Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Poveste noua

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Fri May 15, 2009 12:23 pm    Post subject: Poveste noua Reply with quote

Recunosc, am un mascul epileptic. Sufera de invirteli. Da' e viril, tuca-l tata. Pina acum unii discusi mi-au murit de invirteli, altii nu. Si eu stiu ca el nu va muri, ca are nevasta. Care are grija de el si ii mai toarna si plozi din cind in cind, sa nu se plictiseasca. De fiecare data cind il apuca crizele, il injur bine si ii trece. Cred ca o face intentionat, ii place sa fie injurat. Dar acum chiar a depasit masura:
La vreo doua zile dupa ce a depus si a avut grija de icre, l-a apucat criza. Chiar si-a lasat o bucata de piele pe furtunul dezasamblat al filtrului. Apoi s-a retras intr-un colt. Bineinteles ca l-am injurat copios si i-am zis ca nu ma impresioneaza (ca de obicei). Apoi, a inceput sa se dea la nevasta-sa, sa o alunge de la icre si sa ii muste aripile si coada. Si asta am mai observat la el, ca e pervers. Deci nimic nou, muierea nu-l baga deloc in seama (ca de obicei, se retragea precauta din calea lui). Larvele lor erau pazite de ea iar el nu le atingea. Apoi a inceput sa le atinga. Azi un pic, miine alt pic. Puii ce alunecau de pe con, ii lua in gura si nu ii mai scuipa. Se retragea in coltul lui. Dar acum, dimineata, am bagat mina dupa el (si m-a muscat biata femela, crezind ca am ceva cu puii ei). Idiotul culegea cu frenezie puii de pe con si... naiba stie.
L-am scos din acvariu si l-am pus cu blonda batrina White Diamond, la o sedinta de terapie. Eu ce sa-i fac daca nu-i mai place in caminul conjugal? Acum n-are decit sa se crizeze cit vrea, NA!
Intrebarea mea este:
Ati mai avut manifestari similare la masculi? Adica sa vrea sa muste femela de aripi si coada (parca ii enerveaza ca se misca)?
Ce a determinat mincarea (!?) puilor? Dupa ce am scos masculul, am observat ca a lipit in coltul lui vreo 5 pui. Dar restul de 30 unde naiba i-a pus?
Eu vad doua posibilitati:
1. Nu s-au inteles in privinta locului puilor, si el a vrut sa-si faca propria 'cresa', de aici si muscaturile
2. Vrea sa se imperecheze, deci ii haleste!
Sau... cea mai plauzibila explicatie: ambele! Si nu s-a putut hotari.
Oricum, parca ma simt mai bine fara el in acvariu. Inca mai am vreo 30 si ceva de pui, pe care saracuta ii ingrijeste cu religiozitate.
Voi ce ziceti? Sa-l pun inapoi, sau sa-l las cu blonda? Sa se mai... maturizeze icon_lol
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Fri May 15, 2009 3:56 pm    Post subject: Reply with quote

icon_biggrin io cred ca s-a saturat de femei. Mai bine scoate-l la o crasma in oras.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri May 15, 2009 9:31 pm    Post subject: Reply with quote

Comportamentul este frecvent. Apare chiar si la perechi care de altfel se inteleg bine. Incearca amandoi sa stea in acelasi loc si mai primesc cate-o lovitura de inotatoare peste nas. Asta-i supara si incearca sa scape de neplacere. Dain pacate treaba escaleaza si poate sa rezulte o cearta din mai nimic. Si agresivitatea pestilor bolnavi fata de ceilalti din grup este cunoscuta si ar putea fi o masura instinctiva de prevenire a contaminarii. Devorarea icrelor sau a puilor are cauze multiple. Una dintre ele este banuita a fi parerea pestilor ca progenitura n-are sanse de viata in conditiile mediului in care se afla. Daca macho da semne de agresiune fata de pui e mai bine sa lasi femela sa-i ingrijeasca singura.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Mon May 18, 2009 10:02 pm    Post subject: Reply with quote

Da Ioane, ca de obicei ai dreptate icon_cry
Masculul isi minca puii pentru ca apa era prea dura si PH-ul prea mare (vezi postul meu cu RO). Ca atare imi trebuie un filtru nou de osmoza...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group