Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Cresterea artificiala a puilor de discusi.
Goto page 1, 2, 3, 4  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
harry-ab
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 195
Location: Sebes-Alba

PostPosted: Thu May 14, 2009 2:59 am    Post subject: Cresterea artificiala a puilor de discusi. Reply with quote

Buna seara, fiind ora inaintata am tot felul de idei...Asa ca m-am hotarat sa lansez intrebarea : cati dintre voi au crescut pui de discusi fara ajutorul reproducatorilor?
Adica icre luate cat mai devreme, impreuna cu suportul lor si mutate in alt acvariu.
Variante de hrana?
Variante de ventilatie?
Avantaje si dezavantaje?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu May 14, 2009 4:26 am    Post subject: Reply with quote

Buna dimineata harry-ab, fiind ora devreme m-am gandit sa incalzesc apa in bidonul la care-mi tin canistrele de rezerva la 70° ca sa starpesc melcii descoperiti in el, si bineinteles in canistre. Pana se incalzeste apa pot sa mai bat un pic in tastatura.
Dand refresh la pagina am descoperit initiativa ta.
Eü am crescut majoritatea puilor fara parinti in ultimii 10 ani.
Icrele le iau cand vad ca au terminat depunerea, le trec in apa proaspata cu pH intre 5 si 6, KH = 2, GH nu ma intereseaza, nu-o masor, si pun albastru de metil pana se intuneca binisor culoarea apei.
Ii hranesc cu galbenus fiert tare, pana in a cincea zi de cand au inceput sa inoate. Din a treia zi dupa ce incep sa inoate le dau nauplii eclozati de 1-3 ore. Vasul de 1L in care-i tin il spal inainte de fiecare hranire. Galbenusul il las 6-8 ore, dupa care-l schimb. Dupa ce le dau nauplii trebuie sa spal vasul la intervale mai mici; ca nauplii mor dupa cca. 4 ore in apa moale si acida. Din a 5-cea zi incep sa adaug apa dura si pot sa las nauplii mai mult timp, cca. 8 ore in vas. Incepand din aceasta perioada devine totul mai lejer. Aerarea o fac cu o piatra difuzoare, pe care o separ de restul vasului cu un perete de burete, ca sa nu se formeze curenti de apa prea tari. Cu metoda asta reusesc sa separ si oua sau coji de nauplii, pentru ca acestea raman agatate in burete, iar nauplii trec prin el. Dupa 3 saptamani incep sa le dau mixtura tocata marunt.
Avantaje? Nu stresez parintii decat 1-2 ore in loc de cateva saptamani, puii mananca mult mai bine si cresc mult mai repede decat cu parintii, pot sa tin apa mult mai curata ca-i mai simplu de schimbat complet, nu am problema ca nu-si gasesc puii parintii si pot sa ma ocup de pui fara sa risc sa fiu mancat de parintii lor. Am avut o femela care-si lua avant si incerca cu tot dinadisul sa treaca prin geam cand ma apropiam de pui!
Dezavantaje? Trebuie sa hranesc puii la ora 23-24 si dimineata la ora 6.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.


Last edited by Ioan on Thu Dec 10, 2009 12:31 am; edited 2 times in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Thu May 14, 2009 8:48 am    Post subject: Reply with quote

Salutare,

Le dai galbenus faramitat si atat?
Mananca toti?
Citisem ca prin aceasta metoda se pierd multi pui si ca o metoda mai buna ar fi ungerea marginilor acvariului/castronului/recipientului in care se tin puii cu o pasta facuta din galbenus de ou si spirulina dupa care se creste usor nivelul apei pana puii ajung la aceasta pasta si incep sa ciupeasca din ea cum ar fi ciupit de pe parinti.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
harry-ab
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 195
Location: Sebes-Alba

PostPosted: Thu May 14, 2009 11:24 am    Post subject: Reply with quote

...sa nu mai vorbim de faptul ca discusii crescuti asa sunt practic fara paraziti. Aici ma refer la flagelate, viermi intestinali sau de branhii....
Avantaj clar. Nu e de mirare ca au ritmul de crestere mai bun!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
acvailie
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2009
Posts: 121
Location: Cluj-Napoca

PostPosted: Thu May 14, 2009 1:39 pm    Post subject: Reply with quote

Nu va suparati de interventia mea, dar am citit pe un forum ca puii de discusi care au fost crescuti fara parinti, de obicei pierd instinctul de a hrani singuri puii, Si daca nu cunosti acest aspect cu astfel de puii poti sa tot incerci sa iti easa puii.
As dori sa fie si alte pareri in privinta acestui subiect, fiindca is multe discutii pe alte forumuri despre acesta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
PomPidu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 17 Dec 2007
Posts: 63
Location: Baia Mare

