesc.

P.S. era sa uit am urcat temperatura de la 29 la 31-32 grade
_________________
The journey gives us true plasure, not the destination!


Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Mon May 25, 2009 11:47 am    Post subject: Reply with quote

Furazolidonul este apropiat de bactopur, nu de metronidazol, asa ca doza este mica. 4 pastile metro la 100 l, zilnic, preferabil seara (limina afecteaza substanta activa), cu schimb partial inainte de administrare. Tratamentul poate dura 5-7 zile sau chiar ma mult, oricum semnele insanatosirii nu apar la primele doze. Furazolidonul l-am aplicat (cu rezultate bunicele) la hidropizie.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group