Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

montare evacuare filtru exterior

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY
View previous topic :: View next topic  
Author Message
cryvest
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 28 Sep 2008
Posts: 42
Location: bucuresti, brancoveanu

PostPosted: Sun May 17, 2009 3:03 pm    Post subject: montare evacuare filtru exterior Reply with quote

Salutare. am un acvariu de 220 l si am 2 filtre exterioare in eheim 2222 (pt 150 l) si un tetratec ex700( pana la 250l). porblema este ca se aduna destula mizerie pe frunzele plantelor si pe fundul acvariului si nu stiu pe ce perete al acvariului sa montez evacuarile de la filtre ca sa nu faca nici mult curent si sa numai am nici mizerie in acvariu.
multumesc
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun May 17, 2009 4:51 pm    Post subject: Reply with quote

Ceva sau cineva trebuie sa dea mizeria jos de pe decor. Unii pesti fac asta, dar nu cum ar trebuii ca sa fim noi multumiti, asa ca ori lasi un curent de apa mai puternic, care n-o sa faca nici el treaba ca lumea, ori iti prelungesti o pensula cu un bat si cureti singur.
Dar mizeria n-ar trebuii sa ajunga in filtrele biologice ca nu-s facute acelea ca sa devina depozite de gunoi, ci ar trebuii sa ai filtru rapid (mecanic) care se poate spala mai des si n-ai mai deranja nici bacteriile.
Ce-i drept si cel rapid face curent puternic, dar poti sa-i tai piuitul montand un burete la esirea lui si facand un curent de apa mai slab, cu o piatra de aer, careia-i poti regla debitul suficient sa duca mizeria spre filtrul rapid . Daca cureti acvariul asa vei fi surprins cat de curat devine si nu mai demontezi nici canistrele.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group