PostPosted: Thu May 14, 2009 1:52 pm    Post subject: Reply with quote

Daca ai putea sa pui poze, Ioan, cu aparatura in care cresc puii cand le dai galbenus ar fi grozav o poza transmite mai mult de cat cuvintele ms.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu May 14, 2009 1:55 pm    Post subject: Reply with quote

Eu am chiar acum pui de la parinti pe care i-am crescut fara parinti, si care ii ingrijesc inca si dupa mai bine de o luna.
Da le dau doar galbenus faramitat. Dac-ar fi nevoie sa le ung marginile vasului as lipi acolo pe partea dinafara o banda neagra, nu l-as lasa alb, dar ai mei mananca destul de bine si fara complicatia asta.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
acvailie
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2009
Posts: 121
Location: Cluj-Napoca

PostPosted: Thu May 14, 2009 2:00 pm    Post subject: Reply with quote

Nu ma intelege gresit, dar eu am avut in vedere ca puii care cresc fara parinti la maturitate pierd instinctul la randul lor de a hrani singuri puii. Eu nu am zis ca nu icreaza si nu fecundeaza eu am spus doar ca nu mai ingrijesc puii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
harry-ab
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 195
Location: Sebes-Alba

PostPosted: Thu May 14, 2009 7:30 pm    Post subject: Reply with quote

Ai dreptate acvailie. Si oamenii care nu sunt hraniti la piept din diverse motive , odata ajunsi la maturitate nu mai stiu sa faca... sign0007 era sa scap porumbelul!!!

Sa fim seriosi, asta mi se pare un mit destul de usor de spulberat. Sunt sigur ca altii mai experimentati ne pot confirma asta, avand deja mai multe generatii de discusi crescuti in acest fel.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
basarab
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 22 Jul 2008
Posts: 27
Location: Lupeni Hunedoara

PostPosted: Thu May 14, 2009 10:15 pm    Post subject: Reply with quote

Salut apropo de topicul deschis am urmat sfatul lui Ioan si am scos puii si acum incerc sa merg mai departe ...si au luat zborul si deocamdata totul e bine sa vedem pe parcurs icon_biggrin
_________________
Bafta!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
septi
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 18 Jan 2008
Posts: 81
Location: Brasov

PostPosted: Thu May 14, 2009 10:25 pm    Post subject: Reply with quote

Eu cred ca multi sunt interesati de subiectul asta asa ca propun sa fie facut "stiky".
Rugamintea pentru Ioan este sa ne dea mai multe detalii sau chiar (daca poate si vrea) sa scrie un articol pe aceasta tema la sectiunea articole (poate contribuie si Basarab cu experimentul lui eventual ceva poze pe parcurs).
_________________
Pasiunea conteaza!!!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri May 15, 2009 7:41 am    Post subject: Reply with quote


Bunicii, tatal lui e un Snakeskin, mama Rosuturchiz. Femela am cumparat-o la 5 cm de la un crescator.

Daca-i las sa vada puii nu-s asa de disperati c-au disparut si evit certuri intre ei, care pot duce la despartirea definitiva a perechii.

Asa-i hranesc in primele 5 zile dupa ce inoata. T = 29-31°C, aer - atat cat sa amestece straturile de apa, cam 1 bula /sec.

La dimensiunea asta inca nu pot inghiti nauplii.

Nu totdeauna mananca toti. Uneori mor multi daca n-au conditii bune de viata.

Unii reusesc sa inghita nauplii din a 2-a sau a treia zi dupa ce inoata. Asta depinde de cat de bine mananca din prima zi.

Ajunsi in acest stadiu e o placere sa-i ingrijesc. Cand le pun nauplii fierbe apa icon_biggrin

Asa reduc curentul de apa produs de piatra. Ouale raman in burete, nauplii trec prin el spre lumina.

Artemia nu mai constituie hrana de baza, dar le place.

Am sortat ce ramane la mine, ceilalti se vind. icon_cry

In acvariul comun cu altii, se dezvolta desenul si culoarea si se formeaza perechi.

I-am lasat sa depuna de cateva ori inainte de a-i separa.

Primii pui dupa separare. Plasa de metal inox impiedica depunerea icrelor pe filtru sau incalzitor.
In urma cu cateva zile aratau asa.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.


Last edited by Ioan on Sat May 16, 2009 9:54 am; edited 5 times in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
harry-ab
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 195
Location: Sebes-Alba

PostPosted: Fri May 15, 2009 11:49 am    Post subject: Reply with quote

Imi permit sa aduc un "upgrade" la cutia de crestere a lui Ioan. Acest upgrade permite prelungirea timpului dintre hraniri si dintre schimburile de apa.
Folosesc o cutie din plastic 30x20x 12h, in care am decupat pe fund si pe lateralele mici cate o gaura de 12x7 respectiv 6x4 cm. Aceste gauri le-am astupat cu sita foarte deasa (8000 gauri/ cm2).
Returul filtrului extern trece pe deasupra cutiei lasand sa curga prin 3-4 gauri cu diametrul de 4 mm apa proaspata permanent in cutie.
Pasta de ou/spirulina/artemia o ung pe marginea cutiei, in momentul in care am scos putina apa din acvariu. O las sa se usuce vreo 20 minute apoi ridic nivelul apei.
Asa reusesc sa prelungesc timpul de "functionare" pana la 10-12 ore cat sunt plecat la servici.
Pasta de ou desprinsa impreuna cu mizeria pestilor colmateaza incet plasa cu ochiuri din fundul bazinului, permitand apei sa creasca si sa ajunga si partea de mancare uscata in apa.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri May 15, 2009 12:18 pm    Post subject: Reply with quote

Trebuie doar urmarit dupa instalare sa nu se colmateze sita prea repede pentru ca-i prea mica suprafata sau prea multa hrana. Altfel da apa peste margini si ies si puii pe acolo.
Eu rezolv asta cu apa dura, 10-12°dGH, in care traiesc nauplii 7-8 ore, dupa care mai au puii destule rezerve in stomac sa reziste 2-3 ore pana la urmatoarea masa. Cand sunt puii mai mari si le dau mixtura ii trec intr-un vas de 2-5 l cu gaura intr-un perete lateral in care fixez burete grosier, si pompez apa din bazinul de 100 L cu o pompa de 4 Watti in spatele peretelui de burete care atenueaza curentul facut de piatra de aerisire.
Cand hranesc cu nauplii nu pot face asta pentru ca ies nauplii prin gaura cu burete, sau ii tine curentul de apa lipiti de sita fina, dar daca se poate atenua suficient curentul de apa merge si cu sita fina. Eu incerc sa elimin orice curent de apa mai intens care ar obliga puii sa consume energie prin inot. Las doar atat cat e nevoie ca sa se amestece incet stratul de apa oxigenata de la suprafata cu cel din adancime.
Acum cand sunt puii marisori si murdaresc apa repede si consuma mult oxigen, am alimentat filtrul rapid si valva electromagnetica a pietrei de aer cu curent electric printr-o priza programabila cu temporizator, si le opresc 20 min. pentru cat timp mananca.

Aici folosesc o pompa cu temporizator care alimenteaza puii cu apa din acvariul mai mare. Cutiile au in partea opusa gauri cu burete.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.


Last edited by Ioan on Sat May 16, 2009 10:00 am; edited 2 times in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Fri May 15, 2009 11:41 pm    Post subject: Reply with quote

S-a "stick"-uit. Faina descrierea cu poze Ioan happy0034 .

harry-ab wrote:
Folosesc o cutie din plastic 30x20x 12h, in care am decupat pe fund si pe lateralele mici cate o gaura de 12x7 respectiv 6x4 cm. Aceste gauri le-am astupat cu sita foarte deasa (8000 gauri/ cm2).
Returul filtrului extern trece pe deasupra cutiei lasand sa curga prin 3-4 gauri cu diametrul de 4 mm apa proaspata permanent in cutie.
Pasta de ou/spirulina/artemia o ung pe marginea cutiei, in momentul in care am scos putina apa din acvariu. O las sa se usuce vreo 20 minute apoi ridic nivelul apei.
Asa reusesc sa prelungesc timpul de "functionare" pana la 10-12 ore cat sunt plecat la servici.
Pasta de ou desprinsa impreuna cu mizeria pestilor colmateaza incet plasa cu ochiuri din fundul bazinului, permitand apei sa creasca si sa ajunga si partea de mancare uscata in apa.


Samson Chung??
Mi-am mesterit mai demult o cutie din sticla cu plasa fina pentru asa ceva dar cum acvariile unde ar fi mers folosita erau mereu ocupate cu altceva e inca in cutie la pastrare.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3, 4  Next
Page 1 of 4

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group